در حال بارگذاری ...

مزایا و معایب هورمون درمانی

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/04
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 121

 

داروهای حاوی هورمون‌های زنانه برای جایگزینی مواردی که بدن دیگر بعد از یائسگی ایجاد نمی‌کند، گاهی برای درمان علائم رایج یائسگی از جمله گرگرفتگی و ناراحتی واژن استفاده می‌شود. هم‌چنین هورمون درمانی برای جلوگیری از ریزش استخوان و کاهش شکستگی در زنان یائسه ثابت شده است. در کنار فواید آن، خطرات مرتبط با استفاده از هورمون درمانی وجود دارد. این خطرات به چند عامل بستگی دارد از جمله نوع هورمون درمانی، دوز و مدت مصرف دارو. برای بهترین نتیجه، هورمون درمانی باید متناسب با هر فرد انجام شود و هر چند وقت یکبار مجدداً مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد تا مطمئن شوید مزایای آن هنوز از خطرات بالاتر است.

 

مزایای هورمون درمانی چیست؟

مزایا و معایب هورمون درمانی

 

مزایای استفاده از هورمون درمانی تا حدودی به این بستگی دارد که آیا هورمون درمانی سیستمیک مصرف می‌کنید یا داروهای واژینال با دوز کم استروژن. هورمون درمانی سیستمیک، استروژن سیستمیک  که به‌صورت قرص، پچ‌های پوستی، ژل، کرم یا اسپری موجود است مؤثرترین درمان برای تسکین گرگرفتگی‌های یائسگی و یا تعریق‌های شبانه است.

استروژن هم‌چنین می‌تواند علائم واژن یائسگی مانند خشکی، خارش، سوزش و ناراحتی در مقاربت را کاهش دهد. درمان ترکیبی استروژن و پروژسترون ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. برخی داده‌ها هم‌چنین حاکی از آن است که استروژن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را در زمان ابتدای سال‌های پس از یائسگی کاهش دهد. استروژن سیستمیک در محافظت در برابر بیماری رقیق‌کننده استخوان به نام پوکی استخوان کمک می‌کند. اما پزشکان معمولاً برای درمان پوکی استخوان داروهایی بنام بیس فسفونات را توصیه می‌کنند.

محصولات واژینال با دوز کم، آماده‌سازی واژن با دوز پایین استروژن که به صورت کرم، قرص هستند می‌تواند علائم واژنینال و برخی علائم ادراری را همزمان با کمترین جذب در بدن درمان کند. درمان وازینال با دوز کم به کاهش گرگرفتگی، تعریق شبانه یا محافظت در برابر پوکی استخوان کمک نمی‌کند. اگر رحم برداشته نشده است، پزشک به‌طور معمول استروژن را به همراه پروژسترون یا پروژستین ( داروی مانند پروژسترون ) تجویز می‌کند. این امر به این دلیل است که استروژن به تنهایی، هنگامی که با پروژسترون متعادل نباشد، می‌تواند رشد لایه رحم را تحریک کند و خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می‌دهد. اگر رحم برداشته شده ( هیسترکتومی )، نیازی به مصرف پروژستین ندارید.

 

خطرات هورمون درمانی چیست؟

مزایا و معایب هورمون درمانی

 

در بزرگترین کارآزمایی بالینی تا به امروز، یک قرص ترکیبی استروژن-پروژستین (Prempro) خطر برخی از شرایط جدی را افزایش داده است، از جمله:

 

  •  بیماری قلبی
  • سکته مغزی
  • لخته شدن خون
  • سرطان پستان

 

مطالعات بعدی نشان می‌دهد که این خطرات بسته به سن متفاوت است. به عنوان مثال، زنانی که بیش از 10 یا 20 سال از شروع یائسگی یا در سن 60 سالگی یا بالاتر شروع به هورمون درمانی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر شرایط فوق هستند اما اگر هورمون درمانی قبل از 60 سالگی یا در 10 سال ابتدای یائسگی شروع شود، به نظر می‌رسد فواید از عوارض بیشتر است. خطرات هورمون درمانی نیز ممکن است بسته به این‌که استروژن به تنهایی یا همراه پروژستین، دوز و نوع استروژن و سایر فاکتورهای سلامتی مثل سابقه‌ای از بیماری قلبی و عروق خونی ( قلبی و عروقی )، زمینه سرطان و داروهای پزشکی خانوادگی متفاوت باشد. در تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا هورمون درمانی ممکن است گزینه‌ای برای شما باشد، باید تمام این خطرات را در نظر گرفت.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
مزایا و معایب هورمون درمانی
هورمون درمانی
هورمون
هورمون زنانه
هورمون مردانه

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط