در حال بارگذاری ...

کابوس بانوان ( استروژن کمتر از حد استاندارد) در بدنسازی

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/04/25
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 370

کابوس بانوان ( استروژن کمتر از حد استاندارد) در بدنسازی 

کابوس بانوان ( استروژن کمتر از حد استاندارد) در بدنسازی

 

سطح استروژن می تواند یک کابوس برای زنان در هنگام کار در باشگاه باشد. بهتر است بدانید که برای تنظیم طبیعی این هورمون می­توانید چه کاری هایی انجام دهید.

استروژن ها به معنای سنتی هورمون های آنابولیک نیستند, اما مطالعات اخیر نشان می­دهد که آنها تأثیر گسترده ای بر توده عضلانی, قدرت و بهبودی در زنان دارد. این دقیقاً به همین دلیل است که استروژن زیر سطح استاندارد می تواند, دلیل اصلی ضعف در عضلات زنان باشد و عملکرد آنها در باشگاه را مختل کند, اما استروژن چگونه بر توده عضلانی تأثیر می­گذارد؟ چه کسی در معرض خطر استروژن کم است؟ آیا راه حل موثری وجود دارد؟

 

علل احتمالی استروژن کم

 

شایع ترین علت پایین بودن میزان استروژن عبارتند از:

 

1.      یائسگی

2.      استرس مزمن یا شدید

3.      عدم عملکرد درست در تخمدان

4.      بی­اشتهایی

5.      بیماری مزمن کلیه

بخاطر داشته باشید که دوران قبل از یائسگی به طور متوسط ​​از حدود 47.5 سالگی شروع می شود ودوره اصلی  یائسگی در بیشتر خانم ها در سنی  بین 50 تا 52 سال شروع می شود.

 

با این حال, حدود 1٪ از زنان زیر 40 سال یائسگی زودرس را تجربه می کنند. در این حالت, درمان با استروژن ها یا فیتواستروژن ها بسیار توصیه می شود, زیرا داشتن سطح پایین استروژن در سنین پایین به طور قابل توجهی خطر طیف گسترده ای از بیماری ها و حتی مرگ زودهنگام را افزایش می دهد.

 

چه عواملی باعث یائسگی می شوند؟

زنان با تعداد محدود و مشخصی تخمک به دنیا می آیند که در تخمدانها ذخیره می شود. تخمدانها هورمون های استروژن و پروژسترون تولید می کنند که قاعدگی و تخمک گذاری را تنظیم می نمایند. یائسگی در زنان زمانی اتفاق می افتد که تخمدانها دیگر هر ماه تخمک آزاد نمی کنند و قاعدگی رخ نمیدهد.

 

یائسگی زنان بخشی طبیعی از فرایند افزایش سن است و سن یائسگی معمولا پس از چهل سالگی است. اما بعضی از زنان در اثر عواملی مثل عمل جراحی برداشن رحم (هیسترکتومی) یا در اثر صدمه دیدن تخمدانها زودتر یائسه می شوند. یائسگی اگر پیش از 40 سالگی اتفاق بیفتد عامل آن هر چه که باشد, یائسگی زودرس خوانده می شود.

 

فواید استروژن برای عملکرد بدنی در زنان

 

 

1-از عضلات محافظت می کند و باعث بهبودی می شود

یكی از مهمترین مزایای استروژن در ماهیچه های اسكلتی این است كه برای بهبودی ماهیچه ها بسیار مفید است.  

طبق مطالعات استروژن می تواند:

 

1.       آسیب های عضلانی مربوط به ورزش را کاهش دهد

2.       التهاب عضلات بعد از ورزش را کاهش دهد

3.       بازسازی صدمات ریز را سرعت بخشیده و به طور کلی بهبودی ایجاد می کند

4.       رشد مجدد توده عضلانی آتروفی را تقویت کنید 

b10c16dc.jpg

به احتمال زیاد, استروژن تمام این کارها را با تثبیت غشای سلولهای عضلانی و عمل به عنوان آنتی اکسیدان انجام می دهد. در نتیجه, بافت ماهیچه آسیب کمتری متحمل می شود, بنابراین می تواند بعد از ورزش سریع تر بهبود یابد.

 

 2- از رشد عضلات پشتیبانی می کند

از نظر فنی, هیچ یک از استروژن های تولید شده در بدن هورمون آنابولیک نیستند. علاوه بر این, آنها رشد عضلات را به طور مستقیم تقویت نمی کنند (آنابولیسم).

با این حال, مطالعات اخیر گزارش داده اند که درمان جایگزین شدن هورمون استروژن (HRT) در زنان یائسه می تواند, قدرت سیگنالینگ فاکتور رشد شبه انسولین-1 (IGF-1) را که یک هورمون آنابولیک بسیار است, افزایش دهد.

به همین دلیل استروژن درمانی یا فیتواستروژنهای طبیعی (جایگزین بی خطرتر) می توانند برای جلوگیری از ریزش عضلات در خانمهای دارای استروژن کم موثر باشند.

 

3-قدرت عضله را تقویت می کند

اگرچه هورمونهای استروژن قدرت آنابولیکی زیادی ندارند, اما مطالعات زیادی نیز تأیید کرده اند که ممکن است قدرت عضلات را بهبود ببخشند.

در اصل, استروژن به تقویت نیرویی که فیبرهای عضلانی (اکتین و میوزین) به یکدیگر وصل شوند, کمک می کند. هرچه ارتباط آنها قوی تر باشد,  قدرت عضلات در هنگام انقباض بیشتر می شود!

همچنین, استروژن با مقابله با التهاب موضعی (از جمله درد عضله پس از ورزش) و تقویت بهبود بافت عضلانی آسیب دیده, قدرت عضلات را تقویت می کند.

 

نحوه بازیابی سطح استروژن کم

در بعضی موارد, سطح پایین استروژن با پرداختن به شرایط اساسی قابل احیا است. به عنوان مثال, استراحت کافی برای مقابله با استرس مزمن احتمالاً تعادل استروژن را بهبود می بخشد.

با این وجود در اکثر موارد دیگر, تنها راه حل واقعی مشکل استروژن کم، هورمون  معمولی یا طبیعی (فیتواستروژن ها) است.

 

برای نشان دادن اینکه این رویکرد چقدر مؤثر است دانشمندان 12 جفت HRT را در 15 جفت دوقلوهای همسان در سن 54 تا 62 سالگی مطالعه کردند. در هر جفت  یکی از زنان HRT دریافت کرده و قل های دیگر هورمون دریافت نکردند.

 

بعد از گذشت حدود 7 سال از مطالعه تفاوت چشمگیر بود!

 

تمرین قدرت زنان و استروژن

 

دوقلوهای HRT  به طور متوسط ​​نشان دادند:

 

سرعت پیاده روی 7٪ سریعتر

قدرت عضلات 16٪ بیشتر است

ماهیچه های بیشتر به طور کلی

چربی کمتر

سایر مطالعات مشابه درباره تأثیر HRT بر عملکرد بدنی گزارش داد که زنان در HRT:

 

افزایش اندازه ماهیچه ها

افزایش ارتفاع پرش عمودی

افزایش سرعت در حال اجرا

 

 

با این وجود, هورمون درمانی معمولی نیاز به یک نسخه دارد  باید در همه ی زمان ها کنترل شود  و حتی با عوارض جانبی همراه است که ارزش آن را به خاطر می آورد مانند افزایش خطر سرطان سینه.

اما این در مورد گزینه های طبیعی چیست؟

 

منابع طبیعی استروژن ها

فیتواستروژن ها ترکیبات گیاهی هستند که عملکرد استروژن های انسان را تقلید می کنند. آنها در اکثر موارد کاملاً طبیعی و بسیار ایمن تر از HRT معمولی هستند, به همین دلیل است که بسیاری از خانم ها تصمیم می گیرند ابتدا آنها را برای کاهش علائم یائسگی امتحان کنند. حال به نظر می رسد استفاده از فیتواستروژن ها برای حمایت از عملکرد بدنی در زنان نزدیک به 40 سال نیز ایده خوبی است!

 

در اینجا برخی از بهترین منابع غذایی فیتواستروژن های سالم ذکر شده است:

 

·         سویا

·         دانه کتان

·         دانه کنجد

·         میوه خشک شده

·         انواع توت ها (توت فرنگی ، زغال اخته

·         انگور قرمز

·         جعفری

 

گزینه دیگر استفاده از محصولات موضعی فیتواستروژن مانند سرم و کرم است. در این حالت, قسمت کوچکی از فیتواستروژن ها به جریان خون جذب می شوند و به صورت سیستماتیک عمل می کنند, اما سهم شیر به صورت محلی روی پوست و ماهیچه ها عمل می کند.

 

به عنوان مثال: گیاه تایلندی Pueraria Mirifica یکی از منابع طبیعی فیتواستروژن هاست که دارای بیش از 17 ترکیب فعال است. اگر سرم پوستی را با Pueraria Mirifica قرار داده اید, نه تنها هیدراتاسیون و خاصیت ارتجاعی پوست خود را تقویت می کنید, بلکه یک دوز مناسب از استروژن های طبیعی را به عضلات زیرین تحویل می دهید تا از ریکاوری و قدرت آنها پشتیبانی کند.

 

هنگامی که روی سینه اعمال می شود, کرم های موضعی سینه با Pueraria Mirifica حتی دارای یک مزیت دلپذیر هستند که تا حدودی باعث افزایش اندازهسینه خانم ها و استحکام آنها می شوند، نتیجه ای که هیچ HRT  نمی تواند ارائه دهد.

 

افکار نهایی

میزان استروژن یک عاملی است که تا حد زیادی نادیده گرفته شده و کم ارزش است که بر قدرت, حجم عضلات و میزان ریکاوری بعد از ورزش زنان تأثیر می گذارد, به خصوص در زنانی که  به 40 سالگی نزدیک می شوند. اگر گمان می کنید که سطح استروژن زیر حد استاندارد و مطلوب را دارید,  می توانید یک آزمایش انجام داده و با پزشک خود گفتگو کنید.

 

اگر آزمایشات مثبت شده اند و شما در واقع سطح استروژن پایینی دارید عجله نکنید و با آرامش به جستجوی هرچه بیشتر استروژن در آنجا باشید. از این گذشته در حالی که استروژن برای ماهیچه ها و استخوان ها مفید است می تواند برای تاندون ها و رباط ها تا حدودی مضر باشد, زیرا در صورت وجود دوزهای زیاد  سفتی آنها را کاهش می دهد.

 

به عبارت دیگر: شما باید فقط به حد مناسب برسید نه خیلی زیاد ، نه خیلی کم .(حد متوسط)

 

برای بازیابی استروژن با اضافه کردن منابع طبیعی بیشتر فیتواستروژن ها به رژیم غذایی خود شروع کنید. سپس سعی کنید از یک محصول موضعی با فیتواستروژن ها استفاده کنید تا در صورت لزوم بهبودی عضلات محلی را ترویج کنید اگرچه شما می توانید هر منبع از فیتواستروژن ها را برای آن ماده انتخاب کنید,  Pueraria Mirifica احتمالاً بهترین راه برای پیمودن این مسیر است.

کابوس بانوان ( استروژن کمتر از حد استاندارد) در بدنسازی

کلام آخر:

امیدواریم مطالب این مقاله بسیاری از نگرانی های خانم ها را درباره ی یائسگی و تاثیرات آن بر روی عملکرد ورزشی و تناسب اندامشان را کاهش بدهد.

با ثبت نام در سایت زیب اندام میتوانید از دیگر امکانات سایت ما استفاده کنید.

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی بدنسازی
zibandam
coach online
استروژن
استروژن در زنان
تناسب اندام
زنان
بانوان
بدنسازی
بدنساز
بدنسازی حرفه ای
بدنسازی بانوان با دمبل

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط