در حال بارگذاری ...

گوشت قرمز خوب یا بد؟!

دسته بندی:
نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/03/14
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 203

اگر فقط با مکمل می‌شود بدنی زیبا و قوی ساخت باید بگویم کاملاً در اشتباه هستید و هیچ جایگزینی برای مکمل‌ها نیست باید بگویم جانشین قدرتمند تمام این مکمل‌هایی چیزی جز گوشت نیست. اگر شما گوشت را در رژیم غذایی خودتان وارد کنید و تمرین کنید بعد از مدتی تغییراتی شگفت آور خواهید داشت. حال اگر علاوه بر مصرف مکمل‌ها از برنامه غذایی با وعده‌هایی زیاد گوشت هم داشته باشید که فوق‌العاده خواهد بود.

0d2e8ebf.jpg

در آخرین تحقیقات به عمل آمده در دنیای تغذیه بدنسازی بر مزایای پیروی از رژیم غذائی کم کربوهیدرات و خوردن گوشت استیک (لخم) در دوران قبل از مسابقه تأکید فراوانی شده است این بدین معنا است که گوشت قرمز (در کشور آمریکا Beef با همان گوشت گوساله خیلی بیشتر از گوشت گوسفند مصرف می‌شود) هنوز در دنیای گوشتخواران به عنوان منبع غذائی درجه یک برای آنهائی که قصد افزایش حجم عضلانی دارند به شمار می‌آید. مطمئن هستم که آرنولد و فرانکو کلمبو از این یافته جدید متحیر خواهند شد چون آنها به تجربه خودشان در دهه 70 در زمان آماده سازی برای شرکت در مسابقه از گوشت استیک برای تأمین پروتئین بدنشان استفاده می‌کردند یعنی سال ها قبل از اینکه علم بخواهد این موضوع را به اثبات برساند تجربه آن را ثابت کرده بود. برای دستیابی به بهترین نتیجه گوشت قرمز را به یک تا دو وعده غذائی از 5 یا 6 وعده غذای روزانه تان بیفزائید. اگر به عنوان یک بدنساز هنوز تردید دارید که گوشت قرمز دارای چه فوایدی است بدن به 10 مورد از مزایای آن در ادامه مطلب توجه کنید.

 

گوشت حاوی کراتین است

گوشت به خصوص در افزایش قدرت و ارتقاء رشد عضلات به دلیل دارا بودن مقادیر قابل توجه کراتین در قیاس با سایر موادغذائی، بسیار مؤثر می‌باشد. کراتین یک منبع سوخت برای فعالیت لحظه ای عضلات به حساب می‌آید. ضمن این که به عضلات اجازه فعالیت با شدت بیشتر و برای مدت زمان طولانی تر را به وسیله دوباره پر کردن adenosine triphosphate (ATP) می‌دهد.

 

گوشت حاوی کارتنین است

مرغ و ماهی هر دو به لحاظ کراتین و کارنتین موجود در آنها ضعیف می‌باشند. در صورتی که گوشت قرمز به میزان کافی حاوی هر دوی این عناصر می‌باشد. کازنتین برای حفظ روند نرمال متابولیسم چربی و همچنین عملکرد آمینواسیدهای شاخه ای (BCAAs) در بدن موردنیاز می‌باشد. همانطور که می‌دانید آمینواسیدهای (BCAAs) جزء مهمترین آمینواسیدها برای بدنسازها به شمار می‌آیند.

 

گوشت حاوی پتاسیم و پروتئین می‌باشد

پتاسیم ماده معدنی است که در رژیم غذائی اکثر ورزشکارها با کمبود مواجه است. پائین بودن سطح پتاسیم می‌تواند در سنتز پروتئین خلل ایجاد کند. از معایب دیگر کمبود پتاسیم در رژیم غذائی می‌توان به کمتر شدن تولید هورمون رشد و IGF 1 اشاره کرد. همانطور که می‌دانید . هر دو این هورمون ها در تحریک عضلات به رشد بسیار مؤثر می‌باشند. گوشت قرمز همچنین یک منبع غنی پروئین محسوب می‌شود. در هر 100 گرم گوشت قرمز کباب شده 22 گرم پروتئین درجه یک وجود دارد.

 

گوشت حاوی آلانین (alanine) است

آلانین یک آمینواسید است که برای ساخت قند از پروتئین موجود د ر رژیم غذائی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر میزان کربوهیدرات دریافتی پائین باشد. آلانین با مهیا ساختن سوخت برای عضلات برای ادامه تمرین به کمک می‌آید. از فواید اصلی این آمینواسید می‌توان به حفظ بافت عضلانی و جلوگیری از تجزیه شدن آنها برای تولید سوخت جهت اجراء تمرینات سنگین نام برد.

c8e47726.jpg

 

 گوشت یکی از منابع کم چرب CLA می‌باشد

بخش هائی از گوشت قرمز است که به لحاظ چربی موجود در آنها بسیار پائین می‌باشند. این واقعیت را در نظر بگیرید که گوشت قرمز سرشار از زنجیره لینولیک اسیدها (CLA) است که یک آنتی اکسیدانت قوی است که با ”آسیب دیدن بافت ها بر اثر اجراء تمرینات سنگین به مقابله می‌پردازد. همچنین مشخص شده است که (CLA) با عمل کردن مثل یک ماده آنتی کانولیک در حفظ توده عضلانی نیز بسیار مؤثر می‌باشد.

 

 گوشت حاوی آهن است

آهن یک ماده معدنی خونساز است که به وفور در گوشت یافت می‌شود و در قیاس با مقادیر مساوی در گوشت بوقلمون و مرغ این میزان آهن اصلاً وجود ندارد.

 

گوشت حاوی روی و منیزیم می باشد

روی یکی از آنتی اکسیدان های دیگر بدن است که همانند گلوتامین و ویتامین B6 در سنتز پروتئین و رشد عضلات نقش به سزائی دارد. روی موجب تقویت سیستم دفاعی بدن می شود منیزیم نه تنها از سنتز پروتئین محافظت نموده بلکه موجب ارتقاء قدرت عضلات و افزایش بازدهی تولید انسولین که یکی از اصلی‌ترین هورمون های آنابولیک بدن است نیز می گردد.

 

گوشت حاوی ویتامین B6 است

هر چه پروتئین دریافتی‌تان بیشتر باشد به همان میزان به ویتامین b6 بیشتری نیز نیازمند می باشید. خوشبختانه در گوشت قرمز آنقدر ویتامین b6 وجود دارد که بتواند سیستم دفاعی را در شرایط ایده آل حفظ نماید و بدین ترتیب با افزایش سنتز و متابولیسم پروتئین کمک به روند ریکاوری پس از اجراء تمرینات سخت و یا شدت خواهد شد.

13ebc081.jpg

گوشت حاوی ویتامین B12 است

ویتامین B12 برای تولید سلول قرمز خون ضروری می باشد. سلول های قرمز وظیفه انتقال اکسیژن به بافت های عضلانی را دارند. ضمن اینکه با کمک به متابولیزه کردن محصولات ثانوی BCAAs حاصل، تا حدی انرژی مورد نیاز برای تمرین را تأمین می‌کند.

 

گوشت تنوع بیشتری دارد

خوردن سینه مرغ به صورت روزها و هفته‌های متوالی واقعاً زجرآور است. در صورتی که گوشت لخم ران، فیله و … و به صورت کبابی، بخارپز و دستورهای پخت دیگر بسیار لذیذ و دلچسب می‌باشد.

 

آیا گوشت قرمز برای بدنسازان مضر است؟

 

رفع اتهام از گوشت قرمز این قرمز دوست داشتنی!

مصرف پروتئین کافی و با کیفیت در ورزش بدنسازی یک اصل بسیار مهم است که ما می دانیم در رشته بدنسازی، رایج ترین فلسفه موجود این است که برای دریافت پروتئین باید از گوشت مرغ و ماهی استفاده کنیم. اما آیا گوشت قرمز برای سلامتی مضر است؟ طی سال های گذشته گوشت قرمز شهرت بدی پیدا کرده است اغلب آن را به عنوان انتخابی ناسالم در نظر می گیرند و گفته می شود که به هر قیمتی باید از مصرف آن اجتناب نمود. بعضی مردم حتی می گویند که بدن ما برای مصرف هیچ نوع گوشتی طراحی نشده است! حقیقت این است که گوشت قرمز می تواند غذای خیلی خوبی برای همه و به خصوص برای بدنسازان باشد، مشروط بر آنکه به صورت هوشمندانه مورد استفاده قرار بگیرد. برای آنکه حقایق مرتبط با گوشت قرمز را بدانید در ادامه فهرستی از 5 شایعه رایج مرتبط با گوشت قرمز تهیه کرده ایم که در ادامه خلاصه آن را مشاهده می کنید.

ce35e6dc.jpg

گوشت قرمز در روده می ماند!

  یکی از مواردی که باعث ترس و وحشت زیادی می شود این است که بعضی ها می گویند که گوشت قرمز در روده می ماند و به بدن آسیب می رساند هیچ دلیل علمی برای اثبات صحت این موضوع وجود ندارد. گوشت در معده و روده کوچک تجزیه می شود و بقیه آن  جذب خون می شود بد نیست بدانید فیبر گیاهی تنها موردی است که در روده می ماند.

 

گوشت  قرمز باعث سرطان می شود!

این جمله خیلی بزرگی است و یکی از آن هایی است که ایجاد وحشت فراوانی می کند. درست است، گوشتی که بیش از اندازه پخته شود. می تواند حاوی عناصر ناسالمی باشد (مثل خیلی از غذاهای دیگر که اضافه پخته می شوند) اما به راحتی می توان از رخداد آن جلو گیری نمود. همه آنچه که لازم است انجام دهید به خرج دادن دقت اضافی هنگام طبخ است. مطمئن شوید که گوشت نمی سوزد و اگر این اتفاق رخ داد بخش های سوخته شده را جدا کرده و نخورید شواهد خیلی کمی وجود دارد که نشان می دهد گوشت باعث سرطان شود بنابراین روی این مورد قسم نخورید!

 

گوشت باعث ناراحتی قلبی می شود!

این خرافه اندکی کمتر عجیب است ارتباط بین گوشت و ناراحتی قلبی به میزان گسترده ای موضوع بحث است. اما حقیقت این است که میلیون ها سال است که گوشت مصرف می شود و این شامل دوران فبل از به وجود آمدن هر گونه مشکل قلبی هم می شود. آنچه باعث به وجود آمدن این سوء تفاهم شده مصرف گوشت های فرآوری شده است نه گوشت قرمز! فقط توجه کنید که چه نوع گوشتی خریداری می کنید تا مشکلی به وجود نیاید.

 

گوشت باعث چاقی می شود

بله گوشت از چربی و کالری است با این حال منبعی عالی از پروتئین است و همچنین باعث افزایش متابولیسم می شود و می تواند به ارتقای چربی سوزی کمک کند. بنابراین خوردن مقادیر متوسط از گوشت مرغوب می تواند کاهش وزن را ساده تر کند. این الزاماً به این معنا نیست که شما وزن کم خواهید کرد، اما نشان می دهد که گوشت عامل اصلی برای چاقی نیست. برای اطمینان بیشتر همیشه بخش های کم چرب گوشت را تهیه و مصرف کنید.

 

گوشت بدن را خراب می کند

بعضی ها فکر می کنند پروتئین موجود در گوشت استخوان و کلیه ها را خراب می کند رژیم های سر شار از پروتئین باعث بهبود چگالی استخوان شده اند. در ضمن هیچ مدرکی دال بر ضعیف شدن کلیه ها وجود ندارد، بلکه فقط در کسانی که مشکل کلیوی دارند مصرف زیاد پروتئین مشکل ساز می شود.

9054835f.jpg

 گرد آوری شده توسط:  امیرمحمدچاووش یزدی

تگ ها

red meat
گوشت قرمز
زیب اندام
زیبایی
زیب
مکمل غذایی
متابولیسم
مربی انلاین
مربی
فیتنس
برنامه ورزشی
برنامه غذایی
بدنسازی
fitness
fat loss
BMI
body building
coach online
cardio
coach
zibandam

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط