در حال بارگذاری ...

فواید دوش آب سرد

دسته بندی:
نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/02/30
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 446

برای چه کسانی دوش گرفتن صبحگاهی بهتر است و برای چه کسانی شب؟

حس خوبی که بعد از دوش گرفتن به بدن دست می دهد با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.برخی صبح و برخی دیگر شب دوش می گیرند ولی به راستی برای سلامتی بدن صبح دوش بگیریم یا شب؟در نهایت فهمیدیم که زمان مناسب برای دوش گرفتن چه زمانی است!

علم، زمان مناسب برای دوش گرفتن را نشان داد و شما بعد از مطالعه دقیق این بخش از سلامت نمناک می توانید بهترین را برای خودتان انتخاب کنید. بسیاری از افراد دوست دارند روز خود را با حمام صبح آغاز کنند، در حالی که برخی ترجیح می دهند قبل از خواب به حمام بروند. شما چه کار می کنید؟

صبر کنید، چیزی که انتخاب می کنید واقعاً مهم نیست ؛ ما در اینجا بررسی می کنیم که آیا در واقع مزایای دوش گرفتن در یک زمان خاص از روز وجود دارد یا خیر.

هیچ دانشی وجود ندارد که بگوید حمام رفتن در یک زمان باعث می شود شما احساس بهتری پیدا کنید. هیچ تفاوت بزرگ یا شواهدی برای اثبات اینکه دوش گرفتن در صبح یا عصر بهتر است وجود ندارد.

 

33e1512c.jpg

 

بهتر است که زمان به حمام رفتنتان به اهداف خود و آنچه در طول روز انجام می دهید، بستگی داشته باشد. در ادامه این بخش از سلامت نمناک درباره جزئیاتش بیشتر خواهید دانست.

فواید دوش گرفتن هنگام صبح

اگر پوست چربی دارید، پس مطابق با نظریه متخصصین پوست، باید صبح ها حمام کنید. وقتی که شما می خوابید، چربی پوست ایجاد می شود و حمام رفتن درست بعد از آن راهی عالی برای از بین بردن چربی و منافذ باز است.

اگر کار سختی برای بیدار شدن دارید:

برای افراد زیادی صبح دوش گرفتن مفیدتر از نوشیدن یک فنجان قهوه برای سرحال شدن و بیدار شدنشان است.دوش گرفتن صبح ها می تواند متابولیسم شما را افزایش دهد و بیشتر هوشیار شوید.

در حقیقت، استفاده از آب سرد برای چند دقیقه آخر حمام می تواند به شما کمک کند در طول روز هوشیارتر و پرانرژی تر باشید.

اگر صبح ورش می کنید:

اگر ورزشکار صبحگاهی هستید، حتماً باید صبح ها به حمام بروید. حمام کردن بعد از ورزش باعث حذف باکتری ها، عرق و آلاینده ها از روی پوست می شود.

اگر یک شغل خوب و خلاقانه دارید:

هنگام حمام رفتن، به حالت آرام و در عین حال آگاه از وضعیت موج مغزی آلفا وارد می شوید, حالتی که برای رسیدن به ایده های خلاقانه، عالی است بنابراین، اگر می خواهید به مغز خود ضربه شروع کاری را بدهید، حمام صبح برایتان بهتر است.

فایده دوش گرفتن

  • دوش گرفتن برای افزایش انرژی در طول روز

چه زمانی باید دوش گرفتن در شب ها را انتخاب کنید و برایتان مفیدتر است:

  • به یاد داشته باشید که دوش صبح خیلی سخت و اما در عین حال مفید است:ما به یاد داریم که دوش صبح ها می تواند به شما کمک کند بیدار شوید اما دوش گرفتن در شب داستان دیگری دارد.
  • خنکی که بدن شما بعد از یک دوش احساس می کند، تمایل به خواب طبیعی را احساس می کنید.

اگر پوست خشکی دارید:

اگر پوست خشک دارید، باید بعد کارتان، برای یک حمام رفتن برنامه ریزی کنید.حمام صبح می تواند باعث شود که پوست شما در طول روز خشک تر شود. پس در صورت داشتن چنین پوستی، از انجام آن اجتناب کنید.

دوست دارید ملحفه ها تمیز بماند:

اگر دوست دارید ملافه تان را تمیز نگه دارید،شب ها به حمام بروید. که در غیر اینصورت ممکن است آن را کثیف کنید.اگر می خواهید ملافه تان را تمیز نگه دارید، باید شب ها حمام کنید.تمام روز در اداره، شما در تماس با تمام انواع باکتری ها و چیزهایی که تمیز نیستند، هستید.

اگر یک کاری فنی دارید و کل روز در آفتاب هستید، قطعاً باید دوش بگیرید تا عرق ها را بشوید، زیرا که می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات جدی پوستی شود.

حتی اگر در یک دفتر دارای تهویه بسته کار می کنید، وقتی که به خانه برمی گردید، باید بعد از کار حمام کنید، چون باکتری ها و ویروس ها می توانند مدت بیشتری در آن اتمسفر زنده بمانند.

شما بیرون از منزل کار می کنید:

چه کسی می خواهد با صورت و بدن عرق کرده به تخت خواب برود؟هیچ کس، حدس می زنم بنابراین، اگر می خواهید یک شب خوب داشته باشید، پس از کار خود در عصر، دوش گرفتن را فراموش نکنید.

اگر بعد از کار ورزش می کنید:

اگر با توجه به برنامه کاری تان بعد از پایان کار به باشگاه رفته و ورزش می کنید بهتر است حتما شب و قبل از خواب دوش بگیرید.

در اینجا چیزهای زیادی وجود دارد که ما را در این دنیا تقسیم می کنند، که برخی مهم تر از بقیه هستند.اما چیزی که به طور غیرمنتظره ای تبدیل به یک مساله داغ شده است چیست؟

حمام کردن ؛ بله، مردم وقتی دوش می گیرند خیلی احساس قوی و سرحال بودن، می کنند.افرادی که شب ها دوش می گیرند فکر می کنند افرادی که صبح دوش می گیرند دیوانه هستند و برعکس.اما واقعا کدامشان بهتر است؟

مواردی در مورد مزایای دوش گرفتن در شب ها:

دانشمندان می گویند که دوش گرفتن در شب هنگام بدن را خنک می کند و به شما کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشید، اما احتمالاً آن چیزی نیست که از دوش گرفتن بخواهید.

 

ebd57851.jpg

 

نه، احتمالاً به هر یک از این چیزها فکر می کنید:

دوش در شب + لباس خواب و ملافه تمیز ، شما برای پاک کردن کثیفی ها و دوده روز، قبل از اینکه به رختخواب تمیز خود بروید، به حمام می روید.

شواهد حکایتی از این واقعیت حمایت می کنند که دوش سرد در شب مانند صبح سخت نیست، احتمالاً به این دلیل که شما می توانید مستقیماً لباس خواب خود را بپوشید و بخوابید همچنین، ایستادگی در حمام، گاهی اوقات احساس یک آزمایش پایداری فیزیکی می کند.

مواردی در مورد مزایای دوش گرفتن در صبح:

همان طور که می بینید، حمام در شب پر سر و صدا هستند. کسانی که صبح زود دوش می گیرند کمی آرام تر از آن هستند.

این یک روش کاملاً عالی برای بیدار کردن شما است.

شما در طول روز، تازه و با طراوت هستید.

نمی توانید زمان را هدر دهید که در حوله خود لم بدهید، که سرگرم کننده و در عین حال بی ثمر است.

افرادی که موهای بلندتری دارند باید قبل از خوابیدن شب موهایشان را خشک کنند، در حالی که این کار صبح ها به این اندازه در اولویت نیست.

فواید دوش سرد و روش صحیح استحمام با آب خنک

اگر به دوش گرفتن با آب سرد عادت ندارید ، می توانید دمای آب را کم کم پایین آورید همیشه سعی کنید با دوش آب سرد حمام را تمام کنید . دوش آب سرد برای بیشتر مردم جذاب نیست و به همین دلیل براشان اثر معکوس دارد، تنها فکر کردن به آن ، پوست را قرمز می کند .با این حال، اگر در مورد مزایای عظیمی که دوش آب سرد برای سلامتی ما دارد ، آگاه باشیم، ممکن است تصمیم بگیریم این روش درمانی ساده و مقرون به صرفه را امتحان کنیم.

در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک 7 اثر مثبت که می توانید آن را با دوش آب سرد تجربه کنید بیابید البته اگر صبح دوش آب سرد می گیرید از این فواید بهره مند خواهید شد . علاوه بر این ، در مورد این که چطور باید روش درست را انجام دهید ، مطالعه کنید.

تاثیرات و فواید استفاده از آب سرد برای دوش گرفتن

وقتی آب سرد به بدن برخورد می کند ، باعث می شود رگ های خونی منقبض شوند، گردش خون در کل بدن صورت می گیرد این عمل اعضای بدن را پاکسازی و به حذف ناخالصی ها از طریق خون ، منافذ پوست کمک می کند.

دوش آب سرد متابولیسم را بالا می برد :

با گرفتن دوش آب سرد می توانیم دمای بدن را کاهش دهیم چون باعث می شود بدن ما از انرژی بیشتری برای کنترل آن استفاده کند. به این ترتیب، ما می توانیم متابولیسم خود را افزایش داده و کالری بیشتری بسوزانیم. این کار برای افرادی که متابولیسم پایین و تیروئید دارند مفید است.

تنظیم دمای بدن با فواید دوش آب سرد صبحگاهی:

وقتی متابولیسم بالا می رود ، عملکرد طبیعی بدن برای تعادل دما به علت تغییرات خارجی فعال می شود.این یک عادت بسیار سالم برای حفظ دمای مصنوعی ( تهویه مطبوع، گرمایش و غیره ) است .

فواید دوش آب سرد برای کاهش مایعات اضافه بدن :

کاهش التهابات پا با دوش آب سرد .آب سرد بر روی رگ های خونی، گردش خون بدن را فعال می کند. این کار بطور موثر مایعات را کاهش می دهد

و برای افرادی که دچار التهاب و سنگینی مفاصل هستند مفید است

بهبود سلامت و زیبایی پوست با فواید دوش آب سرد :

آب سرد بهترین درمان زیبایی پوست است زیرا پوست را سفت وبا چین و چروک صورت مبارزه می کند .علاوه بر این ، آب سرد به حذف سلول های مرده و جلوگیری از استرس کمک می کند.

موهای درخشان و براق با فواید دوش آب سرد:

علاوه بر بهبود سلامت و ظاهر پوست، آب سرد برای ما مفید است، همچنین اگر برای چند ثانیه از آن استفاده کنیم . از ریزش مو جلوگیری خواهیم کرد.

اما دمای آب که برای سرتان استفاده می کنید باید خنک باشد نه سرد.

فواید دوش آب سرد برای فعال سازی جریان خون :

دوش آب سرد ضربان قلب و ماهیچه ها را منقبض می کند. این دو اثر گردش خون را در کل بدن فعال می کنند.

گردش خون منظم سلامتی طولانی مدتی را به همرا ه دارد

تقویت سیستم دفاع بدن از فواید دوش آب سرد صبحگاهی است:

با بهبود سیستم لنفاوی، آب سرد نیز دفاع بدن را بهبود می بخشد. بنابراین ما می توانیم مطمئن شویم که دوش آب سرد روزانه سیستم ایمنی ما را تقویت می کند.

برای بهره مند شدن از فواید دوش آب سرد چگونه باید دوش بگیریم ؟

هنگام گرفتن دوش آب سرد باید همیشه از پا شروع کنید. دوش ناگهانی آب سرد در حقیقت می تواند به سلامتی به خصوص ریه ها و قلب آسیب برساند. ابتدا باید از هر دو پا شروع کنیم و بعد به گردن وسر برسیم همچنین می توانیم راه دیگری را انتخاب کنیم با پای راست شروع کنیم، تا زمانی که به گردن و پای چپ برسیم. شستشو با آب سرد باید بین 30 ثانیه تا یک دقیقه طول بکشد. همچنین می توانیم آب داغ را جایگزین کنیم.

نکات مهم هنگام دوش گرفتن با آب سرد:

در ذیل نکات مهمی را برای دوش گرفتن با آب سرد به روش صحیح پیشنهاد می کنیم

با اینکه آب سرد فواید زیادی دارد اما باید برای شستن سر از آن اجتناب کنیم

اگر عادت داشته باشیم همیشه دوش آب داغ بگیریم، باید تغییرات تدریجی انجام دهیم. می توانیم به تدریج درجه حرارت را کاهش دهیم و بین سرد وگرم نگه داریم.

همانطور که پیش از این در مقاله ذکر شد، دوش آب سرد هنگامی که صبح بیدار می شوید اثرات مفیدی خواهد داشت .

از طرف دیگر، آب داغ برای حمام شبانه مناسب تر است زیرا کمک می کند استراحت کنیم .

 

 

d0f95841.jpg

 

توجه:

افرادی که مشکلات قلبی دارند نباید دوش آب خیلی سرد بگیرند آن ها می توانند آب داغ و سرد را با هم ترکیب کنند و یا حتی از آب گرم استفاده کنند.

خلاصه کلام:

 کلی این است که هر شخصی در طول روز یک زمان خاص مفیدو پرباری را دارد که بهتر است از آن زمان خود برای انجام کارهایش استفاده کند و در مواقع بیکاری و زمانی که آزادتر است، دوش بگیرد. و در کل هیچ قانون کلی برای آن وجود ندارد.

گردآوری شده توسط: علی اصغر دهقانی تفتی

تگ ها

zibandam
زیب اندام
سلامتی
تناسب اندام
لاغری
چربی سوزی
فیتنس
بدنسازی
مربی انلاین
آب سرد
دوش آب سرد
body building
fitness
fat loss
coach online
Cold water shower
بهترین زمان استحمام
دوش گرفتن باعث لاغری میشود
دوش گرفتن قبل از مسابقه ورزشی
بهترین دمای آب برای دوش گرفتن
فواید هر روز دوش گرفتن
فواید آب سرد
علی اصغر دهقانی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط