در حال بارگذاری ...

درد سینه در خانم ها

نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/04/21
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 271

 

درد سینه بعد از یائسگی می تواند به اشکال مختلفی ایجاد شود:

یائسگی آمده و رفته است. چرا هنوز درد سینه دارم؟

درد سینه در خانم ها

درد سینه ممکن است به دلیل تغییرات عادی چرخه ای در سطح هورمون یا به دلیل برخی بیماری ها باشد. تغییرات هورمونی چرخه ای شایع ترین علت درد سینه است اما برای تعیین علت این علائم همیشه باید با پزشک مشورت شود.

در بیشتر موارد ، درد سینه یک محصول جانبی برای تولید مثل است مانند تورم سینه که یکی از اولین علائم بارداری است ، این درد با وجود اینکه قبل از قاعدگی برای برخی شدید و برای برخی به صورت جزئی وجود دارد، اما این درد در طول دوره ی قاعدگی از بین می رود. بسیاری از خانم ها انتظار دارند بعد از یائسگی درد سینه از بین برود. اگر برایشان اینگونه نباشد ، ممکن است ترس از ابتلا به سرطان سینه داشته باشند. خوشبختانه ، درد سینه ، صرف نظر از سن ، به ندرت نشانه ی سرطان سینه است. البته هنوز هم باید این امکان به همراه تعدادی از شرایط غیر سرطانی که روی سینه ها تأثیر می گذارد در نظر گرفته شود.

درد سینه بعد از یائسگی و موارد دیگر

درد سینه ، که گاهی اوقات به عنوان ماستالژیا (mastalgia) نیز خوانده می شود ، در اثر چرخه ی تغییرات هورمونی (رایج ترین نوع) یا تغییرات غیر چرخه ای ایجاد می شود.

درد سینه عود کننده

این نوعی از درد سینه است که با قاعدگی مرتبط است و ظاهراً ناشی از نوسانات ماهانه ی هورمونهای استروژن و پروژسترون است. اگرچه در مطالعات هیچگونه ناهنجاری هورمونی مشاهده نشده است که درد سینه را توضیح دهد ، اما می دانیم استروژن و پروژسترون خاصیت تحریک کنندگی دارند و باعث افزایش اندازه و تعداد مجاری و غددهای شیر (لوبول ها) می شوند و باعث می شوند مایع سینه حفظ شود و ممکن است تا حدی در این درد ها تاثیری داشته باشند.

چند روز قبل از قاعدگی ، هر دو سینه ممکن است حساس ، متورم ، بزرگ و دردناک شوند. درد ممکن است به قسمت های فوقانی و بیرونی سینه ، زیر بغل و بازو گسترش یابد. این علائم با پایان یافتن قاعدگی فروکش می کند. درد چرخه ای ممکن است در دوره ی یائسگی بدتر شود ، هنگامی که هورمون ها می توانند به صورت نامنظم افزایش یافته و رها شوند و در زمان یائسگی بیشتر در بدن متراکم بمانند ، خصوصاً در زنانی که از قرص های ضد بارداری یا هورمون درمانی استفاده می کنند.

درد سینه غیر چرخه ای(غیر سیکلی)

 این نوع درد سینه آشکارا با قاعدگی ارتباط ندارد و از الگوی قابل پیش بینی پیروی نمی کند. ممکن است ثابت یا متناوب باشد ، ممکن است روی یک سینه یا هر دو خودش را نشان بدهد و باعث ناراحتی شود و ممکن است کل سینه یا فقط یک قسمت کوچک را درگیر کند. درد غیرچرخه ای معمولاً علامت یک مشکل خاص مانند کیست ، تروما یا تومور خوش خیم است. شرایط متعددی که بر دیواره سینه ، مری ، گردن و قسمت فوقانی کمر تأثیر می گذارد و حتی قلب هم می تواند علائمی را ایجاد کند که به عنوان درد سینه احساس می شود.

برخی تحقیقات نشان می دهد عدم تعادل در اسیدهای چرب در سلول ها ، در درد سینه نقش دارد ، شاید با حساس کردن بافت سینه به تغییرات هورمونی قوت بیشتری می بخشد.

· تغییرات فیبروکیستیک

 در بافت سینه ممکن است باعث ایجاد درد چرخه ای یا غیر چرخه ای در یک یا هر دو سینه شود. زنان مبتلا به این بیماری که بسیارهم شایع است ، بافت ضخیم یا تعداد بیشتری کیست در سینه های خود دارند که ظاهر غیر طبیعی را برایشان به وجود می آورد.

  • (یک بیماری که با ایجاد بافت فیبری و فضاهای کیستیک ، به طور معمول در لوزالمعده یا سینه زنان خودش را نشان می دهد .)

درد سینه ای که با چرخه قاعدگی بی ارتباط است ممکن است در اثر شرایطی ایجاد شود و بر ماهیچه های سینه ، ساختار درون سینه و دنده ها یا جناغ سینه تأثیر می گذارد.

درد سینه در خانم ها

درد غیر چرخه ای

چندین بیماری دیگر می تواند باعث درد سینه شود که مربوط به چرخه ی قاعدگی نیست.

عفونت

 عفونت سینه (ماستیت) یا آبسه می تواند باعث درد شدید شود. ورم سینه بیشتر در زنان شیرده است ، اما ممکن است در هر سنی بروز کند. شیر دهی به کودک و ساییدگی نوک سینه و یا عرق سوز شدن آن توسط لباسی که ممکن است باعث بروز ناراحتی شود - احتمالاً به باکتری ها اجازه ورود و آلوده کردن سینه را می دهند. ورود باکتری ها و آلوده کردن سینه باعث بروز تورم در سینه ، قرمزی و حساسیت می شود.

(ماستیت التهاب بافت سینه است که بعضی اوقات منجر به عفونت می شود. این التهاب منجر به درد سینه ، تورم ، گرما و قرمزی می شود. همچنین ممکن است تب و لرز داشته باشید.)

جراحت

 هرگونه آسیب به سینه (از جمله بیوپسی یا بافت برداری یا عمل جراحی سینه) می تواند باعث درد موضعی شود که ممکن است برای چند هفته ادامه داشته باشد. گاهی اوقات ، تروما یا زخم باعث ایجاد التهاب و لخته شدن یک رگ در زیر پوست سینه (ترومبوفلبیت سطحی) می شود که منجر به درد و تورم می شود.

داروها

برخی از داروهای تجویزی نیز می توانند باعث درد سینه شوند. جدا از داروهای هورمونی ، شایع ترین مقصر این دردها داروهای قلبی عروقی و روانپزشکی هستند.

سرطان

 درد سینه به ندرت نشانه ی سرطان است. تنها 2٪ - 7٪ از خانم هایی که درد غیر چرخه ای (خارج از سیکل) در یک نقطه از سینه دارند ، تشخیص سرطان مربوط به درد سینه را دریافت می کنند.

مشکلات تکیه گاهی

سینه های سنگین و آویزان ممکن است رباط ها و بافت های سینه را دراز کند و باعث ایجاد درد در شانه ها ، کمر ، گردن و سینه ها شود. جراحی کاهش اندازه ی سینه ممکن است در برخی از خانم ها این علائم را کاهش دهد ، اما در صورت آسیب دیدگی بافت در طی عمل ، می تواند باعث درد سینه شود.

شرایط ظاهری سینه

فشار در عضله(pectoralis) بزرگ ، که به طور مستقیم در زیر و اطراف سینه قرار دارد ، می تواند باعث درد شود که احساس می کنید که این درد انگار از درون سینه است. فعالیت هایی که عضله پکتورالیس را تحت فشار قرار می دهد شامل لرزش ، بیل زدن و بلند کردن است.

كوستوكندريت - التهاب غضروفهای پره ای که به دنده ها و استخوان متصل می شوند - می تواند باعث احساس سوزش در سینه شود.

((Costochondritis )کوستوکندریت التهاب غضروف در قفسه سینه است. دنده‌ها با بافت محکم و محافظی به نام غضروف به استخوان سینه متصل می‌شوند. وقتی این غضروف دچار التهاب شود، وضعیت ایجاد شده تحت نام کوستوکُندریت یا درد قفسۀ سینه شناخته می‌شود.)

ورم مفاصل یا آرتروز در گردن یا قسمت فوقانی کمر ممکن است روی اعصاب حسی خارج شده از نخاع فوقانی تأثیر بگذارد و باعث بی حسی یا درد در سینه شود.

زونا باعث ایجاد یک جوش دردناک در یک طرف بدن، ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان (تبخال زوستر) است. در صورت بروز این جوش ها در سینه ممکن است درد سینه ایجاد شود.

(زونا یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد جوش دردناک می شود. اگرچه زونا ممکن است در هر جایی از بدن شما ایجاد شود ، اما اغلب به صورت یک نوار منفرد از تاول ظاهر می شود که در قسمت چپ یا راست دست شما پیچیده می شود. زونا در اثر ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود - همان ویروسی که باعث ایجاد آبله مرغان می شود.)

گاهی اوقات ، ممکن است درد ناشی از بیماری های قلبی ، بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش (GERD) یا التهاب بافت هایی که ریه ها را پوشانده است (پلوریت pleuritis) باعث احساس درد سینه شود.

درد سینه چگونه ارزیابی می شود

درمورد هرگونه درد سینه با پزشک خود مشورت کنید زیرا این یک موضوع مهم است. او از شما سوالاتی خواهد پرسید و سابقه ای دقیق تهیه می کند تا سعی کند با این اطلاعات هر گونه شرایط خارجی که باعث این درد شده را بررسی کند. خطر ابتلا به سرطان سینه نیز در این مراجعه ارزیابی می شود ، که شامل معاینه سینه و بررسی دیواره سینه و زیر بغل است. همچنین ممکن است گردن ، شانه ها و قسمت تحتانی شما نیز بررسی شود. اگر شما اخیرا برای یک ماموگرافی اقدامی نکرده باشید ، در صورت یافتن توده ، پزشک شما ممکن است یک سونوگرافی تخصصی را برای شما لازم بداند.

درمان درد سینه

درد سینه را می توان هنگامی که شدید و ناتوان کننده است درمان کرد ، یا اگر در زمان قبل از یائسگی هستید ، در هر ماه بیشتر از چند روز اتفاق می افتد که قابل تحمل است.

شرایط درمانی

 برای درد سینه ای که ناشی از فشار عضلانی پکتورالیس ، کوستروکندریت یا آرتروز در ستون فقرات است ، می توان یک دوره ی کوتاه از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) در کنار تمرینات کششی ، یوگا یا چرخش گردن استفاده کرد و نتایج بسیار مساعدی را به دست آورد . ماستیت معمولاً به آنتی بیوتیک نیاز دارد. باید آبسه تخلیه شود. تخلیه ممکن است درد مربوط به یک کیست آزاردهنده سینه (کیسه خوش خیم و پر از مایع) را تسکین دهد.

شیوه زندگی

درد سینه در خانم ها

 معمولا یک سینه بند مناسب و راحت برای روزمره و یک سینه بند ورزشی برای ورزش استفاده کنید (هنگامی که درد شدیدی دارید در زمان خوابیدن بهتر است از سینه بند استفاده نکنید).

اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کافئین یا نیکوتین باعث درد سینه می شود وجود ندارد ، با این وجود بسیاری از خانم ها از هردو اجتناب می کنند. برخی تحقیقات نشان داده اند که رژیم غذایی بسیار کم چربی (15 تا 20٪ کالری روزانه از چربی) می تواند حساسیت و تورم سینه را کاهش دهد. سایر روشهای درمانی محلی شامل بسته های یخ ، کمپرس گرم یا ماساژ و استفاده گاه به گاه از NSAID یا استامینوفن است.

(NSAID ها داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هستند که به طور گسترده برای تسکین درد ، کاهش التهاب و کاهش درجه حرارت بالا مورد استفاده قرار می گیرند. آنها معمولاً برای تسکین علائم سردرد ، دوره ماهانه دردناک ، سرماخوردگی و آنفولانزا ، آرتریت و سایر علل درد طولانی مدت استفاده می شوند.)

مکمل

 برخی از خانم ها از تسکین این علائم درد توسط روغن گل پامچال ، که حاوی اسید گاما لینولنیک (یک اسید چرب ضروری) یا مکمل های روغن ماهی که ، حاوی اسیدهای چرب دیگر است گزارش هایی را ارائه دادند.

کلام آخر:

مطالب این مقاله می تواند بسیاری از نگرانی های خانم ها درباره ی سرطان سینه را کاهش دهد و آنها را با اقدامات پیشگیرانه آشنا کند. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله سلامتی را به خود هدیه کنید.

مترجم و ویراستار: تیم محتوا سازی زیب اندام

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
درد سینه در خانم ها
یائسگی
درمان درد سینه
ورزش
مکمل
سینه بند ورزشی
عفونت

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط