در حال بارگذاری ...

15 نشانه ی سرطان که لازم است بدانید!

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/04
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 378

15 نشانه ی سرطان که لازم است بدانید!

 

تغییرات در پوست (Skin) شما

 

لکه جدیدی روی پوست شما ایجاد شده یا آن که سایز, شکل یا رنگ لکه های قدیمی پوستی شما تغییر می کند که این علائم می تواند نشانه ی سرطان پوست باشد. مورد دیگر لکه ای است که به بقیه ی لکه های موجود روی  بدن شما شباهتی ندارد.
اگر علائم غیر معمول دارید  به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا او پوست شما را مورد بررسی قرار دهد. او معاینه را انجام می دهد و ممکن است یک بخش کوچک (به نام بیوپسی (biopsy: آزمایش میکروسکپی بافت زنده)) را بردارد تا از نظر وجود یا عدم وجود سلول های سرطانی نگاه دقیق تری داشته باشد.

 

سرفه ی مداوم (Nagging Cough)

 

اگر سیگار نکشید به احتمال کمی سرفه ی ناخوشایند نشانه ی سرطان است. معمولاً در اثر postnasal drip, آسم (asthma), رفلاکس اسید یا عفونت ایجاد می شود.
اما اگر ناراحتی بعد مدت زیادی در شما از بین نرود  و شما همچنان سرفه کنید به خصوص اگر سیگاری هستید فورا به پزشک خود مراجعه کنید. او ممکن است مخاط را از ریه های شما آزمایش کند یا از اشعه  X قفسه سینه برای بررسی سرطان ریه استفاده کند.

 

تغییرات سینه (Breast)

 

بیشتر تغییرات سینه سرطان نیست. با این حال  این مهم است که به پزشک خود در مورد آنها بگویید و اجازه دهید برای اطمینان خاطر بیشتر آنها را بررسی کند. در مورد حس کردن هرگونه توده, تغییرات نوک سینه یا ترشحات, قرمزی یا ضخیم شدن یا درد در سینه به او آگاهی بدهید و اجازه دهید احتمالات را بررسی کند.
او یک آزمایش انجام می دهد و ممکن است یک ماموگرافی, MRI یا بیوپسی (biopsy : بافت برداری) را به شما پیشنهاد کند.

 

نفخ (Bloating)

 

ممکن است به دلیل رژیم غذایی یا حتی استرس, احساس پر بودن و نفخ داشته باشید.
اما اگر بهتر نشود یا شما دچار خستگی, کاهش وزن یا کمردرد هستید, این مورد را حتما چک کنید.
نفخ مداوم در زنان ممکن است نشانه ای از سرطان تخمدان باشد. پزشک شما می تواند معاینه ی لگن را انجام دهد تا علت آن را جستجو کند و اطمینان کاملی را از نوع ناراحتی که به آن دچار شدید به شما بدهد.

برای مطالعه ی مقالات مرتبط می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و از بانک اطلاعاتی منحصر به فرد زیب اندام اطلاعات بیشتری برای پاسخ دادن به سوالات متدوال خود در حوزه ی سلامت و تناسب اندام به دست بیاورید.

 

مشکلاتی ادراری که به آنها مبتلا می شوید (Problems When You Pee)

 

بسیاری از آقایان  وقتی در شرایط سنی پیری قرار می گیرند دچار مشکلات عمده ای از جمله: نیاز مداوم به ادرار , بی اختیاری در ادرار و یا  کنترل ضعیف آن شده و دیگر مشکلات ادراری را هم ممکن است داشته باشند. معمولاً این علائم بزرگ شدن پروستات است اما می تواند به معنای سرطان پروستات نیز باشد. برای معاینه به پزشک مراجعه کنید و چه بسا یک آزمایش خون خاص به نام تست PSA را  هم انجام دهید.

 

تورم غدد لنفاوی(Lymph Nodes)

 

شما این غدد کوچک و به شکل لوبیا را در ناحیه ی گلو و گردن, زیر بغل و سایر نقاط بدن خود دارید.
هنگام تورم آنها اغلب به این معنی است که شما با عفونت مانند سرماخوردگی یا گلودرد مبارزه می کنید. برخی از سرطانها مانند سرطان غدد لنفاوی (lymphoma)و لوسمی یا همان سرطان خون (leukemia) نیز می توانند باعث این نوع تورم شوند.
برای مشخص کردن علت این ناراحتی با پزشک خود صحبت کنید و این موضوع را بی اهمیت رها نکنید.

 

خون هنگام استفاده از حمام(Blood When You Use the Bathroom)

 

اگر بعد از رفتن به توالت درآنجا خون را مشاهده کردید, بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. مدفوع خونین به احتمال زیاد از وریدهای متورم و ملتهب به نام بواسیر (hemorrhoids) ناشی می شود  اما این احتمال وجود دارد که بتواند سرطان روده بزرگ باشد.
|خون در ادرار شما ممکن است ناشی از مشکلی مانند عفونت دستگاه ادراری باشد  اما ممکن است این بیماری کلیوی یا مثانه باشد.

 

تغییرات بیضه (Testicle Changes)

 

اگر متوجه یک توده یا تورم در بیضه های خود شده اید  باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. توده بدون درد شایع ترین علامت سرطان بیضه است.
هرچند گاهی اوقات  ممکن است یک مرد احساس سنگینی در شکم یا ناحیه شکم خود داشته باشد یا فکر کند که بیضه های او بزرگتر احساس می شود اما بهتر است نسبت به این عارضه بی اهمیت نباشد. پزشک معاینه فیزیکی منطقه را انجام می دهد و ممکن است از اسکن سونوگرافی استفاده کند تا اگر تومور یا مشکل دیگری وجود داشته باشد بتواند تشخیص دهد.

 

مشکلات در بلع (Trouble Swallowing)

 

سرماخوردگی, ریفلاکس اسید یا حتی برخی داروها, بلعیدن را در یک زمان برای شما سخت می کند. اگر با گذشت زمان یا همراه با آنتی اسیدها بهتر نشده اید, به پزشک خود مراجعه کنید. بلع مشکل نیز می تواند نشانه ای از سرطان در گلو یا لوله بین دهان و معده شما باشد که به آن مری گفته می شود. پزشک معاینه و آزمایشاتی مانند اشعه ایکس باریم (barium X-ray) انجام می دهد که در آن شما مایعاتی خاص (chalky fluid) را قورت می دهید تا گلو ی شما را با وضوح بیشتری روی تصویر نشان دهد.

 

خونریزی غیر معمول واژن (Vaginal)

 

خونریزی که بخشی از دوره ی پریود معمول شما نیست می تواند علل زیادی داشته باشد, مانند فیبروم (fibroids) یا حتی برخی از انواع کنترل های بعد از تولد نوزاد باشد. اما اگر بین دوره ها, بعد از رابطه جنسی خونریزی دارید یا ترشحات خونین دارید به پزشک خود بگویید و سریع اقدام کنید و اقدامات لازم برای رفع این ناراحتی را انجام دهید.  از او بخواهید شما را از نظر علائم سرطان رحم, سرطان دهانه ی رحم یا مهبل (vagina) بررسی کند و به شما اطمینان خاطر بدهد. حتماً به او اطلاع دهید اگر حتی بعد از یائسگی خونریزی می کنید. این طبیعی نیست و باید فوراً بررسی شود.

 

مسائل مربوط به دهان (Mouth)

 

از بوی بد دهان تا زخم های کانکر, بیشتر تغییرات در دهان شما جدی نیست. اما اگر لکه های سفید یا قرمز و یا زخم هایی در دهان دارید که بعد از چند هفته بهبود نمی یابد، به خصوص اگر سیگار می کشید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است نشانه ی سرطان دهان باشد. موارد دیگری که باید به دنبال آن باشید: توده ای در گونه مشکل در حرکت دادن فک یا درد دهان شما است.

 

کاهش وزن (Weight Loss)

 

البته شما می توانید هنگام تغییردر نحوه ی غذا خوردن یا ورزش کردن لاغر شوید. همچنین می توانید در صورت داشتن موارد دیگری مانند استرس یا مشکل تیروئید این کاهش وزن را تجربه کنید. اما طبیعی نیست که بدون تلاش, 10 پوند یا بیشتر را از دست بدهید.
این احتمال وجود دارد که می تواند اولین علامت سرطان لوزالمعده, معده, مری, ریه یا نوع دیگری از سرطان باشد.

 

 

تب (Fever)

 

تب معمولاً چیز بدی نیست. گاهی اوقات این فقط نشانه ی آن است که بدن شما در حال مبارزه با عفونت است.
همچنین می تواند یک عارضه جانبی برای برخی از داروها باشد. اما موردی که از بین نرود و دلیل مشخصی نداشته باشد می تواند نشانه ای از سرطان خون مانند لوسمی یا سرطان غدد لنفاوی باشد.

 

 

سوزش سر دل یا سوء هاضمه (Heartburn or Indigestion)

 

تقریباً همه این احساس سوزش را گاهی اوقات اغلب به دلیل رژیم غذایی یا استرس خود تجربه کرده اند.
اگر تغییر در شیوه زندگی یا رژیم غذایی مؤثر نباشد و سوء هاضمه شما متوقف نشود ممکن است پزشکتان بخواهد برخی از آزمایشات را برای جستجوی علت انجام دهد. این می تواند نشانه ای از سرطان معده باشد.

 

خستگی و فرسودگی (Fatigue)

 

بسیاری از چیزها می توانند شما را بسیار خسته کنند و اکثر آنها جدی نیستند.
اما خستگی یکی از علائم اولیه برخی سرطانها مانند سرطان خون است. برخی از سرطان های روده بزرگ و معده می توانند باعث کم خونی شوند که شما نمی توانید آن را ببینید و این باعث می شود احساس خستگی شدید کنید.
اگر تمام مدت  احساس تحلیل رفتن دارید و هیچ دلیل موجهی برایش ندارید به پزشک خود مراجعه کرده و جویای علت شوید.

15 نشانه ی سرطان که لازم است بدانید!

کلام آخر:

در این مقاله اطلاعات مختصری از علائم چند نوع سرطان شایع برای مطالعه ی شما آورده شده است.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
zibandam
coach online
مربی انلاین
مربی آنلاین
سرطان
15 نشانه ی سرطان
تغییرات در پوست
تورم غدد لنفاوی
حمام
سرطان پوست
سرطان غدد

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط