در حال بارگذاری ...

همه مواردی که شما باید درباره بیماری آلزایمر بدانید

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/09
مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه
تعداد بازدید : 106

1e072341.jpg

بیماری آلزایمر چیست؟

 

بیماری آلزایمر نوعی بیماری پیشرونده است که در نهایت موجب نابودی عقل می شود. دمانس اصطلاح جامع تری برای شرایط ناشی از آسیب های مغزی یا بیماری هایی است که بر حافظه، تفکر و رفتار تأثیر منفی می گذارند. این تغییرات در زندگی روزمره هم دخالت می کند.

طبق گزارش انجمن آلزایمر، بیماری آلزایمر 60 تا 80 درصد موارد زوال عقل یا همان دمانس را شامل می شود. اکثر مبتلایان به این بیماری بعد از 65 سالگی تشخیص داده می شوند و اگر قبل از آن تشخیص داده شود به عنوان یک نوع آلزایمر زودرس شناخته می شود. شما می توانید با مراجعه به وبلاگ زیب اندام، به اطلاعات مفیدی از سایر مقالاتی که در رابطه با آلزایمر و روند تحقیقاتی شناخت داروهای مؤثر آن است، دست یابید.

 

البته در حال حاضر باید گفت هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد، اما درمان هایی وجود دارند که می توانند پیشرفت بیماری را کند کنند. بیایید تا در این مقاله درباره اصول ابتلا به بیماری آلزایمر بیشتر بیاموزیم.

 

حقایق آلزایمر

 

اگرچه بسیاری از مردم درباره بیماری آلزایمر شنیده اند، اما برخی از آنها دقیقاً به طور قطع نمی دانند که بیماری آلزایمر چیست. در اینجا چندین نکته در مورد این موقعیت آورده شده است:

 • بیماری آلزایمر یک بیماری مزمن مداوم است.
 • علائم آن به تدریج ظاهر می شود و تأثیرات آن بر مغز بسیار مخرب است، به همین دلیل باعث تخریب کند و دائمی آن می شود.
 • درمانی برای آلزایمر وجود ندارد، اما برخی از درمانهای موجود می تواند به کند شدن پیشرفت بیماری و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.
 • هر کس می تواند بیماری آلزایمر را داشته باشد اما افراد خاصی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن قرار دارند این افراد شامل افراد بالای 65 سال و افراد دارای سابقه خانوادگی از این بیماری می باشند.
 • آلزایمر و زوال عقل به یک معنا نیستند. بیماری آلزایمر نوعی زوال عقل است.
 • هیچ نتیجه ی قابل پیش بینی ای برای افراد مبتلا به آلزایمر وجود ندارد. برخی از افراد مدت طولانی با آسیب های شناخته شده ی خفیف زندگی می کنند، در حالی که برخی دیگر با شروع سریع تر علائم و پیشرفت سریعتر بیماری مواجه هستند.

 

راه هر شخص در بیماری آلزایمر متفاوت است. پس برای شناخت کامل تر باید اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی تأثیر آلزایمر بر روی افراد کسب کنید.

 

مقایسه دمانس و آلزایمر

 

اصطلاحات « زوال عقل » و « آلزایمر » را گاهی به جای هم به کار می برند. با این حال، این دو مفهوم یکسان نیستند. آلزایمر در واقع نوعی زوال عقل است.

دمانس اصطلاح جامع تری برای شرایطی است که علائم مربوط به از دست دادن حافظه مانند فراموشی و سردرگمی را دارد، می باشد. دمانس شامل شرایط خاص تری، مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، آسیب دیدگی مغزی و سایر موارد است که می تواند علائم ذکر شده را ایجاد کند.

 

علل، علائم و درمان ها می تواند برای هر کدام از این بیماری ها متفاوت باشد. درباره تفاوت های زوال عقل و بیماری آلزایمر بیشتر بیاموزید تا بتوانید این دو را به خوبی از هم تمایز دهید.

 

علل و عوامل خطرآفرین بیماری آلزایمر

 

متخصصان علت مشخصی را برای بیماری آلزایمر مشخص نکرده اند، اما عوامل خطرساز خاصی را مشخص کرده اند که، از جمله آنها:

 • سن: بیشتر افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند، حداقل 65 سال سن دارند.
 • سابقه خانوادگی: اگر یکی از اعضای خانواده تان این شرایط برایش به وجود بیاید، احتمالاً شما هم به آن مبتلا می شوید.
 • ژنتیک: برخی از ژن ها به بیماری آلزایمر مرتبط بوده اند.

داشتن یک یا چند مورد از این عوامل خطرساز به معنای ابتلا به بیماری آلزایمر نیست. این عوامل فقط به سادگی سطح ریسک شما را به منظور ابتلا به این بیماری بالا می برند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوامل خطرساز احتمالی که در مورد شخص شما به وجود آمده است با پزشک خود صحبت کنید. درباره یسایر بیماری ها و مباحث مربوط به سلامت و تناسب اندام در وبلاگ زیب اندام، بیشتر بیاموزید.

 

آلزایمر و ژنتیک

 

در حالی که هیچ دلیل مشخص برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، ژنتیک ممکن است نقش اساسی ای داشته باشد. یک ژن به طور خاص مورد توجه پژوهشگران است. آپولیپوپروتئین  (APOE) E ژنی است که با شروع علائم آلزایمر در بزرگسالان مسن مرتبط است.

آزمایش خون می تواند این ژن را مشخص کند و به ما بگوید که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد یا خیر. به خاطر داشته باشید که حتی اگر کسی این ژن را داشته باشد، برعکس آن نیز صادق است: ممکن است شخصی حتی اگراین ژن را نداشته باشد به آلزایمرمبتلا شود. به هیچ وجه امکان اطمینان وجود ندارد که وجود این ژن باعث می شود فرد مبتلا به آلزایمر شود یا خیر.البته وجود سایر ژن ها نیز می توانند خطر ابتلا به آلزایمر و شروع زودرس آلزایمر را افزایش دهند.

 

 علائم بیماری آلزایمر

 

هر کس هر از گاهی ممکن است قسمت هایی از خاطراتش را فراموش کند که این موضوع ربطی به بیماری آلزایمر ندارد. اما افراد مبتلا به آلزایمر برخی از رفتارها و علائم مداوم را نشان می دهند که با گذشت زمان بدتر می شوند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

•         از دست دادن حافظه که بر فعالیت های روزمره تأثیر می گذارد، مانند به یاد ماندن قرار ملاقات ها

•         در انجام کارهای آشنا مانند استفاده از مایکروویو مشکل دارند.

•         مشکلات در حل مسئله

•         با گفتار یا نوشتن مشکل دارید.

•         در مورد زمان ها یا مکان ها دچار بی نظمی می شوند.

•         کم تر قضاوت می کنند.

•         کم تر به بهداشت شخصی خود می رسند.

•         تغییر خلق و خو و شخصیت

•         خروج از جمع دوستان، خانواده و جامعه

 

البته باید دانست که علائم با توجه به مرحله بیماری تغییر می کنند.

 

مراحل آلزایمر

 

آلزایمر یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که علائم به تدریج و با گذشت زمان بدتر می شود.

آلزایمر به هفت مرحله تقسیم شده است:

 

مرحله 1.

 

 هیچ علائمی در این مرحله وجود ندارد اما براساس سوابق خانوادگی ممکن است تشخیص زودرس ابتلا به این بیماری وجود داشته باشد.

 

مرحله 2.

 

اولین علائم بیماری، مانند فراموشی ظاهر می شود.

 

مرحله 3.

 

 اختلالات جسمی و روانی خفیفی مانند کاهش حافظه و تمرکز ظاهر می شود. این موارد ممکن است فقط توسط یکی از افراد بسیار نزدیک به شخص قابل توجه باشد.

 

مرحله 4.

 

آلزایمر اغلب در این مرحله تشخیص داده می شود، اما هنوز هم خفیف تلقی می شود. از دست دادن حافظه و عدم توانایی در انجام کارهای روزمره  در این مرحله، مشهود است.

 

 مرحله 5.

 

هنگام رویت علائم متوسط ​​تا شدید نیاز به کمک عزیزان یا مراقبان دارد.

 

مرحله 6.

 

در این مرحله، فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است در انجام کارهای اساسی مانند خوردن و پوشیدن لباس به کمک نیاز داشته باشد.

 

مرحله 7.

 

 این شدیدترین و آخرین مرحله آلزایمر است. ممکن است از بین رفتن گفتار و بیان نیز وجود داشته باشد. هرچه فرد در طی این مراحل پیشرفت کند، به مراقبت بیشتری توسط یک شخص دیگر، نیاز خواهد داشت.

 

شروع اولیه آلزایمر

 

آلزایمر به طور معمول در افراد 65 سال و بالاتر تأثیر دارد. با این حال، ممکن است در اوایل دهه 40 تا 50 سالگی رخ بدهد. به این شروع زودهنگام نیز گفته می شود. این نوع آلزایمر تقریباً 5 درصد از مبتلایان را تحت تاثیر قرار داده است.

علائم شروع زودرس آلزایمر می تواند شامل از دست دادن حافظه به صورت خفیف و مشکل در تمرکز یا اتمام کارهای روزمره باشد.  در این مرحله پیدا کردن کلمات مناسب کار سختی است و ممکن است زمان را از دست بدهید. مشکلات بینایی خفیفی مانند مشکل در گفتن مسافت نیز ممکن است رخ دهد. البته که افراد خاصی در معرض خطر بیشتری برای ایجاد این بیماری هستند.

 

همه مواردی که شما باید درباره بیماری آلزایمر بدانید

تشخیص بیماری آلزایمر

 

تنها راه قطعی برای تشخیص فرد مبتلا به آلزایمر بررسی بافت مغزی آنها پس از مرگ است. اما پزشک شما می تواند از معاینات و آزمایش های دیگر برای ارزیابی توانایی های ذهنی شما، تشخیص زوال عقل و رد شرایط دیگر استفاده کند.

 

تشخیص های پزشکی، احتمالاً با گرفتن سابقه پزشکی شروع می شوند. آنها ممکن است در مورد شما بپرسند، که این سوالات شامل:

 

•         علائم

•         سابقه پزشکی خانواده

•         شرایط بهداشتی فعلی یا گذشته

•         داروهای فعلی یا گذشته

•         رژیم غذایی، مصرف الکل یا سایر عادات سبک زندگی

 

بعد از آن، پزشک شما به احتمال زیاد چندین آزمایش را انجام می دهد تا به شما در تشخیص دقیق بیماری آلزایمر کمک کند.

 

آزمایشات آلزایمر

 

آزمایش قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. با این حال، پزشک شما به احتمال زیاد چندین آزمایش را برای تعیین تشخیص ابتلای شما انجام خواهد داد. اینها می توانند شامل: تست های ذهنی، جسمی، عصبی و تصویربرداری باشند.

پزشک ممکن است با آزمایش وضعیت روانی شروع کند. این آزمایش می تواند به آنها در ارزیابی حافظه کوتاه مدت، حافظه بلند مدت و جهت گیری به مکان و زمان کمک کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است از شما بپرسند:

•         امروز  چه روزی است

•         رئیس جمهور کیست

•         حفظ کردن و یادآوری لیست کوتاه از کلمات

 

در مرحله بعد، آنها به احتمال زیاد یک معاینه فیزیکی انجام می دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است فشار خون شما را بررسی کنند، ضربان قلب شما را ارزیابی کنند و دمای بدن شما را بگیرند. در بعضی موارد، آنها می توانند نمونه آزمایش ادرار یا خون را برای آزمایش در آزمایشگاه جمع آوری کنند.

 

پزشک شما ممکن است یک معاینه عصبی را نیز انجام دهد تا سایر تشخیص های ممکن مانند بیماری حاد پزشکی مانند عفونت یا سکته مغزی را رد کند. در طی این امتحان، رفلکس، لحن عضلانی و گفتار شما را بررسی می کنند.

پزشک شما هم چنین ممکن است آزمایشات تصویربرداری از مغز را نیز انجام دهد. این آزمایشات، که تصاویری از مغز شما ایجاد می کند، می تواند شامل موارد زیر باشد:

•         تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی  MRI می تواند به انتخاب فاکتورهای کلیدی مانند التهاب، خونریزی و مشکلات ساختاری کمک کند.

•         اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT).

 

در سی تی اسکن از عکس های پرتونگاری استفاده می کنند که به پزشک کمک می کند ویژگی های غیر طبیعی را در مغز شما جستجو کند.

•         اسکن توموگرافی انتشار پوزیتروین یا PET

 

تصاویر اسکن PET می تواند به پزشک شما در تشخیص پلاک کمک کند. پلاک یک ماده پروتئینی بوده که مربوط به علائم آلزایمر است.

سایر آزمایشاتی که پزشک ممکن است روی شما انجام دهد شامل آزمایش خون برای بررسی ژن هایی است که می تواند نشان دهد شما احتمال بیشتری برای ابتلا به آلزایمر دارید.

 

داروهای آلزایمر

 

هیچ درمان مشخصی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. با این حال، پزشک شما می تواند داروها و سایر روش های درمانی را برای کمک به کاهش علائم و به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری تا حد امکان تجویز کند.

 

برای آلزایمر در حد متوسط ​​، پزشک ممکن است داروهایی مانند دونپزیل (آریسپت) یا ریواستیگمین (اکسلون) تجویز کند. این داروها می توانند به حفظ سطح بالای استیل کولین در مغز شما کمک کنند. این دارو نوعی انتقال دهنده عصبی است که می تواند به حافظه شما کمک کند.

برای درمان آلزایمر متوسط ​​تا شدید، پزشک شما ممکن است دونپزیل (Aricept) یا ممانتین(Namenda) تجویز کند که می تواند به جلوگیری از اثرات گلوتامات اضافی کمک کند. گلوتامات یک ماده شیمیایی مغزی بوده که به میزان بیشتری در بیماری آلزایمر آزاد می شود و به سلول های مغزی آسیب می رساند.

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب یا داروهای ضد روان درمانی را برای کمک به درمان علائم مرتبط با آلزایمر توصیه کند. این علائم شامل موارد زیر است:

•         افسردگی

•         بی قراری

•         پرخاشگری

•         •تحریک

•         توهم

 

 

سایر درمان های آلزایمر

 

علاوه بر دارو، تغییر در شیوه زندگی ممکن است به شما در مدیریت شرایطتان کمک کند. به عنوان مثال، پزشك شما ممكن است راهكارهایی را برای كمك به شما ارائه بدهد:

 

•         روی کارهای خود تمرکز کنید.

•         محدود کردن سردرگمی

•         از رو در رویی نفر به نفر خودداری کنید.

•         هر روز استراحت کافی داشته باشید.

•         آرامش خود را حفظ کنید.

 

برخی افراد معتقدند ویتامین E می تواند به جلوگیری از کاهش توانایی های ذهنی کمک کند، اما مطالعات نشان می دهد که تحقیقات برای تایید این گفته، لازم است. حتما قبل از مصرف ویتامین E یا سایر مکمل های دیگر از پزشک خود سؤال کنید. مصرف این ویتامین می تواند در برخی از داروهای مورد استفاده در درمان بیماری آلزایمر تداخل ایجاد کند. برای مطالعه ی مقالات بیشتر در حوزه تناسب اندام و سلامت، به وبلاگ زیب اندام مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورید. علاوه بر تغییرات در شیوه زندگی، گزینه های مختلفی وجود دارد که می توانید در مورد آن ها از پزشک خود بپرسید.

 

جلوگیری از آلزایمر

 

درست همانطور که هیچ درمانی شناخته شده ای برای آلزایمر نیست، هیچگونه اقدامات پیشگیرانه ای با نتیجه قطعی وجود ندارد. با این حال، محققان به عنوان عاملی برای جلوگیری از پیشرفت، بر روی عادات کلی سبک زندگی سالم توجه می کنند.

اقدامات زیر ممکن است کمک کند:

 

•         سیگار کشیدن را ترک کن.

•         به طور منظم ورزش کن.

•         تمرینات آموزش شناختی را امتحان کنید.

•         رژیم غذایی گیاهی بخورید.

•         آنتی اکسیدان بیشتری مصرف کنید.

•         زندگی اجتماعی فعال را حفظ کنید.

 

حتما قبل از ایجاد هرگونه تغییر بزرگی در سبک زندگی با پزشک خود صحبت کنید.

 

مراقبت های مختص آلزایمر

 

اگر یک فرد با آلزایمر دارید که خیلی هم او را دوست می دارید، ممکن است بخواهید از او مراقبت کنید. این یک کار تمام وقت است که معمولاً کار ساده ای نیست اما می تواند بسیار مفید واقع شود.

مراقب یک شخص آلزایمری بودن مهارت های زیادی را می طلبد از جمله این ها صبر شاید بیش از همه و همچنین خلاقیت، استقامت و توانایی ایجاد شادی در نقش کمک به شخصی که از او مراقبت می کنید بهترین روش ها برای ایجاد یک زندگی راحت برای شخص مبتلا به آلزایمر است.

 

به عنوان یک مراقب حواستان جمع باشد، مهم است که از خود و همچنین عزیزان خود مراقبت کنید. با مسئولیت هایی که بر عهده می گیرید می توان خطرناشی از استرس، تغذیه نامناسب و عدم ورزش را کاهش داد. اگر تصمیم گرفتید نقش مراقبت کننده را بر عهده بگیرید، ممکن است لازم باشد برای این کار دوره ی حرفه ای مختص مراقبت را بگذرانید.

 

آمار آلزایمر

 

آمار مربوط به بیماری آلزایمر هولناک است. براساس آمار اعلام شده از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، آلزایمر ششمین علت مرگ و میر در بزرگسالان ایالات متحده است. این رتبه پنجم در بین علل مرگ و میر برای افراد 65 سال و بالاتر است.

 یک مطالعه نشان داده که 7/4 میلیون آمریکایی بالای 65 سال در سال 2010 مبتلا به آلزایمر بودند. این محققان پیش بینی کردند که تا سال 2050، 8/13 میلیون آمریکایی مبتلا به آلزایمر وجود داشته باشند.

 CDC تخمین می زند که بیش از 90 درصد افراد مبتلا به آلزایمر تا سن بالای 60 سال علائمی را مشاهده نمی کنند.

•         آلزایمر یک بیماری گران است. براساس  گزارش CDC حدود 259 میلیارد دلار، در سال 2017 برای هزینه های مراقبت از آلزایمر و زوال عقل در ایالات متحده هزینه شده است.

 

 

بیماری پیچیده

 

آلزایمر یک بیماری پیچیده است که در آن تعداد زیادی عوامل ناشناخته وجود دارد. آنچه مشخص است این است که بیماری با گذر زمان بدتر می شود، اما درمان می تواند به تأخیر درآشکار شدن علائم و بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

اگر فکر می کنید ممکن است شما یا یک دوست عزیز مبتلا به آلزایمر داشته باشید، اولین قدم شما صحبت با پزشک است. آنها می توانند به تشخیص کمک کنند، در مورد آنچه می توان در آینده انتظار داشت، بحث کنند و به شما در مورد خدمات و پشتیبانی کمک کنند و اگر علاقه دارید، می توانند اطلاعات مربوط به شرکت در کارآزمایی های بالینی را به شما ارائه دهند.

 

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

 

13 منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت healthline باشد

10 early signs and symptoms of Alzheimer’s. (n.d.).

alz.org/alzheimers-dementia/10_signs

 • Alzheimer’s diagnosis. (n.d.).

alzinfo.org/articles/diagnosis/

 • Alzheimer’s disease. (2018).

cdc.gov/chronicdisease/resources/publications/aag/alzheimers.htm

 • APOE gene. (2018).

ghr.nlm.nih.gov/gene/APOE#

 • Diagnosis. (n.d.).

alz.org/alzheimers-dementia/diagnosis

 • Hebert LE, et al. (2013). Alzheimer disease in the United States (2010–2050) estimated using the 2010 census. DOI:

10.1212/WNL.0b013e31828726f5

 • How is Alzheimer’s disease treated? (2018).

nia.nih.gov/alzheimers/publication/alzheimers-disease-medications-fact-sheet

 • La Fata G, et al. (2014). Effects of vitamin E on cognitive performance during ageing and in Alzheimer’s disease. DOI:

10.3390/nu6125453

 • Medical tests. (n.d.).

alz.org/alzheimers-dementia/diagnosis/medical_tests

 • Treatments. (n.d.).

alz.org/alzheimers-dementia/treatments

 • Types of dementia. (2017).

nia.nih.gov/health/types-dementia

 • What is Alzheimer’s? (n.d.).

alz.org/alzheimers-dementia/what-is-alzheimers

 • Younger/early onset. (n.d.).

alz.org/alzheimers-dementia/what-is-alzheimers/younger-early-onset

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
آلزایمر
بیماری آلزایمر
فراموشی
دمانس
ژنتیک
آزمایشات آلزایمر
بیماری

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط