در حال بارگذاری ...

خوردن یک شام زودرس می تواند به شما در سوزاندن چربی و کاهش قند خون , کمک کند

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/08
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 272

 

خوردن یک شام زودرس می تواند به شما در سوزاندن چربی و کاهش قند خون , کمک کند

یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که خوردن یک شام دیر هنگام می تواند بدون در نظر گرفتن کالری آن باعث افزایش وزن و ایجاد قند خون بالا شود.

خوردن شام ساعت 10 شب به بعد به جای 6 بعد از ظهر  ممکن است بر قند خون و توانایی سوزاندن چربی تأثیر بگذارد.

این مطالعه نشان داد که افرادی که دیر تر شام می خورند میزان قند خونشان که در اثر خوردن بی موقع غذا حاصل شده است تقریبا 20 درصد بیشتر از افرادی است که شام خود را زودتر می خورند، است و هم چنین این اشخاص در مقایسه با افرادی که زودتر شام می خورند ، چربی سوزیشان 10 درصد کاهش یافته است.

عقل متعارف این است که کالری کالری است ، مهم نیست که چه زمانی آن را بخورید و افزایش وزن ناشی از خوردن کالری بیشتر از آنچه می سوزانید، ایجاد می شود. متخصصان تغذیه بیشتر تاکیدشان روی این است که باید در زمان درست کالری را به بدن رساند.

 

دیر خوردن همراه با افزایش وزن است

طبق مطالعه ای که امروز در مجله جامعه غدد درون ریز و متابولیسم غدد درون ریز منتشر شده است,  خوردن یک شام دیر به افزایش وزن و قند خون بالا منجر می شود, صرف نظر از این که وعده های غذایی همان است که قبلاً می خوردید.

 

 

دکتر جاناتان سی جون, دانشمند و استاد پزشکی در دانشگاه جان هاپکینز به Healthline گفت، "ما از تحقیقات دیگری آگاهی داشتیم كه نشان می داد كه دیر خوردن غذا با چاقی همراه است  و از آنجا كه این ارتباط با علت و معلولیت همراه نیست,                                                                     

 ما می خواستیم به این موضوع به صورت جدی تری نگاه كنیم.".

جون توضیح داد که تیم تحقیقاتی می خواستند درک کنند که آیا دیر غذا خوردن در واقع متابولیسم را به گونه ای تغییر می دهد که باعث چاقی می شود؟

وی گفت: "به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم كه این كارآزمایی بالینی تصادفی كنترل شده را انجام دهیم  افراد را برای این تحقیق در نظر بگیریم و به آنها در دو زمان مختلف غذا دادیم  و قرار شد در این روند غذای آنها را كنترل كنیم, رژیم آنها را كنترل كنیم و زمان خواب آنها را نیز كنترل كنیم."

خوردن یک شام زودرس می تواند به شما در سوزاندن چربی و کاهش قند خون , کمک کند

وعده های غذایی مشابه, همان زمان خواب

 

جون ، تیمی از 20 داوطلب سالم (10 مرد و 10 زن) را مورد مطالعه قرار دادند تا دریابند که بدن آنها وقتی در ساعت 10 شب به جای ساعت 6 بعد از ظهر غذا دریافت می کند چگونه عمل می کند.

 

همه ی شرکت کنندگان در این مطالعه همزمان می خوابیدند: همگی راس ساعت 11

یافته های مطالعاتی نشان داد هنگام خوردن یک شام دیر وقت  حتی وقتی افراد همان غذا را می خورند میزان قند خون بالاتر است  و میزان چربی سوزی کمتر است.

ما شگفت زده نشدیم, سایر محققان با نگاهی به ریتم های شبانه روزی و رژیم غذایی کار مشابهی انجام داده اند  و آزمایشگاه های دیگر نشان داده اند که اگر با ریتم شبانه روزی طبیعی بدن خود هماهنگ نباشند، و غذایشان را خارج از وعده بخورند ، گلوکز را به همان روش متابولیزه نمی کنند. "

 

 

دکتر چنژوان گو, اولین محقق این تحقیق ، در بیانیه ای گفت: "با تأثیراتی که در داوطلبان سالم دیده ایم  ممکن است در افرادی که چاقی یا دیابت دارند  این روند تغذیه متابولیسم را به خطر بیاندازند و مقدار بیشتری از قند خون و چاقی را برایشان نمایش دهد."

 

نتایج برای همه به یک اندازه نیست

جالب ترین بخش این مطالعه این است که محققان دریافتند که هر کس به دیر خوردن وعده های غذایی به همان روش واکنش نشان نمی دهد.

جون گفت: "بیشترین چیزی که من را شگفت زده کرد این بود که همه به یک اندازه آسیب پذیر نبودند." گفت: گروهی بودند که این روند بر روی آنها بیشتر تاثیر گذاشت برای نمونه, افرادی که عادت داشتند زودتر بخوابند وقتی ما یک وعده غذایی دیر به آنها دادیم بدترین عملکرد را برایشان داشت . "

 

به گفته جون  به نظر می رسد افرادی که جغد شب هستند (تا دیر وقت بیدارند) که تا 2 یا 3 شب غذا می خورند  از تغییر در وعده غذایی خود بی تأثیر هستند. " و بنابراین این یک اندازه گیری و تحقیق متناسب با همه نیست؛ در متابولیسم افراد اختلافاتی وجود دارد که باعث می شود آنها در مقابل دیر خوردن آسیب پذیر شوند یا آنها را از بین نبرد وتاثیر آنچنانی روی آنها نگذارد. "

 

یکی از مفصل ترین مطالعات در نوع خود

 

جون خاطرنشان كرد كه اين مطالعه نسبت به تحقيقات قبلي در مورد اين موضوع بسيار دقيق تر است. شرکت کنندگان ردیاب فعالیت داشتند, نمونه برداری از خون داشتند, تحت آزمایش های خواب و اسکن های چربی بدن قرار گرفتند و برای اندازه گیری متابولیسم چربی, مواد غذایی حاوی نشانگرهای غیر واکنشی را خوردند.

 

وی گفت: "بر روی اشخاص تا زمانی که در آزمایشگاه بودند, نظارت بسیار شدیدی انجام دادند. جون گفت: "ما هر ساعت  از آنها نمونه خون می گرفتیم, فعالیت های آنها را مورد بررسی قرار می دادیم و آنها را از 2 هفته قبل از نظر زمان خواب تحت آزمایش قرار می دادیم." حتی از نظر میزان چربی ای که خوردند و یا سوزانده اند بررسی شدند. "

ژو با اطمینان از این سؤال كه آیا این مطالعه اثبات قطعی دارد كه فقط چه موقع خوردن تاثیر دارد و لزوماً آنچه می خورید را نباید در نظر گرفت؟ و آیا آن نمی تواند باعث افزایش وزن شود؟

وی گفت: "بله, فکر می کنم حداقل این نشان می دهد که احتمالات بیولوژیکی یا توضیحات بیولوژیکی در مورد چگونگی تأثیر زمان بندی غذا بر نحوه ی برخورد بدن شما با این کالری ها وجود دارد."

 

 

یافته ها ممکن است به راهنمایی عادات غذایی کمک کند

 

لیزا K دیوالد  استاد دانشگاه ویلانووا کالج پرستاری و مدیر برنامه ی مرکز پیشگیری از چاقی و آموزش های سلامتی مک دونالد گفت: "اگرچه این مطالعه با داوطلبان جوان و با وزن سالم انجام شده است  اما اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد تا عادات غذایی را هدایت کنیم."

دیوالد می افزاید: این یافته ها برای پیشگیری از بیماری بسیار برای ما قابل توجه است.

"این مطالعه یادآوری می کند که پرورش عادت های غذایی نه تنها به عوامل سنتی مانند محتوا و اندازه وعده غذایی بستگی دارد بلکه همچنین زمان وعده های غذایی نیز می تواند بر خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی در این راه تأثیر بگذارد."

 

به گفته دیوالد,  شام تاکنون بزرگترین وعده غذایی روزانهی پر کالری برای بیشتر افراد مسن از نظر کالری است.

وی توضیح داد که افراد مشفول به کار معمولاً در خوردن صبحانه و ناهار عجله می کنند  که اغلب به معنی خوردن دیرتر و بیشتر از حد لازم است. "این می تواند باعث شود که چون شما سرتان شلوغ است وعده ای شام خود را دیرتر و بیش از حد بخورید که با توجه به این مطالعه ی برجسته می تواند برخی از مشکلات گلوکزی یا متابولیسم چربی را ، حتی در افراد جوان با وزن سالم به وجود بیاورد."

خوردن یک شام زودرس می تواند به شما در سوزاندن چربی و کاهش قند خون , کمک کند

چه کار کنیم؟

 

اگر می دانید که دیر وقت به خانه می رسید, دویالد توصیه کرد که یک وعده کوچک پروتئینی مغذی مانند ماست یونانی که روی آن تکه های آجیل پاشیده می شود ،با خود همراه داشته باشید.

وی گفت: " این کار کمی اشتها را مهار می کند تا اگر دیرتر از زمان پیش بینی شده به خانه رسیدید و خواستید شام بخورید از آنجا که خیلی گرسنه نیستید این وعده ی غذایی را متناسب میل کنید."

انتخاب ها ی دیگر برای شما می تواند شامل خوردن یک سالاد کوچک با مرغ کبابی, نیمی از ساندویچ و میوه یا یک پیمانه سوپ سبزیجات و یک لیوان شیر کم چرب باشد.

دیوالد گفت: "هدف این است که در صورت امکان، بزرگترین وعده غذایی خود را در زمان صبحانه یا ناهار میل کنید."

 

کلام آخر:

یک مطالعه ی جدید نشان داده است که خوردن یک شام دیر هنگام می تواند بدون در نظر گرفتن کالری ای که دارد، باعث افزایش وزن و قند خون بالا در اشخاص شود.

محققان دریافتند که همه به این نوع غذا خوردن به یک روش واکنش نشان نمی دهند و افرادی که به زود خوابیدن عادت داشتند ، بیشتر از اشخاصی که تا دیر وقت بیدار بودند، در برابر خوردن یک شام دیر وقت واکنش نشان دادند و بیشترین میزان اضافه وزن را داشتند. و اشخاصی که به اصطلاح جغد شب بودند کمترین تأثیر را در تغییر زمان غذا نشان دادند.

به گفته ی محققان این شواهد محکم است، که خوردن وعده غذایی دیرهنگام باعث افزایش وزن می شود حتی اگر کالری مصرفی را افزایش ندهید.

کارشناسان می گویند, روزهایی که تا دیر وقت کار می کنید و زمان طولانی را بیرون از خانه هستید بهتر است تا بعد از ظهر یک میان وعده ی سالم میل کنید تا اشتهای شما را برای یک شام دیر وقت مهار کند.

 

 

https://www.healthline.com/health-news/eating-an-early-dinner-can-help-you-burn-fat-lower-your-blood-sugar

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
شام
قند خون
شام دیر وقت
افزایش وزن
افزایش قند خون
عادات غذایی
رژیم غذایی
افزایش وزن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط