در حال بارگذاری ...

آیا بدنسازی بر فرم و سایز سینه در بانوان تاثیر گذار است؟

دسته بندی:
نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/01/11
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 2140

آیا بدنسازی بر فرم و سایز سینه در بانوان تاثیر گذار است؟

 

 

از جمله سوالات بسیار زیادی خانم‌ها در مورد بدنسازی این است که؛ آیا بدنسازی بر سایز سینه‌ تاثیر دارد یا خیر؟

 

بخش زیادی از حجم سینه بانوان را چربی تشکیل می‌دهد، شکل ویژه سینه‌ها و جایگاه مخصوصشان از طریق رباط‌های خاصی که بافت سینه را در بر گرفته و آن‌ها را حفاظت می‌کنند، تعیین می‌شود. این رشته‌ها که به (رباط‌های کوپر) معروفند در دوره حاملگی و نیز کهولت سن، شل و یا کشیده می‌شوند و سبب آویزان شدن آنها می‌شود.

مهمترین نکته در مورد جذابیت سینه بانوان فقط سایز آن نیست بلکه خوش فرم بودن آن است. توصیه ما این است که اگر از فرم سینه‌های خود راضی نیستید! با تمرینات بدنسازی می‌توانید سینه‌هایی خوش فرم و سفت داشته باشید. اما تغییر در سایز سینه‌ها نیازمند برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و هدفند نیز است.

توجه کنید که تغییر در سایز سینه‌ها مربوط به میزان ذخیره چربی موجود در آن است و تمرینات بدنسازی تنها عضلاتی که در زیر سینه‌ها قرار گرفته است را رشد خواهد داد، که می‌تواند مقداری سینه‌ها را بزرگتر نشان دهد. اما در خوش فرم کردن سینه‌ها بسیار اثرگذار است.

 

چربی در بدن چگونه کم می‌شود؟

 

به طور کلی چربی‌های ذخیره شده در بدن (مردان یا زنان) به صورت موضعی از بین نمی‌رود، یعنی بافت چربی به نسبت مشخصی از تمام اعضای بدن کم می‌شود و نمی‌توانید فقط قسمت خاصی را لاغر کنید. مثلاً باور غلطی که عموم دارند این است که، با انجام تمرینات شکم یا پهلو، چربی‌های شکم و پهلو از بین می‌رود! پس توجه کنید که اگر روی عضلات سینه کار کنید چربی‌های این ناحیه از بین نمی‌رود؛ بلکه رژیم غذایی شما تعیین کننده کوچکتر شدن یا بزرگتر شدن سینه‌ها است و ورزش کردن فقط باعث می‌شود عضلات سینه بزرگتر و قویتر شوند (عضله سینه از بافت چربی آن مجزا است) و در نتیجه بافت کلی سینه خوش فرم‌تر شود.

 

بهترین و مؤثرترین راه برای کاهش سایز سینه چسیت؟

 

برای کاهش سایز سینه‌ها انجام ورزش‌های هوازی بسیار موثر است؛ چرا که این تمرینات موجب افزایش سوخت و ساز و کاهش چربی در بدن می‌شود. اما لازم است بدانید این تمرینات موجب کاهش چربی در کل بدن خواهد شد، یعنی نباید انتظار داشت که این تمرینات فقط روی چربی سینه تأثیر داشته باشند. علاوه بر تمرینات هوازی، کار با وزنه و تمرینات بدنسازی هم بر روند کاهش وزن و فرم دادن به سینه‌ها تأثیر گذار خواهد بود.

 تمرینات با وزنه مثل انواع حرکات پرس سینه، پرس بالا سینه و قفسه سینه کمک زیادی به سفتی و خوش فرم شدن سینه‌ها می‌کند. اما نباید نقش رژیم غذایی صحیح را نادیده گرفت، چرا که کمیت و کیفیت تغذیه یعنی میزان خوردن و اینکه شما چه می‌خورید نیز بر کاهش و یا افزایش سایز سینه تأثیر بگذارد. اگر شما فقط به تمرینات ورزشی اکتفا کنید و از رژیم غذایی غافل شوید، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

 

پس نتیجه نهایی این است که:

 

  • اگر سینه‌های کوچکی دارید می‌توانید با تمرینات بدنسازی و تغذیه مناسب، سینه‌هایی خوش فرم و بزرگتر از قبل داشته باشید.
  • اما اگر سینه‌های شما بزرگ است و دچار افتادگی سینه هستید، با تمرینات بدنسازی و تغذیه مناسب می‌توانید آنها را کوچک‌تر و سفت‌تر کنید اما برای فرم دهی و بالا بردن سینه‌ها باید عمل جراحی را انتخاب کنید.
  • تنها به سایز و فرم سینه‌ها توجه نکنید؛ چراکه داشتن شکمی صاف و کمری باریک هم می‌تواند سینه‌ها و باسن شما را بزرگتر و زیباتر جلوه دهد.

 

بزرگی و یا کوچکی سینه‌ها درست به مانند داشتن شکمی صاف و یا گرد می‌ماند، اگر چه دلایل مختلفی مانند ژنتیک و وراثت مهم هستند اما مهمترین دلیل آن انتخاب است! اگر بیمار نیستید پس خوتان انتخاب کرده‌اید تا چاق شوید یا لاغر بمانید و سینه‌های کوچکی داشته باشید. نمی‌توان فقط با خوردن و خوابیدن شکمی صاف و سینه‌هایی خوش فرم داشت؛ بلکه این ورزش و تمرینات بدنی است که از شما آنچه دوست دارید خواهد ساخت. پس به بدنسازی به عنوان یک هنر بنگرید و آن را بیاموزید.

 

عوامل تاثیرگذار براندازه و فرم سینه خانم ها

 

داشتن بدنی خوش فرم زیبا و سفت آرزوی هر فردی در زندگی می‌باشد. از خانم‌ها گرفته تا آقایان و از جوانان گرفته تا افراد میانسال، دوست دارند بدنشان شل و افتاده نباشد. بلکه شکمی عضلانی و سینه ای سفت و برجسته داشته باشند. در این مقاله روی سخن ما با بانوان است. شاید سوال تمام بانوانی که به سلامتی، فرم، شکل، سایز و زیبایی اندام خود اهمیت می‌دهند، این باشد که چگونه این کار را انجام دهیم؟ در جواب، شما را به خواندن مطالب زیر و همچنین سایر مقالات مرتبط در وب سایت زیب‌اندام دعوت می‌کنم:

 

پروتئین

 

پروتئین یکی از ارکان اصلی برنامه غذایی انسانهاست. بدن انسان با استفاده از پروتئینهای دریافتی قادر به ساخت بافت جدید و افزایش ساخت عضلات خواهد بود. دریافت ناکافی پروتئین موجب میشود نه تنها بدن نتواند بافت عضلانی جدید ایجاد کند، بلکه ممکن است قسمتی از بافت عضله را نیز از دست بدهد.

تحقیقات نشان داده است دخترانی که در برنامه غذایی خود از مقادیر بالای پروتئین حیوانی و چربی استفاده می‌نمایند زودتر بالغ شده و مقادیر بیشتری استروژن در خون خود دریافت می‌کنند.

افزایش میزان دریافت غذاهای گیاهی موجب افزایش غلظت SHBG یا گلوبولین چسبنده به هورمون می‌شود که در نتیجه این امر و چسبیدن SHBG به استروژن، غلظت میزان استروژن آزاد خون کاهش می‌یابد.

 

کلسترول

 

کلسترول نوعی چربی است که سلول‌های بدن شما را در ساخت دیواره سلولی قوی‌تر یاری می‌نماید. این ترکیب در داخل سلول‌ها به هورمون‌های استروئیدی از جمله استروژن تبدیل می‌شود. بدیهی است محدودیت دریافت کلسترول که در نتیجه کاهش میزان دریافت غذاهای حیوانی رخ می‌دهد، نهایتا می‌تواند بدن را از ساخت عضلات جدید از جمله عضله برای سینه بازدارد.

کلسترول برای عملکرد مناسب در بدن نیازمند هورمون تیروئیدی t3 است. کمبود t3 می‌تواند منجر به افزایش کلسترول غیر قابل استفاده در خون فرد گردد. در این دسته از افراد اگر چه کلسترول خون بالاست اما بکار تولید هورمون استروژن نمی‌آید. به همین دلیل تجربه نشان داده است خانم‌های مبتلا به کم کاری تیروئید برای بازگرداندن فرم عضله و سینه‌های خود و موفقیت در کاهش کلسترول خون، نیازمند به درمان دارویی بیماری کم کاری تیروئید هستند.

 

چربی

 

بدن خانم‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که چربی‌های اضافه خود را در قسمت پائین تنه ذخیره می‌نماید. این امر به حفاظت از اندام‌های تناسلی خانم‌ها کمک می‌کند. هنگامی که چربی لازم در قسمت پائین تنه ذخیره شد مقداری از آن نیز برای زیبایی در پستان ها ذخیره می‌شوند.

هنگام رژیم گرفتن، بدن در حالت گرسنگی قرار می‌گیرد و حالتی اضطراری پدید می‌آید که بدن را مجبور به استفاده از ذخایر و اندوخته‌های خود می‌کند. از آنجایی که در چنین حالتی همچنان حفاظت از اندام‌های تناسلی مهم‌تر از زیبایی سینه‌ها است بدیهی است که چربی سینه نیز سریع‌تر از دست برود.

تنها زمانی که اهمیت سینه‌ها بیش از حفاظت از اندام‌های تناسلی است، دوران شیردهی می‌باشد و به همین دلیل است که بعد از شیردهی خانم ها احساس می‌کنند لازم است از سوتین‌های بزرگتری استفاده نمایند.

 

محرک‌ها

 

محرک‌هایی مانند قهوه و طیف وسیعی از داروهای رژیمی می‌توانند اثرات نامطلوبی در وضعیت سینه‌های شما داشته باشند. بعضی از محرک‌ها با تاثیر بر غدد فوق کلیوی ترشح نورو-اپینفرین را افزایش می‌دهند. این محرک‌ها گیرنده‌هایی را در سلول‌های چربی فعال می‌نمایند که موجب تسریع سرعت سوخت چربی‌ها به عنوان منبع انرژی می‌شوند. همچنین محرک‌ها ترشح ترکیبی شیمیایی به نام دوپامین را افزایش می‌دهند. ترشح این ماده شیمیایی عصبی (یا نورو-کمیکال) به خودی خود بد نیست، اما می‌تواند منجر به کاهش اثر پرولاکتین شود. پرولاکتین هورمونی است که می‌تواند منجر به رشد بهتر سینه‌ها گردد.

 

کربوهیدرات‌ها

 

هورمون رشد می‌تواند منجر به ترشح هورمون رشد شبه انسولینی یا IGF شود. بیشترین میزان هورمون رشد بدن انسان در طول خواب و بعد از ورزش تولید می‌شود. استفاده از کربوهیدرات‌ها می‌تواند میزان ترشح هورمون رشد و IGF را کاهش دهد. به همین دلیل خانم‌های که قصد دارند اندازه و سایز سینه خود را افزایش دهند، نباید قبل از خواب و قبل و بعد از ورزش کربوهیدرات مصرف نمایند.

 

خواب

 

بیشترین میزات ترشح هورمون رشد در بدن انسان مربوط به زمان خواب است. به همین دلیل به کودکان توصیه می‌شود که به میزان کافی استراحت نمایند. تحقیقات نشان می‌دهد میزان ترشح هورمون رشد در بزرگسالانی که رشد آنها متوقف شده نیز در 90 دقیقه اول خواب به بیشترین حد خود می‌رسد. همانطور که قبلا توضیح داده شد مصرف کربوهیدرات قبل از خواب می‌تواند میزان ترشح هورمون رشد را کاهش دهد اما مصرف پروتئین می‌تواند این میزان را افزایش دهد.

 

ماساژ

 

ماساژ در دو سطح می‌تواند شما را یاری نماید. ابتدا باید از ماساژ کلی و آرام استفاده نمود. این ماساژ می‌تواند منجر به افزایش میزان خون‌رسانی و رسیدن مواد مغذی لازم برای رشد سینه‌های شما شود.

مرحله دوم ماساژ، نوک و هاله قهوه‌ای سینه است که می‌تواند منجر به افزایش پرولاکتین شود. پرولاکتین همان هورمونی است که در اواخر دوران بارداری و در طول دوران شیردهی موجب افزایش اندازه پستان‌های شما می‌شود.

لازم نیست زمان زیادی را صرف این گونه ماساژ ها نمایید. تنها چند دقیقه کافی خواهد بود.

 

حرارت

 

حرارت می‌تواند با افزایش فعالیت آنزیم آروماتاز میزان تبدیل هورمون تستوسترون به استروژن را افزایش دهد. سرد بودن بدن – مانند آنچه در خانم های مبتلا به کم کاری تیروئید شایع است – می‌تواند موفقیت برنامه افزایش سایز سینه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

دقت کنید در استفاده از گرما و حرارت زیاده روی نشود، زیرا حرارت زیاد علاوه بر آنکه می‌تواند آنزیم آروماتاز را از بین ببرد این توانایی را دارد تا شما را متقاعد نماید که داشتن سینه‌هایی کوچک خیلی بهتر از داشتن سینه‌هایی بزرگ با پوستی سوخته و خراب است.

 

استرس

 

استرس، ترس و هیجان میزان ترشح هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد. افزایش کورتیزول موجب از دست رفتن و تحلیل عضلات و ایجاد چربی در اطراف اندام های داخلی می‌گردد. عصبانیت و تحریک پذیری، ترشح آدرنالین را نیز افزایش می‌دهد. همانطور که می‌دانید و قبلا هم توضیح داده شد، نتیجه‌ای جز استفاده از چربی‌ها به عنوان منبع انرژی نخواهد داشت.

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که شما مسایت زیب‌اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان می باشد. و شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در وب‌سایت زیب‌اندام در زمینه‌های تناسب‌اندام و رژیم غذایی مشاوره‌ی رایگان بگیرید. در کنار خانواده زیب‌اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

پرورش اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
زیب اندام
coachonline
onlinecoach
zibandam
سینه
فرم دهی سینه
سایز سینه
بدنسازی
ورزش
تمرین سینه
عضله سازی سینه

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط