در حال بارگذاری ...

علل و پیش‌گیری خودکشی در نوجوانان

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/09
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 47

 

علل خودکشی در بین نوجوانان:

 

علل خودکشی در نوجوانان از جمله مسائلی است که بسیاری از خانواده‌ها و جامعه را درگیر خود کرده است. نوجوانی دوره‌ای پر فشار و سرشار از تنش‌های روانی، جسمانی و تغییرات بسیار شدید است که اغلب نگرانی‌های زیادی برای والدین نوجوان و نحوه برخورد با این تغییرات به‌وجود می‌آورد. خودکشی دومین عامل مرگ و میر نوجوانان محسوب می‌شود. مشکلاتی از قبیل فشار تحصیلی، روابط عاطفی بیمارگونه از دلایل عمده این اتفاق است. نقش خانواده، مدرسه و گروه هم‌سالان نوجوان در ایجاد تفکر خودکشی بسیار اهمیت دارند. تلاش برای پیش‌گیری از ایجاد تفکر خودکشی بهترین راه مقابله با این پدیده است. در این مقاله عواملی که می‌تواند فکر خودکشی را در ذهن نوجوان ایجاد کند صحبت شده و بهترین راهکارهای مقابله با آن را بررسی کرده‌ایم.

 

علل خودکشی در نوجوانان:

 

رفتار خودکشی دغدغه یا فعالیتی است که بر روی مرگ خود به‌صورت داوطلبانه متمرکز است. در تعریف خودکشی قصد و نیت مرگ بسیار مهم است. رفتار خودکشی اشاره به اقدامات انجام شده توسط کسی دارد که در حال بررسی یا آماده‌ شدن برای مرگ خود است. عواملی که در ایجاد فکر خودکشی در نوجوانان و اقدام به آن موثر است شامل عوامل شخصی، محیطی و روانی است که در ادامه مقاله به توضیح آنها می‌پردازیم.

 

عوامل شخصی نوجوان برای خودکشی:

 

میزان اقدام به خودکشی در نوجوانان دختر بیش از نوجوانان پسر است اما آمار خودکشی‌های موفق ( خودکشی منجر به مرگ ) در پسرها بیشتر است. در پسران اختلالات روانی مثل کمبود توجه و بیش‌فعالی ( ADHD ) اختلالات تکانشی، رفتار خشونت‌آمیز و مصرف مواد مخدر بیشتر است اما در دختران اختلالات درونی شده مثل افسردگی، اختلال دو قطبی، اضطراب و استرس‌های پس از سانحه شایع‌تر هستند. احساسات شدید مثل استرس، سردرگمی، ترس و عدم اطمینان و هم‌چنین فشار برای موفقیت‌های تحصیلی بر توانایی‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری در نوجوانان تاثیر می‌گذارد و در مواقع بحرانی ممکن است تصمیمات اشتباه بگیرند.

 

عوامل محیطی خودکشی:

 

خانواده‌هایی که روابط مختل با فرزندان خود دارند و روابط عاطفی بین آنها سرد است بیشتر باعث ایجاد افکار خودکشی در نوجوانان می‌شوند. تحقیر کردن فرزند توسط والدین به‌خصوص در فرزندان پسر باعث قطع دل‌بستگی فرزند از خانواده و شکل‌گیری افکار خودکشی در نوجوان می‌شود. خانواده‌ای که سابقه افسردگی یا خودکشی را در خود دارد به احتمال بیشتری تفکر خودکشی را در ذهن کودک خود به‌وجود می‌آورد. طلاق و جدایی والدین و به تبع آن غفلت از نیاز‌ها و روابط عاطفی با کودک و نوجوان می‌تواند باعث حرکت او به سمت مسیرهای پرخطر شده و تفکرات مربوط به پایان زندگی را در ذهنش به‌وجود آورد. نوجوانان در برابر فشارهای روانی آسیب‌پذیرتر هستند و به همین دلیل احتمال بروز افکار خودکشی در آنها بالا می‌رود.

 

عوامل روانی خودکشی:

 

اختلالات روانی شناخته شده‌ای مانند افسردگی، اضطراب، بی ثباتی‌های هیجانی، استرس‌های شدید پس از یک سانحه مثل آزار‌ها و تجاوز جنسی، مزاحمت‌های شدید خیابانی، تصادف‌ها و صحنه‌های وحشتناک یا دیگر حوادثی که اثرات مخربی بر کودک یا نوجوان می‌گذارد، در این دسته از علل جای می‌گیرند. نشانه‌های افسردگی به عنوان اصلی‌ترین عامل هشداردهنده برای ایجاد تفکر خودکشی شامل موارد زیر است:

 

  • تغییرات در خوردن و خوابیدن
  • گریه‌های ناگهانی و شدید بدون دلیل مشخص
  • از دست دادن علاقه به فعالیت‌های مورد علاقه
  • خروج از گروه دوستان و انزوا
  • سوء مصرف الکل و مواد مخدر
  • نادیده گرفتن ظاهر شخصی
  • افزایش شکایات جسمانی مانند درد معده و سردرد

 

مصرف الکل و موادمخدر از علل بروز خودکشی در نوجوانان:

 

متاسفانه گرایش به موادمخدر در نوجوانان بسیار دیده می‌شود. مصرف الکل، تنباکو، مواد مخدر و اعتیاد نوجوان به این مواد، خطر خودکشی را به‌میزان زیادی افزایش می‌دهد. روی آوردن به مصرف الکل در کودکی و نوجوانی عامل مهمی در پرورش افکار خودکشی است. طبق تحقیقات انجام شده مصرف الکل خطر خودکشی در پسران را 17 برابر و در دختران به میزان 3 برابر افزایش می‌دهد. مصرف الکل خود منجر به تشدید افسردگی، پرخاشگری و دیگر مشکلات روانی نوجوانان می‌شود و شخصیت و ویژگی‌های آنان را تغییر می‌دهد.

 

پیش‌گیری از ایجاد تفکر خودکشی در نوجوانان:

 

مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به پیش‌گیری از خودکشی در نوجوان کمک کند، تلاش برای بیرون آوردن وی از انزوای خود و توجه و رسیدگی به افسردگی و خلق پایین او است. هم‌چنین کمک به نوجوان برای یافتن اهداف و انگیزه‌ها احتمال پرورش افکار خودکشی را کاهش می‌دهد. روابط مثبت والدین با فرزندان تا حد زیادی باعث ایجاد آرامش روانی و افزایش امید به زندگی در نوجوانان می‌شود. درک والدین از تغییرات شدید جسمانی و روانی نوجوان بسیار ضروری است. مسائلی مانند فهم احساسات نوجوانان به جنس مخالف، صحبت در مورد سوالات و تمایلات جنسی نوجوان و ایجاد روابط صمیمانه، به خصوص با والد هم‌جنس ( مادر برای دختر و پدر برای پسر ) پیش‌بین بسیار مهمی در اصلاح تفکر مربوط به خودکشی است.

 

راهکارهای مقابله با تهدید به خودکشی:

 

لازم است که والدین صحبت‌های حتی پراکنده فرزندان‌شان در مورد زندگی پس از مرگ، پایان زندگی و تهدید نوجوان به خودکشی را بسیار جدی گرفته و موضوع را فورا با متخصصان مربوطه در جریان بگذارند. تلاش برای ایجاد آرامش در فرزند و ایجاد روابط صمیمانه، محترمانه و سرشار از توجه می‌تواند به آرامش روانی کودک کمک کند. کنترل روابط و اهمیت و توجه به دوستان صمیمی فرزند به صورت کاملا همدلانه و محترمانه می‌تواند باعث ایجاد اعتماد در کودک و به طبع آن ایجاد حس دلبستگی در او بشود. این احساسات چیزی است که کودک و نوجوان را به زندگی امیدوار و او را در زندگی نگه می‌دارد.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین زیب اندام
مربی آنلاین نوین
مربیگری آنلاین
انلاین مربی
مربی انلاین نوین زیب اندام
حرکت اصلاحی
مربی خصوصی
مربی در منزل
ورزش آنلاین
بدنسازی خانم ها
مربی بدنسازی آنلاین زیب اندام
لاغری شکم و پهلو
مربی آنلاین لاغری زیب اندام
مربی ورزشی آنلاین
تمرینات فیتنس زیب اندام
تناسب اندام و لاغری
مربی زیب
مربی انلاین زیب اندام
مربی پیلاتس آنلاین
آنلاین فیتنس
تناسب اندام با ورزش در منزل
خودکشی
علل خودکشی در جوانان
zibandam
coachonline
زیب اندام
مربی انلاین بدنسازی زیب اندام
عوامل روانی خودکشی
تفکر خودکشی
تهدید به خودکشی و مقابله با آن
چگونه از خودکشی جلوگیری کنیم
بهترین ورزش برای داشتن اندامی زیبا
زیبایی اندام
زیب آنلاین

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط