در حال بارگذاری ...

11 دلیل که عادت ماهانه شما به تاخیر می افتد و شما می دانید که باردار نیستید.

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/16
مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه
تعداد بازدید : 207

11  دلیل که عادت ماهانه شما به تاخیر می افتد و شما می دانید که باردار نیستید.

در حال حاضر با اتفاقات که در تمام جهان در حال افتادن است، ممکن است ما تاریخ درستی از آنها نداشته باشیم. با ادامه یک بحران جهانی بهداشت، هیچ چیز طبیعی نیست و این ممکن است شامل چرخه ماهانه بدن شما نیز شود.

باور کنید یا ن، رحم یا حتی تخمدان ها نقشی در اتفاق افتادن قاعدگی شما ندارند، مری جین مینکین، دکتر، استاد بالینی زنان و زایمان در دانشگاه ییل می گوید: «صفحه کنترل در مغز است ». دکتر مینکین توضیح می دهد، این هیپوتالاموس در پایه مغز است که اطمینان حاصل می کند هورمون های تولید مثل شما در هر چرخه برای انجام وظایف مربوطه متعادل هستند یا نه.

 

چگونه می توان به درمان رایگان و مراقبت های بهداشت روان دسترسی داشت؟

 

هرگونه انحراف عمده از هنجارها، از جمله هجوم اضطراب (مثلاً از مسائل جدید مربوط به ویروس کرونا یا مشاغل نگهداری، بستگان یا دوستان بیمار و محدود شدن به خانه)، می تواند با تعادل ظریف هورمون هایی که شما را تنظیم می کنند، چرخه و به ویژه آنهایی که تخمک گذاری را کنترل می کنند را خراب کند. دکتر مینکین می گوید: ممکن است تصادفی نباشد که تخمک گذاری متوقف شود. «از نظر فلسفی، اگر طبیعتاً دچار استرس شده باشیم، طبیعت نمی خواهد ما باردار شویم ».

 

بنابراین چقدر تأخیر در دوره قاعدگی شما طبیعی تلقی می شود؟

 

شری راس، MD ، پزشک جوان در مرکز بهداشت پراویدنس سن جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، می گوید: «اگر شما یک یا دو قاعدگی نامنظم دارید، مطمئناً چیزی است که باید به آن توجه کنید ». طبق گروه پزشکی Summit ، اگر پنج یا بیشتر از آن تعداد روزی که انتظار داشتید دوره عادت شما به تاخیر بیفتد، یک دوره دیرهنگام در نظر گرفته می شود. بنابراین اگر مثلاً 10 روز قاعدگی شما به تأخیر افتاده است، قطعاً تست بارداری را انجام دهید و بدون توجه به نتیجه، از طریق همسر خود چک کنید. به طور کلی، اگر جریان شما برای یک هفته یا بیشتر MIA بوده است، این نشانه این است که باید در این آزمایش شرکت کنید و همچنین به پزشک خود مراجعه کرده و چک کنید تا ببینید چه خبر است.

 

اما باز هم می توانید یک دوره قاعدگی داشته باشید و همچنان باردار نباشید. اگر راهی برای بارداری وجود نداشته باشد و یا آزمایش شما منفی برگردد (البته ممکن است خیلی زود باشد که بتوانید نتیجه مثبت بگیرید)، یکی از این عوامل، از جمله تمام استرسی که ممکن است داشته باشید در حال حاضر، ممکن است مقصر مشکلات دوره اواخر شما باشد. سپس، قدم بعدی شما قطعاً مراجعه به پزشک است، آنها می توانند به شما کمک کنند بهترین راه حل یا روش درمانی را برای وضعیت خود پیدا کنید.

 

1. استرس:

11  دلیل که عادت ماهانه شما به تاخیر می افتد و شما می دانید که باردار نیستید.

استرس قابل توجه از جمله طلاق، مرگ یکی از عزیزان یا هر اثر همه گیر جهانی قطعاً می تواند تعادل هورمونی شما را بر هم بزند و دوره های تأخیری، نامنظم و حتی سنگین ایجاد کند.

هنگامی که تمام آن فشارها به هیپوتالاموس مغز برسد، فرض می شود که یک سری از تولید هورمون ها را تحریک می کند، مانند هورمون لوتئین ساز (که باعث تخمک گذاری می شود)، استروژن و پروژسترون، آن وقت است که همه چیز از ریل خارج می شود. دکتر مینکین می گوید، تجمع هورمون استرس کورتیزول نیز به احتمال زیاد عاملی برای از بین بردن این تعادل است. برای آماده سازی رحم برای دریافت تخمک بارور شده، به استروژن و پروژسترون نیاز دارید، اما اگر این هورمون ها در تعادل نباشند و در نهایت تخمک گذاری نکنید، کل سیستم خاموش می شود. با گذشت زمان، ممکن است قاعدگی شما نیز به موقع اتفاق نیفتد.

دکتر مینکین می گوید: «شما ممکن است به طور کلی دوره های قاعدگی را پشت سر بگذارید، یا ممکن است دوره سنگین تری از حد معمول داشته باشید ». او می گوید جریان ممکن است بسیار سنگین باشد زیرا وقتی از مرحله تخمک گذاری عبور می کنید، بدن شما مقدار مناسب پروژسترون تولید نمی کند که نازک شدن پوشش رحم را تنظیم کند. اگر چنین اتفاقی نیفتد، قاعدگی شما ممکن است قسمت بیشتری از پوشش رحم را از بین ببرد و بنابراین سنگین تر از حد طبیعی است. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

2.کاهش عمده وزن:

 

دکتر راس می گوید: «ما می دانیم که ورزش بیش از حد، تغییرات ناگهانی وزن و کمبود وزن می تواند سطح هورمون شما را تغییر دهد ». «یکی از این هورمون ها لپتین نام دارد و در بافت چربی تولید می شود. ورزش بیش از حد و تغییرات شدید وزن می تواند چربی بدن را کاهش دهد و باعث کاهش این هورمون و سایر هورمون ها (مانند استروژن) شود و به پریودهای نامنظم کمک کند ».

اگر اخیراً دچار یک نوسان عمده در وزن شدید با پزشک خود صحبت کنید تا وی بتواند هنگام حل پروب های پریود شما این مورد را در نظر بگیرد.

 

3. ورزش بیش از حد:

 

ورزش های سخت، مانند تمرینات برای یک ماراتن یا سه گانه، می توانند استرس جسمی ایجاد کنند، که ممکن است منجر به عدم تعادل هورمونی شود که قاعدگی شما را پیچیده می کند. به پزشکتان اجازه دهید این اطلاعات و نحوه تمرینات اخیر شما را بداند تا بتواند ارزیابی کند که آیا ممکن است بر جریان عادت ماهانه شما تأثیر بگذارد یا نه.

 

4. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS):

 

طبق گزارش دفتر بهداشت زنان، PCOS یک بیماری پزشکی است که در اثر عدم تعادل هورمون های تولید مثل ایجاد می شود. دکتر راس می گوید، حدود 5 تا 10 درصد زنان به این بیماری مبتلا می شوند.

وی گفت: «مشخصه PCOS عادت ماهانه نامنظم، رشد بیش از حد مو در مکان هایی است که ترجیح می دهید آن را نبینید، کیست های متعدد در تخمدان ها که در سونوگرافی لگن دیده می شود و ناباروری است و یکی دیگر از علائم این بیمای این است که هورمونهای شما، استروژن و تستوسترون  کاملاً غیرطبیعی و نامنظم می شوند ».

هنگامی که به PCOS مبتلا هستید، دکتر راس می گوید که قاعدگی شما می تواند هر دو هفته، هر سه تا شش ماه یا حتی فقط یک بار در سال رخ دهد. اگر علائم دیگری از PCOS دارید، توجه داشته باشید و آنها را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

5. کنترل بارداری شما:

 

دکتر راس می گوید: «یکی از عوارض قرص جلوگیری از بارداری با استروژن کم، یک دوره سبک یا حتی نداشتن عادت ماهانه در یک ماه است ». «برای بسیاری، این یک عارضه جانبی است که مورد استقبال قرار گرفته است ». روش هایی مانند آی یو دی هورمونی، ایمپلنت یا عکسبرداری نیز همین است، زیرا بسیاری از آنها اصلاً حاوی استروژن نیستند.

اما اگر تازه مصرف قرص را متوقف کرده اید، توجه داشته باشید: دکتر راس می گوید ممکن است یک تا سه ماه طول بکشد تا به چرخه طبیعی خود برگردید. هنوز هم، توجه داشته باشید که عادت ماهانه شما در آخر چه ترتیب و نظمی به خود می گیرد. دکتر راس می گوید: «ممکن است هنگامی که از قرص استفاده نمی کنید، متوجه شوید که یک مشکل هورمونی اساسی دارید که با مصرف قرص ضد بارداری رفع شده است ».

 

6. اختلال عملکرد تیروئید:

 

غده تیروئید، واقع در گردن شما، متابولیسم شما را تنظیم می کند، اما همچنین با بسیاری از سیستم های دیگر بدن ارتباط برقرار می کند تا کارها را به صورت روان ادامه دهد.   Alyssa Dweck MD ، پزشک و نویسنده V برای Vagina می گوید: «اگر شما با هر نوع عدم تعادل تیروئید، چه کم کاری یا پرکاری تیروئید روبرو هستید، می تواند بر روی قاعدگی شما تأثیراتی داشته باشد ».

دکتر راس می گوید سایر دلایل هورمونی که می تواند به پریودهای نامنظم منجر شود شامل بیماری کوشینگ، کنترل ضعیف دیابت، نارسایی زودرس تخمدان و هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (شرایطی که تولید هورمون در غدد فوق کلیه را محدود می کند) می باشد.

اگر علائم دیگری مانند خستگی یا کاهش وزن یا افزایش وزن دارید، این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا آنها می توانند به شما کمک کنند تا مشخص شود آیا مسئله تیروئید است یا نه. پس از آن، پزشک شما ممکن است بگوید که نیاز به انجام آزمایشاتی مثل آزمایش خون است.

 

7.  سقط جنین:

11  دلیل که عادت ماهانه شما به تاخیر می افتد و شما می دانید که باردار نیستید.

دکتر راس می گوید، اگر آزمایش بارداری انجام داده اید و نشان داده است که باردار هستید و یک پس قاعدگی (یا چیزی که شبیه پریود است) دیر رس و سنگین را در این حین تجربه کردید، می تواند سقط باشد. برای بحث در مورد خونریزی به پزشک مراجعه کنید و برای تایید آزمایش و سونوگرافی انجام دهید.

 

8. داروهای خاص:

 

دکتر راس می گوید که آیا شما برای یک سردرد روزمره به برخی از داروهای OTC اعتماد کرده اید یا برای یک مسئله خاص سلامتی نسخه خودتان را مصرف می کنید، باید بدانید برخی از داروها ممکن است بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. آسپرین، کومادین (برای درمان و جلوگیری از لخته شدن خون) و ایبوپروفن همگی می توانند بر عادت ماهانه شما تأثیر بگذارند.

 

9.  بیماری التهابی لگن:

 

طبق کلینیک مایو، این عفونت رحم، تخمدان ها و یا لوله های رحمی، که به طور معمول در صورت عدم درمان کلامیدیا یا سوزاک ایجاد می شود، می تواند چرخه شما را مختل کرده و باعث قاعدگی های نامنظم شود. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

 

10. فیبروم رحم:

 

طبق کلینیک مایو، فیبروم رحم از رشد غیر سرطانی رحم است و می تواند باعث پریودهای شدید و دوره های طولانی مدت شود. این بی نظمی می تواند به نظر برسد شما یک دوره را از دست داده اید. اگر علائم دیگری مانند درد لگن، تکرر ادرار یا حتی یبوست دارید ، قطعاً این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

11. یائسگی زودرس:

 

هنگامی که در زنان زیر 40 سال به طرز قابل توجهی هورمون های نا منظم ترشح می شود، می توانند یائسگی زودرس را تجربه کنند که به آن نارسایی زودرس تخمدان نیز می گویند. همراه با یک دوره از دست رفته، علائم این بیماری شامل گرگرفتگی، تعریق شبانه و خشکی واژن است.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت  womenshealthmag می باشد.

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
عادت ماهیانه
پریود
قاعدگی
بیماری زنان
یائسگی
ورزش
کاهش عمده وزن
استرس

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط