در حال بارگذاری ...

نوع بدن شما اکتومورف, مزومورف,اندومورف

دسته بندی:
نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/02/31
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 888

نوع بدن در نحوه پاسخگویی به رژیم و تمرین تأثیر می گذارد. به منظور برنامه ریزی تمرین و برنامه ریزی در مورد ساخت عضلات ، نوع بدن خود را درک کنید.

وقتی برای اولین بار وارد صحنه عضله شدم ، از میزان برنامه های مختلف تمرینی ، مکمل های بدن سازی ، رژیم های غذایی ، مقالات و اطلاعات موجود در آنجا غافل شدم.

می­خواستم تسلیم بشوم و ورزش را رها کنم سپس یک پسر در باشگاه یک مجله به من داد و به من گفت که مقاله را درباره انواع بدن مطالعه کنید. بنابراین من این کار را کردم و او چشمم را باز کرد به همین دلیل که هیچ عملکردی را در باشگاه بدنسازی نداشتم.

من یک اکتومورف واقعی هستم و وقتی برای اولین بار وارد یک باشگاه بدنسازی شدم وزن بدنم 60.2 کیلوگرم (132.5 پوند) بود. من تا به حال هیچ اطلاعاتی در مورد انواع بدن نداشتم. تصور می کردم (مانند بیشتر مبتدیان) که هرچه بیشتر تمرین کنم بیشتر رشد می­کنم. با تصور اینکه "بهتر بهتر بود" من برنامه ای را برای یک بدنساز نخبه طراحی کردم. حدود 6/1 کیلوگرم در مدت 6 ماه به دست آورد و این نتیجه بود.

پس از خواندن مقاله در مورد انواع بدن در آن مجله ، من شروع به درک بیشتر در مورد نحوه عملکرد نوع بدن ، متابولیسم و ​​افزایش وزن کردم. به عنوان یک فرد بالغ، باید روی کالری دریافتی ، مدت استراحت طولانی و حداقل قلبی تمرکز کنم. فقط در آن زمان من شروع به دستاوردهای واقعی کردم و هرگز به گذشته نگاه نکردم.

بنابراین مهم است که بتوانید نوع بدن خود را شناسایی و درک کنید. انواع مختلف بدن به روشهای مختلف تمرینی و برنامه های غذایی نیاز دارند. بنابراین در زیر 3 نوع بدن مرد ذکر شده است: اکتومورف ، مزومورف و اندومورف ، همراه با خصوصیات آنها.

 

 

cfdb4adc.jpg

 

اکتومورف

اکتومورف یک مرد لاغر معمولی است. Ecto دارای ساختاری سبک با مفاصل کوچک و عضله لاغر است. معمولاً اکتومورف دارای اندامهای نازک و دراز با عضلات زبر است. شانه ها با عرض کمی نازک هستند.

صفات معمولی یک اکتومورف

 • فریم و ساختار استخوان کوچک و ظریف
 • کلاسیک
 • سینه صاف
 • شانه های کوچک
 • لاغر
 • توده عضلانی بدون چربی
 • افزایش وزن دشوار است

متابولیسم سریع

اکتومورف ها وزن کم می­کنند ولی این کار بسیار سخت است. آنها متابولیسم بسیاری بالایی دارند که خیلی سریع کالری را می­سوزاند, برای افزایش وزن نیاز به کالری زیادی دارند. در تمرین باید تمرکز کوتاه و شدید روی گروه های بزرگ عضلانی داشته باشد. قطعاً مصرف مکمل توصیه می شود. اکتومورف ها باید قبل از خواب غذا بخورند تا در طول شب از بروز سموم عضلانی جلوگیری کنند. به طور کلی ، اکتومورف ها می توانند چربی را بسیار راحت از دست بدهند که باعث می شود برش عضلات لاغر برای آنها آسان تر شود.

مزومورف

مزومورف ها ساختار استخوانی بزرگی دارند، ماهیچه های بزرگ و یک بدن طبیعی دارند. مزومورف ها بهترین نوع بدن برای بدن سازی هستند, برای آنها پیدا کردن و از دست دادن وزن بسیار آسان است. آنها به طور طبیعی قوی هستند که این قدرت بستر مناسبی برای ساختن عضلات است.

 

 

30efffad.jpg

 

صفات معمولی دربدن مزومورف:

 • به طور کلی بدن سخت
 • عضلات خوب تعریف شده
 • بدنی مستطیل شکل
 • قوی
 • عضلات را به راحتی بدست می آورید
 • چربی بیشتری از اکتومورف ها به دست می آورد

مزومورف ها برای وزنه برداری بهترین پاسخ را می­دهند زیرا دستاوردها معمولاً خیلی سریع ، مخصوصاً برای مبتدیان دیده می­شوند. این بدان معنی است که آنها باید میزان کالری دریافتی خود را کنترل کنند. معمولاً ترکیبی از تمرینات وزنه برداری و کاردیو بهترین تمرین را برای مزومورف ها انجام می دهد.

تمرینات توصیه شده برای مزومورف:

 • تمرین هیپرتروفی فوقانی و تحتانی (PHUL)
 • مایکل بی جوردن الهام گرفته از تمرین: مانند Black Panther's Killmonger
 • 10 هفته برنامه ی انبوه سازی
 • برنامه سریع گروهی: تمرین 4 روزه تقسیم سوپر ست ها

اندومورف

نوع بدنه اندومورف به طور کلی نرم است. اندومورف ها به راحتی چربی می گیرند معمولاً از ساختار استخوانی کوتاهتر با بازوها و پاهای ضخیم ساخته شده اند. ماهیچه ها به خصوص عضلات چهار سر بسیار قوی هستند. اندومورف ها در تمرینات پا مانند اسکوات به طور طبیعی قوی هستند.

صفات معمولی یک اندمورف

 • بدن نرم و گرد
 • ماهیچه ها و چربی ها را به راحتی به دست می آیند
 • عموماً کوتاه هستند
 • از دست دادن چربی برای آنها کار بسیار سختی است
 • متابولیسم بسیار آهسته ای دارند

وقتی نوبت به تمرین اندومورفها می­رسد، افزایش وزن برای آنها بسیار آسان است. متأسفانه بخش عمده ای از وزن آنها چربی است نه ماهیچه. برای نگه داشتن حداقل چربی، اندومورف ها همیشه باید وزن به وزن خود را کنترل کنند. معمولاً ممکن است مکمل های مورد نیاز تا زمانی که فرد پروتئین بالایی در رژیم غذایی خود داشته باشد ، لازم نباشد.

ترکیبی از انواع بدن

. در حقیقت ، بیشتر بچه ها ترکیبی از دو نوع بدن دارند. این ترکیب ها اکتومورف/ مزومورف یا مزومورف / اندومورف هستند. یافتن یک مزومورف خالص که به عنوان مثال مانند یک اندومورف وزن می گیرد غیر معمول نیست.

 

66402394.jpg

 

پس چه نوع بدنی را دارید؟

با توجه به اطلاعات فوق باید بتوانید نوع بدن خود را شناسایی کنید. همچنین ممکن است بخواهید رژیم و آموزش خود را متناسب با نوع بدنتان تنظیم کنید.

نکته آخر که می خواهم به آن اشاره کنم این است که مهم نیست از چه نوع بدن شما می توانید یک بدنه بزرگ ، کات شده و عضلانی بسازید. حتی بچه های لاغر هم می­توانند حجیم شوند. بله ، این کار سخت است اما اگر شما اراده داشته باشید می­توانید این کار سخت را انجام دهید..

خلاصه کلام:

زمانی که شما می‌دانید دارای کدام تیپ بدنی یا مخلوطی از کدام یک هستید و ورزش و رژیم غذایی مناسب با آن تیپ را نیز می‌دانید، به مراتب پیشرفت بسیار بهتری خواهید داشت.

در حالی که شاید بسیاری از خانم‌ها تصور کنند اندام کیت ماس بریتانیایی ایده آل است، اما از دیدگاه تناسب اندام واقعا اینطور نیست! بسیاری از خانم‌ها که به تیپ بدنی اندومورف گرایش دارند، رنج و زحمت زیادی را تحمل می‌کنند تا تبدیل به یک اکتومورف شوند اما این اتفاق نمی‌افتد!

هدف شما باید تبدیل و یا تا حد امکان شبیه شدن به یک مزومورف باشد. با ورزش صحیح و رژیم غذایی مناسب، این امر امکان پذیر می‌شود و هرگاه کمی ناراحت شدید که یک مزومورف واقعی به طور طبیعی این ظاهر را دارد این را به خاطر داشته باشید که به هر حال شما هم قرار است خوش اندام شوید و ظاهری خوب بدست بیاورید.

حتی افرادی با تیپ بدنی مزومورف نیز با گذشت زمان و مسن‌تر شدن، برای داشتن ظاهری خوب به ورزش و رژیم غذائی نیاز دارند. پس شما تنها نیستید!

 

مترجم و ویراستار: علی اصغر دهقانی تفتی

تگ ها

zibandam
زیب اندام
سلامتی
تناسب اندام
چربی سوزی
لاغری
مربی انلاین
بدنسازی
اکتومورف
مزومورف
اندومورف
Ectomorph
Mesomorph
Endomorph
body building
fitness
fat loss
coach online
فیتنس
اکتومورف های معروف
چاقی برای اکتومورف
آزمون تشخیص تیپ بدنی
تغییر تیپ بدنی
علی اصغر دهقانی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط