در حال بارگذاری ...

آیا فکر می کنید ممکن است باردار باشید؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/07/01
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 126

آیا فکر می کنید ممکن است باردار باشید؟

تنها راه فهمیدن مورد اطمینان، گرفتن تست بارداری است اما علائم اولیه­ای بارداری وجود دارد که ممکن است به این احتمال اشاره داشته باشد.

 

آیا همه زنان علائم اولیه بارداری را دارند؟

 

هر زنی متفاوت است. تجربه های او از بارداری نیز همین طور است. هر زنی از یک بارداری به بارداری بعدی علائم یکسان یا حتی علائم یکسانی ندارد.

همچنین، از آنجا که علائم اولیه بارداری غالباً علائمی را که ممکن است قبل و در دوران قاعدگی تجربه می­کنید تقلید می کند، بنابراین ممکن است متوجه باردار بودن خود نشوید.

آنچه در زیر می آید شرح برخی از شایعترین علائم اولیه بارداری است. باید بدانید که این علائم ممکن است به غیر از باردار شدن به دلیل موارد دیگری نیز باشد. بنابراین این واقعیت که برخی از این علائم را مشاهده کرده اید لزوماً به معنای باردار بودن شما نیست. تنها راه برای اطمینان گفتن آزمایش بارداری است. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

 

لکه بینی و گرفتگی:

 

بعد از بارداری، تخمک بارور شده خود را به دیواره رحم می چسباند. این می تواند یکی از اولین علائم بارداری را ایجاد کند، لکه بینی و گاهی اوقات گرفتگی عضله.

که خونریزی لانه گزینی نامیده می شود. از شش تا 12 روز پس از لقاح تخمک اتفاق می افتد.

گرفتگی عضلات شبیه گرفتگی قاعدگی است، بنابراین برخی از خانمها اشتباه آنها و خونریزی را برای شروع دوره قاعدگی نشان می دهند. خونریزی و گرفتگی عضلات کم است.

علاوه بر خونریزی، ممکن است یک زن متوجه ترشحات سفید و شیری از واژن خود شود. این مربوط به ضخیم شدن دیواره های واژن است که تقریباً بلافاصله پس از لقاح شروع می شود. رشد بیشتر سلولهای پوششی واژن باعث ترشحات می شود.

این ترشحات که می تواند در تمام دوران بارداری ادامه داشته باشد، به طور معمول بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد. اما اگر بوی بد مربوط به ترشحات یا احساس سوزش و خارش وجود دارد، به پزشک خود بگویید تا بتواند از نظر مخمر یا عفونت باکتریایی بررسی کند.

 

تغییرات در سینه:

 

تغییرات سینه یکی دیگر از علائم اولیه بارداری است. سطح هورمون های زن پس از لقاح به سرعت تغییر می کند. به دلیل این تغییرات، سینه های وی ممکن است یک یا دو هفته بعد متورم، زخم یا گزگز شود. یا ممکن است احساس سنگینی یا سستی بیشتری داشته باشند یا در هنگام لمس احساس لطافت کنند. ناحیه اطراف نوک سینه ها نیز که آرئول نامیده می شود، ممکن است تیره شود.

موارد دیگر می تواند باعث تغییر در سینه شود. اما اگر این تغییرات از علائم اولیه بارداری است، به خاطر داشته باشید که عادت به سطح جدیدی از هورمون ها چند هفته طول می کشد. اما در صورت بروز، درد سینه باید آرام شود.

 

تهوع (صبحگاهی):

آیا فکر می کنید ممکن است باردار باشید؟

تهوع صبحگاهی یکی از علائم معروف بارداری است. اما هر زن بارداری به آن مبتلا نمی شود.

علت دقیق حالت تهوع صبحگاهی مشخص نیست اما هورمونهای بارداری احتمالاً در بروز این علامت نقش دارند. حالت تهوع در دوران بارداری ممکن است در هر زمان از روز رخ دهد اما معمولاً در صبح است.

همچنین، بعضی از خانمها هنگام باردار شدن هوس غذاهای خاصی می کنند یا نمی توانند تحمل کنند. این نیز مربوط به تغییرات هورمونی است. این تأثیر می تواند آنقدر شدید باشد که حتی فکر کردن در مورد غذای مورد علاقه می تواند معده زن باردار را تبدیل تحریک کند.

ممکن است حالت تهوع، هوس و انزجار از غذا در کل بارداری ادامه داشته باشد. خوشبختانه علائم این بیماری در بسیاری از خانم ها تقریباً در هفته سیزدهم یا چهاردهم بارداری کاهش می یابد.

در این بین، حتما یک رژیم غذایی سالم داشته باشید تا شما و کودک در حال رشد خود از مواد مغذی ضروری استفاده کنید. می توانید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

 

خستگی:

 

احساس خستگی زیاد در بارداری طبیعی است، از همان اوایل شروع می شود.

یک زن به محض یک هفته بعد از بارداری می تواند احساس خستگی غیرمعمول کند.

چرا؟ این اغلب مربوط به سطح بالایی از هورمونی به نام پروژسترون است، اگرچه موارد دیگر  از جمله سطح پایین قند خون، فشار خون پایین و افزایش تولید خون همه می توانند در ایجاد آن سهیم باشند.

اگر خستگی مربوط به بارداری است، استراحت کافی مهم است. خوردن غذاهای غنی از پروتئین و آهن می تواند به جبران آن کمک کند.

 

دوره عادت عقب افتاده:

آیا فکر می کنید ممکن است باردار باشید؟

بارزترین علامت اولیه بارداری و علائمی که بیشتر خانم ها را به انجام آزمایش بارداری ترغیب می کند، یک دوره عقب افتاده است. اما تمام دوره های از دست رفته یا تأخیر ناشی از بارداری نیستند.

همچنین، زنان می توانند در دوران بارداری مقداری خونریزی داشته باشند. اگر باردار هستید، از پزشک خود بپرسید که باید با خونریزی از چه چیزی آگاه باشید. به عنوان مثال، چه زمانی خونریزی طبیعی است و چه زمانی نشانه اضطراری است؟

علاوه بر بارداری، دلایلی نیز برای از دست دادن یک قاعدگی وجود دارد. ممکن است که بیش از حد وزن از دست داده اید. مشکلات هورمونی، خستگی یا استرس از دیگر احتمالات است. برخی از زنان با قطع مصرف قرص های ضد بارداری قاعدگی خود را از دست می دهند. اما اگر پریود دیررس است و احتمال بارداری وجود دارد، ممکن است بخواهید تست بارداری بدهید. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

سایر علائم اولیه بارداری:

 

بارداری تغییراتی در تعادل هورمونی شما ایجاد می کند و این می تواند علائم دیگری را ایجاد کند که شامل موارد زیر است:

 

  • تکرر ادرار: برای بسیاری از خانم ها، این تقریباً از هفته ششم تا هشتم بعد از بارداری شروع می شود. اگرچه این می تواند ناشی از عفونت ادراری، دیابت یا اگر از داروهای ادرار آور استفاده می کنید باشد. اگر باردار هستید، به احتمال زیاد به دلیل تغیر سطح هورمونی است.

 

  • یبوست: در دوران بارداری، سطح بالاتر هورمون پروژسترون می تواند باعث یبوست شود. پروژسترون باعث می شود غذا به آهستگی از روده ها عبور کند. برای تسکین مشکل، مقدار زیادی آب بنوشید، ورزش کنید و مقدار زیادی غذای سرشار از فیبر بخورید.

 

  • تغیر خلق: این موارد به خصوص در سه ماهه اول معمول است. اینها همچنین به تغییرات هورمون ها مربوط می شود.

 

  • سردرد و کمردرد: بسیاری از زنان باردار سردردهای خفیف مکرر گزارش می کنند و دیگران درد کمر را تجربه می کنند.

 

  • سرگیجه و غش کردن: این موارد ممکن است مربوط به اتساع رگهای خونی، کاهش فشار خون و کاهش قند خون باشد.

 

یک خانم باردار می تواند همه این علائم را داشته باشد، یا شاید فقط یک یا دو مورد را داشته باشد. اگر هر یک از این علائم آزار دهنده است، با پزشک خود در مورد آنها صحبت کنید تا بتوانید برنامه ای برای جبران آنها را ایجاد کنید.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت 8 webmd می باشد

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
بارداری
باردار
حامله
حاملگی
علائم بارداری
علائم اولیه بارداری
نوزاد
جنین
خانم باردار
مادرباردار

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط