در حال بارگذاری ...

اطلاعاتی از سرطان صفاقی

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/05/16
مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه
تعداد بازدید : 2078

اطلاعاتی از سرطان صفاقی

 

سرطان صفاقی یا (سرطان اولیه صفاقی)، یک سرطان نادر است که فقط، شش نفر از یک میلیون نفر به آن مبتلا می­شوند و در واقع احتمال آن 6 در یک میلیون است.

با این حال تخمین تعداد دقیق آن دشوار است، زیرا تصور می­شود تعداد قابل توجهی از خانم­ها (تا 15٪) که به سرطان تخمدان سروز پیشرفته مبتلا شده اند، در واقع مبتلا به سرطان صفاقی هستند.

از بسیاری جهات، سرطان صفاقی شبیه به سرطان تخمدان اپیتلیال است و باعث ایجاد علائم مشابه می­شود، که در زیر میکروسکوپ مشابه به نظر می­رسد و به همان نوع درمان پاسخ می­دهد.

به علت کمبود علائم در اوایل، سرطان اولیه صفاقی اغلب در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می­شود. به دلیل فراوانی عروق خونی و عروق لنفاوی در شکم و لگن، شیوع آن در اوایل گسترش می یابد.

 

Peritoneum (صفاقی)

 

صفاقی یک غشای دو لایه است که اعضای بدن شکم و لگن را ردیف می­کند و دستگاه گوارش، کبد و اندام­های تولید مثل را پوشش می­دهد.

این سلول از سلول­های اپیتلیال ساخته شده است و ظاهری شبیه به بسته بندی ساران دارد که اعضای بدن را محصور می­کند. این غشاها و مقدار کمی مایعات بین غشاها از اندام ها محافظت می­کنند و به آنها اجازه می­دهد بدون چسبیدن آزادانه در برابر یکدیگر حرکت کنند.

برخی از اشکال دیگر سرطان می­توانند به داخل صفاقی هم گسترش یابند، اما سرطان صفاقی در درون سلول­هایی که تشکیل دهنده صفاق هستند تشکیل می­شود (به همین دلیل به آن سرطان اولیه صفاقی گفته می شود). ممکن است در هر جایی از حفره شکم یا لگن اتفاق بیفتد و هنگامی که گسترش می­یابد، اغلب در سطح اندام های شکمی و لگن پخش می­شود.

 

سرطان صفاقی اولیه در مقابل سرطان تخمدان

 

شباهت های زیادی بین سرطان صفاقی اولیه و سرطان اپیتلیال تخمدان وجود دارد، از جمله شایع ترین علائم و روش های درمانی مورد استفاده این است که پوشش شکم (صفاق) و سطح تخمدان از همان بافت در رشد جنین ناشی می­شود.

برخی تصور می­کنند سلول­های صفاقی که منجر به سرطان صفاقی می شوند، ممکن است در واقع سلول­های تخمدانی باقیمانده در شکم باشند. این شباهت ها بین سرطان ها در برنامه ریزی برای درمان مفید است، زیرا سرطان تخمدان اپیتلیال بسیار متداول است و تحقیقات بیشتری انجام شده است.

در حالی که سرطان صفاقی و سرطان تخمدان به هم شبیه هستند، تفاوت های مهمی نیز بین آنها وجود دارد و افرادی که برای آنها سرطان صفاقی تشخیص داده می­شود، پیرتر از مبتلایان به سرطان تخمدان هستند.

با توجه به روش­های درمانی (در زیر)، احتمال موفقیت در جراحی موفقیت آمیز در ابتلا به سرطان صفاقی بیشتر است، اما میزان بقای کلی ضعیف­تر است. این نشان می­دهد که بین بیولوژی تومور بین دو نوع سرطان تفاوت هایی وجود دارد.

 

علائم

 

درست همانطور که سرطان تخمدان به دلیل (عدم وجود علائم) در مراحل اولیه بیماری به عنوان (قاتل خاموش) شناخته می­شود، افراد مبتلا به سرطان صفاقی اغلب تا زمان پیشرفت نسبتاً مناسب این بیماری، علائم کمی دارند. در صورت بروز علائم، آنها اغلب مبهم و غیر خاص هستند، با علائم تورم شکم، پخش درد شکم، تکرر ادرار و احساس پر بودن معده در هنگام غذا خوردن.

علائم دیگر ممکن است شامل تغییرات روده (اغلب یبوست)، خونریزی غیر طبیعی واژن، توده شکمی یا کاهش وزن غیر عمدی باشد. سابقه خانوادگی سرطان تخمدان، فالوپ یا سرطان صفاقی خطر را افزایش می­دهد و حدود 10 درصد از این سرطان ها ارثی محسوب می­شوند. داشتن سندرم­های ژنتیکی خاصی مانند سندرم لینچ (سرطان ارثی غیر پولیپس روده بزرگ) یا داشتن جهش ژن BRCA باعث افزایش خطر می­شود.

زنانی که دارای جهش ژن BRCA هستند، تقریباً 5 درصد خطر ابتلا به سرطان صفاقی را دارند، حتی اگر تخمدان آنها نیز از این نظر مورد توجه قرار گرفته و عملیات پیشگیری برای آن اعمال شود.

 

تشخیص

 

در حال حاضر آزمایش غربالگری وجود ندارد که در تشخیص زودهنگام سرطان اولیه صفاقی حتی برای افرادی که خطر بالایی از ابتلا به این بیماری دارند، موثر باشد. بعد از گوش دادن به علائم و انجام معاینه فیزیکی، تعدادی آزمایش وجود دارد که پزشکان هنگام بررسی و تشخیص ممکن است دستور دهند. برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط وکسب اطلاعات عمومی بیشتر به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و از بانک اطلاعاتی معتبر آن برای بالا بردن سطح اطلاعاتی خود بهره ببرید.

اطلاعاتی از سرطان صفاقی

آزمایش خون

 

آزمایش خون CA-125 نوعی تومور است که ممکن است در افراد مبتلا به سرطان صفاقی افزایش یابد. وگفته می­شود که سطح CA-125 ممکن است در بسیاری از شرایط مختلف از عفونت لگن تا بارداری بالا رود و حتی ممکن است سطح CA-125 در موارد مختلفی مثل وجود سرطان، افزایش یابد.

آزمایش دیگری با نام تست OVA1 برای پیش بینی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان یا صفاقی قبل از عمل استفاده می­شود. در این آزمون از ترکیبی از 5 نشانگر تجاری برای برآورد احتمال استفاده شده است.

 

تست های تصویربرداری

 

مطالعات تصویربرداری می تواند در ارزیابی علائم سرطان صفاقی مفید باشد. سونوگرافی (سونوگرافی واژن) معمولاً اولین آزمایش انجام شده است. سی تی اسکن شکم و لگن یا MRI نیز ممکن است مفید باشد. علاوه بر این، یک سری GI بالا یا پایین ممکن است توصیه شود.

 

بیوپسی و لاپاروسکوپی (Biopsy and Laparoscopy)

 

بیشتر اوقات، برای تایید یا رد تشخیص، نیاز به بیوپسی است. بیوپسی اغلب در طی لاپاراسکوپی انجام می­شود، یک روش با حداقل صدمه که طی آن چندین برش کوچک در شکم ایجاد می­شود و ابزارهایی برای حذف نمونه های بافت از شکم یا لگن وارد می­شود.

 

همچنین ممکن است لاپاروسکوپی اطلاعات مهمی در مورد درمان ارائه دهد. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که لاپاروسکوپی در تعیین اینکه چه کسی احتمالاً پاسخ مناسبی به عمل جراحی سیتوروکسیون بهینه می­دهد، بسیار حساس است.

از آنجا که این جراحی یک عمل جراحی بسیار مهم است، ممکن است در تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی باید این عمل جراحی را انجام دهد و چه کسی خطرات آن برایش از مزایای آن بالاتر است، لاپاروسکوپی بسیار مفیدتر باشد.

هنگام وجود آسیت، روشی به نام پاراسنتز برای تخلیه مقداری از مایعات و کمک به تنفس انجام می­شود. این مایعات همچنین می­تواند در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گیرد تا بدنبال حضور سلول­های سرطانی باشید.

 

تشخیص های افتراقی

 

البته شرایطی وجود دارد که می­توانند از سرطان صفاقی اولیه استفاده کنند. برخی از این موارد شامل انواع مختلف سرطان تخمدان، ورم­های شکمی، جمع آوری کیستیک مایعات، صفرا یا مایع لنفاوی و همچنین متاستازهای منتهی به صفاقی از انواع دیگر سرطان است.

 

صحنه سازی

 

برخلاف بسیاری از سرطان­هایی که در مراحل 1 تا 4 تقسیم می­شوند، سرطان اولیه صفاقی (مرحله اولیه) ندارد. صرف نظر از علائم و یافته ها، این بیماری همیشه در مرحله 3 یا مرحله 4 تشخیص داده می­شود.

در مرحله 3 بیماری، سرطان ممکن است در خارج از لگن یا به گره های لنفاوی نزدیک پشت شکم (غدد لنفاوی پس از عمل) گسترش یافته باشد. با مرحله چهارم سرطان صفاقی، تومور معمولاً در اندام­های شکمی مانند کبد یا سایر مناطق بدن مانند ریه ها (متاستاز شده) گسترش یافته است.

 

رفتار

 

درمان سرطان صفاقی به عوامل مختلفی از جمله مکان سرطان، مرحله سرطان و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.

 گزینه های درمانی عبارتند از:

اطلاعاتی از سرطان صفاقی

عمل جراحی

 

برای کسانی که تحت عمل جراحی قرار می­گیرند، توصیه می­شود یک متخصص معروف به آنکولوژیست زنان و زایمان عمل را انجام دهد. مطالعات نشان داده است که نتایج در صورت انجام جراحی توسط این متخصصین فرعی بهتر از عمل جراحی توسط یک جراح عمومی یا متخصص زنان می­باشد. همچنین یافتن یک متخصص انکولوژیک (oncologist) زنان که تجربه معالجه زنان مبتلا به سرطان تخمدان و سرطان صفاقی را دارد، حائز اهمیت است.

جراحی که اغلب انجام می­شود نوعی جراحی اکتشافی است که به عنوان جراحی سیتوروکشن یا جراحی دبولکینگ (debulking) شناخته می­شود. هدف از بین بردن مقدارعمده و قابل توجهی از سرطان است، اما برداشتن همه ی سرطان غیرممکن است.

در این جراحی، یک جراح رحم (هیسترکتومی)، 3 لوله فالوپی و تخمدان ها (سالپینگوئوفورکتومی دو طرفه (bilateral salpingo-oophorectomy)) و محل اصلی سرطان را در قسمت صفاقی جدا می­کند. گاهی اوقات اومنتوم، لایه چربی بافت اطراف روده نیز برداشته می­شود (امنتکتومی).

بسته به محل و میزان سرطان، ممکن است غدد لنفاوی مجاور و همچنین آپاندیس برداشته شود. (خود صفاقی نمی­تواند از بین برود). سرطان صفاقی می­تواند به طور گسترده در شکم گسترش یابد، و اغلب اوقات بسیاری از نواحی تومور برداشته می­شوند.

عمل جراحی سلولی ممکن است برای کسانی که با سایر اشکال سرطان آشنا هستند، گیج کننده به نظر برسد. به عنوان مثال، اگر سرطان ریه یا سرطان پستان با جراحی به طور کامل از بین نرود، انجام جراحی باعث بهبود بقا نمی­شود (اما باعث افزایش درد و عوارض می شود).

در مقابل، با سرطان صفاقی و تخمدان، از بین بردن بسیاری، اما همه سرطان به بهبود بقا نمی­رسد. با کاهش مقدار تومور موجود، شیمی درمانی می­تواند موثرتر باشد، زیرا در صورت وجود تومورهای کوچک در شکم، بهتر عمل می­شود.

هدف از عمل جراحی سیتوروكسیو معمولاً برداشتن كامل سرطان نیست، بلكه از بین بردن (مطلوب) تومور است. با یک عمل جراحی مناسب سیتوروکتاتیک، هیچ مناطقی از سرطان باقی مانده در شکم که قطر آن بزرگتر از یک سانتی متر (حدود نیم اینچ) باشد، وجود ندارد. شیمی درمانی ممکن است در حین عمل یا بعد از آن انجام شود.

 

 

شیمی درمانی

 

شیمی درمانی معمولاً در طی یا بعد از جراحی برای سرطان صفاقی یا به تنهایی برای تومورهای گسترده استفاده می شود. شیمی درمانی را می­توان به صورت داخل وریدی یا در عوض، مستقیماً درون حفره شکم (شیمی درمانی داخل صفاقی) تزریق کرد.

یک درمان نسبتاً منحصر به فرد برای سرطان صفا مفید است. در این روش، داروهای شیمی درمانی گرم شده قبل از تزریق به داخل شکم (در عمل) یا تحت عمل جراحی (شیمی درمانی داخل صفاقی هیپرترومیک) تزریق می­شود. با شیمی درمانی داخل صفاقی گرم، داروهای شیمی درمانی قبل از تزریق به شکم 6/107 درجه فارنهایت گرم می­شوند.

گرما می تواند سلولهای سرطانی را از بین ببرد و به نظر می­رسد شیمی درمانی موثرتر است. این اکثر اوقات اندکی پس از اتمام عمل جراحی سیتوروکتوس با سرطان پیشرفته صفاقی استفاده می­شود. برای مطالعه­ ی مقالات مرتبط دیگر می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در قسمت مقالات، از بانک اطلاعاتی معتبر زیب اندام بهره ببرید.

 

درمان­های هدفمند

 

داروهای هدفمند، داروهایی هستند که مسیرهای خاص در رشد سلول سرطانی را هدف قرار می­دهند. آواستین (bevacizumab)  در سال 2016 برای استفاده به همراه شیمی درمانی در سال 2016 تصویب شد.

لینپارا (olaparib) ممکن است برای زنانی که دارای جهش ژن BRCA هستند، استفاده شود. داروی تارسوا (ارلوتینیب) ممکن است برای برخی افراد نیز مؤثر باشد.

علاوه بر این، برخی از سرطان­های اولیه صفاقی (مثبت برای HER2، مشابه برخی از سرطان­های پستان، و ممکن است به درمان­های هدفمند HER2 پاسخ دهند.

در سال 2018 ، Rubraca (rucaparib)  به دلیل معالجه درمانی که منجر به بقای قابل توجهی طولانی تر از پیشرفت می­شود، که از نظر داروی تعمیر و نگهداری تأیید شد.

 

تابش – تشعشع

 

پرتودرمانی به ندرت برای سرطان صفاق استفاده می­شود اما بعضی اوقات ممکن است برای مناطق جدا شده از سرطان مفید باشد.

 

آزمایشات بالینی

 

 

در حال حاضر چندین کارآزمایی بالینی در فرآیند ارزیابی روش­های جدید برای درمان سرطان صفاقی وجود دارد. این­ها شامل مطالعاتی است که به دنبال سایر روش­های درمانی هدفمند و داروهای ایمونوتراپی هستند. داروهایی که به روشهای مختلفی با مهار ساده سیستم ایمنی بدن خود برای مقابله با سرطان کار می­کنند.

اطلاعاتی از سرطان صفاقی

مراقبت های حمایتی / تسکینی

 

متأسفانه، بیشتر افراد تنها پس از طی مراحل پیشرفته، و درصورتی که امکان درمان وجود نداشته باشد، سرطان صفاقی تشخیص داده می­شوند. با این حال، حتی اگر روش های درمانی توصیه نمی­شود (زیرا اغلب آنها نتایج را بهبود نمی­بخشند، اما عوارض جانبی آن را افزایش می­دهند) موارد زیادی وجود دارد که می­تواند برای بهبود کیفیت زندگی انجام شود.

پاراسنتز (وارد کردن یک سوزن از طریق پوست به داخل حفره شکمی برای تخلیه مایعات) ممکن است باعث بهبود تنفس شود. مشاوره تغذیه­ای ممکن است به از بین رفتن اشتها در ارتباط با سرطان کمک کند، و شاید (این امر قطعی نیست) خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

کنترل درد از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا این سرطان بسیار ناراحت کننده است، و مدیریت حالت تهوع نیز می­تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

درمان های جایگزین برای درمان سرطان مؤثر نبوده است، اما ممکن است به افراد در مقابله با علائم مربوط به سرطان و معالجه سرطان کمک کند. روش­های درمانی یکپارچه مانند یوگا، مدیتیشن، ماساژ، طب سوزنی و غیره در بسیاری از مراکز بزرگتر سرطان ارائه می­شود.

 

پیش بینی

 

در حالی که پیش آگهی سرطان صفاقی به طور کلی ضعیف است، مواردی از بهبودی کامل بیماری از نظر بیماری وجود دارد.

مطالعات کمی وجود دارد که میزان بقا را بررسی می­کند، اما برخی از عوامل مرتبط با نرخ بقا بهتر هستند. این موارد شامل عدم وجود سرطان در غدد لنفاوی، یک عمل جراحی سیروسکوپی بهینه یا کامل و استفاده از شیمی درمانی داخل صفاقی هیپرترومیک است.

 

مقابله

 

مقابله با هر سرطان چالش برانگیز است، و اضافه شدن به موارد عادی این است که بسیاری از افراد تاکنون از سرطان صفاقی چیزی نشنیده اند. این امر می­تواند بسیار منزوی کننده باشد، به ویژه هنگامی که شما حمایتی را که به افراد با انواع دیگر سرطان ارائه می­شود (مانند سرطان سینه) نشان داد. اما در حالی که بعید است به دلیل نادر بودن نسبی این بیماری، یک گروه حمایتی از سرطان صفاقی در جامعه خود پیدا کنید، اجتماعات آنلاینی برای سرطان صفاقی وجود دارد که افراد می­توانند در صورت لزوم در هر ساعت از شب و روز در ارتباط باشند.

بنیاد سرطان اولیه صفاقی دارای یک انجمن پشتیبانی آنلاین است و همچنین چندین گروه فیس بوک برای افرادی که مبتلا به سرطان صفاقی هستند، وجود دارد.

علاوه بر این منابع، برخی از سازمان­های سرطانی که نشان دهنده سرطان تخمدان و همچنین سازمان­هایی هستند که از افراد مبتلا به اشکال مختلف سرطان حمایت می­کنند، همچنین می­توانند منبع حمایت باشند. برخی مانند CancerCare ، حتی برای دوستان و اعضای خانواده افرادی که مبتلا به سرطان، زندگی می­کنند، گروه های پشتیبانی و اجتماعاتی را نیز فراهم می­کنند.

 

کلام آخر:

 

در این مقاله اطلاعاتی از بیماری سرطان صفاقی به شما داده شده است که می­توانید برای افزایش اطلاعات عمومی خود از آن بهره ببرید.

 

 همچنین برای مطالعه ی موضوعات بیشتر می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش مقالات، سایر مقالات با موضوعات مورد نظر را مطالعه کنید.

منبع رسمی  این مقاله وب سایت verywellhealth می باشد.

 

 

  1. Yun WS, Bae JM. Primary peritoneal serous carcinoma, an extremely rare malignancy: A case report and review of the literatureOncol Lett. 2016;11(6):4063–4065. doi:10.3892/ol.2016.4525
  2. Gao, B., Lindemann, K., Anderson, L. et al. Serous ovarian and primary peritoneal cancers: A comparative analysis of clinico-pathological features, molecular subtypes and treatment outcomeGynecologic Oncology. 142(3):458-464. doi:10.1016/j.ygyno.2016.06.023
  3. National Cancer Institute. Ovarian epithelial, fallopian tube, and primary peritoneal cancer treatment (PDQ)Health Professional Version. Updated 05/16/18.
  4. Andikyan, V., Kim, A., Gretz, H. et al. Laparoscopic assessment to determine the likelihood of achieving optimal cytoreduction in patients undergoing primary cytoreductive surgery for ovarian, fallopian tube, or primary peritoneal cancerAmerican Journal of Clinical Oncology. 2018 Apr 5. DOI: 10.1097/COC.0000000000000413
  5. S. Food and Drug Administration. FDA approves Rucaparib for maintenance treatment of recurrent ovarian, fallopian tube, or primary peritoneal cancer. Updated 04/06/18.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
سرطان صفاقی
سرطان
شیمی درمانی
ازمایشات بالینی
سرطان پوست
سرطان رحم
سرطان غدد
عمل جراحی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط