در حال بارگذاری ...

آیا آب درمانی ژاپنی به کاهش وزن کمک می کند؟

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/05/19
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 226

آیا آب درمانی ژاپنی به کاهش وزن کمک می کند؟

 

آب درمانی ژاپنی، عمل نوشیدن چندین لیوان آب با دمای اتاق است که باید اولین کاری باشد که در صبح انجام می­شود. همچنین وعده های غذایی دقیق و حساب شده ی 15 دقیقه­ای را با وقفه های طولانی بین وعده های غذایی تشویق می­کند.

در حالی که برخی افراد گزارش می­دهند که این عادت جنبه های خاصی از سلامتی آنها را بهبود بخشیده است، بسیاری از مردم نمی­دانند که آیا این یک ابزار مؤثر برای کاهش وزن است یا خیر اما این مقاله توضیح می­دهد که آیا آب درمانی ژاپنی برای کاهش وزن اثر دارد یا خیر.

 

آب درمانی برای کاهش وزن

 

مطالعات علمی اندکی در مورد آب درمانی ژاپنی انجام شده و شواهد بدست آمده از این مطالعات با مطالعات درمورد آب درمانی های دیگر مقایسه و مخلوط شده است. به گفته این مطالعات، عنصر هیدروژن آب درمانی باعث کاهش وزن می­شود. البته به خاطر داشته باشید که بسیاری از عوامل دیگر همزمان در حال اثرگذاری هستند، از جمله این عوامل شامل: کیفیت کلی رژیم و سطح ورزش شما است.

آیا آب درمانی ژاپنی به کاهش وزن کمک می کند؟

هیدراتاسیون ممکن است باعث کاهش وزن شود

 

نوشیدن آب بیشتر ممکن است تأثیر مثبت بگذارد، زیرا آب فضای معده شما را می­گیرد. و به نوبه خود، ممکن است از هوس و پرخوری­هایی که در غیر این صورت منجر به افزایش وزن ناخواسته می­شوند جلوگیری کند.

یک مطالعه نشان داد بزرگسالان با وزن اضافی یا چاقی که 30 دقیقه قبل از غذا  500 میلی لیتر آب می­نوشند، 13٪ کمتر از بزرگسالانی که قبل از غذا مایعات نمی­نوشند، می­خورند. هم چنین مطالعه دیگر در مردان با وزن متوسط نتایج مشابهی را به همراه داشت.

علاوه بر این، یک بررسی نشان داد که نوشیدن آب به طور قابل توجهی (REE) در بزرگسالان را افزایش می­دهد. REE به تعداد پایه کالری­هایی که بدن شما هنگام استراحت می­سوزاند اشاره دارد.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می­دهد که جایگزین کردن نوشیدنی­های شیرین با آب، می­تواند کالری دریافتی را کاهش دهد که در غیر این صورت باعث افزایش وزن می­شود.

سرانجام، پانزده دقیقه خوردن هروعده غذایی و شکاف زمانی بین وعده های غذایی و میان وعده ها ممکن است باعث کاهش چشم گیر کالری شود. البته باید متذکر شوم که نتایج مطالعه در این باره درهم ریخته است. و برخی از مطالعات مشاهده کرده اند که هیدراتاسیون هیچ گونه اثری در کاهش وزن ندارد.

برخی مطالعات حاکی از آن است که وعده 15 دقیقه ای با آب درمانی ممکن است باعث کاهش وزن در طولانی مدت شود زیرا روده شما وقت ندارد سیگنال مغز شما را کامل کند. در نتیجه، شما ممکن است خیلی سریع بخورید. یک مطالعه ی دیگر نشان داد، کودکانی که به سرعت غذا می­خورند، سه برابر بیشتر از کسانی که چنین نکرده اند، دچار اضافه وزن شدند. در مقابل، غذا خوردن به آرامی با خطر کمتری از اضافه وزن همراه است.

 

تحقیقات بیشتر نشان می­دهد که محدودیت کالری ممکن است منجر به کاهش وزن اولیه شود اما تمایل به افزایش سطح گرلین هورمون گرسنگی دارد. این ممکن است یکی از دلایلی باشد که فقط 20٪ افرادی که وزن کم می­کنند مدت طولانی می توانند آن را حفظ کنند.

 

خلاصه

در حالی که هیدراتاسیون کافی ممکن است باعث تقویت کامل و جلوگیری از پرخوری شود ، درمورد تأثیرات ویژه آب درمانی ژاپنی بر کاهش وزن تحقیقات بیشتری  لازم است.

 

اجازه دهید مربی های متخصص زیب اندام، راه سلامتی و میان وعده های غذایی را بر اساس محدودیت های غذایی و ترجیحات غذایی شما توصیه کنند و شما را از یک مسیر ایمن به کاهش وزن و تناسب اندام دلخواهتان برسانند.

آیا آب درمانی ژاپنی به کاهش وزن کمک می کند؟

آب درمانی چگونه کار می کند؟

 

در حالی که آب درمانی از ژاپن سرچشمه گرفته است، به لطف زبان و فضای مجازی، در سراسر جهان رواج یافته است.

دو عامل اصلی در نحوه عملکرد آب درمانی ژاپنی وجود دارد:

 

در ابتدا برای شروع آب درمانی، هر روز صبح، 45 دقیقه قبل از خوردن هر نوع غذا یا نوشیدنی، چهار تا پنج لیوان آب با دمای اتاق بنوشید. (در ابتدا، فقط با 1-2 لیوان شروع کنید و به تدریج مقدار را افزایش دهید). سپس، به طور معمول در طول روز با توجه به بروز نشانه های تشنگی آب بنوشید.

علاوه بر این، اکثر طرفداران این نوع آب درمانی، توصیه می­کنند فقط 15 دقیقه قبل از خوردن وعده های غذایی آب بنوشید و همراه غذا نوشیدنی صرف نکنید.

اگرچه هیچ چیزی مقدار مصرف آب درمانی و مقدار غذا خوردن را محدود نمی­کند، اما کاهش وزن پایدار نیاز به گزینه های غذایی سالم دارد، نه فقط آبرسانی.

البته باید بگویم که قرار نیست برای یک دوره معین از آب درمانی پیروی کنید، برخی افراد مزایا را در طی چند هفته تا چند ماه گزارش می­دهند و تا زمانی که نتایج را تجربه کنند، به تمرین در این نوع روش درمانی ادامه می­دهند.

 

پژوهش ها چه چیزی را نشان می­دهد؟

 

طرفداران ادعا می­کنند که آب درمانی به پاکسازی دستگاه گوارش شما، بهبود سلامت روده و جلوگیری از یبوست کمک می­کند و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، سرطان و فشار خون بالا را کاهش می­دهد. با این حال، هیچ مدرک علمی از چنین ادعاهایی پشتیبانی نمی­کند.

با این وجود، نوشیدن آب کافی باعث افزایش رطوبت بدن شما می­شود و این امر می­تواند عملکرد بهینه مغز، سطح انرژی و فشار خون را بهبود بخشد و همچنین از سردرد، یبوست و سنگ کلیه جلوگیری کند.

به خاطر داشته باشید که نیازهای اساسی هرکس به آب متفاوت است. در حالی که 8 فنجان در روز یک توصیه معمول است، شواهد علمی­ای، در پشت این نظریه وجود ندارد. اما با این وجود، در صورت پیروی از این توصیه ها، آب درمانی تقریباً نیمی از نیازهای روزانه شما را برطرف می­کند.

 

خلاصه

آب درمانی ژاپنی شامل نوشیدن آب هم دمای اتاق در صبح و پیروی از یک برنامه غذایی با مدت زمانی محدود است. هیچ پژوهشی ادعاهای بهداشتی آن را تأیید نمی­کند، اما قطعاً به طور کلی آبرسانی مناسب برای بدن مفید است.

 

خطرات احتمالی

 

اگرچه هیدراتاسیون برای سلامتی کلی مفید است، اما نوشیدن آب زیادی نیز ممکن است ضرر برساند. هیدراتاسیون بیش از حد، که به آن نیز مسمومیت آب گفته می­شود، هنگامی اتفاق می­افتد که در مدت زمانی کوتاه مقدار زیادی آب بنوشید.

این می­تواند غلظت سدیم را در جریان خون شما بشدت کاهش دهد و منجر به یک وضعیت خطرناک به نام هیپوناترمیا شود. به نوبه خود، این ممکن است باعث تهوع، استفراغ، تشنج، اغما و حتی مرگ شود.

اگرچه هیپوناترمی در افراد سالم با کلیه­هایی که به طور معمول عملکرد مناسبی دارند بسیار نادر است، بهتر است از نوشیدن بیش از حد آب که از ظرفیت آب در کلیه های سالم بیشتر است، (حدود 4 فنجان درساعت) خودداری کنید.

اگرچه نوشیدن 4 تا 5 لیوان آب توصیه شده در صبح برای اکثر بزرگسالان به احتمال زیاد بی خطر است، اما ممکن است برخی از افراد به راحتی و با خیال راحت نتوانند آب زیادی مصرف کند. اگر احساس ناراحتی می­کنید، به بدن خود گوش دهید و از نوشیدن آب زیاد صرف نظر کنید.

 

خلاصه

اگر آب بیشتری از آنچه آب درمانی ژاپن در طی مدت كوتاهی توصیه كرده است بنوشید، خطر هیدراتاسیون بیش از حد را تجربه می­كنید.

 

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت healthline می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
اب
اب درمانی
هیدراتاسیون
کاهش وزن
وزن اضافی
کاهش وزن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط