در حال بارگذاری ...

وینسترول چیست و چه مزایا و عوارضی دارد ؟

دسته بندی ها:
نویسنده : علی اصغر دهقانی تاریخ انتشار : 1399/02/10 تعداد بازدید : 90 مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

 

ae5b62fd.jpg

 

وینسترول چیست:

 

وینسترول یک استروئید آنابولیک است، ترکیبی از مشتقات تستسترون. این دارو یکی از پرکاربردترین بهبود دهنده های عملکرد در میان ورزشکاران محسوب میشود. این دارو اولین بار در دهه 1960 در بازار عرضه شد. همانند ترکیب استروئیدی آناوار ، وینسترول نیز مشتق دی هیدروتستسترون ( DHT ) است که میتوانید آن را به صورت خوراکی و تزریقی استفاده کنید. به نظر میرسد نسخه تزریقی آن بسیار قوی تر از مدل های خوراکی است.

وینسترول جزء استروئیدهایی است که خواص آنابولیکی اش بیشتر از خواص آندروژنی اش میباشد. خواص آنابولیکی وینسترول را میتوان برابر با دیانوبول دانست، اما مقدار جذب آب اضافی و تبدیل شدن آن به استروژن بسیار متفاوت است و در وینسترول بسیار کمتر است.

وینسترول جزء استروئیدهایی است که نمیتواند به استروژن تبدیل شود. افرادی که از این دارو استفاده میکنند نباید نگران بزرگ شدن سینه و تجمع تجربی اضافه باشند و نیازی به مصرف آنتی استروژن نیز ندارند. وینسترول با توجه به نیمه عمر و مدت کوتاهی که در بدن فعال باقی میماند ، جزء استروئیدهای پرطرفدار محسوب میشود.

استانوزولول مستقیما به گیرنده های آندروژن متصل میشود. این گیرنده ها در عضلات و بافت های استخوانی یافت میشوند. آنها نقش بسیار مهمیدر روند عضله سازی دارند. این ترکیب ، مکانیسم بسیار جالبی دارد. آنچه که انجام میدهد این است که سیگنال های میانی – AR را به شدت فعال میکند ، که نهایتا منجر به سنتز پروتئین و تولید گیزن سرخ گویچه‌ زایی ( زیست شناسی – هورمونی که در کلیه‌ درست شده و سرخ گویچه زایی را بر میانگیزاند ) میگردد.

وینسترول ( استانوزولول ) به دلیل فعالیت آنابولیک بالا شناخته شده است. نسبت آنابولیک : آندروژنیک این ترکیب برابر با 320:30 است که در مقایسه با سایر ترکیبات بسیار بالا است. هنگامیکه یک ترکیب دارای اثرات آنابولیک بالایی است ، این بدین معنا است که باعث رشد سلولها شده و همچنین به عنوان آنابولیسم شناخته میشود. اگر به دنبال افزایش سایز هستید ، ترکیبی با نسبت آنابولیک قوی دقیقا همان چیزی است که به دنبال آن هستید.

اطلاعات چرخه وینسترول :

یک چرخه معمولی مصرف وینسترول 4 الی 6 هفته است. این ترکیب تا حدی سمیبوده و نباید طولانی تر از این دوره مصرف شود. همچنین توصیه میشود از یک محصول کمکی در طول این دوره مصرف استفاده نمایید. این کار از کبد و سایر ارگان های بدن شما محافظت میکند.

مصرف وینسترول منجر به بهبود عملکرد ورزشکاران بدون افزایش وزن میگردد. در صورت استفاده از آمپول های وینسترول ، روزانه یک بار باید تزریق کنید و در صورت مصرف قرص های آن ، توصیه میشود دوبار در روز استفاده کنید زیرا نیمه عمر آن کوتاه تر است. توجه داشته باشید که نسخه تزریقی این دارو خیلی قوی تر از قرص های آن میباشد.

تاثیر وینسترول در بدن انسان :

وینسترول باعث کاهش نشانه‌‌ های بیماری آنژیوادم ارثی میشود. همچنین از احتباس آب درون بدن جلوگیری کرده و باعث کاهش علائم این بیماری میگردد. در بیماری کم خونی نیز این استروئید باعث افزایش تولید سلول‌ های خونی میشود. تحقیقات روی حیوانات نشان داده است که وینسترول باعث بهبود رشد عضلات ، افزایش تراکم استخوان ها ، افزایش تولید سلول های خون و باعث تحریک و افزایش اشتها میشود.

وینسترول معمولا توسط بدنسازانی که در دوره کات هستند به منظور حفظ حجم عضلات خود و چربی‌ سوزی همزمان استفاده میشود. البته هدف از این دوره کات افزایش حجم عضلات نمیباشد، بلکه هدف حفظ حجم عضلات و کاهش بافت‌ های چربی‌ در بدن است. وینسترول خوراکی و تزریقی مورد استفاده در دوران کات باعث افزایش سطح آزاد سازی تستسترون در بدن میشود که این امر باعث کمک به بدن در استفاده بیشتر از تستسترون برای حفظ عضلات و کاهش بافت‌ های چربی‌ میگردد. قابل ذکر است که استفاده از وینسترول در دوران کات باعث افزایش وزن نمیشود. اگر هدف افزایش حجم باشد ( دوره حجم ) از استروئید‌های آنابولیکی دیگری استفاده میشود.

به دلیل توانایی بالای وینسترول در تولید پروتئین ، میتوانید از این دارو در عضله سازی خالص استفاده نمایید. اگرچه با مصرف این دارو ورزشکاران عضلات سخت و خشکی به دست میآورند ، این گونه تلقی میشود که چربی سوزی رخ داده است در صورتی که بدین گونه نیست. از آنجایی که پس از مصرف وینسترول احتباس آب کاهش مییابد ، عضلات ایجاد شده سخت و خشک و ظاهری با کیفیت به دست میآورند. وینسترول هیچ گونه کارکرد استروژنیک در بدن انسان ندارد و به استروژن نیز تبدیل نمی­شود.

وینسترول از طریق ادرار از بدن خارج میشود و یک دوز عضلانی آن تا 2 ماه پس از مصرف در آزمایش ادرار قابل شناسایی است. در دوره های حجم سنگین هرگز از این دارو استفاده نکنید زیرا این دوره ها دارای دوزهای بالا بوده و مصرف وینسترول منجر به افزایش سطح کلسترول و افزایش احتمال بزرگ شدن ماهیچه های قلب میشود.

 

211dd878.jpg

 

آیا مصرف وینسترول عوارض جانبی دارد ؟

تحقیقات متعددی نشان میدهد که مصرف این دارو عوارض های جانبی متفاوتی خواهد داشت و این موضوع برای هر استروئید آندروژنیک آنابولیکی ( AAS ) صادق خواهد بود. سو استفاده یا مصرف بیش از حد از وینسترول باعث بروزعوارض جانبی بسیاری میشود. بسیاری از مصرف کنندگان وینسترول بیشتر از حد مجاز استفاده از این دارو استفاده میکنند. مسمومیت کبد یکی‌ از رایج‌ ترین عوارض جانبی سو استفاده از وینسترول است.

از دیگر عوارض جانبی میتوان به درد مفاصل ، بزرگ شدن بافت سینه در مردان و احتباس آب اشاره کرد. افراد مبتلا به بیماری هایی نظیر سرطان سینه ، سرطان پروستات و بیماری هایپرکالسمیا ( بیماری که در آن سطح کلسیم در خون زیاد میشود ) مجاز به استفاده از وینسترول نیستند. افراد دارای سابقه حمله قلبی ، کلسترول خون بالا با دیابت نیز باید در مورد استفاده از این دارو با پزشکان مرتبط مشاوره نمایند.

برخی از رایج ترین عوارض جانبی وینسترول عبارتند از :

1. آکنه

2. درد مفاصل

3. حالت تهوع

4. اسیب و نارسایی کبدی

5. تاثیرات منفی بر روی سیستم قلب و عروق

6. استفاده از این دارو توسط کودکان باعث توقف خط رشد استخوان های آن ها میگردد.

7. افزایش 29 درصدی سطح کلسترول بد و کاهش 33 درصدی سطح کلسترول خوب

8. کاهش تعداد اسپرم ها

9. اختلال در خواب

توجه:

این مقاله تنها جنبه ی آموزشی دارد نه چیز دیگری.

 

87aa56bf.jpg

 

 

خلاصه کلام:

با توجه به متن بالا وینسترول دارای مزایایی می­باشد ولی هرگز نباید از عوارض آن غافل شد.

 

گردآوری شده توسط: علی اصغردهقانی تفتی

 

تگ ها

zibandam
زیب اندام
تناسب اندام
بدنسازی
مربی انلاین
علی اصغر دهقانی
سلامتی
Winstrol
وینسترول

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط