در حال بارگذاری ...

دلایل بدغذایی کودکان و راهکارهای اصلاح آن

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/07
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 35

 

دلایلی برای بد غذایی کودک:

 

اگر کودک‌تان به‌شدت بدغذاست یا غذا نمی‌خورد و هم‌چنین با راهکارهای فوق، تغییری در او حاصل نشد، باید او را نزد متخصص کودک یا کارشناس تغذیه ببرید؛ پس از بررسی‌های لازم و رد احتمالات جسمی، در صورت نیاز، پیش روان‌شناس نیز ببرید. تصور ذهنی ما درباره کودکان این است که همه آنها به‌طور ذاتی و طبیعی باید به غذا خوردن، علاقه داشته باشند و زمانی‌که گرسنه شوند به‌راحتی سر سفره یا میز بنشینند تا غذای‌شان را بخورند اما حقیقت این است که برخی از کودکان برای این که به‌اندازه‌ای کافی غذا بخورند. نیاز به کمک والدین دارند. در واقع مشکل تغذیه و بدغذایی کودکان، مشکل شایع و نگران‌کننده‌ای برای والدین است. در این مقاله قصد داریم شما را از مهم‌ترین دلایل بدغذایی کودکان و راهکارهای برخورد مناسب با این مشکل آگاه کنیم.

 

دلایل بدغذایی کودکان:

 

ابتدا باید علت بدغذایی یا کم‌خوراکی کودک خود را بفهمیم. برای فهم علت، زیاد راه دوری نروید، علت را عموما در رفتار و شیوه‌های فرزندپروری خود راحت‌تر می‌توانید پیدا کنید. در واقع به غیر از علت بیمار بودن کودک، مانند عفوت مجاری ادراری یا بیماری‌های دیگر، که می‌تواند بر تغذیه کودک تاثیر منفی بگذارد، سایر علل به مسائل والدینی مربوط می‌شود.

برای آن‌که کمی در این زمینه کمک‌تان کرده باشیم، در ادامه، به ذکر چند نوع رفتارها، که گرایش به کم اشتهایی را در کودک افزایش می‌دهد، اشاره می کنیم:

 

  1. مادر یا دیگر مراقبین کودک به دفعات از غذا به عنوان ابزاری برای تنبیه کودک استفاده می‌کنند. مثلا او را مجبور می‌کنند غذایی را که دوست ندارد بخورد، کودک نیز این عمل را می‌آموزد و لجبازی خود را از طریق غذا نخوردن نشان می‌دهد.
  2. به ساعات غذا خوردن اهمیت داده نمی‌شود. رعایت دقیق ساعت غذا خوردن و داشتن برنامه‌غذایی، به کودک اهمیت خوردن غذا را نشان می‌دهد.
  3. سخت‌گیری بیش از حد در آداب تغذیه، نیز غذا خوردن را در ذهن کودک تبدیل به عملی ملال‌آور می‌سازد. تا حدودی طبیعی است غذا از قاشق کودک بریزد یا تمایل داشته باشد از غذایی بیشتر و از غذایی دیگر کمتر بخورد، بنابراین نباید حتما اصرار داشت هر آن‌چه و به‌هرگونه که والدین می‌پسندند، کودک نیز به همان طریق عمل کند.
  4. وقتی غذاخوردن در محیطی به دور از آرامش و همراه با کشمکش والدین با یکدیگر انجام می‌شود. در این هنگام نمی‌توان انتظار داشت کودک به حضور در این موقعیت تمایلی نشان دهد. زیرا وقت غذا خوردن، برای او همیشه تداعی‌کننده مشاجرات والدین خواهد بود.

 

توصیه‌های زیب اندام برای والدین:

 

 نکته مهم این است که اگر فرزند شما به‌راحتی غذایش را می‌خورد و به غذا خوردن علاقه نشان می‌دهد، یا در وزن و قد مشکلی ندارد، لازم نیست از روش‌های زیر استفاده کنید اما در صورتی‌که کودکی دارید که اگر او را رها کنید، به‌اندازه کافی غذا نمی‌خورد یا نمی‌توانید او را تنها برای خوردن غذا یک‌جا بنشانید، این راه‌ها به کارتان خواهد آمد؛

 

  • ابتدا از روش نادیده گرفتن، استفاده کنید.
  • بد غذایی را برای بچه‌ها، تبدیل به سلاح نکنید.
  • حس مشارکت کودک را در غذا خوردن، تقویت کنید.
  • زمان غذا خوردن را مفرح کنید.
  • غذا خوردن کودک در جمع هم‌سالان را تقویت کنید.
  • در تهیه غذا سلیقه به‌خرج دهید.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط