در حال بارگذاری ...

دوفاستون

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/02/29
مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه
تعداد بازدید : 1853

قرص‌ های دوفاستون 10 میلی‌گرمی حاوی دیدروژسترون (نوعی پروژسترون مصنوعی) هستند که در صورت فقدان پروژسترون طبیعی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قرص‌های دوفاستون 10 میلی‌گرمی حاوی دیدروژسترون (نوعی پروژسترون مصنوعی) هستند که در صورت فقدان پروژسترون طبیعی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد مصرف آن شامل اختلالات قاعدگی و آندومتری است.

دوفاستون در اوایل بارداری برای حفظ پوشش رحم، (اندومتریوم) و جلوگیری از رشد آن استفاده شده و باعث ترشح هورمون‌ها و پروتئین‌هایی می‌شود که برای بارداری سالم ضروری هسند. دوفاستون هورمون مصنوعی است که اثر پروژسترون را تقلید می‌کند اما جذب آن برای دستگاه معده‌ای-روده‌ای آسان‌تر است. همانطور که گفته شد مصرف خودسرانه این دارو در بارداری به کلی ممنوع است و حتما پزشک باید آنرا تجویز نماید.

آمبولی ریوی، لکه بینی، خونریزی های نابجا، تغییر در اشتها، ورم نمودن قوزک پا، ترومبوز شبکیه و ترومبوفلبیت برخی از عوارض مصرف دوفاستون  به شمار می روند.

e1bb995f.jpg

 

دوفاستون در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد‌؟

 

قرص‌ 10 میلی‌گرمی دوفاستون (Duphaston) برای درمان موارد بسیاری که در نتیجه‌ی فقدان پروژسترون ایجاد می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد، این موارد شامل اختلالات قاعدگی مانند آمنوره ثانویه (سیکل قادگی که متوقف شده است، نامنظم است یا اصلا اتفاق نیفتاده است)، دیس منوره یا قاعدگی دردناک، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی رحمی غیرطبیعی است که به جای آن‌که در پایان دوره قاعدگی رخ دهد در طول قاعدگی رخ می‌دهد.

قرص‌های دوفاستون 10 میلی‌گرمی برای درمان آندومتریوز (رشد بافت آندومتر در خارج از رحم که باعث درد و خونریزی می‌شود)، ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز تجویز می‌شوند.

این قرص‌ها اثر محرک استروژن بر اندومتر را نیز رفع می‌کنند و بنابراین، احتمال سرطان اندومتر را در زنان کاهش می‌دهند (سرطان ممکن است در پاسخ به استروژن در زنانی که به‌دلیل علائم منوپوز از طریق هورمون جایگزین درمان می‌شوند ایجاد شود).

 

دوفاستون چگونه عمل می‌کند؟

 

قرص دوفاستون 10 میلی‌گرمی حاوی دیدروژسترون (مشتق مصنوعی هورمون زنانه پروژسترون) است، یعنی ساختار شیمیایی آن بسیار به پروژسترون طبیعی شباهت دارد و به‌همین دلیل، کاربرد مشابه پروژسترون دارد. پروژسترون طبیعی طی فاز دوم سیکل قاعدگی توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود. این هورمون بر اندومتر (جدار رحم) تاثیر می‌گذارد و فاز تکثیری را به فاز ترشحی تبدیل می‌کند.

اندومتر که در پاسخ به استروژن در اولین فاز سیکل قاعدگی نازک شده، دیگر رشد نمی‌کند و شروع به ترشح هورمون دیگر پروتئین‌های لازم برای حفظ بارداری (در صورت بارداری) می‌نماید، در صورت نبود بارداری، سطوح استروژن و پروژسترون کاهش می‌یابد و اندومتر تخریب می‌شود (قاعدگی رخ می‌دهد).

در صورتی‌که فقدان پروژسترون طبیعی، نظم قاعدگی را برهم بزند یا مشکلاتی مانند آمنوره ثانویه و خونریزی رحمی غیر طبیعی ایجاد کند عملکرد دیدروژسترون در قرص دوفاستون 10 سیکل قاعدگی را منظم می‌کند؛ این قرص با تحریک اندومتر برای آماده‌سازی رحم برای بارداری و حفاظت از بارداری در درمان ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز موثر است. دوفاستون 10 بر سراسر اندومتر اثر می‌گذارد و از رشد اضافی سلول‌های آن جلوگیری می‌کند.

 

ترکیبات دوفاستون چیست؟

 

قرص 10 میلی گرمی دوفاستون حاوی دیدروژسترون (یک مشتق مصنوعی از هورمون جنسی زنانه‌ی پروژسترون) است که برای درمان مسائل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از فقدان پروژسترون طبیعی به وجود می‌آیند.

 

موارد مصرف داروی دوفاستون

 

این داروی بیشتر برای کاربردهای زیر توسط پزشک تجویز می گردد:

-          سقط عادتی

-          فقدان قاعدگی

-          قاعدگی دردناک

-          سندرم پیش از قاعدگی

-          درمان آندومتریوز

-          برخی از انواع خونریزی های غیر فونکسیونل رحم

 

مکانیسم اثر دوفاستون

 

دیدروژسترون از طریق دستگاه گوارش جذب شده و متابولیسم آن کبدی می باشد که از طریق کلیه ها دفع می گردد.

 

مقدار و نحوه مصرف

 

با توجه به علت بیماری نحوه مصرف می تواند متفاوت باشد اما رایج ترین شکل مصرف آن به این صورت است که از روز 16 قاعدگی هر شب یک عدد به مدت ده روز مورد استفاده قرار گیرد و پس از قطع شدن آن بین 3 تا 10 روز بعد، خونریزی قاعدگی رخ می دهد. در فواصل بین دو پریودی می توانید به قصد بارداری نزدیکی داشته باشید.

 

روش مصرف قرص دوفاستون

 

قرص دوفاستون را با یک لیوان آب با یا بدون غذا یک یا دو بار در روز بخورید. مقدار دوز قرص و فاصله زمانی آن به روش درمانی شما بستگی دارد. شما باید تا زمانی که پزشک تجویز می کند قرص را مصرف کنید. ممکن است پزشک 5 روز یا یک ماه مصرف این قرص را تمدید کند.

 

قرص دوفاستون را چند وقت باید مصرف کنم؟

 

قرص دوفاستون را تا زمانی که پزشک تجویز می کند باید مصرف کنید که معمولا 5 روز یا یک ماده است. گاهی نیز هر ماه در طول قاعدگی باید از این قرص مصرف کنید.

 

فراموش کردن قرص دوفاستون

 

اگر قرص دوفاستون را فراموش کردید بلافاصله پس از به یاد آوردن مصرف کنید مگر این که زمان قرص بعدی رسیده باشد. در این حالت مصرف قرص قبلی لازم نیست. هیچ گاه دو قرص را باهم مصرف نکنید.

001e8c8c.jpg

موارد منع مصرف

 

در صورت ابتلا به هر یک از بیماری های زیر باید از مصرف قرص دوفاستون جلوگیری کنید و پزشک خود را در جریان قرار دهید.

-          اختلالات ترومبوتیک

-          سقط فراموش شده

-          بیماری کبد

-          کارسینوم پستان یا اعضای تناسلی

 

عوارض جانبی

 

در صورت مصرف قرص دوفاستون ممکن است با عوارض جانبی زیر رو به رو شوید:

-          آمبولی ریوی

-          لکه بینی

-          خونریزی های نابجا

-          تغییر در اشتها

-          ورم نمودن قوزک پا

-          ترومبوز شبکیه

-          ترومبوفلبیت

 

تداخل دارویی

 

اگر دیدروژسترون و بروموکریپتین به طور همزمان مصرف شود باعث ترشح خود به خودی و بیش از حد شیر می شود. داروهای القا کننده فعالیت آنزیم های کبدی مانند ریفامپین و فنی توئین و کاربامازپین باعث کاهش کارایی و اثر دارو می شود.

هشدارها

 

در حین استفاده از دارو امکان دارد که خونریزی های دوران قاعدگی نامنظم شوند که در این صورت بهتر است که میزان مصرف آن را افزایش دهید.

 

روش نگهداری قرص دوفاستون

 

قرص را باید در محیطی خشک و سرد با دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

 

چه تفاوتی میان یک پروژسترون مصنوعی مانند دوفاستون (دیدروژسترون) و پروژسترون طبیعی وجود دارد؟

قرص‌های 10 میلی‌گرمی دوفاستون حاوی دیدروژسترون است که ساختاری شبیه یه پروژسترون طبیعی دارد. اما، بر خلاف پروژسترون طبیعی، به آسانی جذب می‌شود و می‌توان آن‌را به‌صورت قرص و با دوزهای مختلف مصرف نمود، در حالی‌که پروژسترون طبیعی به‌راحتی در دستگاه گوارش جذب نمی‌شود و تا همین اواخر از طریق تزریق قابل کنترل بود.

اما اکنون، شکل جدیدی از پروژسترون، با مولکول‌های کوچک‌تر و قابلیت جذب بیشتر در دسترس بیماران است. دوفاستون 10 می‌تواند در صورت فقدان پروژسترون طبیعی در بدن و ایجاد اختلالات قاعدگی و اندومتر، جایگزین پروژسترون شود تا با اثر استروژن در بدن مقابله کند و خطر سرطان اندومتر را کاهش دهد.

اما، بر خلاف دیگر پروژسترون‌های مصنوعی، دیدروژسترون با اثرات مثبت استروژن مانند جلوگیری از پوکی استخوان و تنظیم کلسترول، تداخلی ندارد و به لحاظ شیمیایی نیز با تستوسترون در ارتباط نیست و بنابراین تاثیرات منفی مردانه نیز در بدن ایجاد نمی‌کند.

 

درمان اندومتریوز با دوفاستون

 

طی یک دوره قاعدگی طبیعی، پروژسترونی که به وسیله تخمدان‌ها تولید می‌شود بر اندومتر تاثیر می‌گذارد و رشد آن‌را متوقف می‌کند و باعث می‌شود که هورمون‌ها و پروتئین‌های لازم برای حفظ بارداری ترشح شوند. در صورت عدم بارداری، سطوح استروژن و پروژسترون پایین می‌آید و اندومتر تخریب می‌شود و خونریزی قاعدگی رخ می‌دهد.

اندومتریوز رشد بافت اندومتر در بخش خارجی رحم است که مانند اندومتر رحم عمل می‌کند و پاسخ آن به پروژسترون نیز به همان ترتیب است. دوفاستون 10 بر اندومتر در همه‌ی نواحی اثر می‌گذارد و از رشد آن جلوگیری می‌کند و علائم اندومتریوز از جمله درد و خونریزی را از بین می‌برد.

9b3924ef.jpg

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:

 

پروسه قاعدگی یک روند طبیعی است که شامل تغییراتی در اعضای دستگاه تناسلی زنان از جمله تخمدان، رحم و واژن می شود.

این روند پس از به بلوغ رسیدن دختران معمولا از سن 9 تا 16 سال شروع می شود و بدن آنها شروع به تغییراتی می کند که ممکن است در ابتدا برای آنها عجیب و غیر قابل قبول باشد.

در واقع، تغییرات هورمونی هستند که موجب ایجاد این فرایند جدید در بدن می شوند. در قاعدگی خون ریزی رحم رخ می دهد که این خون شامل ترکیبی از خون کامل و بافت های ریزش کرده دیواره رحم می باشد.

رنگ این خون نیز قهوه ای تیره یا قرمز روشن می باشد.

متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال 28 روز است اما در برخی از زنان ممکن است این دوره از 23 تا 35 روز متفاوت باشد.

قاعدگی یا عادت ماهانه به دلیل خون ریزی در اثر ریزش لایه های داخلی رحم یا همان آندومتر در زنان رخ می دهد. خون و بافت تخریب شده ی آندومتر از طریق دهانه رحم و واژن دفع می شود و به این طریق مواد زائد از بدن زنان خارج می گردد.

دلیل قاعدگی در زنان چیست؟

 

در هر دوره قاعدگی، بدن برای حاملگی آمادگی پبدا می کند. ابتدا یک یا چند تخمک از تخمدان آزاد می‌شوند و به سوی رحم حرکت می‌کنند. اگر در زمانی که تخمک به سوی رحم در حال حرکت است، اسپرم به آن برسد لقاح صورت می‌گیرد و رویان یا نطفه شکل می گیرد.

در صورتی که لقاح رخ ندهد و یا رویان نتواند به‌طور صحیح و کامل در بافت داخلی رحم لانه بگزیند، بافت لایه داخلی رحم از رشد می‌ایستد و ریزش می‌کند تا برای شروع دوره دیگری از باروری آماده شود.

 

از اختلالات قاعدگی چه می دانید؟

 

عوامل مختلفی موجب ایجاد تغییراتی در روند طبیعی سیکل عادت ماهانه می شوند و آن را از حالت طبیعی خارج می کنند که در هر سنی امکان دارد رخ دهند؛ به این عوامل، اختلالات قاعدگی گفته می شود.

این اختلالات هر کدام دلیل خاصی دارند که می توانند موجب ایجاد تغییر در زمان قاعدگی، خفیف یا شدید شدن خونریزی، لکه بینی در بین سیکل ها، درد های شدید در قاعدگی، قطع قاعدگی، کوتاه شدن فواصل هر دوره و… بشوند.

به اختلالات عادت ماهانه نباید بی توجهی کرد، زیرا امکان دارد موضوع خطرسازی باشد و حتی ممکن است فرد را دچار ناباروری کند. پس توجه به آنها و ریشه یابی علت و درمان آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

قرص فمودین دینه و فواید آن برای رفع اختلالات قاعدگی

 

قرص فمودین مجتمع صنایع دینه ایران یک فراورده کاملا طبیعی و گیاهی می باشد و حاوی مواد موثره ی میوه ی پنج انگشت (ویتکس) است.

گر چه علت دقیق سندرم پیش از قاعدگی شناخته شده نیست، ولی شواهد نشان می دهد که بسیاری از علائم این سندرم، با افزایش پرولاکتین در ارتباط است.

قرص فمودین با اعمال تاثیر دارویی خود از طریق کاهش ترشح پرولاکتین از هیپوفیز برای رفع بی نظمی های قاعدگی، تسکین دردهای قاعدگی و بهبود عوارض یائسگی از جمله مشکلات خواب و گرگرفتگی موثر می باشد.

بعلاوه، قرص فمودین از دیگر عوارض ناشی از سندروم پیش از قاعدگی مانند سردرد، تحریک پذیری، عصبانیت، افسردگی، جوش صورت، افزایش اشتها و تمایل به مصرف شیرینی جات، حساسیت و درد پستان وخون ریزی شدید رحم نیز جلوگیری می کند و باعث تسکین دردهای ناشی از عادت ماهانه در خانم ها می شود.

 

مواد تشکیل دهنده قرص فمودین

 

قرص فمودین همانند نمونه سوئیسی آن از 20 میلی گرم عصاره میوه پنج انگشت (Vitex agnus-castus)  تهیه و تولید شده است و بر مبنای.65/0 میلی گرم ویتکسین استاندارد شده است.

 

مشخصات این گیاه دارویی

 

این گیاه که نام دیگر آن فلفل بیابانی( فلفل بری) می باشد، درختی است با برگهای پنجه مانند و گلهای بنفش که بعد از فصل گرده افشانی، میوه ی قهوه ای پر رنگی می دهد و در بستر رودها و مناطق پست و دره ها بیشتر دیده می شود. قسمت مورد استفاده این گیاه میوه آن می باشد.

اولین مورد گزارش شده از مصرف آن توسط بقراط بوده که از خوابانده آن در شراب در جهت کنترل خونریزی بعد از زایمان استفاده کرده است.

 

خواص شگفت انگیز گیاه پنج انگشت موجود در قرص فمودین

 

این محصول با اثر گذاری بر محور مرکزی ترشح هورمون در بدن یعنی هیپوتالاموس – هیپوفیز با افزایش LH و کاهش FSH تاثیرات خود را اعمال میکند.

2092b977.jpg

تنظیم پریود

 

با افزایش ترشح پروژسترون  نسبت به استروژن باعث بهبود عملکرد تخمدان می گردد و اختلالات پریود را کاهش می دهد.

 

کنترل ترشح پرولاکتین

 

در هنگام بالابودن سطح پرولاکتین، با اتصال مستقیم بر روی گیرنده های دوپامینی موجب کاهش ترشح پرولاکتین می گردد.

 

پیشگیری از درد و حساسیت پستان ها

 

با کاهش میزان پرولاکتین در زمان عادت ماهانه و پیش از آن، از درد و تورم پستان ها جلوگیری می کند و نیزمانع تشکیل یا توسعه کیست های ناشی از افزایش پرولاکتین می گردد.

 

کنترل علایم یائسگی

 

با بهبود ترشحات هورمونی از میزان عوارض حین یائسگی مانند اختلالات روحی، بی نظمی های خواب و گرگرفتگی کم می کند.

 

روش مصرف

 

هر روز یک قرص، در زمان مشخصی از روز مثلا نیم ساعت قبل از صبحانه  و یا شب قبل خواب مصرف شود.

دوره درمان با این قرص حداقل سه ماه است.

شرایط نگهداری

 

این دارو باید در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و به دوراز نور و رطوبت نگهداری شود. از قرار دادن قرص فمودین در دسترس اطفال جلوگیری نمایید.

 

 

گرد آوری شده توسط: امیرمحمد چاووش یزدی

 

 

تگ ها

DRUG
قاعدگی
زیب اندام
zibandam
fitness
فیتنس
مربی انلاین
مربی
coach online

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط