در حال بارگذاری ...

آلرژی در کودکان شیرخوار

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/04
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 138

 

یکی از مشکلات تغذیه در کودکان شیرخوار که با شروع خوردن مواد غذایی کمکی به وجود می‌آید آلرژی است که در مورد تمام کودکان نیز اتفاق نمی‌افتد یا در برخی می‌تواند شدیدتر و در برخی خفیف‌تر باشد. در این مطلب می‌توانید با علائم آلرژی غذایی در کودکان شیرخوار، غذاهای آلرژی‌زا، تشخیص و درمان آلرژی غذایی و دیگر موارد مربوط به آلرژی‌های غذایی در کودکان شیرخوار آشنا شوید.

 

آلرژی غذایی و علائم آن در کودک:

آلرژی در کودکان شیرخوار

 

آلرژی غذایی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به یک پروتئین بی‌ضرر در یک غذای خاص است. وقتی کودکی که آلرژی دارد یک غذای آلرژی‌زا را می‌خورد، بدن او آنتی‌بادی تولید می‌کند و مواد دیگری آزاد می‌کند که باعث واکنش نشان دادن سیستم ایمنی بدن می‌شود. اگر کودک شما به چیزی واکنش آلرژیک نشان دهد، علائم آلرژی می‌تواند طی چند دقیقه تا چند ساعت ظاهر شود. گاهی این علائم روی پوست ظاهر می‌شود و شامل کهیر، قرمزی و خارش قسمت‌هایی از پوست، اگزما یا ورم است. هم‌چنین کودک ممکن است علائم گوارشی مثل دردهای شکمی، استفراغ یا اسهال را نشان دهد.

بیشتر کودکانی که آلرژی‌های غذایی کمی دارند واکنش‌های خفیفی نشان می‌دهند ولی اگر کودک آلرژی شدید داشته باشد، معمولاً علائم آن فوراً ظاهر می‌شود. آلرژی شدید ممکن است باعث خس‌خس سینه، ورم صورت از جمله زبان و دهان و مشکل در تنفس شود. این واکنش شدید که می‌تواند موجب مرگ شود، آنافیلاکسی نامیده می‌شود.

 

غذاهای آلرژی‌زا برای کودک:

 

هر غذایی می‌تواند باعث آلرژی شود اما رایج‌ترین غذاهای آلرژی‌زا برای بچه‌های کوچک عبارتند از:

 

  • تخم‌مرغ
  • شیر گاو
  • بادام‌زمینی
  • آجیل: گردو و بادام هندی
  • ماهی: ماهی تن، سالمون و ماهی روغن

 

راهکارهای کاهش احتمال ابتلای کودک به آلرژی غذایی:

 

بیشتر کودکان اگر علائم آمادگی را نشان دهند، می‌توانند در حدود چهار تا شش ماهگی خوردن مواد غذایی جامد را شروع ‌کنند. هر کودکی با دیگری متفاوت است، بنابراین فکر خوبی است که با شروع خوردن مواد غذایی جامد، درباره این‌که چه غذاهایی به کودک بدهید و در چه زمانی، با پزشکش صحبت کنید. پزشک ممکن است توصیه کند که با پوره سبزیجات، میوه‌ها، گوشت یا سرلاک غنی‌شده با آهن شروع کنید. این غذاها معمولاً باعث واکنش آلرژیک در کودکان نمی‌شود اما کارشناسان توصیه می‌کنند که برای اطمینان باز هم مراقب بروز علائم آلرژی در کودک باشید.

وقتی کودک چند غذاهای سنتی را خورد و به‌نظر رسید که آنها را خوب تحمل می‌کند، می‌توانید به او دیگر غذاهای آلرژی‌زا را نیز بدهید. کارشناسان معتقدند که معرفی و دادن غذاهای خیلی ‌آلرژی‌زا مثل آجیل‌ها و خوراکی‌های حاوی آجیل، تخم‌مرغ و ماهی در سال اول زندگی کودک ممکن است ریسک ابتلای او به آلرژی‌ها را در آینده کاهش دهد.

 

درمان آلرژی غذایی در کودک:

آلرژی در کودکان شیرخوار

 

درمان آلرژی غذایی پرهیز جدی از ماده آلرژی‌زا است. اگر کودک‌تان دچار یک آلرژی غذایی تشخیص داده شده، لازم است مطمئن شوید که آن ماده آلرژی‌زا را نمی‌خورد و هرچه می‌توانید درباره آن اطلاعات کسب کنید. به‌عنوان مثال چه غذاهایی ممکن است حاوی آن ماده آلرژی‌زا باشند، روی برچسب مواد غذایی به‌دنبال چه چیزی باشید و چطور علائم اولیه یک واکنش آلرژیک را تشخیص دهید. همین‌طور اطمینان حاصل کنید هر کسی که از کودک مراقبت می‌کند مثل خواهر و بردار، اقوام و مربی و کارکنان مهدکودک از آلرژی کودک‌تان اطلاع دارند و می‌دانند نباید چه چیزهایی به او بدهند.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
آلرژی در کودکان شیرخوار
کودک
نوزاد
نوزاد شیرخوار
کودک شیرخوار
شیردهی
آلرژی
آلرژی غذایی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط