در حال بارگذاری ...

مزایا و معایب رژیم گیاهخواری

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/07
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 48

 

با وجود این‌که رژیم‌غذایی خام گیاه‌خواری جدید نیست، اخیراً محبوبیت زیادی را کسب کرده است. این رژیم اصول وگانیسم را با مواد خام اولیه ترکیب می‌کند. در حالی‌که برخی از مردم به خاطر دلایل اخلاقی یا محیطی این برنامه‌غذایی را انتخاب می‌کنند، دلایل برخی دیگر مزایای سلامتی این رژیم‌غذایی است. کاهش وزن، بهبود سلامت قلب و خطر کم‌تر ابتلاء به دیابت از جمله مزایای آن هستند. با این حال، رژیم‌غذایی کاملاً خام گیاه‌خواری ممکن است برخی خطرات سلامتی را نیز به همراه داشته باشد، به ویژه زمانی که خوب برنامه ریزی نشده باشد.

 

فواید سلامتی رژیم خام گیاه‌خواری:

 

رژیم‌غذایی خام وگان سرشار از غذاهای غنی از مواد مغذی است و این موضوع به چندین مزیت سلامتی نیز مرتبط است. یک رژیم‌غذایی گیاهی خام به دلیل تمرکز بر میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند سلامت قلب را بهبود بخشد. هر دو به‌طور مداوم با فشار خون پایین‌تر و کاهش خطر بیماری قلبی و سکته ارتباط دارند. این روش خوردن نیز شامل مقدار زیادی آجیل، دانه‌ها، جوانه غلات کامل و حبوبات می‌باشد. مطالعات نشان می‌دهد که این غذاها ممکن است میزان کلسترول خون را بهبود بخشیده و خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی را کاهش دهند. مطالعات گزارش می‌دهند که رژیم‌غذایی وگان می‌تواند خطر ابتلاء به فشارخون بالا را تا 75٪ و خطر ابتلاء به بیماری قلبی را تا 42٪ کاهش دهد. علاوه بر این، چند مطالعه کنترل شده تصادفی نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی وگان به‌طور خاص در کاهش کلسترول مؤثر LDL مؤثر هستند.

 

رژیم‌غذایی خام گیاه‌خواری چیست؟

 

برنامه‌غذایی خام وگان یک زیرمجموعه از وگانیسم است. در این برنامه‌غذایی همانند وگانیسم تمام غذاهایی که منشأ حیوانی دارند، حذف می‌شوند. سپس مفهوم « غذای خام » اضافه می‌شود، به این صورت که غذاها باید یا به طور کاملاً خام مصرف شوند و یا در دمایی زیر 104 الی 118 درجه فارنهایت (40 الی 48 درجه سانتی‌گراد) طبخ شوند. ایده خوردن تنها مواد غذایی خام از اواسط قرن نوزدهم زمانی که کلیسای پروتستان آن‌را به عنوان راهی برای جلوگیری از بیماری ترویج کرد وجود داشته است. یک رژیم‌غذایی گیاهی خام عموماً غنی از میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، دانه‌ها و حبوبات است. هم‌چنین به‌طور طبیعی غذاهای فرآوری‌شده در آن بسیار کم است. کسانی که که رژیم‌غذایی خام گیاهی را انتخاب می‌کنند، اغلب به دلایل سلامتی آن تحریک می‌شود. آنها بر این باورند که غذاهای خام و با حداقل حرارت طبخ شده، مغذی‌تر از غذاهای پخته‌شده هستند.

 

مضرات رژیم خام گیاه‌خواری:

 

می‌توانند تعادل مواد مغذی را بر هم‌زند:

 

برنامه‌های غذایی وگان تا زمانی‌که به‌خوبی برنامه‌ریزی شوند، می‌توانند برای تمام مراحل زندگی مناسب باشند. یکی از پیش نیازهای رژیم‌غذایی وگان این است که اطمینان حاصل شود که تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی که بدن شما نیاز دارد را تأمین کند. شما می‌توانید این کار را با مصرف غذاهای تقویت‌شده یا مکمل‌های غذایی برای جبران مواد‌غذایی که به‌طور طبیعی در آن کم است، انجام دهید. ویتامین ب 12 یک نمونه از یک ماده‌مغذی است که به‌طور طبیعی در رژیم‌غذایی گیاهی وجود ندارد. کم شدن بیش از حد این ویتامین می‌تواند به کم‌خونی، آسیب سیستم عصبی، ناباروری، بیماری‌های قلبی و سلامت استخوانی ضعیف منجر شود.

در واقع یک مطالعه نشان داد 100٪ از شرکت‌کنندگان پس از مصرف رژیم‌غذایی وگان کمتر از 2.4 میکروگرم ویتامین  B 12 در روز دریافت کرده بودند. علاوه بر این، بیش از یک سوم از شرکت‌کنندگان در زمان مطالعه، کمبود ویتامین  B 12 داشتند.

با این حال، استفاده از مکمل‌ها اغلب در رژیم‌غذایی خام وگان توصیه نمی‌شود، زیرا اعتقاد بر این است که می‌توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز را از غذاهای خام به‌تنهایی دریافت کنید. این می‌تواند خطر کمبود مواد مغذی را افزایش دهد.

 

پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد:

 

 

رژیم‌غذایی خام گیاه‌خواری نیز ممکن است احتمال پوسیدگی دندان را افزایش دهد. این ممکن است به‌خصوص در مورد رژیم‌های غذایی که شامل بسیاری از مرکبات و انواع توت‌ها است، صادق است. این میوه‌ها بیشتر اسیدی هستند و احتمالاً موجب فرسایش مینای دندان شما می‌شوند.

 

می‌تواند باروری را کاهش دهد:

 

در برخی موارد، رژیم‌غذایی خام گیاه‌خواری می‌تواند باروری را کاهش دهد. در یک مطالعه، 70 درصد از زنان پیرو رژیم غذایی خام وگان، شاهد اختلالاتی در چرخه قاعدگی خود بودند. جالب است بدانید که در حدود یک سوم از این خانم‌ها دچار آمنوره می‌شوند. آمنوره شرایطی است که در آن چرخه قاعدگی زنان به‌طور کامل متوقف می‌شود.

علاوه بر این، مشاهده شد که هرچه میزان غذای خام بیشتر باشد، اثرات قوی‌تر خواهد بود. محققان محاسبه کردند که زنانی‌که تنها غذاهای خام می‌خوردند، هفت برابر بیشتر از زنان دیگر دچار آمنوره می‌شوند.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط