در حال بارگذاری ...

آیا خانه شما را بیمار می کند؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/11/27
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 261

 

قالب

اسپورهای آن می توانند باعث گرفتگی بینی، سرفه، گلودرد و خارش شوند. اگر آلرژی به کپک، مشکلات ریوی یا سیستم ایمنی ضعیف دارید، این هاگ می تواند منجر به عفونت جدی ریه شود. کپک در جایی که رطوبت وجود دارد رشد می کند، بنابراین نشتی لوله کشی، دیوارها و سقف را کنترل کنید. از تهویه هوا یا رطوبت گیر برای پایین نگه داشتن سطح رطوبت در 50٪ استفاده کنید. قالب را با آب و صابون تمیز کنید یا از 1 فنجان سفید کننده خانگی در 1 گالن آب استفاده کنید.

رادون

سنگ و خاک این گاز را آزاد می کنند. در اطراف ما کمی هوا وجود دارد، اما اگر بیش از حد در خانه شما محبوس شود خطرناک است. ذرات رادیواکتیو موجود در هنگام دم و بلع باعث آسیب می شوند. از طریق شکافها و سوراخهای کف و دیوارها و اطراف لوله کشی و سیم کشی وارد ساختمان می شود. شما نمی توانید رادون را بو کنید یا ببینید، اما یک آزمایش ساده می تواند به شما بگوید که آیا خانه شما بیش از حد زیاد است. در صورت انجام این کار، یک پیمانکار معتبر استخدام کنید تا مشکلات را برطرف کند.

فرش

این می تواند گرد و غبار، کپک، گرد و غبار، خاک و سایر مواد تحریک کننده را به دام بیندازد. وقتی آن را تمیز می کنید یا روی آن می روید، این ذرات می توانند وارد هوا شوند. مواد شیمیایی مورد استفاده برای ساخت و نصب برخی از موکت ها نیز می تواند برای شما مضر باشد. در عوض کفپوش سخت را در نظر بگیرید یا از فرشهایی که می توانید بیرون از خانه خود تمیز کنید استفاده کنید. اگر نمی توانید از شر فرش خود خلاص شوید، حداقل سه بار در هفته از خلاuum با فیلتر HEPA روی آن استفاده کنید و هر سال آن را با بخار تمیز کنید.

 

سوسک

مدفوع و قسمت هایی از بدن آنها می تواند در گرد و غبار کف، ملافه و مبلمان شما جا بیفتد. وقتی آن تحریک کننده ها را نفس می کشید، می تواند باعث ایجاد آلرژی و مشکلات تنفسی، از جمله آسم شود. این کمک می کند تا خانه شما تا حد ممکن تمیز و خشک باشد، به ویژه پارچه ها و فرش.

 

 

مونوکسید کربن

کوره ها، شومینه ها، آبگرمکن ها، خشک کن ها و اتومبیل ها می توانند این گاز را ایجاد کنند که بوی آن را نمی گیرید و نمی بینید. اگر تهویه نشود و در خانه شما جمع شود می تواند کشنده باشد. ردیاب های مونوکسیدکربن را در داخل نصب کنید و از لوازم درست استفاده کنید. علائم مسمومیت با مونوکسیدکربن سردرد، تنگی نفس، تاری دید و احساس سرگیجه، گیجی، ضعف و حالت تهوع است. اگر آنها را دارید، بلافاصله هوای تازه بگیرید، سپس با 911 تماس بگیرید.

 

رطوبت ساز

رطوبت هوا را اضافه می کند. اما فقط آن را تنظیم نکنید و فراموشش کنید. رطوبت بالای 50٪ ممکن است باکتری ها، قارچ ها و سایر میکروب ها را دعوت کند. و آب در پنجره ها و سایر سطوح خانه حدود 60٪ شروع به متراکم شدن می کند. بعلاوه، دستگاه رطوبت ساز می تواند باعث رشد کپک و باکتری هایی شود که به هوا می ریزند، مگر اینکه آن را روزانه تمیز و خشک کنید. می توانید سطح رطوبت را با ابزاری به نام رطوبت سنج از فروشگاه سخت افزار اندازه بگیرید.

 

پرده ها

آنها می توانند گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی، کپک و سایر مواد حساسیت زا را در خود نگه دارند. در مورد پتو، لباس، فرش، ملحفه و سایر پارچه های اطراف خانه شما نیز همین مورد وجود دارد، اما تمیز کردن پرده ها اغلب سخت تر است. به جای آن از پرده استفاده کنید و مرتباً آنها را گردگیری کنید. یا پرده هایی تهیه کنید که برای شستن در آب 130 درجه ایمن باشد تا آلودگی ها و مواد حساسیت زا را به حداقل برسانید.

محصولات نظافت خانگی

مواد موجود در آنها می تواند گلو و چشم شما را تحریک کند، باعث سردرد، مشکلات تنفسی و سایر بیماری ها شود. برخی حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. آئروسل ها دارای ترکیبات آلی فرار (VOC) هستند - مواد شیمیایی که می توانند باعث آسیب شوند. و اگر آمونیاک و سفید کننده را به درستی کنترل نکنید می تواند مضر باشد. از محصولاتی استفاده کنید که VOC، مواد معطر و مواد قابل اشتعال کمتری داشته یا ندارند. هنگام استفاده از آنها، درها یا پنجره ها را باز نگه دارید.

 

 

تهویه هوا و گرمایش

این سیستم ها سطح رطوبت، گرد و غبار و میکروب های خانه شما را تغییر می دهند. مطمئن شوید که دستگاه شما به درستی نصب و سرویس شده است و فیلترها را مرتباً عوض کنید. حتی می توانید فیلتر مخصوص HEPA را امتحان کنید که ذرات کوچکتر را از هوای خانه شما پاک می کند. اگر کپک در مجاری هوا جمع شود، اگر گرد و غبار و بقایای آنها مسدود شود، یا آفاتی مانند موش یا جوندگان دیگر آنها را به خانه خود تبدیل کنند، ممکن است تمیزکاری حرفه ای را در نظر بگیرید.

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
آیا خانه شما را بیمار می کند؟
نکات بهداشتی در نظافت خانه
سلامتی
تناسب اندام
مونوکسید کربن
نشانه های وجود گاز مونوکسید کربن در منزل چیست
آیا رطوبت در خانه باعث بیماری می شود
مونوکسید کربن و نشانه های آن
رادون
حفظ سلامتی
گاز رادون
سرطان زایی گاز رادون در منزل
تهویه هوا در منزل
آلرژی
سرفه
VOC

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط