در حال بارگذاری ...

انواع روش های پیشگیری از بارداری

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/11/27
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 51

کدام نوع برای شما بهترین است؟

اسپرم کش

این یک کف، ژله، کرم یا فیلم است که قبل از رابطه جنسی به واژن می رود و حاوی ماده شیمیایی اسپرم را از بین می برد. بعضی از انواع باید 30 دقیقه زودتر از موعد در جای خود قرار گیرند. اگر مرتباً از آن استفاده می کنید، می تواند واژن را تحریک کرده و باعث ایجاد عفونت و بیماریهای مقاربتی شود. افراد معمولاً با استفاده از آن از انواع دیگر جلوگیری از بارداری استفاده می کنند.

جوانب مثبت: استفاده آسان، ارزان است.

موارد منفی: ممکن است STD را بیشتر احتمال دهد و 29٪ در سال اول استفاده باردار شوند.

ژل phexxi

این ژل جدید ضد هورمونی ضد بارداری می تواند به جای اسپرم کش استفاده شود. واژن سالم اسیدی است، اما منی (مایعی که اسپرم در آن وجود دارد) باعث قلیایی شدن آن می شود، بنابراین اسپرم شانس بیشتری برای زنده ماندن دارد. Phexxi با کمک به پایین نگه داشتن سطح pH، اسپرم را ضعیف می کند. در 12 اپلیکاتور پیش ساخته وجود دارد. می توانید آن را تا 1 ساعت قبل از رابطه جنسی در واژن خود قرار دهید.

جوانب مثبت: استفاده از آن آسان است و تقریباً به اندازه کاندوم موثر است و برای محافظت بیشتر می توانید از آن به همراه کاندوم استفاده کنید. همچنین می توانید از آن با کلاه های دهانه رحم و دیافراگم استفاده کنید.

موارد منفی: از بیماریهای مقاربتی محافظت نمی کند و ممکن است باعث تحریک برخی افراد شود. شما بیمه ممکن است آن را پوشش ندهد. هزینه بدون بیمه در حدود 250 تا 275 دلار برای 12 دوز است.

کاندوم مردانه

کاندوم لاتکس مانع از ورود اسپرم به بدن زن می شود که از بارداری و برخی بیماری های مقاربتی محافظت می کند. از زوج هایی که فقط به کاندوم مردانه اعتماد می کنند، 15٪ در یک سال باردار می شوند.

جوانب مثبت: به طور گسترده در دسترس، محافظت در برابر برخی از بیماریهای مقاربتی، ارزان.

موارد منفی: فقط در صورت استفاده صحیح هر بار موثر است. نمی توان دوباره استفاده کرد

کاندوم زنانه

این یک کیسه پلاستیکی نازک است که به واژن خط می زند. یک زن می تواند آن را حداکثر 8 ساعت قبل از رابطه جنسی قرار دهد. برای این کار، آنها یک حلقه پلاستیکی انعطاف پذیر را در انتهای بسته می گرفتند و آن را به موقعیت هدایت می کردند. به خوبی کاندوم مردانه کار نمی کند.

 

جوانب مثبت: به طور گسترده در دسترس، برخی از محافظت در برابر بیماری های مقاربتی را ارائه می دهد.

 

مواردمنفی:  می تواند پر سر و صدا باشد، 21٪ از کاربران باردار می شوند و قابل استفاده مجدد نیستند. برای جلوگیری از شکستگی نباید با کاندوم مردانه استفاده شود.

دیافراگم

این یک گنبد لاستیکی است که زنان قبل از رابطه جنسی بالای دهانه رحم خود قرار می دهند. همچنین باید از اسپرم کش استفاده کنید. از 100 زنی که از آن استفاده می کنند، 16 زن در یک سال معمول باردار می شوند.

 

جوانب مثبت: ارزان قیمت (دستگاهی 15 تا 75 دلاری تا 2 سال طول میتوان استفاده کرد).

 

موارد منفی: باید توسط پزشک نصب شود. بدون محافظت از STD. به دلیل خطر سندرم شوک سمی نمی تواند در دوران قاعدگی استفاده شود.

کلاهک دهانه رحم

این دستگاه که FemCap نیز نامیده می شود، شبیه دیافراگم است اما کوچکتر است. به سمت بالا از دهانه رحم می لغزد. شما از آن با اسپرم کش استفاده می کنید. حدود 15٪ زنانی که هرگز بچه دار نشده اند هنگام استفاده از کلاهک دهانه رحم باردار می شوند. حدود 30٪ زنانی که بچه دار شده اند باردار می شوند.

 

جوانب مثبت: می تواند 48 ساعت در جای خود بماند، ارزان است.

 

موارد منفی: باید توسط پزشک نصب شود، بدون محافظت در برابر بیماریهای مقاربتی. در دوران پریود نمی توانید از آن استفاده کنید.

 

اسفنج ضد بارداری

از کف ساخته شده و حاوی اسپرم کش است. زنان می توانند آن را تا 24 ساعت قبل از رابطه جنسی در برابر دهانه رحم قرار دهند. از حاملگی در مورد کلاهک دهانه رحم و همچنین آن جلوگیری می کند. اما بر خلاف آن محصول یا دیافراگم، نیازی نیست که توسط پزشک مناسب باشید.

جوانب مثبت: بدون نسخه، بلافاصله موثر است.

موارد منفی: سخت است. محافظت در برابر STD وجود ندارد. در زمان قاه=ع نمی توانید استفاده کنید.

قرص ضد بارداری

رایج ترین نوع آن از استروژن و پروژستین برای جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می کند. اگر درست گرفته شود بسیار موثر است. حدود 8٪ زنانی که از آن استفاده می کنند باردار می شوند. برای آن به نسخه ای نیاز دارید.

 

جوانب مثبت: بسته به نوع، سبک تر، گرفتگی کمتر

 

منفی: هزینه (0 تا 50 دلار در ماه). بدون محافظت از STD. ممکن است باعث حساسیت پستان، لکه بینی، لخته شدن خون و افزایش فشار خون شود. برخی از خانمها به دلیل خطرات سلامتی نباید از آن استفاده کنند.

پچ ضد بارداری

زنانی که مصرف قرص های روزانه را فراموش می کنند ممکن است وصله Ortha Evra، Twirla یا Xulane را بخواهند. آن را روی پوست خود می پوشید و هفته ای یک بار به مدت 3 هفته تغییر می دهید، سپس یک هفته بدون آن می روید. همین هورمون ها را در قرص های جلوگیری از بارداری آزاد می کند و به همان خوبی نیز عمل می کند.

 

جوانب مثبت: دوره های سبک تر، منظم تر و گرفتگی کمتری دارند. نیازی به یادآوری قرص روزانه نیست.

 

منفی: هزینه (0 تا 50 دلار در ماه). ممکن است باعث تحریک پوست یا سایر عوارض جانبی مشابه قرص های جلوگیری از بارداری شود. بدون محافظت از STD.

حلقه واژن

حلقه واژن یک حلقه پلاستیکی نرم است که به داخل واژن می رود. همان هورمون های قرص و پچ را آزاد می کند و برای جلوگیری از بارداری نیز به همان خوبی کار می کند. دو نوع موجود است: Annovera و NuvaRing. Annovera می تواند پس از یک هفته وقفه در هر ماه مورد استفاده مجدد قرار گیرد. NuvaRing هر ماه جایگزین می شود.

 

جوانب مثبت: دورهمی های سبک تر و منظم تر. تعویض کمتر مکرر.

 

موارد منفی: هزینه (30 تا 50 دلار در ماه). ممکن است باعث تحریک واژن یا سایر عوارض جانبی مشابه قرص و پچ شود. از STD محافظت نمی کند.

عکس ضد بارداری

Depo-Provera نامیده می شود و یک عکس هورمونی است که به مدت 3 ماه از بارداری محافظت می کند. برای یک زوج معمولی بهتر از قرص ضد بارداری است. فقط 3٪ از کاربران در یک سال باردار می شوند.

 

جوانب مثبت: فقط 4 بار در سال تزریق می شود، بسیار موثر است.

 

منفی: هزینه (حدود 240 دلار در سال). ممکن است باعث لکه بینی و سایر عوارض جانبی شود. از STD محافظت نمی کند.

ایمپلنت کنترل بارداری

Nexplanon میله ای به اندازه چوب کبریت است که پزشک آن را زیر پوست بالای بازوی یک زن قرار می دهد. این ماده همان هورمونی را که در عکس کنترل بارداری وجود دارد آزاد می کند. میزان شکست کمتر از 1٪ است.

 

جوانب مثبت: به مدت 3 سال از بارداری محافظت می کند و سپس باید برداشته شود. بسیار موثر.

 

موارد منفی: از جلو گرانتر است (400 تا 800 دلار برای معاینه، کاشت و قرار دادن). ممکن است باعث عوارض جانبی، از جمله خونریزی نامنظم شود. از STD محافظت نمی کند.

آی یو دی

که مخفف دستگاه داخل رحمی است. داخل رحم زن قرار می گیرد. IUD مس غیر هورمونی، ParaGard، تا 10 سال کار می کند. آی یو دی هورمونی باید بعد از 3-5 سال جایگزین شود. هر دو نوع باروری تخمک را برای اسپرم سخت می کنند. از هر 1000 زن کمتر از 8 نفر باردار می شوند.

جوانب مثبت: ماندگاری بالا، نگهداری کم. آی یو دی هورمونی می تواند دوره ها را کوتاه و سبک کند.

موارد منفی: پریودهای نامنظم یا سنگین تر آی یو دی مس می تواند دوره ها را دردناک تر کند. در جلو گران تر، ممکن است از بین برود، ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.

بستن لوله های رحمی

اگر مطمئن هستید که نمی خواهید باردار شوید، ممکن است برای کنترل دائمی زایمان آماده باشید. این عمل برای خانم ها بستن لوله یا «بسته شدن لوله های شما» نامیده می شود. یک جراح لوله های رحمی را می بندد. این از خروج تخمدان از تخمدان جلوگیری می کند. (روش بانداژ در اینجا نشان داده شده است.)

جوانب مثبت: دائمی، تقریباً 100٪ موثر.

موارد منفی: نیاز به جراحی دارد، ممکن است برگشت پذیر نباشد، گران باشد. از STD محافظت نمی کند.

وازکتومی

به غیر از کاندوم، وازکتومی تنها گزینه کنترل بارداری برای مردان است. یک پزشک با جراحی مجاری حاملگی، لوله ای که اسپرم را از بیضه حمل می کند، می بندد. این از آزاد شدن اسپرم جلوگیری می کند اما بر انزال تأثیر نمی گذارد.

جوانب مثبت: دائمی، ارزان تر از بستن لوله، تقریباً 100٪ موثر است.

 

موارد منفی: نیاز به جراحی است، بلافاصله م effectiveثر نیست، ممکن است قابل برگشت نباشد. از بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمی کند.

 

 

پیشگیری از بارداری اضطراری

این روش بعد از رابطه جنسی برای جلوگیری از بارداری موثر است. اگر خانمی از بارداری استفاده نکرده اید یا زنی به شکست روش معمول خود مشکوک است این گزینه است. انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد، از جمله قرص های نام تجاری یا نسخه های عمومی. برخی از آنها را می توانید از طریق پیشخوان دریافت کنید.

گزینه هایی برای زنان مسن

اگر شما بیش از 35 سال سن دارید و سیگار می کشید یا چاق هستید، قرص ترکیبی ضد بارداری، پچ و حلقه توصیه نمی شود. از پزشک خود در مورد گزینه های ایمن سوال کنید. اگر به یائسگی نزدیک شده اید، عکسبرداری ضد بارداری یک مزیت اضافی هم دارد: ممکن است برخی از علائم پریمنوپس را تسکین دهد.

کیت های پیش بینی تخمک گذاری

بسیاری از زنانی که می خواهند باردار شوند از این موارد استفاده می کنند تا بفهمند چه زمانی بارورتر هستند. این کیت همراه با آزمایش ادرار است که میزان هورمون لوتئین کننده (LH) شما را بررسی می کند. LH 24 تا 38 ساعت قبل از تخمک گذاری موج می زند، یعنی در این زمان احتمال بارداری وجود دارد. برای جلوگیری از بارداری، هنگام تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار نکنید.

جوانب مثبت: بدون دارو، ارزان است.

موارد منفی: رابطه جنسی خود به خودی را محدود می کند و احتمال باردار شدن زیاد است.

حداقل روشهای موثر

بدون استفاده از هر نوع روش جلوگیری از بارداری، 85٪ زوجین فعال جنسی طی یک سال باردار می شوند. حتی کمترین گزینه های جلوگیری از بارداری نیز این تعداد را بسیار کاهش می دهد.

موثرترین روشها

اگر نمی خواهید باردار شوید، واقعاً مهم است که شما از روش جلوگیری از بارداری به درستی استفاده می کنید. موثرترین انواع آنهایی است که لازم نیست درباره آنها فکر کنید.

شما می توانید برای مطالعه ی مقاله مرتبط با آمادگی های لازم قبل از بارداری اینجا کلیلک  کنید

تگ ها

مربی آنلاین
مربی انلاین
پیشگیری از بارداری
روشهای پیشگیری از بارداری
انواع روش های پیشگیری از بارداری
بارداری
zibandam
انواع روش های جلوگیری از بارداری
چگونه از باردار شدن جلوگیری کنیم
بهترین روشهای جلوگیری از بارداری
جلوگیری از بارداری با جدیدترین روش‌های موثر دنیا
پیشگیری
ژل phexxi
مصرف قرص ضدبارداری
اسفنج ضد بارداری
ایمپلنت کنترل بارداری چیست
آی یو دی
onlinecoach

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط