در حال بارگذاری ...

آیا مصرف شکلات تاثیری بر هوش دارد؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/01
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 235

 

محققان در دانشگاه استرالیای جنوبی طی یک پژوهش جدید نشان داده‌اند که مصرف شکلات به بهبود عملکرد شناختی مغز کمک می‌کند.

طی پژوهش‌های انجام شده در سالهای گذشته، محققان دریافتند که خوردن کاکائو می‌‌تواند به کم کردن وزن، کاهش فشار خون و حتی کاهش خطر ابتلا به حملات قلبی کمک کند اما در حال حاضر، یک یافته جدید در پژوهشی نوین که توسط یک تیم از دانشمندان شکلات دوست انجام شده، نشان می‌دهد که مصرف شکلات سبب افزایش هوش در افراد می‌شود.

از تجزیه و تحلیل داده‌های 1000 داوطلب شرکت‌کننده در این آزمون‌ها، این تیم به این نتیجه رسیدند که افرادی که حداقل یک‌بار در هفته شکلات مصرف می‌کنند، دارای حافظه قوی‌تری بوده و توانایی استدلال و پردازش اطلاعات در آنها در مقایسه با کسانی که به ندرت یا هرگز شکلات مصرف نمی‌کنند، بیشتر است.

به‌گفته محققان این پژوهش، شکلات و کاکائو سرشار از فلاونوئید هستند. فلاونوئید به مفهوم وسیع تمام رنگدانه‌‌های گیاهی را دربر می‌گیرد. فلاونوئیدها دارای اثرات قوی آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی هستند که سبب کند شدن فرآیند کاهش توانایی مغز در اثر افزایش سن می‌شود. فلاونوئیدها سبب بهبود خون‌رسانی به مغز شده و در افزایش حافظه و توان یادگیری نقش مهمی دارند. از مکانیسم‌های احتمالی اثرات فلاونوئیدها در کارکرد مغزی، برهم کنش آنها با فرآیند‌های موثر در بقای سلول، تمایز و شکل‌گیری حافظه می‌باشد.

به‌گفته این محققان مصرف شکلاته‌ای تلخ  ( Dark Chocolate ) هم‌چنین برای بیماران دیابتی بیشتر توصیه می‌شود و نیز ریسک حملات قلبی را کاهش می‌دهد.

 

شکلات چیست و چرا فایده دارد؟

آیا مصرف شکلات تاثیری بر هوش دارد؟

 

شکلات از تخمیر و سرخ شدن دانه‌های کاکائو درست می‌شود. یک شکلات « 70 درصد » انتخاب خوبی است؛ چون شامل 70 درصد دانه کاکائو و 30 درصد شکر است. دانه کاکائو، کره کاکائو ( یک روغن طبیعی ) دارد. دانه‌های کاکائو حاوی مخلوطی از مواد فوتو شیمیایی با خواص دارویی مختلف است.

 

مواد گیاهی اولیه در کاکائو پلی فنول ( عمدتا فلاونول و پروانتوسیانیدین‌ها )و ( عمدتا تئوبرومین ) هستند. این ترکیبات به‌طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و تصور می‌شود مسئول بسیاری از اثرات درمانی آنها از طریق اثرات چندگانه آنها در بدن است.

 

مزایای شکلات شامل :

 

  • آنتی‌اکسیدان
  • ضد التهاب
  • جلوگیری از لخته‌های خون
  • اتساع عروق خونی
  • حفاظت از سلول‌های عصبی
  • کاهش مقاومت انسولین
  • افزایش جریان خون به مغز
  • تنظیم ژن‌ها که وزن بدن را کنترل می‌کنند.
  • مهار رشد سرطان است.

 

چگونه مغز فواید شکلات را دریافت می‌کند؟

آیا مصرف شکلات تاثیری بر هوش دارد؟

 

بهره‌وری از مغز و تاثیرات تقویت روحیه، با انتخاب یک شکلات تیره و یا پودر کاکائو خوب است که به‌طور مرتب با مقادیر متوسط مصرف می‌شود. محصولات مختلف کاکائو و شکلات می‌تواند مقادیر بسیار متفاوتی از فلانول‌ها و متیل اکسانتین هابسته به فرآیند تولید و محتوای کاکائو داشته باشد.

شکلات تیره با درصد بالایی از کاکائو  70 درصد یا بیشتر، مقدار زیادی از این فیتوشیمیایی مفید را دارد. از طرف دیگر، شکلات که حاوی کاکائو کمی است ارزش درمانی کمتری دارد. شما بیشتر در مورد نحوه انتخاب شکلات مناسب دقت کنید.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
شکلات
هوش
کاکائو
شکلات تلخ
تاثیر شکلات بر هوش
خوردن شکلات در بارداری

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط