در حال بارگذاری ...

در سن 8 سالگی، شاید بتوانیم تشخیص بدهیم مغز شما چگونه رشد خواهد کرد.

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/09
مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه
تعداد بازدید : 104

 

در سن 8 سالگی، شاید بتوانیم تشخیص بدهیم مغز شما چگونه رشد خواهد کرد.

 تحقیقات منتشر شده در مجله Neurology نشان می دهد که زمینه ای که برای تفکر قوی و مهارت های حافظه در بزرگسالان بزرگتر ممکن است به وجود آمده باشد از ده ها سال قبل، در دوران کودکی آنها فراهم شده است.

این مطالعه نشان داد که حتی قبل از این که شرکت کنندگان علائم بیماری آلزایمر را نشان دهند، وجود پلاک های آمیلوئید بتا با نمرات پایین تر در تست ها حاکی از وجود این بیماری بود.

 پیشرفت تحصیلات بالاتر حتی با کنترل نتایج آزمون های کودکی به نمرات آزمون شناختی بالاتر در حدود 70 سالگی نیز مرتبط بود.

در سال 2014، حدود 5 میلیون آمریکایی طبق اظهارات یک منبع معتبر مبتلا به آلزایمر بودند. انتظار می رود طی 4 دهه آینده این تعداد تقریباً به سه برابر یعنی حدود 14 میلیون نفر برسد. برای مطالعه ی مقالات تخصصی دیگری در ارتباط با آلزایمر می توانید به وبلاگ زیب اندام مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورید.

 

بسیاری از بزرگسالان با بزرگتر شدن، مشکلاتشان در زمینه  شناخت و اختلال ملایم تر خواهد شد. شناخت عوامل خطر چالش های شناختی در زندگی ممکن است متخصصان را در ایجاد راهکارهایی برای طی کردن مسیر سلامتی درطول افزایش سن به گونه ی اعجاب آوری کمک کند.

 

هنگامی که دانشمندان دانشگاه کالج لندن (UCL) در انگلستان در طی مطالعه ای با سن بیش از 60 سال از 502 شرکت کننده، دریافتند که افرادی که در تست های شناختی در 8 سالگی جزو 25% اول بودند احتمالاً در 70 سالگی هم جزو 25% اول هستند.

دکتر داگ شار، مدیر مرکز اختلالات شناختی و حافظه در ایالت اوهایو گفت: « این مطالعه نشان می دهد كه مهارت های شناختی ما نسبت به طول عمر ما نسبتاً پایدار بوده و فرض می شود كه هیچ چیز دیگری نمی تواند باعث آسیب مغزی شود ». به عبارت دیگر، اگر در 8 سالگی بسیار باهوش باشید، احتمالاً در 70 سالگی بسیار باهوش خواهید ماند.

 

دنبال کردن شرکت کنندگان با گذشت زمان :

 

این تحقیق معروف به بررسی ملی بهداشت و توسعه (NSHD) به عنوان بخشی از یک مطالعه بسیار بزرگتر انجام شده است.NSHD  یک مطالعه گروهی از 5362 نفر است که در همان هفته مارس 1946 در سرزمین اصلی انگلیس متولد شدند. شرکت کنندگان از زمان بدو تولد در ده ها نظرسنجی و آزمایش شرکت کرده اند، این کار اطلاعات وسیعی را برای دانشمندان فراهم می کنند تا با آنها همکاری کنند.

 

نویسندگان این زیرگروه 502 شرکت کننده را از نمونه NSHD استخدام کردند و از آنها خواستند که بین مدت زمانی که 69 و 71 سال داشتند، چندین تست شناختی را انجام دهند. این آزمایشات شامل یک نسخه از کامپوزیت شناختی پیش بالینی آلزایمر (PACC) هم بودند.

در میان شرکت کنندگان که از نظر نتایج شناختی طبیعی بودند، 406 نفر مورد بررسی قرار گرفتند تا پلاکهای آمیلوئید بتا را بررسی کنند. پلاکهای آمیلوئید بتا نوعی از رسوب غیر طبیعی پروتئین است که با پیشرفت بیماری آلزایمربه وجود می آید.

 

عوامل متعددی بر مهارت های تفکر تأثیر می گذارد.

 

هنگامی که محققان میانگین نتایج آزمایش های شناختی را در 8 سالگی با نتایج حدود 70 سالگی مقایسه کردند، دریافتند که مهارت تفکر شرکت کنندگان در دوران کودکی به نوعی پیش بینی همان مهارت های تفکر و حافظه  در بزرگسالی بود.اما نمرات آزمون کودک تنها عاملی نبود که بعداً با عملکرد شناختی همراه بود.

دستیابی به تحصیلات عالی، حتی پس از کنترل نتایج آزمون های کودکی، با نمرات آزمون شناختی بالاتر در حدود 70 سالگی نیز مرتبط بود .نمرات شرکت کنندگانی که مدرک دانشگاهی گرفتند، به طور متوسط ​​حدود 16 درصد بالاتر از کسانی شد که قبل از 16 سالگی مدرسه را ترک کرده بودند.

نمرات شرکت کنندگانی که در دهه 50 زندگی خود در مشاغل حرفه ای کار کرده بودند نیز نسبت به افرادی که مشاغل دستی کار کرده بودند، در تست های حافظه اندکی بالاتر قرار گرفتند.

به گفته ربکا ادلمایر، دکترا و مدیر شرکت علمی در انجمن آلزایمر، این نتایج اصلاً تعجب آور نیست.« من فکر می کنم آنچه که ما (از این مطالعه ونتایج دیگران) آموخته ایم این است که باید توجه داشته باشیم که چگونه می توان با اطمینان از این که آموزش در طول زندگی اتفاق می افتد باعث شویم خطرات افراد را در طول زندگی آنها کاهش می دهیم.

موارد زیادی وجود دارد که به (یادگیری و آموزش) می پردازد، از جمله آنها این است که نه تنها تمایل ژنتیکی برای شناخت، بلکه عوامل اجتماعی اقتصادی، فشارهای زندگی، دسترسی به سلامت و همه این موارد به طور بالقوه می توانند درتحت آموزش بودن یا نبودن شما نقش داشته باشند. البته که تغییرات مغزی هم تأثیر دارد.

 

همانطور که رشد شناختی شما در اوایل کودکی و پیشرفت تحصیلی و وضعیت اقتصادی- اجتماعی شما ممکن است بر مهارت های شناختی شما تأثیر بگذارد، آسیب های مغزی و بیماری نیز می تواند بر توانایی های شناختی شما در بزرگسالی نیز تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، ایجاد پلاک های آمیلوئید در مغز ممکن است به پیشرفت بیماری آلزایمر در افراد با پیشینه های گوناگون کمک کند. این مطالعه نشان داد که حتی قبل از این که شرکت کنندگان علائم بیماری آلزایمر را نشان دهند، وجود پلاک های آمیلوئید بتا با نمرات پایین تر در تست های شناختی مرتبط بود.

 

هیچ یک از شرکت کنندگان که تحت اسکن مغز قرار گرفته اند علائمی از بیماری آلزایمر نشان ندادند، اما 3/18 درصد از آنها برای پلاک های آمیلوئید بتا آزمایش دادند. کسانی که نتایجشان برای این پلاک ها مثبت بود، نمره متوسط ​​PACC پایین تر از کسانی که برای پلاک ها آزمایش منفی داشتند، به دست آوردند. این نشان می دهد که تغییر در نمرات PACC یک فرد با گذشت زمان ممکن است با پیش بینی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر به وجود بیاید.

 

در سن 8 سالگی، شاید بتوانیم تشخیص بدهیم مغز شما چگونه رشد خواهد کرد.

Scharre  گفت:

 

آزمایش PACC که از آنها استفاده شده، یک تست شناختی بسیار حساس است و محققان متوجه شدند که میانگین نمرات PACC در مواردی که پلاک های آمیلوئید وجود دارند کمی بدتر است. بنابراین، شاید اگر فردی را در سن 65 سالگی و سپس دوباره در 70 سالگی آزمایش کنیم، ممکن است تغییر در نمره آزمون، در مواردی را که شروع به تولید پلاک های آمیلوئید می کنند، پیش بینی شود و این می تواند پیش بینی کننده بیماری آلزایمر در آینده باشد. در هر صورت برای اطمینان در این مورد، تحقیقات بیشتری لازم است.

برای درک بهتر روابط بالقوه، بین نمرات آزمون های اولیه کودکی، دستیابی به تحصیلات، موقعیت اقتصادی اقتصادی و توانایی های شناختی در بزرگسالی، به گفته ادلمایر تحقیقات بیشتری لازم است.

وی گفت: این یکی از طولانی مدت ترین گروه های مطالعاتی است که در جهان دنبال شده است، و فکر می کنم این امکان را برای دانشمندان و محققان فراهم می کند تا واقعاً در طول دوره زندگی نگاه خوبی را برای آنچه ممکن است باعث خطر در افراد برای کاهش شناختی در آینده باشد، داشته باشند. اما من فکر می کنم اشاره به برخی از محدودیت های مطالعه نیز حائز اهمیت است و باید اطلاعات بیشتری را از جمعیت متنوع تر مشاهده کنیم.

 

·         همه شرکت کنندگان در این مطالعه خاص، افراد سفید پوست بودند که در یک سال مشخص در سرزمین انگلیس به دنیا آمدند. به همین ترتیب، نتایج ممکن است نماینده ای از جمعیت عمومی نباشد.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت healthline باشد

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
کودک
مغز
هوش
روانشناس
روانشناسی
روانشناسی بالینی
روانشناسی کودک

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط