در حال بارگذاری ...

دوران بلوغ از چه سنی شروع می‌شود؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/09
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 40

 

دوران بلوغ و تغیرات آن:

 

با نزدیک‌شدن کودکان به نوجوانی، بلوغ شروع می‌شود. تحولات دوران بلوغ از نظر اندازه، شکل و ترکیب بدن و هم‌چنین سیستم‌ها و ساختار داخلی بدن بر بدن تأثیر می‌گذارد و هم‌زمان با آنها تغییرات روان‌شناختی و اجتماعی نیز اتفاق می‌افتد. پسران و دختران در نیمه اول بلوغ به سرعت رشد می‌کنند و با تمام شدن بلوغ، رشد آنها متوقف می‌شود. سیگنال‌های هورمونی از مغز به بدن، زمان شروع بلوغ را اعلام می‌کنند که این سیگنال‌ها در دختران به تخمدان‌ها و در پسران به بیضه‌ها انتقال پیدا خواهند کرد. در پاسخ، تخمدان‌ها و بیضه‌ها طیف وسیعی از هورمون‌ها را تحریک می‌کنند که باعث تغییرات رشد و  قسمت‌های مختلف بدن از جمله اندام‌های تولید مثل، پستان‌ها، پوست، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، موها و مغز می‌شوند.

بلوغ می‌تواند یک زمان هیجان‌انگیز و چالش برانگیز باشد. بلوغ از جهات مختلفی بین پسران و دختران متفاوت است. دختران بلوغ را حدود 1 تا 2 سال زودتر از پسران شروع می‌کنند و عموماً سریعتر تمام می‌شود. بلوغ یک دختر می‌تواند از سن 9 تا 14 سالگی باشد، در حالی‌که دوره پسران از 10 تا 17 سالگی ادامه دارد.

 

مراحل دوران بلوغ:

 

به‌عنوان یک بزرگ‌سال، شما احتمالاً دوران بلوغ خودتان را به‌یاد می‌آورید و اکنون شما، پدر و مادر فرزندی هستید که این تغییرات را تجربه می‌کند. شما می‌توانید با کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوران بلوغ، در هر مرحله از رشد به فرزند خودتان کمک کنید تا بهتر بتوانند با تغییرات آن کنار بیایند. پروفسور جیمزم تنر، یک متخصص رشد کودک، اولین کسی بود که مراحل قابل مشاهده بلوغ را شناسایی کرد. امروزه، این مراحل با نام مراحل Tanner یا رتبه‌های بلوغ جنسی شناخته می‌شوند. مراحل بلوغ به عنوان یک راهنمای کلی برای رشد بدنی نوجوانان در نظر گرفته می‌شوند. اگرچه هر برنامه زمان بلوغ در افراد مختلف، متفاوت است.

 

مرحله یک بلوغ:

 

مرحله 1 بلوغ قبل از بروز علائم جسمی آن، به ظاهر کودک مربوط می‌شود. در پایان مرحله 1، مغز سیگنال‌هایی را برای آمادگی تغییرات دوران بلوغ به قسمت‌های مختلف بدن ارسال می‌کند. هیپوتالاموس ترشح هورمون GnRH را آغاز و آن را به غده هیپوفیز ( ناحیه کوچکی در زیر مغز )، منتقل می‌کند و منجر به ترشح هورمون‌هایی می‌شود که سایر غدد بدن را کنترل می‌کنند. غده هیپوفیز هم‌چنین دو هورمون دیگر هورمون لوتئین‌کننده ( LH و هورمون تحریک‌کننده فولیکول FSH ) را ترشح می‌کند. این سیگنال‌های اولیه به‌طور معمول پس از 8 سالگی تولد دختران و در 9 یا 10 سالگی پسران آغاز می‌شوند. در این مرحله هیچ تغییر جسمی قابل توجهی در پسران یا دختران دیده نمی‌شود.

 

مرحله دو بلوغ:

 

مرحله 2 نشانه آغاز رشد جسمی است. هورمون‌ها شروع به ارسال سیگنال‌ها در سراسر بدن می‌کنند؛

 

 • مرحله 2 بلوغ در دختران: بلوغ دختران معمولاً در سنین 9 تا 11 سالگی شروع می‌شود. اولین علائم آن در دختران، رشد پستان‌ها و شکل‌گیری « جوانه‌ها » در زیر نوک پستان است که به‌طور طبیعی به خارش حساس می‌باشد. به‌طور کلی رشد پستان‌ها ممکن است در اندازه‌های مختلف باشند و با سرعت‌های متفاوتی از هم رشد کنند. بنابراین، طبیعی است یک جوانه از دیگری بزرگ‌تر ظاهر شود. علاوه بر رشد پستان‌ها، منطقه تاریک‌تر اطراف نوک پستان ( areola ) نیز انتشار می‌یابد. رحم شروع به بزرگ‌تر شدن می‌کند و مقادیر کمی از موهای زائد روی لپ‌های واژن ظاهر می‌شوند. دختران با شاخص توده بدنی بالاتر و وزن بیشتر، بلوغ زودرس را تجربه می‌کنند.

 

 • مرحله 2 بلوغ در پسران: در پسران، بلوغ معمولاً از سن 11 سالگی شروع می‌شود. بیضه‌ها و پوست اطراف آنها بزرگ‌تر می‌شوند. هم‌چنین در مراحل اولیه موهای ناحیه تناسلی روی پایه آلت تناسلی ظاهر می‌شوند.

 

مرحله سه بلوغ:

 

در مرحله 3 بلوغ تغییرات بدنی آشکارتر و واضح‌تر می‌شوند.

 

مرحله 3 بلوغ در دختران:

 

تغییرات بدنی در دختران معمولاً بعد از 12 سالگی شروع می‌شوند و عبارتند از:

 

 • مو در زیر بغل شروع به رشد می‌کند.
 • پستان‌ها به رشد و انتشارخود ادامه می‌دهند.
 • باسن و ران‌ها شروع به تشکیل چربی می‌کنند.
 • اولین علائم آکنه ممکن است در صورت و پشت کمر ظاهر شود.

 

مرحله 3 بلوغ در پسران:

 

تغییرات بدنی در پسران معمولاً از سن 13 سالگی شروع می‌شود. این تغییرات عبارتند از:

 

 • صدا شروع به تغییر می‌کند.
 • ماهیچه‌های بدن بزرگ‌تر می‌شوند.
 • پسران انزال در شب را تجربه می‌کنند.
 • با بزرگ‌تر شدن بیضه‌ها، آلت تناسلی طولانی‌تر می‌شود.

 

مرحله چهار بلوغ:

 

بلوغ در مرحله 4 در هر دو دختر و پسر، تغییرات زیادی را ایجاد می‌کنند.

 

مرحله 4 بلوغ در دختران:

 

در دختران، مرحله 4 بلوغ معمولاً از سن 13 سالگی با تغییرات زیر شروع می‌شود:

 

 • موهای پوستی و زائد ضخیم‌تر می‌شوند.
 • پستان‌ها با گذر از مرحله جوانه، شکل کامل‌تری می‌گیرند.
 • بسیاری از دختران دوره اول قاعدگی خود را، به‌طور معمول بین 12 تا 14 سالگی تجربه می‌کنند، اما برخی از دختران ممکن است این اتفاق زودتر رخ بدهد.

 

مرحله 4 بلوغ در پسران:

 

در پسران، مرحله 4 بلوغ معمولاً از سن 14 سالگی با تغییرات زیر شروع می‌شود:

 

 • صدای فرد دائمی می‌شود.
 • موهای زیر بغل شروع به رشد می‌کنند.
 • بیضه‌ها، آلت تناسلی و کیسه‌های بیضه بزرگ‌تر و تیره‌تر می‌شود.

 

بلوغ برای بچه‌ها و والدین می‌تواند چالش برانگیز باشد. علاوه بر ایجاد تغییرات جسمی زیادی، هورمون‌ها باعث ایجاد تغییرات عاطفی، نوسانات خلقی و یا رفتارهای متفاوتی می‌شوند. والدین در این شرایط بهتر است با صبر و درک، واکنش مناسبی را از خود نشان دهند و در مورد نحوه برخورد با نوجوانان افسرده و یا نوجوانان مشکل‌دار اطلاعات لازم را کسب کنند.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط