در حال بارگذاری ...

شروع بدن‌سازی در نوجوانان از چه سنی مفید است

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/09
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 38

 

بهترین زمان شروع بدن‌سازی در نوجوانان:

 

نوجوانان بسیاری سوالاتی دارند که اغلب آنها جواب‌های مشترک و نزدیک به‌هم دارد، قصد داریم به برخی از سوالات دوستان و همراهان عزیز پاسخ بدهیم. اگر قد شما بین 145 تا 160 و وزن شما بین 40 تا 50 و سن شما بین 13 تا 14 هست بهتر است با ورزش‌هایی مانند شنا، دوچرخه‌سواری بدن خودتان را آماده کنید. در برخی موارد با توجه به ژنتیک بدنی افراد کلا همه چیز تغییر می‌کند برای مثال کسی که فیزیک بدنی خوبی دارد و در سن 14 سالگی قد 170 یا بالای 170 دارد، می‌تواند با وزنه سبک ولی با تعداد بالا بدن‌سازی کار کند. در بیشتر موارد بدن‌سازی به افرادی که زیر سن 13 سالگی هستند توصیه نمی‌شود، اما در همین سن می‌توان با وزنه زدن سبک و تعداد بالا بدن‌سازی را شروع کرد .همان‌طور که می‌دانید بسیار متغیر است و نمی‌شود که نسخه‌ی کلی برای همگان تعیین کرد. از نظر کارشناسان بهترین راه برای تشخیص اینکه بدن‌سازی برای شما مفید یا مضر است، مشورت با ورزشکاران حرفه‌ای این عرصه می‌باشد.

 

فیزیولوژی نوجوانان:

 

حتی اگر سعی هم بکنید، امکان ندارد که بتوانید در یک نوجوان 12یا13 ساله عضلات زیادی ایجاد کنید. در این سنین بدن مقدار زیادی انرژی می‌سوزاند تا رشد نوجوانان را تامین کند، بنابراین انرژی زیادی برای ساختن عضلات بیش  از حد وجود نخواهد داشت. در هنگام بلوغ، مقدیر زیادی هورمون مردانه ترشح می‌شود که باعث بزرگ شدن عضلات می‌گردد اما اهمیت دارد که اول اجازه دهیم بدن رشد خود را انجام دهد و سپس توده عضلانی بیشتر را بسازد، عضلات زودتر از استخوان‌ها به بلوغ نهایی خود می‌رسند .

در یک فرد بالغ، تمام قسمت استخوان سفت، نرم هستند. در نوجوانان عضلات ممکن است قوی به‌نظر آیند اما چون انتهای استخوان‌های آنها یعنی جایی که عضلات به آنها وصل می‌شود، نرم هستند، ممکن است در هنگام بلند کردن وزنه‌های خیلی سنگین صدماتی وارد شود. نوجوانان به همان شرایط قلبی عروقی و انعطاف‌پذیری که بزرگ‌سالان احتیاج دارند، محتاجند. تنها فرق آنها این است که بدن نوجوانان به تمرینات، سریع‌تر و بهتر از بزرگ‌سالان پاسخ می‌دهد.

 

بهترین سن برای شروع بدن‌سازی:

 

بدن‌سازی در 20تا 30 سالگی سن ایده‌آل است. بین این سنین اکثر افراد به رشد کامل رسیده‌اند و در 20 سالگی شما می‌توانید با خیال راحت بلند کردن وزنه‌های سنگین‌تر را شروع کنید، این زمانی از  زندگی است که به شما امکان می‌دهد بیشترین  وزن را با کوتاه‌ترین زمان ریکاوری لازم بلند کنید. از این سال‌ها برای جیم‌شدن استفاده کنید تا در آینده کمتر تحت تاثیر کاهش تدریجی عضله که به‌طور طبیعی  با بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد، قرار بگیرید. مدت ریکاوری عضله برای افراد 20 ساله بعد از تمرین کردن با حداکثر نیرو حدود 2 روز است.

 

رژیم‌غذایی شوخی بردار نیست:

 

هدف بسیاری از بدن‌سازان، افزایش حجم عضلات با کاهش چربی بدن است. بدن‌سازان حرفه‌ای رژیم‌غذایی خاصی را دنبال می‌کنند که آنان را قادر می‌سازد، میزان چربی بدن را به کمترین مقدار برسانند. برخی هم برای بیشتر دیده شدن عضلات، قبل از مسابقات بدن خود را « دی‌هیدراته » می‌کنند. برای یک نوجوان درحال رشد، هیچ یک از رژیم‌هایی که شامل کنترل شدید میزان کالری، مصرف افراطی پروتئین یا حذف کربوهیدرات است، توصیه نمی‌شود.

بهترین گزینه برای آنان استفاده از یک برنامه‌غذایی متعادل، شامل تنوعی از میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات و پروتئین است. هم‌چنین محدود کردن استفاده از مکمل‌ها و قندهای تصفیه‌شده برای میان‌وعده‌ها هم توصیه می‌شود. یک رژیم‌غذایی صحیح می‌تواند به افزایش تمرکز، توانایی ورزشی، سلامت و تندرستی نوجوان شما منجر شود. اگر آنان قصد دارند از رژیم‌غذایی خاصی پیروی کنند، آن را با دقت بررسی کنید و عادات غذایی‌شان را تحت نظر بگیرید. درصورت مشاهده حساسیت بیش از حد آنها، بهتر است با متخصص تغذیه مشورت کنید چرا که احتمال ابتلا به اختلالات تغذیه وجود دارد.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط