در حال بارگذاری ...

آیا دیابتی ها می توانند خون اهدا کنند؟

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/09
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 568

آیا دیابتی ها می توانند خون اهدا کنند؟

 

اصول اولیه

اهدای خون روشی فداکارانه برای کمک به دیگران است. اهدای خون به افرادی که به دلایل بسیاری از شرایط پزشکی نیاز به تزریق دارندکمک می کند و شما ممکن است به دلایل مختلف تصمیم بگیرید اهدا ی خون انجام دهید. یک خون اهدا شده ممکن است به سه نفر کمک کند.
اگرچه در صورت ابتلا به دیابت مجاز به اهدا خون خواهید بود ، چند مورد نیاز دارید که باید آنها را فراهم کنید.

آیا اهدای خون برای من امن است؟

اگر مبتلا به دیابت هستید و می خواهید خون اهدا کنید  انجام این کار برای شما کاملاً بی خطر است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 واجد شرایط اهدای خون هستند. شما باید شرایط خود را تحت کنترل داشته باشید و در غیر این صورت، قبل از اهدای خون از شرایط سلامت خوبی برخوردار باشید.

توضیح مختصری از انواع دیابت

 

·        دیابت نوع1

 

 برای زمانی است که پانکراس در کل, تولید انسولین را متوقف کرده باشد. شروع این نوع دیابت معمولاً در اوایل زندگی است و در افراد جوان بسیار شایع تر است. درمان آن شامل تزریق انسولین, ورزش کردن و مصرف مواد غذایی در زمان های مشخص تر نسبت به قبل می باشد. انسولین یا به وسیله قلم انسولین یا به وسیله پمپ انسولین استفاده می شود. این روش ها به انسولین این امکان را می دهند تا اسید معده را نادیده بگیرد, چرا که در صورتیکه از طریق دهان مورد استفاده قرار گیرد, انسولین را از بین می برد.

·        نوع 2

 پانکراس شخصی که مبتلا به دیابت نوع 2 باشد، همچنان انسولین تولید می کند، اما یا به اندازه ی برآورده کردن نیاز بدن شخص نیست یا بطور صحیح بکار نمی رود. شروع این نوع دیابت معمولاً در سنین بالاتر است. گاهی اوقات درمان دیابت نوع 2 با ورزش و تغییرات رژیم غذایی امکان پذیر است.
اگر یک رژیم غذایی سالم برای کنترل سطح قند خون شما کافی نباشد ) یک متخصص تغذیه می تواند این مسئله را برای شما مشخص کند(، قرص یا انسولین برای شما تجویز می شود. اگرچه ضروری است که شما همچنان یک رژیم غذایی سالم را ادامه دهید.

 

 

علائم هشداردهنده قند خون عبارتند از:

·         سردرد

·         تاری دید

·         خستگی یا ضعف

·         حالت تهوع

·         دل درد و افزایش تشنگی

·         نیاز به دفع مکرر ادرار

·         پوست خشک و خارش پوست و ایجاد زخم هایی که دیر خوب می شوند

·         بدن درد مشابه آنفولانزا

 اگر یک یا چند مورد از این علائم را داشتید می تواند هشداری برای ابتلای شما به قند خون بالا باشد. علائم هشداردهنده می توانند بسیار نامحسوس باشند و به راحتی می توان باور کرد که به دلایل دیگری ایجاد شده اند. بنابراین هیچ یک از علائم را حتی اگر بسیار نامحسوس بودند, نادیده نگیرید.

 

تحت کنترل داشتن دیابت به معنای حفظ سطح قند خون سالم است. این امر باعث می شود شما به طور روزانه نسبت به دیابت خود هوشیار باشید. شما باید در طول روز هر روز از میزان قند خون خود آگاه باشید و مطمئن باشید که رژیم غذایی مناسبی می خورید و به اندازه ی کافی ورزش می کنید. زندگی یک سبک زندگی سالم به شما در حفظ سطح قند خون در محدوده ی سالم, کمک خواهد کرد. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای خاصی را برای کمک به مدیریت دیابت شما تجویز کند. این داروها نباید بر توانایی شما در اهدای خون تأثیر بگذارد.

آیا دیابتی ها می توانند خون اهدا کنند؟

چه زمانی باید میزان قند خون را چک کرد؟

 

نوع 1 :

 

اگر قند خون خود را در دوره های زمانی متناوب تست کنید بسیار مفید خواهد بود. بطور مثال، تست قند خون قبل از وعده غذایی و 5/1 تا 2 ساعت پس از وعده غذایی، قند خون بالایی را نشان می دهد، که به دلیل مصرف نوع و مقدار مشخصی از یک غذا افزایش یافته است. انجام تستی در ساعت 3 صبح نشان می دهد که آیا شما در نیمه شب قند خون پایین دارید یا خیر. توصیه می شود که تست قند خون را قبل از وعده ی غذایی انجام دهید و احتمالاً پس از آن و همچنین قبل از خواب زمان بهتری باشد. در شروع دیابت, قند خون تا حدود نه بار در یک روز اندازه گیری می شود تا بتوان دوز مصرف انسولین را مشخص کرد.

 نوع 2 :

 

در موارد شناخته شده اخیر و در کنترل تغییرات در درمان, مشخصات روزانه با اندازه گیری قبل از وعده غذایی و 5/1 ساعت پس از وعده ی غذایی طی چند روز می تواند اساس مهمی برای انتخاب درمان و تصمیم برای ایجاد تغییرات باشد. در شرایط حاد مانند عفونت, عمل جراحی, درمان با کورتیزون و در شرایط استرس شدید, حداقل 4-3 مرتبه اندازه گیری مقدار قند خون در 24 ساعت مورد نیاز است. برای اطلاع شخصی تان اندازه گیری قند خون مرتبط با فعالیت فیزیکی و همچنین قبل از وعده غذایی و 5/1 ساعت پس از وعده غذایی اطلاعات ارزشمندی ارائه می دهد.

 

پس اگر می خواهید خون اهدا کنید اما نگران دیابت هستید  قبل از اهدا با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به هر سؤالی که ممکن است پاسخ دهند و به شما کمک کنند تعیین کنید که آیا این بهترین گزینه برای شماست یا خیر.

در طی اهدای خون چه انتظاری می توان داشت؟

 

غربالگری از نظر سلامت

مراکز اهدای خون یک روند غربالگری را انجام می دهند که شما را ملزم به فاش کردن هرگونه شرایط بهداشتی موجود می کنند. همچنین زمانی است که یک متخصص معتبر صلیب سرخ شما را ارزیابی کرده و آمارهای اساسی حیاتی شما مانند دما,  نبض و فشار خون شما را اندازه می گیرد. آنها یک نمونه خون کوچک (احتمالاً از انگشت) برای تعیین میزان هموگلوبین شما نیز استفاده می کنند. (تمام افرادی که برای اهدای خون مراجعه می کنند, باید آزمون غربالگری داده که دارای 14 آزمون بررسی بیماری های احتمالی مانند هپاتیت B, هپاتیت C , ویروس ایدزHIV  و سیفیلیس است, اگر هر نوع از بیماری های نام برده شده در شما تشخیص داده شود سازمان انتقال خون از خون شما استفاده نمی کند.)

اگر مبتلا به دیابت هستید, باید در غربالگری وضعیت خود را به به طور کامل در اختیار متخصصان مربوز به اهدای خون بگذارید. باید اطمینان حاصل کنید که در مورد هر دارویی که ممکن است برای درمان دیابت مصرف کنید اطلاعات دارید. این داروهای دیابت نباید شما را از اهدای خون منع کنند.

آیا دیابتی ها می توانند خون اهدا کنند؟

افرادی که خون اهدا می کنند, صرف نظر از ابتلا به دیابت ، باید شرایط زیر را نیز برآورده کنند:

به طور کلی و در روزی که خون اهدا می کنید, از سلامتی خوبی برخوردار باشید

·         حداقل 110 پوند وزن داشته باشید

·         16 سال یا بالاتر سن داشته باشید (نیاز سن بستگی به ایالتها دارد)

·         اگر در روز اهدای خون احساس خوبی ندارید, باید جلسات خود را دوباره تنظیم کنید.

 

شرایط و عوامل بهداشتی دیگری مانند مسافرت بین المللی وجود دارد که ممکن است شما را از اهدای خون باز دارد.
اگر ملاحظات  سلامتی یا موارد دیگری وجود دارد می توانید از طریق مرکز اهدای خون خود بررسی کنید که این امر ممکن است مانع اهدای خون شود.

اهدای خون

کل مراحل اهدای خون حدود یک ساعت طول می کشد. مدت زمان صرف شده در اهدا خون به طور معمول حدود 10 دقیقه طول می کشد. در هنگام اهدای خون در یک صندلی راحت نشسته خواهید بود.
شخصی که به شما کمک می کند بازوی شما را ضد عفونی کرده و سوزنی در آن قرار می دهد. عموماً  سوزن فقط مقداری درد ایجاد می کند  شبیه به نیش زده شدن توسط یک حشره. بعد از وارد شدن سوزن  دیگر نباید احساس درد کنید.

آیا دیابتی ها می توانند خون اهدا کنند؟

کلام آخر:

افرادی که دیابت دارند هم می توانند بعد از انجام دادن کنترل های لازم و مشورت با پزشک متخصص خود اهدای خون را انجام دهند.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 
 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
zibandam
اهدای خون
خون
قند خون
دیابت نوع1
دیابت
علائم هشداردهنده قند خون

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط