در حال بارگذاری ...

مکمل های بهداشتی برای مغز را، خریداری نکنید

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/05/17
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 300

مکمل های بهداشتی برای مغز را، خریداری نکنید

 

آن دسته از محصولات بدون نسخه را که می­گویند حافظه شما را بهبود می­دهند و باهوش تر می­شوید را فراموش کنید.
یک بررسی جدید نشان داد که حدود 25٪ از اشخاص بزرگسال بالای 50 سال با قول تقویت حافظه و توجه و به دست آوردن تمرکز دقیق تر، مکمل­هایی برای بهبود سلامت مغز خود مصرف می­کنند.

مشکل کجاست؟ هیچ اثبات جامعی در مورد کار آنها وجود ندارد.

 

دکتر گاد مارشال، معاون پزشکی در مرکز تحقیقات و درمان آلزایمر در بیمارستان بریگهام و زنان وابسته به هاروارد می­گوید:
مسئله اصلی در مورد همه مکمل های بدون نسخه، عدم تنظیم مقررات FDA است  و نظارت بر آزمایش محصولات یا دقت مواد مغذی ندارد.
آنها فقط به دنبال مکمل هایی هستند که ادعاهای بهداشتی مربوط به درمان بیماری های خاص را دارند.

از نظر سلامتی مغز، این بدان معنی است که تولید کننده مکمل می­تواند ادعا کند محصول به هوشیاری روانی یا کمک به بازیابی از دست دادن حافظه کمک می­کند، اما این گفته به این معنی نیست، که در برابر زوال عقل یا بیماری آلزایمر افراد مصرف کننده را محافظت می­کند یا بهبود می­بخشد. دکتر مارشال می­گوید: به این ترتیب تولید کنندگان مجبور نیستند از هرگونه ادعایی مبنی بر اثربخشی یا حتی بی خطر بودن محصول خود حمایت کنند.

برای مطالعه­ی مقالات مرتبط با مکمل ها و انواع آنها می­توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را در این باره به دست بیاورید.

 

ترکیبی از مواد مغذی

 

بسیاری از مکمل های مغزی روی اسیدهای چرب امگا 3 (مانند آنهایی که در روغن ماهی وجود دارد)، ویتامین E ، ویتامین های مختلف B یا ترکیبات مختلف تمرکز دارند. حالا حتماً می­پرسید چرا اینها؟

به گفته دکتر مارشال، شواهد و مدارکی قوی وجود دارد که نشان می­دهد رژیم های غذایی خاص، مانند رژیم مدیترانه ای، رژیم غذایی DASH و رژیم غذایی MIND می­توانند به بهبود عملکرد شناختی کمک کنند.

وی می­گوید: این رژیم ها حاوی مواد غذایی با مقادیر زیادی از این ویتامین­ها و مواد معدنی هستند. اما آنچه مشخص نیست این است که آیا ترکیب مواد مغذی موجود در این رژیم ها مفید است یا اینکه در شرایطی خاص عملکرد دارد یا حتی اینکه حتماً باید مقادیر مشخصی داشته باشد یا برخی عوامل دیگر هم باید در نظرگرفته شوند. محققان سعی کرده اند با آزمایش اینکه این مواد مغذی فردی بر سلامت شناختی تأثیر می­گذارند، به این سؤالات پاسخ دهند. تاکنون مطالعات محدودی انجام شده است، و با وجود چند استثناء نادر، هیچ مدرکی برای کمک به آنها پیدا نکرده اند.

دکتر مارشال می­گوید: هنوز این بدان معنا نیست که مکمل های مغزی ممکن است کار نکنند. این فقط این نکته را بیان می کند که، با وجود شواهد در مورد کارآزمایی بالینی تصادفی، استاندارد لازم برای تحقیقات در مورد ویتامین ها یا مواد معدنی جدا شده و سلامت مغز وجود ندارد.

 

در اینجا خلاصه ای از آنچه تاکنون علم یافته است به همراه تعریف آن وجود دارد.

مکمل های بهداشتی برای مغز را، خریداری نکنید

اسیدهای چرب امگا 3 (روغن ماهی)

 

سه نوع امگا 3 وجود دارد: اسید ایکوزاپنتائنوئیک (EPA) و اسید دکوزهگزانوئیک (DHA) - که بیشتر در ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا و ماهی خال مخالی وجود دارد و اسید آلفا لینولنی (ALA) ، که در سبزیجات سبز برگ وجود دارد ( جوانه بروکسل، اسفناج)، روغن های گیاهی (کلزا، سویا)، و آجیل و دانه (گردو، تخم کتان).

 

دکتر مارشال می گوید: بدن ALA را در EPA یا DHA مخفی می­کند، اما فقط در مقادیر اندک، بنابراین بهترین راه برای دریافت مقادیر زیاد EPA و DHA با خوردن ماهی بیشتر است.

امگا 3 به ساخت غشای سلولی در مغز کمک می­کند و همچنین ممکن است دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی باشد که می­تواند از سلول­های مغزی محافظت کند.

در میان دیگر غذاها، ماهی یکی از مهم­ترین رژیم­های مدیترانه­ای و MIND است و مطالعات نشان می­دهد ارتباط بین مصرف بیشتر ماهی و خطر پایین آمدن شناختی وجود دارد. با این حال، مکمل های امگا 3 همان اثر را نشان نداده اند. دکتر مارشال می­گوید: به نظر می­رسد هر فایده­ای که نیاز دارید، از مصرف بیشتر ماهی و نه از مصرف مکمل­های روغن ماهی حاصل می­شود.

 

ویتامین E

 

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است و اعتقاد بر این است که با کاهش استرس اکسیداتیو به سلامت مغز کمک می­کند. این تنها مکمل موجود است که از مزایای احتمالی آن برخوردار است. یک مطالعه در سال 2014 در مجلهNutrients ، تحقیقات موجود در مورد ویتامین E و موضوعات مختلف سلامتی، مانند بیماری های قلب ، سکته مغزی و بیماری آلزایمر را بررسی کرد.

محققان دریافتند كه ویتامین E با دوز بالا ممكن است به افراد مبتلا به زوال عقل خفیف تا متوسط ​​آلزایمر كمك كند تا برای مدت زمان كوتاهی به انجام وظایف زندگی روزمره بپردازند. اما، ویتامین E مانع از بروز بیماری یا كاهش علائم دیگر نمی­شود و دوزهای زیاد خطر سكته مغزی را افزایش می­دهد.

برای مطالعه­ی مطالب مرتبط با ویتامین ها می­توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و پاسخ پرسش­های خود را از بانک اطلاعاتی معتبر زیب اندام کسب کنید.

 

ویتامین های گروه B

 

سه ویتامین B اغلب با سلامت مغز مرتبط است: B6، B9 (فولات) و. B12  آنها می­توانند به تجزیه هموسیستئین (homocysteine) کمک کنند، سطح بالای آن با خطر بیشتر زوال عقل و بیماری آلزایمر همراه است. ویتامین های گروه B همچنین به تولید انرژی مورد نیاز برای تولید سلول­های جدید مغز کمک می­کنند.

با این حال، اکثر افراد از طریق رژیم غذایی خود به اندازه کافی ویتامین B دریافت می­کنند. دکتر مارشال می گوید: در صورت کمبود ممکن است به ویتامین های گروه B اضافی از طریق مکمل ها نیاز داشته باشید، یا در مصرف کافی این ویتامین از رژیم خود مشکل داشته باشید، اما در غیر این صورت هیچ فایده ای برای سلامت مغز ندارند.

مکمل های بهداشتی برای مغز را، خریداری نکنید

آنچه برگها در مورد مکمل گینگو یا ژنگو (ginkgo biloba) می گویند

 

برگ های پره ای شکل درخت گینگو در طب سنتی چین برای درمان انواع بیماری­ها استفاده می­شود. در ایالات متحده، عصاره حاصل از برگ­ها به عنوان یک مکمل معمولاً به نام ginkgo biloba فروخته می­شود. یکی از موضع های اصلی فروش آن به عنوان تقویت کننده حافظه است. با این حال، مانند سایر مکمل های بهداشتی مغز، درحال حاضر علم از این ادعاها پشتیبانی نمی­کند.

یکی از بزرگترین کارآزمایی های بالینی که پیوند احتمالی را مورد بررسی قرار داده است، ارزیابی Ginkgo ارزیابی حافظه (GEM) بود. محققان بیش از 3000 فرد مسن را به مورد بررسی قرار دادند، که میانگین سنی آنها در 79 سال بود، 54٪ از آنها مرد بودند که دارای عملکرد طبیعی شناختی یا اختلال خفیف شناختی بودند. تقریباً به مدت شش سال به آنها 120 میلی­گرم گینگو یا دارونما دو بار در روز داده شد و نتایج نشان داد که گینگو بیلوبا نرخ کلی بروز زوال عقل را کاهش نمی­دهد.

دکتر گاد مارشال، معاون پزشکی در مرکز تحقیقات و درمان آلزایمر در بیمارستان بریگام و بیمارستان زنان می گوید: بیشتر مکمل ها به طور دقیق در آزمایشات بالینی آزمایش نمی­شوند. با این وجود، گینگو به دلیل پتانسیل های خود برای جلوگیری از زوال عقل كاملاً آزمایش شده است، و شواهد محكمی وجود دارد كه می­گوید از افت حافظه یا زوال عقل جلوگیری نمی­كند و بنابراین نباید برای آن منظور استفاده شود.

 

در مورد مکمل ها فکر کنید

 

بنابراین این سؤال باقی می­ماند: بدون هیچ مدرک، چرا مردم هنوز مکمل های سلامت مغز را خریداری می­کنند؟ دکتر مارشال می­گوید: این ایده هنوز وجود دارد که گرفتن قرص آسانتر از ایجاد تغییر در زندگی پایدار است. ت
ا زمانی که تحقیقات بیشتری انجام شود و نتایج با دقت بیشتر و مشخص کننده ای منتشر شود، توصیه دکتر مارشال صرفه جویی در هزینه شما است. در انجام ورزش­های هوازی و پیروی از یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان سرمایه گذاری بیشتری کنید. این­ها می­توانند در طولانی مدت بیش از هر مکمل به حافظه و سلامت مغز کمک کنند.

 

کلام آخر:

در خریداری مکمل ها دقت کنید و همیشه قبل از انتخاب راه آسان و تحت تأثیر تبلیغات قرار گرفتن، به سلامتی خود بیشتر بها داده و سعی کنید راه های مطمئن تری را برای برطرف کردن ناراحتی های جسمی خود در نظر بگیرید.

برای خواندن مقالات بیشتر می­توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و به بانک اطلاعاتی معتبری در حوزه سلامت و تناسب اندام دسترسی داشته باشید.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت healthline می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
ویتامین E
مکمل های بهداشتی
ورزش
ویتامین
ویتامین B
بهداشت
مرجع مقالات سلامتی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط