در حال بارگذاری ...

12نوع ماده مغذی برای سلامت پوست

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/11/14
مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه
تعداد بازدید : 854

12 نوع از بهترین غذاها برای داشتن پوست سالم

 

تغذیه برای سلامتی مهم است. یک رژیم غذایی ناسالم می تواند به سوخت و ساز بدن شما آسیب برساند و باعث افزایش وزن شود و حتی به اندام هایی مانند قلب و کبد نیز آسیب برساند اما آنچه می‌خورید روی عضوی دیگر یعنی پوست شما نیز تأثیر می گذارد.

همانطور که دانشمندان درباره رژیم و بدن بیشتر می آموزند، به طور قابل توجهی روشن می شود که آنچه می‌خورید می تواند به طور قابل توجهی بر سلامتی و پیری پوست شما تأثیر بگذارد.

در این مقاله 12 مورد از بهترین مواد غذایی برای حفظ سلامت پوست بررسی شده است.

1. ماهی چرب

 

ماهی های چرب، مانند ماهی آزاد، ماهی خال مخالی و شاه ماهی، غذاهای عالی برای سلامت پوست هستند. آنها منابع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای حفظ سلامت پوست مهم هستند.

اسیدهای چرب امگا 3 برای کمک به ضخامت، لطافت و مرطوب نگه داشتن پوست لازم است. در حقیقت، کمبود اسید چرب امگا 3 می تواند باعث خشکی پوست شود.

چربی های امگا 3 موجود در ماهی باعث کاهش التهاب می شود که می تواند باعث قرمزی و آکنه شود. حتی می توانند پوست شما را نسبت به اشعه ماورا بنفش مضر آفتاب حساس کنند.

برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل های روغن ماهی ممکن است به مبارزه با التهاب و شرایط خود ایمنی موثر بر پوست شما مانند پسوریازیس و لوپوس کمک کنند.

ماهی های چرب همچنین منبع ویتامین E ، یکی از مهمترین آنتی اکسیدان های پوست شما هستند. دریافت ویتامین E کافی برای آن ضروری است.

 کمک به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد و التهاب

 

این مدلی غذای دریایی همچنین منبعی از پروتئین با کیفیت بالا است که برای حفظ قدرت و یکپارچگی پوست شما لازم است. در آخر، ماهی شامل روی است، ماده معدنی حیاتی برای تنظیم موارد زیر:

  • التهاب
  • سلامت کلی پوست
  • تولید سلول های پوستی جدید

کمبود روی می تواند منجر به التهاب پوست ، ضایعات و تاخیر در ترمیم زخم شود.

خلاصه

 

انواع چربی ماهی مانند ماهی آزاد شامل اسیدهای چرب امگا 3 است که می تواند التهاب را کاهش داده و پوست شما را مرطوب نگه دارد. آنها همچنین منبع خوبی از پروتئین، ویتامین E و روی با کیفیت بالا هستند.

 

2.آووکادو

آووکادو سرشار از چربی های سالم است. این چربی ها از عملکردهای زیادی در بدن شما بهره می برند، از جمله سلامت پوست. دریافت کافی این چربی ها برای کمک به انعطاف پذیری و مرطوب نگه داشتن پوست ضروری است.

یک مطالعه با حضور بیش از 700 زن نشان داد که مصرف زیاد چربی کل، به ویژه انواع چربی های سالم موجود در آووکادو با پوست لطیف و براق تری مرتبط است.

شواهد اولیه همچنین نشان می دهد که آووکادو حاوی ترکیباتی است که می تواند به محافظت از پوست شما در برابر آفتاب کمک کند. آسیب ماورا بنفش به پوست شما می تواند باعث ایجاد چین و چروک و سایر علائم پیری شود.

آووکادو همچنین منبع خوبی از ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان مهم است که به محافظت از پوست در برابر آسیب اکسیداتیو کمک می کند. اکثر آمریکایی ها از طریق رژیم غذایی خود ویتامین E کافی دریافت نمی‌کنند.

جالب است که به نظر می رسد ویتامین E وقتی با ویتامین C ترکیب شود موثرتر است. ویتامین C برای سلامت پوست نیز ضروری است. پوست شما برای ایجاد کلاژن به آن احتیاج دارد که اصلی ترین پروتئین ساختاری است که پوست را قوی و سالم نگه می دارد.

کمبود ویتامین C این روزها نادر است، اما علائم رایج آن شامل خشکی، خشن شدن و پوسته پوسته شدن است و این که پوست به راحتی کبود می شود.

ویتامین C همچنین یک آنتی اکسیدان است که به محافظت از پوست در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از آفتاب و محیط کمک می کند، که می تواند منجر به علائم پیری شود.

یک وعده 100 گرمی یا حدود 1/2 آووکادو، 14٪ از مقدار روزانه (DV) ویتامین E و 11٪ از DV را برای ویتامین C تأمین می کند.

 

خلاصه

 

آووکادو سرشار از چربی مفید است و حاوی ویتامین E و C است که برای سلامت پوست مهم است. آنها همچنین ترکیباتی را ترکیب می کنند که ممکن است از پوست شما در برابر آفتاب محافظت کند.

 

3. گردو

 

گردو دارای ویژگی های بسیاری است که آنها را به غذایی عالی برای داشتن پوست سالم تبدیل می‌کند. آنها منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری هستند که چربی هایی هستند که بدن شما نمی تواند خودش آنها را بسازد. در حقیقت، آنها از نظر اکثر مغزها از نظر اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 غنی تر هستند. رژیم غذایی حاوی چربی های زیاد امگا 6 ممکن است باعث التهاب شود مانند التهاب پوستی مانند پسوریازیس.

از طرف دیگر، چربی های امگا 3 باعث کاهش التهاب در بدن شما می شوند، از جمله در پوست. در حالی که اسیدهای چرب امگا 6 به وفور در رژیم غذایی غربی وجود دارد، منابع اسیدهای چرب امگا 3 نادر است.

از آنجا که گردو حاوی نسبت مناسبی از این اسیدهای چرب است، ممکن است به شما در مقابله با پاسخ احتمالی التهاب به امگا 6 زیاد کمک کند.

علاوه بر این، گردو حاوی مواد مغذی دیگری است که پوست شما برای عملکرد صحیح و سالم ماندن به آن نیاز دارد. یک اونس (28 گرم) از گردو حاوی 8٪ DV برای روی است.

روی برای عملکرد مناسب پوست شما به عنوان یک مانع ضروری است. همچنین برای ترمیم زخم و مبارزه با باکتری و التهاب ضروری است.

گردو همچنین مقدار کمی آنتی اکسیدان ویتامین E و سلنیوم ، علاوه بر 4-5 گرم پروتئین در هر اونس (28 گرم)، فراهم می کند.

خلاصه

 

گردو منبع خوبی از چربی های ضروری، روی ، ویتامین E ، سلنیوم و پروتئین است. همه این ها مواد مغذی مورد نیاز پوست شما برای سالم ماندن هستند.

 

4. دانه های آفتابگردان

 

به طور کلی، آجیل و دانه ها منابع خوبی برای تقویت مواد مغذی پوست هستند. تخمه آفتابگردان یک نمونه عالی است. یک اونس (28 گرم) دانه آفتابگردان 49٪ DV برای ویتامین E ، 41٪ DV برای سلنیوم، 14٪ DV برای روی و 5.5 گرم پروتئین را بسته بندی می‌کند.

 

خلاصه

دانه های آفتابگردان منبع عالی مواد مغذی از جمله ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان مهم برای پوست است.

5.سیب زمینی شیرین

 

بتا کاروتن ماده مغذی موجود در گیاهان است. این ماده به عنوان پروویتامین A عمل می کند، بدین معنی که می تواند در بدن شما به ویتامین A تبدیل شود.کاروتن بتا در پرتقال و سبزیجاتی مانند هویج، اسفناج و سیب زمینی شیرین یافت می شود.

سیب زمینی شیرین یک منبع عالی است. یک وعده 1/2 فنجانی (100 گرم) سیب زمینی شیرین پخته حاوی بتا کاروتن کافی برای تأمین بیش از شش برابر DV ویتامین A است.

کاروتنوئیدها مانند بتا کاروتن با عملکرد به عنوان ضد آفتاب طبیعی به سلامت پوست کمک می کنند. با مصرف این آنتی اکسیدان، در پوست شما گنجانده می شوند و به محافظت از سلول های پوست در برابر آفتاب کمک می کند. این ممکن است به جلوگیری از آفتاب سوختگی، مرگ سلولی و خشکی و چین و چروک پوست کمک کند.

جالب اینجاست که مقادیر بالای بتا کاروتن نیز ممکن است یک رنگ گرم و نارنجی به پوست شما اضافه کند و به داشتن ظاهر سالم تری کمک کند.

خلاصه

سیب زمینی شیرین منبع عالی بتا کاروتن است که به عنوان ضد آفتاب طبیعی عمل می کند و ممکن است از پوست شما در برابر آسیب های خورشید محافظت کند.

 

6.فلفل دلمه ای قرمز یا زرد

 

فلفل دلمه ای مانند سیب زمینی شیرین منبع عالی بتا کاروتن است که بدن شما آن را به ویتامین A تبدیل می کند. یک فنجان (149 گرم) فلفل دلمه ای خرد شده حاوی معادل 156٪ DV برای ویتامین A است. آنها همچنین یکی از بهترین منابع ویتامین C هستند. این ویتامین برای ایجاد پروتئین کلاژن لازم است که پوست را محکم و قوی نگه می دارد. یک فنجان (149 گرم) فلفل دلمه ای 211٪ قابل توجه DV را برای ویتامین C تأمین می کند.

 یک مطالعه بزرگ که بر روی زنان انجام شد، مصرف مقدار زیادی ویتامین C را با کاهش خطر چین و چروک و خشکی پوست با افزایش سن مرتبط دانست.

خلاصه

 

فلفل دلمه ای حاوی مقدار زیادی بتا کاروتن و ویتامین C است. هر دو آنتی اکسیدان های مهمی برای پوست شما هستند. ویتامین C همچنین برای ایجاد کلاژن، پروتئین ساختاری که پوست شما را قوی نگه می دارد، ضروری است.

 

7.کلم بروکلی

 

کلم بروکلی سرشار از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم برای سلامت پوست است، از جمله روی، ویتامین A و ویتامین C.

همچنین حاوی لوتئین است که یک کاروتنوئید است و مانند بتا کاروتن کار می کند. لوتئین به محافظت از پوست در برابر آسیب اکسیداتیو کمک می کند، که باعث خشکی و چروک شدن پوست می شود.

اما کلم بروکلی یک ترکیب خاص به نام سولفورافان را ایجاد می کنند که دارای برخی از مزایای بالقوه و چشمگیر برای پوست است. حتی ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد، از جمله در برخی از انواع سرطان پوست بسیارتاثیر گذار است.

سولفورافان نیز به همین ترتیب یک ماده محافظتی قدرتمند در برابر آسیب های خورشید است. این به دو روش کار می کند: خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر و روشن کردن سیستم های محافظتی در بدن.

در آزمایشات آزمایشگاهی، سولفورافان با کاهش محافظت تا 48 ساعت، تعداد سلولهای پوستی را که با اشعه ماورا بنفش از بین می روند، تا 29 درصد کاهش می دهد. شواهد نشان می دهد سولفورافان همچنین می تواند به حفظ سطح کلاژن در پوست کمک کند.

 

خلاصه

 

کلم بروکلی منبع خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی و کاروتنوئیدها است که برای سلامت پوست مهم هستند. همچنین حاوی سولفورافان است که می تواند به جلوگیری از سرطان پوست کمک کرده و از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت کند.

 

8. گوجه فرنگی

 

گوجه فرنگی منبع خوبی از ویتامین C است و حاوی تمام کاروتنوئیدهای اصلی از جمله لیکوپن است. نشان داده شده است که بتا کاروتن، لوتئین و لیکوپن از پوست شما در برابر آسیب های خورشید محافظت می کند. همچنین ممکن است به جلوگیری از چین و چروک کمک کنند.

از آنجا که گوجه فرنگی غنی از کاروتنوئید است، آنها یک غذای عالی برای حفظ سلامت پوست هستند. غذاهای غنی از کاروتنوئید مانند گوجه فرنگی را با یک منبع چربی مانند پنیر یا روغن زیتون جفت کنید. چربی باعث افزایش جذب کاروتنوئیدها می شود.

 

خلاصه

 

گوجه فرنگی منبع خوبی از ویتامین C و کلیه کاروتنوئیدهای اصلی، به ویژه لیکوپن است. این کاروتنوئیدها از پوست شما در برابر آسیب های خورشید محافظت می کنند و ممکن است از چروک شدن پوست جلوگیری کنند.

 

9. سویا

 

سویا حاوی ایزوفلاون است، دسته ای از ترکیبات گیاهی که می تواند استروژن را در بدن تقلید یا مسدود کند.

ایزوفلاون ها ممکن است به چندین قسمت از بدن از جمله پوست شما کمک کنند.

یک مطالعه کوچک بر روی زنان میانسال نشان داد که خوردن ایزوفلاون سویا هر روز به مدت 8-12 هفته باعث کاهش چین و چروک های ظریف و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست می شود.

در زنان یائسه، سویا همچنین ممکن است خشکی پوست را بهبود بخشد و کلاژن را افزایش دهد، که به صاف و قوی نگه داشتن پوست کمک می کند.

این ایزوفلاون ها نه تنها به محافظت از سلول های داخل بدن در برابر آسیب بلکه همچنین از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می کنند که ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان های پوست را کاهش دهد.

 

خلاصه

 

سویا حاوی ایزوفلاون است، که اثبات شده است چین و چروک ، کلاژن ، خاصیت ارتجاعی پوست و خشکی پوست را بهبود می بخشد و همچنین از پوست در برابر آسیب UV محافظت می‌کند.

 

10. شکلات تلخ

 

اگر به یک دلیل دیگر برای خوردن شکلات نیاز دارید، این است: تأثیرات کاکائو بر روی پوست شما بسیار خارق العاده است. پس از 6-12 هفته مصرف پودر کاکائو هر روز با آنتی اکسیدان های زیاد، شرکت کنندگانی در یک مطالعه شرکت کرده بودند پوست ضخیم تر و مرطوب تری را تجربه کردند.

پوست آنها همچنین کمتر خشن و پوسته پوسته بود، نسبت به آفتاب سوختگی حساس نبود و جریان خون بهتری داشت که مواد مغذی بیشتری را به پوست شما وارد می‌کند.

مطالعه دیگری نشان داد که خوردن 20 گرم شکلات تلخ با آنتی اکسیدان بالا در روز می تواند به پوست شما اجازه دهد بیش از دو برابر اشعه ماورا بنفش را قبل از سوزاندن تحمل کند، در مقایسه با خوردن شکلات آنتی اکسیدانی کم. چندین مطالعه دیگر نتایج مشابهی را مشاهده کرده اند، از جمله بهبود در ظاهر چین و چروک ها.

با این حال، به خاطر داشته باشید که حداقل یک مطالعه اثرات قابل توجهی پیدا نکرد. اطمینان حاصل کنید که شکلات تلخ را حداقل با 70٪ کاکائو انتخاب کنید تا حداکثر مزایای آن را داشته و قند اضافه شده را به حداقل برسانید.

 

خلاصه

 

کاکائو حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت کند. این آنتی اکسیدان ها همچنین ممکن است چین و چروک، ضخامت پوست، آبرسانی، جریان خون و بافت پوست را بهبود ببخشند.

 

11.چای سبز

 

چای سبز ممکن است از پوست شما در برابر آسیب و پیری محافظت کند. به ترکیبات قدرتمند موجود در چای سبز کاتچین گفته می شود و از چند طریق برای بهبود سلامت پوست شما کار می کنند. مانند چندین غذای حاوی آنتی اکسیدان، چای سبز نیز می تواند از پوست شما در برابر آفتاب محافظت کند.

 یک مطالعه 12 هفته ای با حضور 60 زن نشان داد که نوشیدن چای سبز روزانه می تواند قرمزی ناشی از آفتاب را تا 25٪ کاهش دهد. چای سبز همچنین رطوبت، زبری، ضخامت و قابلیت ارتجاعی پوست آنها را بهبود می بخشد.

در حالی که چای سبز یک انتخاب عالی برای پوست سالم است، ممکن است بخواهید از نوشیدن چای خود با شیر خودداری کنید، زیرا شواهدی وجود دارد که شیر می تواند اثر چای سبز را کاهش دهد.

خلاصه

 

کاتچین های موجود در چای سبز آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که می توانند از پوست شما در برابر آفتاب محافظت کرده و قرمزی را کاهش دهند و همچنین رطوبت، ضخامت و خاصیت ارتجاعی آن را بهبود بخشند.

 

12.انگور قرمز

 

انگور قرمز به دلیل دارا بودن رسوراترول، ترکیبی که از پوست انگور قرمز حاصل می شود، مشهور است. رسوراترول طیف گسترده ای از مزایای سلامتی را از آن خود می کند، از جمله کاهش اثرات پیری است.

مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که ممکن است به کاهش تولید رادیکال های آزاد مضر، که به سلول های پوست آسیب می رسانند و علائم پیری ایجاد می کنند، کمک کند. این ترکیب مفید در شراب قرمز نیز یافت می شود. متأسفانه، شواهد زیادی وجود ندارد که میزان رسوراترول دریافتی شما از یک لیوان شراب قرمز برای تأثیر بر روی پوست شما کافی باشد و از آنجا که شراب قرمز یک نوشیدنی الکلی است، نوشیدن بیش از حد آن اثرات منفی دارد.

توصیه نمی شود که شراب قرمز را فقط به دلیل مزایای بالقوه سلامتی آن بنوشید. در عوض، شما باید میزان مصرف انگور قرمز و توت را افزایش دهید.

 

خلاصه

 

رسوراترول، آنتی اکسیدان معروف موجود در انگور قرمز، ممکن است با آسیب رساندن به رادیکال های آزاد مضر که به پوست آسیب می رسانند، روند پیری پوست شما را کند کند.

 

خط آخر

 

آنچه می خورید می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت پوست شما تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی مواد مغذی ضروری برای محافظت از پوست خود دریافت می کنید. غذاهای موجود در این لیست گزینه های بسیار خوبی برای سالم نگه داشتن، تقویت و جذابیت پوست شما هستند.

 

منبع :

 

https://www.healthline.com/nutrition/12-foods-for-healthy-skin#2.-Avocados

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط