در حال بارگذاری ...

راهنمای اهدای خون

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/09
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 203

راهنمای اهدای خون

ارزش کمک مالی

در ایالات متحده هر 2 ثانیه یک شخص به انتقال خون نیاز دارد. این اشخاص ممکن است بیماری هایی مانند سرطان یا کم خونی سلول داسی داشته باشند. یا ممکن است آنها دچار سانحه رانندگی شوند یا نیاز به عمل جراحی داشته باشند. اما گاهی اوقات خونرسانی برای رفع نیاز کافی نیست, به این دلیل است که فقط 3٪ از همه افراد خون اهدا می کنند.
خبر خوب این است که یک کمک مالی می تواند به سه نفر سود برساند. در طی یک عمر, افرادی که مرتباً خون می دهند می توانند به تقریباً 1000 غریبه کمک کرده . آنهارا نجات دهند.

 

میتونی خون بدی؟

با کمال تعجب, کمتر از 4نفر از هر 10 آمریکایی، واجد شرایط اهدای خون در برخی از روزهای معینی هستند.
معمولاً شما باید 17 سال سن داشته باشید و از سلامتی خوبی برخوردار باشید. در اکثر ایالت ها  دلایلی که ممکن است شما نتوانید اهدای خون کامل که ، رایج ترین نوع اهدای خون است را انجام دهید.

شامل موارد زیر است :

 

·         در زمان هایی که دچار سرماخوردگی ، آنفولانزا یا بیماری های دیگر هستید

·         افرادی که وزن آن ها کمتر از 110 پوند است

·         افرادی که ظرف 8 هفته گذشته خون دادن

·         افرادی که دچار کمبود آهن هستند

·         افرادی که داروهای آنتی بیوتیک ، رقیق کننده خون یا داروهای خاص دیگری مصرف می کنند یا اخیراً هپاتیت B یا واکسن های خاصی دریافت کرده اند

·         طی 120 روز گذشته در کشوری که مبتلا به مالاریا بوده زندگی کرده و یا از آنجا بازدید کرده است ، علائم ویروس Zika را داشته است یا ویروس ابولا را تجربه کرده است.

 

راهنمای اهدای خون

 ویروس کرونا (Coronavirus ) و اهدای خون

هیچ مدرکی مبنی بر انتقال کروناویروس جدید با نام SARS-CoV-2 وجود ندارد. کمک های ارزشمند به ویژه در افرادی که از COVID-19 بهبود یافته اند برای کنترل بیماری ناشی از SARS-CoV-2 مورد نیاز است زیرا پلاسمای آنها قسمت مایع خون ، به احتمال زیاد آنتی بادی هایی دارد که می توانند با ویروس مبارزه کنند.

 

در طول همه گیری اهدای خون کاهش یافته است. در پاسخ ، FDA صلاحیت کمک های مالی مردانی که رابطه جنسی با مردان دارند را از بین برد. اکنون اگر به جای 12 ماه در 3 ماه گذشته با چنین شرکایی رابطه جنسی نداشته اند ، می توانند خون بدهند.

 

نوع خون مورد تقاضا

 

بیشترین اهدا کنندگان اهداکننده کسانی هستند که نمونه خون منفی از تیپ O دارند. این گروه خونی با  هر هشت گروه خونی سازگار است و معمولاً در موارد اضطراری وقتی گروه خون ناشناخته است و حتی در شرایط اضطراری این گروه خونی مصرف می شود.
اما کمتر از 10٪ از جمعیت خون منفی از نوع O دارند.
از طرف دیگر  O مثبت شایع ترین گروه خونی است. اما باید دانست که، برای انواع خون ها  یک نیاز بزرگ نیز وجود دارد و همه ی گروه های خونی باید متقاضی اهدا کننده داشته باشد.

 

انواع کمک ها در اهدای خون

وقتی مردم به فکر خون دادن هستند, این به معنای اهدای خون کامل است. اما همچنین می توانید اجزای خاص خون را هم اهدا کنید. این کار با دستگاه هایی انجام می شود که خون شما را جدا کرده و مواد غیرضروری را به بدن شما باز می گرداند.

کمک های اهدایی به ویژه شامل موارد زیر است:

راهنمای اهدای خون

1. پلاکت ها

 آنها لخته ی خون شما را تشکیل می دهند و به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند. آنها اغلب به افرادی که مبتلا به سرطان هستند یا مجروح شده اند ، داده می شود.

 

پلاسما

 این ماده حاوی مواد مغذی و سایر مواد ضروری است. برای درمان افراد پس از تصادفات, سوختگی و جراحی لازم است.

 

سلول های قرمز خون

 اینها اکسیژن را برای زنده نگه داشتن آنها به اندام ها و بافت های شما منتقل می کنند. اهدا کنندگان این ماده ی خونی باید قد بلندتر و سنگین تر از کسانی باشند که خون کامل می دهند.

 

برای اهدای خون خود را آماده کنید

قبل از رفتن به مرکز اهدای خون یا محل خونرسانی, استراحت خوبی داشته باشید و یک وعده غذایی سالم میل کنید. از غذاهای چرب خودداری کنید و برای جلوگیری از کم آبی, دو لیوان اضافی (16 اونس) آب بنوشید. اگر پلاکت اهدا می کنید  نباید 2 روز قبل از دادن تزریق آسپرین مصرف کنید. یک پیراهن آستین کوتاه یا پیراهن با آستین بپوشید که به راحتی بتوانید پیراهن را تا بالای آرنج خود تا بزنید.

 

خون دادن

شما می توانید اهدای خون را نشسته یا دراز کشیده روی تخت با پشتیبانی بدنتان توسط بازوی خود انجام دهید. ابتدا بررسی می کنند که شما به اندازه کافی برای اهدای خون سالم هستید. و بعد از آن  سپس یک نمونه از خون شما را بررسی می کنند تا میزان آهن خون شما را بررسی کنند و فشار خون شما را بگیرد.

 

تکنسین برای شروع ابتدا پوست شما را تمیز کرده و یک سوزن استریل را در رگ شما قرار می دهد. ممکن است یک درد کوچک مانند درد نیش کوچک احساس کنید. لوله وصل شده به سوزن, خون شما را درون کیسه ی خون وارد می کند. یک اهدای خونی معمولی 1 پین است. کل روند حدود 10 دقیقه طول می کشد. کمک های اهدایی دیگر ممکن است، بیشتر طول بکشد.

 

خطرات احتمالی

اهدای خون بی خطر است و FDA برای اطمینان از پیروی از دستورالعمل های ایمنی بر همه ی بانک های خون نظارت دارد. سوزن ها باید پس از هر بار استفاده از آن استریل شده و دور ریخته شوند  بنابراین شما به بیماری های ناشی از خون مبتلا نخواهید شد. ممکن است احساس سوزش کرده یا کبودی برایتان ایجاد شود بخاطر اینکه سوزن وارد پوست شما می شود. بعضی اوقات ممکن است دچار سرگیجه یا تهوع شوید. آب اضافی بنوشید و سعی کنید این روند بعد از اهدای خون را برای بقیه روز آسان کنید.

 

چند بار می توانم  خون بدهم؟

یک اهدا ی خون معمولی حدود 10٪ از حجم خون شما را می گیرد. بنابراین زمان لازم است تا بدن شما آنچه را که اهدا کرده اید  دوباره پر کند. زمان انتظار بین کمک های اهدای خون برای اشخاص، متفاوت است.

 

اهدای خون کامل

دو گلبول قرمز (Double red cells). این میزان دو برابر تعداد گلبولهای قرمز, مقداری بیشتر از اهدای منظم است. شما باید از نوع O , A منفی یا B منفی باشید. شما می توانید هر 112 روز  حداکثر 3 بار در سال خون  بدهید.

پلاسما هر دو روز یکبار دوباره تولید می شود. شما می توانید پلاسما را هر 28 روز یکبار اهدا کنید  حداکثر 13 بار در سال می توانید پلاسما اهدا کنید.

پلاکت ها هر 7روز یکبار تولید می شوند و می توانید حداکثر 24بار در سال آن را اهدا کنید.

 

کجا خون اهدا کنم؟

  • اهدای خون باید در بانک های معتبر خون و یا مراکز مورد اطمینان برای این کار صورت بگیرد.که اطلاعات مربوط به این مراکز را می توانید از طریق سازمان انتقال خون به دست بیاورید.

با تأسیس سازمان انتقال خون ایران در سال 1353 کوشش‌های چند ساله به ثمر رسید و انتقال خون در ایران قانونمند شد. در واقع قبل از سال 1353 مراکز متعددی در ایران با امکانات محدود در بیمارستان‌ها, ارتش و شیر و خورشید سرخ جهت تأمین خون بیماران نیازمند فعالیت می‌کردند ولی با تأسیس سازمان انتقال خون در ایران به همت فریدون علاء در سال 1354 این سیستم وارد مرحله جدیدی شد.

 

در حال حاضر سازمان انتقال خون در ایران بالاترین و تنها مرجع تصمیم‌گیری در زمینه تأمین و توزیع خون و فراورده‌های خونی سالم در سطح کشور است و تمامی تصمیم گیری‌ها در ارتباط با فراورده‌های خونی مستقیماً به این سازمان مربوط است.

راهنمای اهدای خون

منبع رسمی این مقاله وب سایت muscleandstrengthمی باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
اهدای خون کامل
اهدای خون
خون
پلاسما
سلول های قرمز خون
پلاکت ها
ویروس کرونا
Coronavirus

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط