در حال بارگذاری ...

دلایل و علائم قرمزی چشم

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/30
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 242

دلایل و علائم قرمزی چشم

قرمزی چشم  چیست؟

 

به قرمزی و التهاب غشای سفید و شفاف چشم و غشاهای قسمت داخلی پلک ها است. سرخی چشم اغلب در اثر ویروس یا عفونت باکتریایی ایجاد می شود، اگرچه آلرژی، عوامل شیمیایی و بیماری های زمینه ای نیز می توانند در این امر نقش داشته باشند.

 

آیا قرمزی چشم مسری است؟

 

رنگ صورتی ویروسی و باکتریایی بسیار مسری است. به راحتی از طریق شستن ضعیف دست یا با به اشتراک گذاشتن یک شی (مانند حوله) با شخصی دیگر، پخش می شود. همچنین می تواند از طریق سرفه و عطسه پخش شود. کودکانی که مبتلا به این نوع عفونت هستند، باید برای مدت کوتاهی از مدرسه برای درمان خارج شوند. قرمزی چشم آلرژیک (به عنوان مثال، توسط گرد و غبار های فصلی یا شوره حیوانات ایجاد می شود) و قرمزی چشم شیمیایی (از مواد شیمیایی یا مایعات، از جمله سفید کننده و ضدعفونی کننده مبلمان) مسری نیستند. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

 

علائم قرمزی چشم:

 

قرمزی چشم علامت معمولی و گویایی دارد، همانطور که می­دانید چشم قرمز می­شود. قرمزی چشم یک بیماری شایع است که به ندرت جدی است و اگر به موقع شناسایی و درمان شود بعید است باعث آسیب طولانی مدت به چشم یا بینایی شود.

 

علائم: پلک های متورم، قرمز

 

علائم:

 

قرمزی چشم عفونی معمولاً از یک چشم شروع می شود و چشم دیگر را در صورت وجود باکتری در طی چند روز درگیر می کند. اگر علت ویروسی باشد، علائم همزمان از هر دو چشم شروع می شود. علائم آلرژی قرمزی چشم معمولاً هر دو چشم را درگیر می کند و تقریباً همیشه شامل خارش است. تورم پلک ها بیشتر در بیماری باکتریایی و آلرژیک دیده می شود.

قرمزی چشم ناشی از بیماری ویروسی و آلرژیک به دلیل تولید بیشتر اشک نسبت به حد معمول قابل تشخیص است. اگر هم با چشمانتان بسته از خواب بیدار می شوید، این ممکن است به دلیل ترشحات جمع شده در خواب ناشی از قرمزی چشم باشد.

 

حساسیت به نور:

 

قرمزی چشم می تواند باعث حساسیت ملایم به نور شود. فردی که علائم شدیدی از جمله تغییر در بینایی، حساسیت شدید به نور یا درد شدید دارد، ممکن است دچار عفونت باشد که از آن طرف التهاب چشمی افزایش یافته است. همچنین ممکن است فرد دچار عفونت یا التهاب جدی تری در داخل چشم شود. در هر صورت، این شرایط باید توسط پزشک بررسی شود.

 

وجود شیئ خارجی در چشم:

 

ممکن است احساس آزار دهنده ای داشته باشید که انگار چیزی در چشم شما گیر کرده است. و یا ممکن است کودک احساس را به صورت شن و ماسه در چشم توصیف کند.

 

تشخیص قرمزی چشم:

 

یک پزشک اغلب می تواند قرمزی چشم را فقط با تشخیص علائم و نشانه های آن تشخیص دهد. با این حال ممکن است یک آزمایش با لامپ مورد نیاز باشد. در برخی موارد، ترشحات چشم به آزمایشگاه ارسال می شود تا علت آن مشخص شود.

 

وقتی قرمزی چشم به معنای چیز دیگری است:

 

قرمزی پایدار می تواند از آلرژی یا عفونت شدید باشد که نیاز به درمان دارد. همچنین ممکن است پلک به نام بلفاریت یا قرنیه به نام خشکی چشم تحریک شود. به ندرت، این نشانه ای از بیماری در بدن مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس اریتماتوز سیستمیک (لوپوس) یا بیماری های التهابی روده، مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون است. در بیماری کاوازاکی نیز دیده می شود، یک بیماری بسیار نادر همراه با تب در نوزادان و کودکان خردسال.

 

درمان قرمزی چشم:

دلایل و علائم قرمزی چشم

برای رفع عفونت باکتریایی از قطره چشمی، پماد یا قرص استفاده می شود. بیشتر موارد ویروسی قرمزی چشم درمان خاصی ندارند، فقط باید اجازه دهید ویروس روند خود را ادامه دهد، که معمولاً چهار تا هفت روز است. علائم آلرژیک باید پس از حذف منبع آن و سپس درمان بهبود یابد اما می تواند با آنتی هیستامین ها تسکین یابد.

 

کم کردن علائم:

 

برای کاهش درد و از بین بردن ترشحات گل مژه باکتریایی یا ویروسی، از کمپرس سرد یا گرم روی چشم استفاده کنید.  هر بار از دستمالهای تمیز استفاده کنید با پاک کردن از داخل به خارج ناحیه چشم، چشم را از تخلیه و تمیز کنید.

 

تا چه مدت این بیماری مسری است؟

 

به شرط بهبود علائم، می توانید 24 ساعت پس از شروع آنتی بیوتیک به محل کار یا مدرسه خود برگردید. ولی قرمزیچشم ویروسی، تا زمانی که علائم ادامه یابد، مسری است. برای اطمینان از پزشک خود مشورت بگیرید. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

جلوگیری از گسترش آن:

 

اگر شما یا فرزندتان مبتلا به عفونت چشمی هستید، از دست زدن به ناحیه چشم خودداری کنید و دستان خود را به خصوص پس از استفاده از داروها در ناحیه مرتبا بشویید. هرگز حوله یا دستمال را به اشتراک نگذارید و پس از هر بار استفاده دستمال، آن را دور بیاندازید. روزانه ملافه و حوله را عوض کنید. همه سطوح، از جمله میزهای پیشخوان و دستگیره های در را ضد عفونی کنید. هرگونه آرایش استفاده شده در هنگام آلودگی استفاده نکنید.

برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت webmd می باشد

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
دلایل و علائم قرمزی چشم
قرمزی چشم
چشم
حساسیت به نور
درمان قرمزی چشم

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط