در حال بارگذاری ...

مزایای قرار گرفتن در معرض آفتاب

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/04/30
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 140

 

مزایای افتاب

دکتر رابرت استرن, رئیس گروه پوست در مرکز پزشکی Deaconess  اسرائیل وابسته به دانشگاه هاروارد می گوید مردم آنقدر نگران ابتلا به سرطان پوست هستند که آن را می­پوشانند آنها برای بیرون رفتن به صحرای عربی خود را می­پوشانند. بازاریابی کرم های ضد آفتاب و لباس های محافظ خاص در برابر آفتاب باعث ایجاد این ترس ها می­شود.

هیچ واقعیتی وجود ندارد که نور آفتاب بر روی پوست شما تاثیر منفی داشته باشد. سن دلیل چین و چروک پوستی خشن و خشک شدن می­شود. اما مقصر واقعی ترکیبی از سن و خورشید است که متخصصان پوست آنرا عکس(یا عکس گرفتن اصطلاحی است که برای تغییرات مشخصی در پوست گفته می­شود که در اثر اشعه UVA و UVB مزمن ایجاد می­شود.) می­نامند. طول موج کوتاه UVB باعث آفتاب سوختگی می­شود و نیز می­تواند به DNA آسیب برساند و سیستم ایمنی پوست را سرکوب کند. طول موجهای طولانی تر و نافذ UVA ممکن است مولکولهای اکسیژن واکنشی حاد را ایجاد کنند که قادر به آسیب رساندن به غشای سلولهای پوستی و DNA در داخل است باشند.

رابطه بین قرار گرفتن در معرض آفتاب و خطر سرطان پوست آنقدرها که فکر می­کنید ساده نیست, ژنها یک عامل هستند البته: برخی محافظت می­کنند,  برخی نه. نوع پوست نیز مهم است افرادی که پوست کم رنگ (سفید) دارند به راحتی آفتاب سوخته و برنزه نمی­شوند احتمال ابتلا به سرطان پوست ناشی از آفتاب را نیز دارند. در مورد قرار گرفتن در معرض و  همچنین زمان بندی آن بسیار مهم است. چندین مطالعه نشان داده است که گرفتن ناگهانی مقدار زیادی از نور خورشید خطرناک تر از قرار گرفتن در معرض پایدار با گذشت زمان است.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می­هد قرار گرفتن در جوانی شاید قبل از تولد 20 سالگی  بیشترین اهمیت را دارد. یک مطالعه بزرگ اسکاندیناوی در مورد خطر ملانوم منتشر شده در ژورنال مئسسه ملی سرطان در سال 2003 نشان داد که بزرگسالی خطرناک ترین زمان برای آفتاب سوختگی است. به نظر نمی­رسد که قرار گرفتن در معرض آفتاب اخیر با سرطان سلول همراه باشد  خفیفترین نوع سرطان, سرطان پوست  به نظر می رسد. سرطان سلول سنگفرشی متفاوت است. قرار گرفتن در معرض تجمع نور خورشید در هر سنی به شدت با کراتوزهای اکتینیک همراه است, پوسته پوسته شدن روی پوست یک عامل خطر برای آن نوع سرطان پوست است.

آثار مثبت خورشید برای سلامت انسان

 

از مهمترین فواید سلامتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1.      بهبود خلق و خو

مزایای قرار گرفتن در معرض آفتاب

مردان این نشانه های سلامت را نادیده نگیرند!

نور خورشید یک تقویت کننده خلق و خوی رایگان برای انسان است. در معرض آفتاب بودن می تواند احساس بهتر و انرژی بیشتری در افراد ایجاد کند. نور خورشید سطوح هورمون سروتونین در مغز را افزایش می‌دهد که با بهبود خلق و خو پیوند خورده است. جای شگفتی نیست که میزان تولید سروتونین در فصل تابستان در بالاترین سطوح خود قرار دارد.

 

2.      درمان افسردگی فصلی

 

کمبود نور خورشید در فصل زمستان می‌تواند محرکی برای افسردگی در برخی افراد باشد. از علائم این شرایط می‌توان به خلق و خوی بد دشواری در دوست یابی و حفظ ارتباط با دوستان, پرخوری, خستگی و خواب بیش از حد اشاره کرد. افسردگی فصلی که به عنوان اختلال عاطفی فصلی شناخته می‌شود در ماه‌های گرم‌تر سال به ندرت رخ می‌دهد.

 

3.      کاهش استرس

 

هر فردی به دلایل مختلف می‌تواند دچار استرس شود. شما می‌توانید به روش‌های مختلف سطوح استرس خود را کاهش دهید که از آن جمله می‌توان به ورزش کردن, تن‌آرامی و پیاده‌روی در طبیعت اشاره کرد. همچنین, رفتن به فضای باز و قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند به تسکین استرس کمک کند.

 

4.      بهبود خواب

 

قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر میزان تولید ملاتونین در مغز تاثیرگذار است که به عنوان هورمون خواب نیز شناخته می‌شود. مواجهه ناکافی با نور خورشید در طول روز می‌تواند موجب تولید سطوح ناکافی از ملاتونین شود. 

 

5.      تولید ویتامین D

 

ویتامین D از عناصر کلیدی برای حفظ سلامت استخوان‌های انسان است. یکی از روش‌های افزایش سطوح این ویتامین در بدن قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید است. البته برای پرهیز از خطرات احتمالی نباید بیش از حد در معرض نور خورشید قرار بگیرید. تنها 15 تا 20 دقیقه مواجهه پوست با نور خورشید در روز می تواند به تولید ویتامین D مورد نیاز بدن کمک کند.

 

آثار مخرب خورشید برای سلامت انسان

 

از جمله پیامدهای منفی قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

·         آسیب خورشید به چشم‌ها

 

قرار گرفتن طولانی‌مدت و بدون محافظت در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید می‌تواند به شبکیه چشم آسیب برساند. آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند موجب تشکیل توده های کدر در لبه قرنیه شود که امکان بزرگ شدن آنها و بروز اختلال در دید انسان وجود دارد. پرتوهای فرابنفش خورشید از عوامل موثر در ابتلا به بیماری آب مروارید نیز هستند.

 

·         خستگی گرمایی

 

خستگی گرمایی واکنش بدن به از دست دادن بیش از حد آب و نمک است که معمولا به واسطه تعریق بسیار زیاد می‌دهد. افرادی که در محیط های گرم و داغ کار می‌کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به خستگی گرمایی قرار داند.

 

از علائم خستگی گرمایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

-          سردرد

 

-          حالت تهوع

 

-          سرگیجه

 

-          ضعف

 

-          تحریک‌پذیری

 

-          تشنگی

 

-          تعریق شدید

 

-          بالا بودن دمای بدن

 

-          کاهش خروجی ادرار

 

-          گرمازدگی

مزایای افتاب

عدم درمان خستگی گرمایی می‌تواند به گرمازدگی منجر شود. گرمازدگی جدی‌ترین بیماری مرتبط با گرماست و می‌تواند جان انسان را در معرض خطر قرار دهد. گرمازدگی موجب افزایش سریع دمای بدن می‌شود که می تواند طی 10 تا 15 دقیقه به 106 درجه فارنهایت (41 درجه سانتیگراد) برسد. گرمازدگی نیازمند رسیدگی پزشکی فوری است زیرا در صورت عدم درمان می‌تواند به مرگ یا ناتوانی دائمی منجر شود. در صورت مواجهه با گرمازدگی با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

 

از علائم گرمازدگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- سردرگمی

 

- تغییر در وضیعت روانی 

 

- ناتوانی در تکلم درست

 

- خشکی یا داغی پوست

 

- تعریق فراوان

 

- تشنج

 

- از دست دادن هوشیاری (کما)

 

آفتاب سوختگی

 

آفتاب سوختگی یکی از شایع‌ترین عوارض قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید است. علائم شدید آفتاب سوختگی معمولا چهار تا پنج ساعت پس از مواجهه با خورشید ظاهر می شوند. پرتوهای فرابنفش موجب آفتاب سوختگی می شوند.

 

علائم کلی آفتاب سوختگی شامل موارد زیر می‌شوند:

 

- قرمزی

 

- درد/حساسیت به لمس

 

- تورم

 

- تاول‌ها

 

- علائم شبه آنفلوآنزا مانند حالت تهوع, تب, لرز یا سردرد

همان طول موج های UVB که باعث آفتاب سوختگی می­شوند و ضد آفتاب هایی که برای جلوگیری از آن ساخته شده اند نیز می­توانند عملکرد خوبی داشته باشند: آنها واکنش زنجیره ای شیمیایی و متابولیکی را تولید می­کنند که باعث ایجاد ویتامین  D می­شود. تحقیقات نشان می­دهد که بسیاری از افراد ویتامین D پایینی دارند,  بین سطح پایین ویتامین D و سلامت ضعیف استخوان رابطه خوبی وجود دارد. در حال حاضر پیوندهایی از همه چیز از مولتیپل اسکلروزیس گرفته تا سرطان پروستات داده شده است. ویتامین D کم با این بیماریها علت و معلول را اثبات نمی­کند، اما این احتمال را نشان می­دهد. گرفتن آفتاب ممکن است بلوزهای زمستان را نیز از بین ببرد.

 تحقیقات نشان می­دهد که نور به پوست شما، نه فقط به چشمان شما ضربه می­زند بلکه به اختلال عاطفی فصلی (SAD) کمک می­کند. علاوه بر این  بودن در خارج از منزل ما را به گلف, باغبانی و مشغول انواع دیگر فعالیت های بدنی می­رساند.

هیچ کس نمی­خواهد به سرطان پوست مبتلا شود اما ما از پرستش خورشید به ترس از خورشید نقل مکان کرده­ایم. دکتر استرن می­گویند یک روش متوسط وجود دارد که شامل استفاده از ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل در هنگام خارج شدن برای مدت طولانی و پوشیدن کلاه و پیراهن در حدود ظهر است. بنابراین وقتی تابستان اینجاست، به بیرون بروید و از آن لذت ببرید!

مزایای افتاب

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
آفتاب
مزایای آفتاب
ویتامین d
کاهش استرس
بهبود خواب
مقاله علمی
مقاله سلامتی
ویتامین

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط