در حال بارگذاری ...

تاثیرات کافئین در بدنسازی

نویسنده : عرفان شیربیگی
تاریخ انتشار : 1399/07/22
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 284

تاثیرات کافئین در بدنسازی

 

کافئین، یک مکمل ارزان و مؤثر برای بدنسازان و ورزشکاران استقامتی است. کافئین در اشکال مختلفی وجود دارد و با کمال تعجب، قهوه بهترین شکل آن نیست! مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کافئین بدون آب به شکل قرص در بهبود عملکرد مؤثرتر از کافئین موجود در قهوه است. اگر می‌خواهید کارایی‌ خود را به حداکثر برسانید، باید قرص آن را مصرف کنید. دو مورد از مزیت‌های کافئین؛ اول اینکه قرصهای کافئین به مراتب ارزان‌تر هستند و دومین مزیت استفاده از کافئین به شکل قرص این است که شما می‌دانید دقیقا چه دوزی مصرف می‌کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف بیش از 6 میلی گرم بر هر کیلوگرم از وزن بدن، قبل از فعالیت ورزشی هیچ فایده‌ای ندارد.

اگر نمی‌خواهید که کافئین در خواب‌تان اختلال ایجاد کند، بهترین توصیه این است که تمرین‌تان را در صبح انجام دهید تا کافئین بتواند تا موقع خواب از بدن‌تان خارج شود.

 

عملکرد‌های مثبت کافئین در بدن

 

منظور از عملکرد‌های مثبت این ماده در صورت مصرف با دوز پایین است. مصرف کافئین اثرات بسیار مثبتی روی مغز انسان دارد؛ بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف کافئین به تقویت حافظه به صورت بهبود پردازش اطلاعات و افزایش دقت در فعالیت‌ها و به تحریک در آوردن سیستم اعصاب مرکزی کمک می‌کند، پس هماهنگی عصب و عضله در هنگام انجام تمرینات بسیار تحت تاثیر کافئین قرار دارد.

 

یکی از منابع مهم آنتی اکسیدان، مواد حاوی کافئین هستند. این مواد از پیری زودرس جلوگیری کرده و به گفته خیلی از دانشمندان باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری سرطان می‌شود. مواد کافئینی مانند قهوه، کاکائو و چای حاوی اسیدهای چرب و برخی از ویتامین‌های مختلف هستند که در سالم نگه داشتن بدن انسان بسیار موثر عمل می‌کنند.

 

محدودیت‌های مصرف کافئین

 

در روزهایی که با وزنه تمرین نمی‌کنید، نباید کافئین مصرف کنید. اگر یک مسابقه یا رویداد مهم در پیش دارید، باید یک هفته قبل از آن تمام کافئین مصرفی‌تان را قطع کنید تا بتوانید در آن روز مهم از اثرات کامل آن بهره‌مند شوید. تحقیقات برای ورزش‌های استقامتی، تقریبا متفق القول هستند که کافئین عملکرد را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد اما برای بدنسازی، تحقیقات متنوع است.

اگر در حال خمیازه کشیدن باشید و به کندی تمرین کنید، تمرین بدی خواهید داشت. اما اگر کافئین بخورید روی آن نیمکت پرس می‌پرید و به سرعت مشغول تمرین می‌شوید تا رکورد شخصی‌تان را بهبود ببخشید.

 

 

کافئین از نظر افزایش قدرت و توده‌ی چقدر مفید است

 

پژوهش‌های ذکر شده هیچ گونه افزایش قدرتی را نشان ندادند، تنها به مزایای فیزیولوژیک کافئین توجه کردند، نه مزایای روانی. با وجود یافته‌های گوناگون تحقیقات، کافئین یک مکمل عالی برای ورزش‌های استقامتی و همچنین بدنسازی است .

 

چگیده‌ای  ازنکات جلوگیری کننده ایجاد مقاومت و بی‌اثر شدن کافئین

 

در طول روز از منابع دیگر کافئین مصرف نکنید.

در روزهایی که تمرینات وزنه‌ای ندارید کافئین مصرف نکنید.

از 7 روز قبل از رویدادهای مهم، کافئین را کاملا حذف کنید.

برای اینکه کافئین در خواب‌تان اختلال ایجاد نکند، تمرینات‌تان را در صبح انجام دهید.

اگر فشار خون‌تان بالاست یا هرگونه بیماری قلبی دارید، از کافئین استفاده نکنید.

 

برای خواندن کامل مقاله فوق بر روی اینجا کلیک کنید. سایت زیب‌ اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده، که شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب ‌اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان دریافت کنید و در کنار خانواده زیب اندام، اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
کافئین
مکمل
قهوه
کافئین در بدنسازی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط