در حال بارگذاری ...

آیا آهن کافی دریافت می‌ کنید؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/30
مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه
تعداد بازدید : 69

آیا آهن کافی دریافت می‌ کنید؟

چرا بدن به آهن احتیاج دارد؟

 

آهن ماده معدنی است که بدن شما برای ساختن دو پروتئین از آن استفاده می کند:
هموگلوبین و میوگلوبین. هموگلوبین به سلولهای قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را از ریه های شما به قسمت دیگر بدن منتقل کنند.
میوگلوبین اکسیژن را به عضلات شما منتقل می کند. آهن در ساختن هورمون ها و همچنین تاندون ها، رباط ها و سایر بافت همبند نیز بسیار مهم است.

 

اگر آهن کافی نگیرید چه می شود؟

 

ممکن است در ابتدا متوجه چیزی نشوید زیرا بدن شما از آنچه در ماهیچه ها، استخوان ها، کبد و جاهای دیگر ذخیره کرده است استفاده خواهد کرد. اما هنگامی که این منابع خاتمه یابد، گلبولهای قرمز شما کوچکتر می شوند و بنابراین هموگلوبین کمتری را حمل می کنند. این بدان معنی است که اکسیژن کمتری به تمام بدن شما تحویل داده می شود، که این یک نوع کم خونی است.

 

علائم کم خونی چیست؟

 

ممکن است احساس خستگی، ضعف یا سرگیجه، پوست کم رنگ، نبض سریع، دست های سرد، سردرد و مشکلات گوارشی داشته باشید. یک سیستم ایمنی ضعیف می تواند شما را بیشتر در معرض بیماری قرار دهد و دمای بدن شما نیز ممکن است متفاوت از حد معمول باشد. حتی می تواند بر توانایی شما در تفکر واضح و به خاطر سپردن چیزها تأثیر بگذارد. کودکانی که از کمبود آهن کم خونی می گیرند، گاهی اوقات با مشکلات یادگیری روبرو می شوند.

 

چه عواملی باعث پایین آمدن آهن می شوند؟

 

به احتمال زیاد اگر رژیم غذایی شما عالی نباشد و یا گوشت، ماهی یا مرغ زیادی مصرف نکنید. همچنین در صورت از دست دادن خون به دلیل صدمه یا بیماری (مانند زخم یا سرطان روده بزرگ) می تواند اتفاق بیفتد یا زمانی که روند هضم غذا در بدن‌تان دچار اختلال شود. زنان این بیشتر از مردان این کمبود را تحربه میکنند، به خصوص هنگامی که در عادت ماهانه آنها یا در دوران بارداری باشند و سطح آهن می تواند هرچه سن بالاتر می رود پایین بیاید.

 

چه مقدار نیاز است؟

 

اگر مرد هستید، باید روزانه حدود 8 میلی گرم (میلی گرم) دریافت کنید. اگر زنی 19 تا 50 ساله هستید، بیش از دو برابر آن نیاز دارید: حدود 18 میلی گرم در روز. اگر باردار باشید به 27 میلی گرم نیاز دارید و اگر شیر می دهید به 10 میلی گرم بیشتر. بعد از 50 سالگی، نیاز زنان به 8 میلی گرم در روز کاهش می یابد.

 

78fa6de1.jpg

اگر شما گیاهخوار باشید چطور؟

 

بدن شما به راحتی پروتئین های حیوانی مانند ماهی، مرغ و گوشت آهن را از سبزیجات جذب نمی کند. به همین دلیل گیاهخواران تقریباً باید مقدار روزانه آهن را كه پزشكان برای گوشتخواران توصیه می كنند، دو برابر كنند. این مقدار برای مردان 14 میلی گرم و برای خانمهای 19 تا 50 ساله 32 میلی گرم است. اگر رژیم غذایی متنوعی بخورید و مقدار زیادی ویتامین C دریافت کنید، می توانید غذاهایی از جمله پرتقال، فلفل قرمز، توت فرنگی و کلم بروکلی که به بدن شما کمک می کنند آهن را جذب کند، مصرف کنید.

 

کدام غذاها آهن را تأمین می کنند؟

 

صدف، جگر، گوشت گاو، لوبیای سفید، عدس و اسفناج برخی از منابع غذایی طبیعی هستند. گوشت بدون چربی، غذاهای دریایی و مرغ از منابع عالی حیوانات هستند و به بدن شما کمک می کنند تا آهن را از سایر مواد غذایی مانند لوبیا، آجیل، دانه، میوه خشک، غلات سبوس دار و سبزیجات برگ سبز جذب کند. آهن همچنین در بسیاری از محصولات غلات «غنی شده » مانند نان و غلات صبحانه وجود دارد. برچسب روی مواد را بررسی کنید تا ببینید چه مقدار آهن در یک وعده است.

 

آیا به مکمل های آهن نیاز دارید؟

 

زنانی که یائسه شده اند و آقایان احتمالاً نیاز ندارند اما افراد دیگر ممکن است. بیشتر آنها آهن کافی از غذا دریافت می کنند. آهن زیاد می تواند باعث گرفتگی معده، یبوست، حالت تهوع، اسهال و سرگیجه شود. همچنین می تواند جذب به میزان کافی را برای  بدن سخت کند. مصرف بیش از حد هرگونه مکمل های آهن، که می تواند مقادیر متفاوتی از آهن را به وجود آورد، می تواند در کودکانی که سن آنها کمتر از 6 سال است ، تهدید کننده زندگی باشد.

 

9a030ae8.jpg

اگر باردار هستید:

 

شما به آهن بیشتری نیاز دارید تا میزانی که کودک در حال رشد شما از آن تغذیه می کند، جبران کند. بدون آهن کافی، ممکن است کودک شما خیلی زود یا با وزن کم متولد شود. حتی می تواند مشکلاتی در بخش هایی از رشد مغز کودک شما ایجاد کند. پزشک احتمالاً سطح اهن شما را بررسی خواهد کرد و ممکن است در صورت نیاز یا فقط برای اطمینان برای شما یک مکمل تجویز کند.

 

نوزاد شما:

 

حدود 10٪ از نوزادان و کودکان آهن کافی ندارند.
اگر كودك شما زودرس یا كم وزن متولد شده باشد، ممكن است دچار مشکل شود و نتواند پشت سرهم آهن دریافت کند. اما اگر دوباره از سر گرفته نشود، این فقدان زودرس آهن بعدا می تواند منجر به مشکلات در رفتاری و توجه شود. در مورد نحوه پیگیری با پزشک خود صحبت کنید و در صورت لزوم برای کودک نیز باید مکمل مصرف کنید.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منابع:

 

Cleveland Clinic: “Anemia,” “How to Tell If You Have Iron Deficiency Anemia.”

Kaleidoscope Fighting Lupus.

Office of Dietary Supplements: “Vitamin C,” “Iron.”

Oregon State University Linus Pauling Institute: “Iron.”

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
آهن
بدن
آهن کافی
کم خونی
خون

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط