در حال بارگذاری ...

4 مشکل پا

نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/04/21
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 341

4 مشکل پا و دلایل به وجود آورنده ی آنها

هدف اصلی برای پاهای شما این است که شما را در حالت ایستاده و متحرک نگه دارند.
با این حال ، پاهای شما همچنین می تواند به عنوان شاخص سلامت عمومی شما عمل کند. اگرچه برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید مربوط به یک مشکل پا است ، اما برخی عوامل دیگر می توانند مشکل قلب ، سیستم عصبی ، کلیه ها یا ارگان های دیگر را ایجاد کنند. از راهنمای علائم زیر برای کمک به شما در کشف مشکلات گسترده تری که درد پای شما ممکن است داشته باشد استفاده کنید.

· علائم: گرفتگی ماهیچه های پا

علت احتمالی: کم شدن آب بدن

4 مشکل پا

گرفتگی در پای شما پس از کار کردن ، به ویژه در گرما ، می تواند نشانه مهمی از کمبود مایعات بدن شما باشد. برای انقباض و استراحت طبیعی ، عضلات به آب و الکترولیت هایی مانند سدیم و پتاسیم تکیه می کنند.
مایعات یا الکترولیت های خیلی کمی می توانند عصبی را کنترل کنند که ماهیچه ها را در پاها کنترل می کنند و باعث می شوند عضلات به طور غیر طبیعی منقبض شوند یا اسپاسم ایجاد شود.

تمام اعضای بدن برای عملکرد طبیعی به مایعات متکی هستند. کمبود آب بدن از استفاده ی صحیح از انرژی ، انتقال مواد مغذی و تقسیم آنها جلوگیری می کند. اگر این روند به سرعت اصلاح نشود ، می تواند به یک وضعیت تهدید کننده برای زندگیتان تبدیل شود.
برای جلوگیری از کمبود مایعات در زمان انجام تحرکات ورزشی ، آب یا نوشیدنی ورزشی حاوی الکترولیت قبل ، حین و بعد از ورزش بنوشید.

· علائم: درد ماهیچه ساق پا در هنگام فعالیت

علت احتمالی: تصلب شریان (Atherosclerosis)

(تصلب شرایین به تجمع چربی ها ، کلسترول و سایر مواد داخل دیواره ی شریان (پلاک) اشاره دارد ، که می تواند جریان خون را محدود کند. پلاک می تواند باعث ایجاد لخته خون شود. اگرچه آترواسکلروز یا همان تصلب شرایین اغلب به عنوان یک مشکل قلبی در نظر گرفته می شود ، اما می تواند شریانها را در هر کجای بدن شما تحت تأثیر قرار دهد.)

بروز درد در پاهایتان که ناشی از فعالیت است بعلاوه ی علائم دیگری از جمله سنگینی و بی حسی ماهیچه های پا که این حالت در زمان بالا رفتن از پله ها و قدم زدن اتفاق می افتد، نبود یا ضعف ضربان در پاها، زخم هایی در انگشتان پا و خود پا که به آرامی بهبود می یابند یا اصلا بهبود نمی یابند، پوست براق و رنگ پریده ، دمای پایین تر یک پا نسبت به پای دیگر، رشد کم ناخن ها در انگشتان پا و افزایش رشد مو های پا و هم چنین کبودی و رنگ پریدگی در پوست پا،همگی علائم بیماری شریان محیطی هستند ، این بیماری عروق محیطی یا PAD زمانی روی می دهد که رگ های خارج از قلب، باریک و دچار انسداد می شوند. به عبارت دیگر علت اصلی این ناهنجاری آترو اسکلروزیس می باشد.
در بیماری شریان های محیطی پلاک ها در دیواره ی سرخرگ ها یی که خون را به دست ها و پاها می رسانند تشکیل می گردند. پلاک ماده ای است که از چربی و کلسترول ساخته می شود. پلاک ها سبب انسداد و باریک شدن عروق می شود که اغلب سبب کاهش یا قطع جریان خون به پاها می گردند. اگر بیماری عروق محیطی شدید باشد انسداد عروق سبب مرگ بافتی و گاهی اوقات سبب قطع دست یا پا می شود.
انسداد جریان خون به پاها محتمل ترین علت آترواسکلروز ، احتقان و باریک شدن عروق در نتیجه کلسترول چسبنده و رسوبات چربی به نام پلاک است.

اگر پاهای شما از جریان خون ناکافی رنج می برد ، احتمالاً قلب شما نیز از این نارسایی متاثر می شود . بیماری شریان محیطی عوامل خطر را با بیماری های قلبی یعنی سیگار کشیدن ، کلسترول بالا ، دیابت و فشار خون بالا به اشتراک می گذارد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حمله قلبی یا سکته در آینده را افزایش می دهد.

برای جلوگیری از عوارض جدی این بیماری ، باید با از دست دادن وزن اضافی ، فعال تر شدن ، استفاده از یک رژیم غذایی سالم برای قلب و ترک سیگار ، در شیوه ی زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید. گاهی اوقات برای باز کردن انسداد یا دور زدن شریان مسدود شده نیاز به عمل جراحی دارد. پزشک ممکن است داروهای رقیق کننده خون و عروق را تجویز کند (داروهایی که به باز شدن رگ های خونی کمک می کنند).

4 مشکل پا

· علائم: درد ، سوزش ، بی حسی و سوزن سوزن شدن

علت احتمالی: دیابت

این احساسات در ران یا ساق پا می تواند نشانه ای از نوروپاتی (neuropathy) دیابتی باشد – یا همان آسیب عصبی به دلیل قند خون مداوم. قند خون بالا نه تنها به رگ های خونی کوچک که اکسیژن و مواد مغذی را به اعصاب می فرستد بلکه به خود اعصاب نیز آسیب می رساند و مانع ارسال سیگنال های صحیح به مغز شما می شود.

(نوروپاتی: بیماری یا اختلال عملکرد یک یا چند عصب محیطی ، که به طور معمول باعث بی حسی یا ضعف می شود.)

کلیدهای پیشگیری از نوروپاتی و همچنین سایر عوارض دیابت مانند کاهش بینایی ، بیماری قلبی و آسیب کلیوی ، حفظ قند خون در کنترل خوب و اصلاح سایر عوامل خطرساز است. سیگار نکشید. فشار خون و کلسترول را پایین بیاورید. کنترل قند خون خوب نیاز به ترکیبی از تغییرات رژیم غذایی ، فعالیت بدنی ، نظارت بر قند خون و بعضی اوقات استفاده از داروهای کاهش دهنده قند خون دارد.

· علائم: تورم پا

دلایل احتمالی: بیماری های قلبی ، کلیوی یا کبد

بسیاری از موارد می تواند باعث تورم در پاها شود. در حداقل سطح نگران کننده ، ممکن است نتیجه جراحتی ، مانند پیچ خوردن (رگ به رگ شدن) یا کشیدگی عضلات یا نارسایی وریدی (نارسایی سیاهرگی) باشد. یا می تواند به یک مشکل جدی تر اشاره کند ، مانند:

  • لخته خون در پا
  • نارسایی قلبی
  • بیماری کلیه یا نارسایی کلیه
  • بیماری کبد (سیروز)

(cirrhosis : بیماری مزمن کبد که با تخریب سلولها ، التهاب و ضخیم شدن فیبر بافت مشخص شده است. و این معمولاً نتیجه الكلیسم یا هپاتیت است.)

هر یک از این شرایط برای شما صادق باشد، شما را ملزم به همکاری با پزشک خود می کند تا بتوانید وضعیت بیماری خود را تشخیص دهید و در یک برنامه ی درمانی شروع به فعالیت کنید.

4 مشکل پا

کلام آخر:

سلامتی پا که به عنوان قلب دوم لقب گرفته است بسیار مهم است و در این مقاله با برخی علائم و بیماری هایی که ممکن است سلامتی این عضو حیاتی را تهدید کند آشنا شدیم و می توانیم با بهره گیری از این اطلاعات تندرستی و سرزندگی را برای خود به ارمغان بیاوریم.

مترجم و ویراستار: تیم محتوا سازی زیب اندام

تگ ها

zibandam
coach online
زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
4 مشکل پا
مشکل پا
پا
گرفتگی ماهیچه های پا
کم شدن آب بدن
مقاله علمی
مقاله سلامتی
دیابت
سلامتی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط