در حال بارگذاری ...

علل درد لگن و درمان آن

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/05/16
مدت زمان مطالعه : 11 دقیقه
تعداد بازدید : 211

 

علل درد لگن و درمان آن

آنچه زنان باید در مورد درد لگن بدانند

 

 

درد لگن علامتی است که بسیاری از خانم­ها را تحت تأثیر قرار داده و ممکن است در اثر طیف گسترده ای از شرایط و بیماری ها ایجاد شود، از اندومتریوز یا فیبروم گرفته تا شرایط جدی تر، مانند حاملگی خارج رحمی یا سرطان. ممکن است شامل دردهای غیر قابل تحمل باشد که در هر جایی از شکم در زیر ناف وجود دارد.
درد ممکن است متناوب یا ثابت باشد و همراه با علائم دیگری مانند خونریزی غیر طبیعی واژن، کمر درد و ترشحات واژینال باشد.

 

علل

 

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد که درد لگن در زنان می­تواند از ارگان های تولید مثل مانند رحم یا تخمدان شما ناشی شود، این را بخاطر بسپارید که می­تواند ناشی از مشکلی در سیستم های دستگاه گوارش، عضلانی یا اسکلتی دستگاه ادراری باشد.

شکستن دلایل کاهش درد لگن توسط خود بدن شاید بهترین راه برای درک این مسئله باشد که چرا درد را تجربه می کنید.

 

سیستم تولید مثل

 

دستگاه تولید مثل شما از اندام­های داخلی زیر تشکیل شده است:

 

·         رحم: که دارای نطفه است، و به آن اجازه می دهد تا به جنین تبدیل شود

·         تخمدان: هر ماه تخمک از تخمدان آزاد می شود.

·         لوله های فالوپ: جایی که لقاح تخم و اسپرم اتفاق می­افتد

·         واژن: که از طریق دهانه رحم به رحم شما متصل می­شود

 

التهاب، عفونت یا بافت غیر طبیعی یا رشد تومور در هر یک از این اندام ها ممکن است از جمله علائم دیگر باعث ایجاد درد لگن شود.

 

حاملگی خارج رحمی

 

شاید یکی از مهم­ترین تشخیص ها برای یک زن با درد ناگهانی لگن، یک حاملگی خارج رحمی باشد، جایی که جنین به جای رحم به لوله فالوپ وصل می­شود.

علاوه بر درد لگن، یک زن با حاملگی خارج رحمی اغلب خونریزی واژن را تجربه می­کند. با این گفته، برخی از خانم ها تا زمانی که پارگی لوله فالوپ اتفاق نیوفتد، متوجه هیچ علائمی نمی­شوند.

 

بیماری التهابی لگن

 

بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که بر روی اعضای دستگاه تناسلی زن از جمله رحم، تخمدانها، لوله‌های فالوپ و واژن وی تأثیر می‌گذارد. بیشتر موارد ناشی از عفونت مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا است.

علائم بارز PID درد لگنی است که ممکن است در طول رابطه جنسی بدتر شود. سایر علائم بالقوه شامل ترشحات غیر طبیعی واژن، لکه بین دوره ها یا خونریزی بعد از رابطه جنسی است. درصد کمی از زنان مبتلا به PID  دچار آبسه لگنی (چرک) در تخمدانها یا لوله‌های فالوپ می­شوند. این معمولاً باعث درد شدید لگن و تب می شود.

 

آندومتریوز

 

اندومتریوز شرایطی است که بافتی که به طور طبیعی درون رحم شما رشد می­کند، مانند تخمدان ها، لوله­های فالوپی و روده شما شروع به رشد در خارج از آن می­کند. درد لگن علامت شایع آندومتریوز به ویژه در دوران قاعدگی و رابطه جنسی است. گاهی اوقات درد با حرکات روده یا هنگام ادرار قابل احساس است. علاوه بر درد لگنی، زنان مبتلا به آندومتریوز ممکن است در بارداری دچار مشکل شوند.

علل درد لگن و درمان آن

فیبروئید رحم

 

فیبروم های رحمی تومورهای خوش خیم لگن هستند که بیشتر از دوره های عادی باعث طولانی تر شدن عادت های ماهیانه می­شوند. فیبروم ها همچنین ممکن است باعث ناراحتی لگن شوند، که اغلب به عنوان درد شناخته می­شوند.

 

پارگی کیست تخمدان

 

پارگی کیست تخمدان در سال­های تولید مثل در خانم­ها شایع است. ممکن است علائمی ایجاد نکند یا ممکن است با درد یک طرف لگن همراه باشد، که اغلب به عنوان یک درد ناگهانی توصیف می­شود که پس از رابطه جنسی یا فعالیت بدنی شدید شروع می شود.

میتل اشمرز یا تخمک گذاری دردناک

 

همچنین نوعی از درد به نام درد میتل اشمرز وجود دارد که به درد خفیف و یک طرفه لگن گفته می­شود که هر ماه تخمک از تخمدان رها می­شود. این علائم نگران کننده نیست، اگرچه  که درد شدید باشد، ممکن است نشانه ای از آندومتریوز باشد.

 

پیچ خوردگی تخمدان

 

پیچ خوردگی تخمدان هنگامی رخ می­دهد که رباط هایی که تخمدان شما را در جای خود نگه می­دارند بچرخند و پیچ خورده و جریان خون تخمدان را قطع کنند. علائم کاردینال درد ناگهانی و شدید لگن است که ممکن است با گرفتگی همراه باشد. بعضی اوقات درد در ناحیه تحتانی کمر یا کشاله ران نیز احساس می­شود و برخی از خانم ها تب، تهوع و استفراغ درجه پایین دارند.

برای پزشک مهم است که پارگی کیست تخمدان را از پیچ خوردگی تشخیص دهد، زیرا پیچ خوردگی تخمدان اورژانسی است و بلافاصله نیاز به عمل جراحی دارد.

 

سرطان در زنان و زایمان

 

درد لگن می­تواند نشانه ای از اکثر انواع سرطان زنان باشد، اگرچه معمولاً فقط در صورت پیشرفت سرطان بروز می­کند. برخی محققان بر این باورند که سرطان تخمدان ممکن است یک استثنا باشد و ممکن است درد لگن نشانه اولیه بیماری باشد. متأسفانه، ابزار غربالگری کافی برای سرطان تخمدان وجود ندارد و درد لگن در بسیاری از شرایط رایج است.

البته بخاطر داشته باشید که درد لگن، اگرچه شایع است، اما فقط یکی از علائم احتمالی اولیه سرطان تخمدان است. سایر علائم بالقوه شامل نفخ، درد کمر و تغییرات دستگاه گوارش مانند یبوست است.

علل درد لگن و درمان آن

یکی دیگر از سرطان های زنان و زایمان

 

سرطان آندومتر همچنین با علائمی غیر از درد لگنی همراه است. در حقیقت، طبق انجمن سرطان آمریکا، تقریباً 90 درصد از خانم­هایی که مبتلا به سرطان آندومتر هستند مبتلا به خونریزی غیر طبیعی واژن مانند خونریزی بعد از یائسگی یا لکه بینی بین دوره ها هستند.

به همین ترتیب، خونریزی غیر طبیعی واژن، از جمله خونریزی بعد از رابطه جنسی، ممکن است علامت سرطان دهانه رحم باشد.

 

سیستم گوارش

 

چندین شرایط مختلف که بر روی روده تأثیر می­گذارد، به خصوص روده های بزرگ، ممکن است باعث درد پایین شکم شود که احساس می­کنید درد در لگن قرار دارد. آپاندیسیت و سندرم روده تحریک پذیر دو نمونه  از آن است.

 

آپاندیسیت

 

آپاندیسیت می­تواند درد ناگهانی ایجاد کند که در نزدیکی دهانه شکم شروع می­شود و به قسمت تحتانی سمت راست شکم حرکت می­کند (به همین دلیل ممکن است که با درد لگن اشتباه شود). سایر علائم بالقوه عبارتند از از دست دادن اشتها، تب، استفراغ و درد در هنگام حرکت مانند راه رفتن یا چرخیدن در رختخواب مانند حاملگی خارج رحمی یا پیچ خوردگی تخمدان، آپاندیسیت جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

سندرم روده تحریک پذیر

 

سندرم روده تحریک پذیر باعث درد شکمی در شکم می­شود که ممکن است در اثر استرس یا غذا خوردن بدتر شود. برای بسیاری از افراد، درد با حرکت روده کاهش می­یابد. علاوه بر درد، علائم دیگر سندرم روده تحریک پذیر شامل نفخ، اسهال و یا یبوست است.

 

سیستم عضلات اسکلتی

 

لگن ساختار پیچیده استخوانی دارد که از ماهیچه ها، رباط ها و تاندون های زیادی تشکیل شده است.
با عناصر بسیار زیاد، می­توان چندین مشکل عضلات اسکلتی را ایجاد کند که ممکن است باعث درد لگن شود.
:در اینجا دو مثال آورده شده است:

 

1.      اختلال در عملکرد کف لگن

 

لگن شما از استخوان، ماهیچه ها و بافت هایی تشکیل شده است که برای اطمینان از عملکرد طبیعی جنسی، ادرار و دفع مدفوع کار می­کنند.
وقتی عضلات لگن آرام نشوند و به درستی منقبض نشوند، ممکن است درد لگنی همراه با مشکلات عملکرد جنسی، ادرار کردن و حرکات روده ایجاد شود.

 

2.      سندرم درد ایلیاک

 

تاج ایلیاک شما قسمت بالای منحنی ایلیوم شما است که بزرگترین استخوان لگن شما است. سندرم درد تاج ایلیاک ممکن است در نتیجه عضلات ضعیف در ناحیه کمر، لگن و شکم یا از رباط های الیولومار ملتهب باشد که ستون فقرات را به لگن وصل می­کند.
که به عنوان درد در باسن توصیف شده است.

 

سیستم ادراری

 

دو منبع احتمالی درد لگن در دستگاه ادراری، عفونت و سنگ است.

عفونت مجاری ادراری

 

علاوه‌بر درد لگنی، به ویژه دردهای فوق حاد (در مثانه)، علائم دیگر عفونت ادراری شامل تکرر ادرار، درد سوزش ادرار و خون در ادرار است. به خاطر داشته باشید که در خانم­های مسن ممکن است علائم عفونت ادراری کمرنگ تر از قبیل ضعف و بی اختیاری ادرار باشد.

 

سنگ کلیه

 

سنگ کلیه وقتی موادی در ادرار مانند کلسیم، اگزالات، سیستین یا اسید اوریک ایجاد می­شود، کریستال هایی را تشکیل می­دهد. اگر سنگ بزرگ شود و در سیستم مجاری ادراری گیر کند، سنگ می­تواند باعث درد شود. درد سنگ کلیه در سیستم عصبی وارد می­شود که تقریباً نیم ساعت تا یک ساعت به طول می­انجامند.
درد اغلب شدید است و اگرچه در قسمت تحتانی کمر یا لگن احساس می­شود، این درد می­تواند به ناحیه کشاله ران ادامه یابد. علاوه بر درد، اکثر مبتلایان به سنگ کلیه، خون در ادرار خود می­بینند و برخی از افراد دچار حالت تهوع و استفراغ می­شوند.

علل درد لگن و درمان آن

چه موقع باید به دکتر مراجعه کرد

 

اگر درد ناگهانی و شدید لگن را تجربه می­کنید، به خصوص اگر از یک طرف باشد یا اگر گمان دارید یا می­دانید که باردار هستید، باید سریعاً به دنبال معالجه پزشکی باشید. این یک علامت خطرناک در بارداری خارج رحمی است. حاملگی خارج رحمی رایج نیست، اما در صورت عدم درمان می­توانند تهدید کننده زندگی باشند. پیچ خوردگی و آپاندیسیت تخمدان نیز باعث درد ناگهانی لگن یا شکم شده و نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

در صورت بروز اضطراب و درد ناگهانی لگن، به ویژه اگر یک طرفه باشد ممکن است باردار باشید، پس مراقبت اضطراری است.

علاوه بر این، زنانی که درد مداوم یا طولانی مدت در لگن را تجربه می­کنند، باید توسط پزشک معاینه شوند. توجه به این نکته ضروری است که گرفتگی خفیف و درد ناشی از قاعدگی طبیعی است و نیاز به مراقبت پزشکی ندارد مگر اینکه بسیار دردناک باشد (وضعیتی به نام دیسمنوره).

 

تشخیص

 

برای کمک به پزشک خود به درستی علت درد لگن را تشخیص دهید، قبل از قرار ملاقات اطلاعاتی مانند زمان بروز درد، آنچه در هنگام ایجاد درد انجام می­دهید را یادداشت کنید و همینطور هرچیزی که به کاهش آن کمک می­کند.

 

تاریخچه پزشکی

 

وقتی پزشک را در مورد درد لگن خود ملاقات می­کنید، آماده پاسخ دادن به سؤالات در مورد زمان درد، چه چیزی باعث آن است، چه چیزی آن را تسکین می­دهد و چه مدت آن را تجربه کرده اید باشید.

پزشک ممکن است از شما سؤالاتی در مورد خانواده بپرسد، مانند اینکه شما سابقه خانوادگی فیبروم یا سرطان دارید. پزشک شما همچنین درمورد تعداد شرکای جنسی که داشتید و آیا تاکنون به یک عفونت مقاربتی مبتلا شده اید و یا داشتن سابقه ی رابطه جنسی را خواهد پرسید.

 

معاینه جسمی

 

هنگام ارزیابی درد لگن، بخش اصلی معاینه بدنی معاینه لگن است که به موجب آن پزشک شما هرگونه ناهنجاری (مثلاً حساسیت یا توده) در داخل واژن، دهانه رحم، تخمدان ها و رحم را بررسی می کند .
"درد لگن شما" ممکن است به دلیل ارگان های دیگر در کنار دستگاه تناسلی شما باشد، پزشک شما نیز احتمالاً معاینه شکمی و کمر را برای ارزیابی روده یا کلیه شما انجام خواهد داد.

 

انتظار از معاینه لگن چیست؟

علل درد لگن و درمان آن

آزمایشات

 

براساس یافته های تاریخچه پزشکی و معاینه بدنی لگن، پزشک ممکن است بخواهد آزمایش های بیشتری را انجام دهد تا علت درد لگن شما را کشف کند. اولین آزمایش بزرگی که پزشک در نظر خواهد گرفت، تست حاملگی است.

پزشک شما همچنین ممکن است در طول معاینه لگن، پاپ اسمیر انجام دهد (به منظور غربالگری سرطان دهانه رحم) و سواب واژینال (برای بررسی عفونت). او همچنین ممکن است آزمایش ادرار را برای وجود خون و یا عفونت را بررسی کند.

 

تصویربرداری

 

بسته به علت مشکوک دردهای لگن شما، ممکن است یک آزمایش تصویربرداری خواسته شود. سونوگرافی معمولاً اولین آزمایش تصویربرداری است که برای ارزیابی درد لگن مورد استفاده قرار می­گیرد، اما آزمایش های دیگر ممکن است شامل اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) شکم و لگن یا لاپاروسکوپی لگن نیز لازم باشد.

 

رفتار

 

درمان های بی شماری برای درد لگن وجود دارد و درمان دقیق لازم به بررسی بیشتر است. به عنوان مثال بیماری التهابی لگن، یکی از دلایل شایع دردهای لگنی، با آنتی بیوتیک ها درمان می­شود، در حالی که برای درمان برخی مشکلات دیگرلازم است که  جراحی انجام شود.
مانند حاملگی خارج رحمی، پیچ خوردگی تخمدان یا آپاندیسیت. همچنین جراحی اغلب روش درمانی اول، برای سرطان زنان مانند سرطان رحم یا دهانه رحم که برای معالجه موارد شدید آندومتریوز و فیبروم استفاده می­شود، است.

 

 

 

 

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت verywellhealth می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 : منابع بیشتر مقاله

 1. Kruszka PS, Kruszka SJ. Evaluation of acute pelvic pain in women.Am Fam Physician. 2010;82(2):141-7.

 2. Origoni M, Leone roberti maggiore U, Salvatore S, Candiani M. Neurobiological mechanisms of pelvic pain.Biomed Res Int. 2014;2014:903848. doi:10.1155/2014/903848
 3. Sivalingam VN, Duncan WC, Kirk E, Shephard LA, Horne AW. Diagnosis and management of ectopic pregnancy.J Fam Plann Reprod Health Care. 2011;37(4):231-40. doi:10.1136/jfprhc-2011-0073
 4. Das BB, Ronda J, Trent M. Pelvic inflammatory disease: improving awareness, prevention, and treatment.Infect Drug Resist. 2016;9:191-7. doi:10.2147/IDR.S91260
 5. Bloski T, Pierson R. Endometriosis and Chronic Pelvic Pain: Unraveling the Mystery Behind this Complex Condition.Nurs Womens Health. 2008;12(5):382-95. doi:10.1111/j.1751-486X.2008.00362.x
 6. Williams ARW. Uterine fibroids - what's new?F1000Res. 2017;6:2109. doi:10.12688/f1000research.12172.1
 7. Liu X, Song L, Wang J, Liu Q, Liu Y, Zhang X. Diagnostic utility of CT in differentiating between ruptured ovarian corpus luteal cyst and ruptured ectopic pregnancy with hemorrhage.J Ovarian Res. 2018;11(1):5. doi:10.1186/s13048-017-0374-8
 8. Cleveland Clinic. Mittelschmerz. 2015.

 

 1. Huang C, Hong MK, Ding DC. A review of ovary torsion.Ci Ji Yi Xue Za Zhi. 2017;29(3):143-147. doi:10.4103/tcmj.tcmj_55_17
 2. Devlin SM, Diehr PH, Andersen MR, Goff BA, Tyree PT, Lafferty WE. Identification of ovarian cancer symptoms in health insurance claims data.J Womens Health (Larchmt). 2010;19(3):381-9. doi:10.1089/jwh.2009.1550
 3. Pakish JB, Lu KH, Sun CC, et al. Endometrial Cancer Associated Symptoms: A Case-Control Study.J Womens Health (Larchmt). 2016;25(11):1187-1192. doi:10.1089/jwh.2015.5657
 4. Shapley M, Jordan J, Croft PR. A systematic review of postcoital bleeding and risk of cervical cancer.Br J Gen Pract. 2006;56(527):453-60.
 5. Louis MA, Doubleday AR, Lin E, Baek JY, Andoni A, Wang XH. Abdominal Pain in the Female Patient: A Case of Concurrent Acute Appendicitis and Ruptured Endometrioma.Case Rep Surg. 2016;2016:2156148. doi:10.1155/2016/2156148
 6. Choung RS, Herrick LM, Locke GR, Zinsmeister AR, Talley NJ. Irritable bowel syndrome and chronic pelvic pain: a population-based study.J Clin Gastroenterol. 2010;44(10):696-701. doi:10.1097/MCG.0b013e3181d7a368
 7. Faubion SS, Shuster LT, Bharucha AE. Recognition and management of nonrelaxing pelvic floor dysfunction.Mayo Clin Proc. 2012;87(2):187-93. doi:10.1016/j.mayocp.2011.09.004
 8. Collée G, Dijkmans BA, Vandenbroucke JP, Cats A. Iliac crest pain syndrome in low back pain: frequency and features.J Rheumatol. 1991;18(7):1064-7.
 9. Rowe TA, Juthani-mehta M. Diagnosis and management of urinary tract infection in older adults.Infect Dis Clin North Am. 2014;28(1):75-89. doi:10.1016/j.idc.2013.10.004
 10. Parmar MS. Kidney stones.BMJ. 2004;328(7453):1420-4. doi:10.1136/bmj.328.7453.1420
 11. Bernardi M, Lazzeri L, Perelli F, Reis FM, Petraglia F. Dysmenorrhea and related disorders. 2017;6:1645. doi:10.12688/f1000research.11682.1
 12. Bates CK, Carroll N, Potter J. The challenging pelvic examination.J Gen Intern Med. 2011;26(6):651-7. doi:10.1007/s11606-010-1610-8
 13. Hsu AL, Khachikyan I, Stratton P. Invasive and noninvasive methods for the diagnosis of endometriosis.Clin Obstet Gynecol. 2010;53(2):413-9. doi:10.1097/GRF.0b013e3181db7ce8
 14. Udoji MA, Ness TJ. New directions in the treatment of pelvic pain.Pain Manag. 2013;3(5):387-94. doi:10.2217/pmt.13.40

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
درد
لگن
درد لگن
درمان درد لگن
سلامتی
مرجع مقالات سلامتی
سیستم گوارش
آپاندیسیت

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط