در حال بارگذاری ...

فواید مصرف پروبیوتیک ها

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/04/26
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 334

فواید مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها می­توانند به هضم غذا کمک کرده و به سلامتی روده کمک کنند.

 

فواید مصرف پروبیوتیک چیست؟

باکتری ها باعث ایجاد بیماری می­شوند, بنابراین ایده فرو ریختن چند میلیارد در روز برای سلامتی شما ممکن است به معنای واقعی کلمه بعید به نظر برسد. اما یک سری شواهد علمی در حال رشد نشان می­دهد که شما می­توانید برخی از بیماری ها را با غذاها و مکمل های حاوی انواع خاصی از باکتری های زنده درمان و حتی از آن جلوگیری کنید.

اروپای شمالی بسیاری از این میکرو ارگانیسم های مفید را بنام پروبیوتیک می­شناسند و مصرف می­کنند, زیرا به دلیل سنتی که در خوردن غذاها دارند که مانند باکتری ها در ماست تخمیر می­شوند. نوشیدنی های پروبیوتیک نیز در ژاپن سرشناس هستند.

برخی از متخصصان بیماری گوارشی مکمل های پروبیوتیک را برای اختلالاتی که باعث کاهش طب سنتی از جمله سندرم روده تحریک پذیر می­شوند, توصیه می­کنند. از اواسط دهه 1990, مطالعات کلینیکی نشان می دهد که پروبیوتیک درمانی می­تواند به درمان چندین بیماری گوارشی, تأخیر در ایجاد آلرژی در کودکان و معالجه و جلوگیری از عفونت های واژینال و ادراری در زنان کمک کند.

دوز باکتری آنقدر که به نظر می­رسد عجیب نیست. تخمین زده می شود 100 تریلیون میکروارگانیسم موجود در بیش از 500 گونه مختلف در هر روده سالم زندگی می­کنند. این میکروارگانیسم ها (یا میکرو فلورا) به طور کلی ما را بیمار نمی­کنند. بیشتر مفید هستند باکتری های ساکن روده عوامل بیماری زا (میکروارگانیسم های مضر) را در کنترل,  هضم غذا و جذب مواد مغذی را نگه داشته و در عملکرد سیستم ایمنی نقش دارند.

 

فواید مصرف پروبیوتیک

 

همه پروبیوتیک­ها یکسان نیستند, نژادهای مختلف باکتری ها اثرات متفاوتی دارند. به عنوان مثال: یک نژاد ممکن است در مقابل ارگانیسم های ایجاد کننده حفره در دهان ما بجنگد و نیازی به زنده ماندن از سفر در روده ما را نداشته باشد.

 

فواید بالقوه پروبیوتیک ها در درمان یا پیشگیری برخی بیماری­ها

• اسهال

•سندرم روده تحریکپذیر

•تورم مخاط روده بزرگ

•بیماری کرون

• عوامل زخم

• عفونت های واژن

• عفونت ادراری

• عود سرطان مثانه

• عفونت دستگاه گوارش ناشی از  Clostridium difficile

• پوکیت (یک اثر جانبی که احتمال جراحی برای روده بزرگ است و آن را از بین می­برد)

• اگزما در کودکان

فواید مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک و سلامت روده

بهترین مورد برای پروبیوتیک در درمان اسهال بوده است. آزمایشات کنترل شده نشان داده است که لاکتوباسیلوس GG می­تواند دوره اسهال عفونی را در نوزادان و کودکان (نه بزرگسالان) ر کوتاه کند. اگرچه مطالعات محدود هستند و داده ها متناقض هستند, دو بررسی بزرگ  که با هم انجام شده, نشان می­دهند که پروبیوتیک ها در مقایسه با دارونما 60٪ اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک را کاهش می­دهند.

مشکل متضاد , اسهال , یبوست.

محققان در جستجوی مطالعاتی درباره فواید پروبیوتیک ها در درمان یبوست, دریافتند که پروبیوتیک ها (زمان انتقال به روده) را 12ساعت کاهش می­دهند، تعداد تحرکات روده را هفتگی 1.3 برابر می­گند و به نرم شدن مدفوع کمک می­کند و باعث می­شود عبور آنها راحت تر شود. اما هیئت منصفه وقتی به مزایای پروبیوتیک ها برای یبوست پرداخت, هنوز در توصیه های خاصی قرار نگرفته است.

پروبیوتیک درمانی همچنین ممکن است به افراد مبتلا به بیماری کرون و سندرم روده تحریک پذیر کمک کند. اما چندین مطالعه کوچک نشان می­دهد که پروبیوتیک های خاص ممکن است به حفظ ترمیم کولیت اولسراتیو و جلوگیری از عود بیماری کرون و عود پوکیت (عارضه جراحی برای درمان کولیت اولسراتیو) کمک کند. از آنجا که این اختلالات برای درمان بسیار ناامید کننده هستند, بسیاری از افراد قبل از اینکه همه شواهد مربوط به نژاد های خاص مورد استفاده قرار بگیرند, آزمایش پروبیوتیک ها را امتحان می­کنند. تحقیقات بیشتری لازم است تا دریابیم که کدام نژاد برای چه شرایطی بهتر کار می­کند.

پروبیوتیک و سلامت واژن

 

پروبیوتیک همچنین ممکن است در حفظ سلامت دستگاه ادراری مفید باشد. مانند دستگاه روده, واژن یک اکوسیستم ریز متعادل است. نژاد های غالب لاکتوباسیل ها به طور طبیعی آن را برای زنده ماندن میکروارگانیسم های مضر بسیار اسیدی می­کنند. اما این سیستم توسط عوامل مختلفی از جمله آنتی بیوتیک ها, اسپرم کش ها و قرص های ضد بارداری می­تواند از توازن خارج شود. درمان پروبیوتیکی که تعادل میکرو فلورا را بازیابی می­کند, ممکن است برای چنین مشکلات متداول ادراری زنانه مانند واژینوز باکتریایی, عفونت مخمر و عفونت مجاری ادراری مفید باشد.

بسیاری از خانم ها برای درمان عفونت های مکرر در اثر مخمر ماست می­خورند یا آن را داخل واژن می­کنند, یک داروی "قومی" که برای آن علوم پزشکی حمایت محدودی ارائه می­کند. تجویز خوراکی برای واژینال از لاکتوباسیل های ممکن است در درمان واژینوز باکتریایی کمک کند, اگرچه هنوز شواهد کافی برای توصیه آن در مورد روشهای معمول وجود ندارد. (واژینوز باید معالجه شود زیرا خطر عوارض مربوط به حاملگی و التهاب لگن را ایجاد کند.) درمان پروبیوتیک عفونت های دستگاه ادراری در حال بررسی است.

 

پروبیوتیک ها به طور کلی ایمن تلقی می شوند ( آنها بسیار خوب هستند)

 

در حال حاضر در سیستم هضم نرمال  اگرچه خطر نظری برای افراد دارای اختلال در عملکرد سیستم ایمنی وجود دارد. مطمئن باشید که مواد کاملاً واضح در برچسب مشخص شده اند و برای شما یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما آشنا نیستند. هیچ راهی برای قضاوت در مورد ایمنی مخلوط های ناشناس وجود ندارد.

مکمل های پروبیوتیک

 

در ایالات متحده, بیشتر پروبیوتیک ها به عنوان مکمل های رژیم غذایی به فروش می­رسند,که تحت آزمایش و تایید آزمایشاتی که داروها نیز در آنجا آزمایش انجام می­دهند انجام نمی­شوند. تولیدکنندگان وظیفه دارند قبل از فروش مطمئن شوند که از امنیت آنها اطمینان دارند یا نه و هرگونه ادعایی درباره برچسب صحیح است یا نه. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که انواع باکتریهای ذکر شده در برچسب برای شرایطی که شما از آنها استفاده می کنید مؤثر باشند. مزایای سلامتی خاص برای کرنش است و لزوماً همه گونه ها مفید نیستند, بنابراین ممکن است شما بخواهید با یک پزشک آشنا با پروبیوتیک ها مشورت کنید تا درباره گزینه های خود صحبت کنید مانند همیشه به ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود بگویید که چه کاری انجام می­دهید.

مکمل های پروبیوتیک

مترجم و ویراستار : تیم محتوا سازی زیب­ اندام

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی بدنسازی
zibandam
coach online
فواید مصرف پروبیوتیک ها
پروبیوتیک
مکمل های پروبیوتیک
مکمل غذایی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط