در حال بارگذاری ...

از دوره های ماهیانه بعد از 40 سالگی چه انتظاری دارید؟

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/04/31
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 103

پریود زنان

قبل از قطع کامل دوره های ماهیانه ی بدن, بدن شما در مرحله ای به نام perimenopause که می تواند 2 تا 10 سال طول بکشد قرار گرفته  و انتقال به یائسگی را انجام می دهد. در این مدت  هنگامی که سطح هورمون در نوسان است و در نهایت کاهش می یابد  همه نوع تغییر در چرخه ماهیانه شما مثل یک بازی عادلانه است.

 

آنچه انتظار دارید

در دهه 40 سالگی شما و شاید حتی در اواخر دهه 30, استروژن و پروژسترون بدنتان مثل یو یو بالا پایین می رود و دچار نوسان شدیدی خواهد شد  می تواند دوره های ماهیانه ی غیرقابل پیش بینی را ایجادکند. آنها می توانند به دفعات و به طور بی نظم اتفاق بیفتند. یا ممکن است این دوره های ماهیانه کمتر اتفاق بیفتد.
این ماهیانه ها ممکن است بسیار سنگین و آزاردهنده و یا ترجیحاً بسیار سبک و کمتر با درد همراه باشد.
بعضی اوقات, یک یا چند دوره زمانی را به طور کلی بدون اینکه پریودی داشته باشید رد می کنید.
(اما برای روشن بودن, تا 12 ماه اگر بدون پریود باشید, یائسگی نیست.) علائم دوره های بعدی مانند گرفتگی عضلات و درد شکم و  درد سر می تواند شدیدتر شود. یا ممکن است قبل از پریودی درد و روحیه مطلوبی را تجربه نکنید که نشان دهنده ی آن است که دوره شما پریودی شما به زودی اتفاق می افتد.

چرا پریود اتفاق می‌افتد؟

 

در هر چرخه قاعدگی, بدن برای حاملگی آماده می‌شود. ابتدا یک یا چند تخمک از تخمدان آزاد می‌شوند و به سمت رحم حرکت می‌کنند. اگر در زمانی که تخمک در حرکت به سوی رحم است, اسپرم به آن برسد لقاح صورت می‌گیرد و رویان یا نطفه تشکیل می‌شود. رویان می‌تواند پس از رسیدن به رحم به دیواره داخلی آن متصل شود تا دیواره رحم آن را محافظت و تغذیه کند: به این مرحله از تشکیل جنین لانه‌گزینی می‌گویند. تنها سلول‌های تخمکی که بارور شده‌اند و کامل لانه‌گزینی کرده‌اند می‌توانند به رشد خود ادامه داده و تبدیل به جنین شوند. برای اینکه لانه‌گزینی موفق باشد هم زمان با تولید و آزادسازی تخمک از تخمدان, رحم هم دچار تغییراتی می‌شود تا در صورت وقوع لقاح رحم آماده حمایت و تغذیه رویان باشد. اگر لقاح رخ ندهد و یا رویان نتواند به‌طور صحیح در بافت داخلی رحم لانه بگزیند, بافت لایه داخلی رحم از رشد می‌ایستد و ریزش می‌کند تا برای شروع دوره دیگری از باروری آماده شود.

 

 

جوآن پینکرتون, دکتر, مدیر بخش سلامت در سیستم بهداشت دانشگاه ویرجینیا در شارلوتزویل می گوید:
"از آنجا که در این زمان پریودی برای خانم ها غیرقابل پیش بینی است  می تواند برای آن ها بسیار دشوار باشد زیرا آنها دقیقاً نمی دانند چه موقع در آینده دوره ی ماهیانه اشان اتفاق می افتد و این موضوع برایشان آزار دهنده است".

 

 

گفتاری به زبان ساده درباره قاعدگی

 

قاعدگی یا عادت ماهانه که ما به صورت عامیانه آن را «پریود» می‌نامیم, خونریزی در اثر ریزش لایه داخلی رحم  یا همان آندومتر است. خون و بافت آندومتر از طریق دهانه رحم و واژن دفع می‌شود.

 

 چرا پریود اتفاق می‌افتد؟

در هر چرخه قاعدگی بدن برای حاملگی آماده می‌شود.
ابتدا یک یا چند تخمک از تخمدان آزاد می‌شوند و به سمت رحم حرکت می‌کنند. اگر در زمانی که تخمک در حرکت به سوی رحم است اسپرم به آن برسد لقاح صورت می‌گیرد و رویان یا نطفه تشکیل می‌شود. رویان می‌تواند پس از رسیدن به رحم به دیواره داخلی آن متصل شود تا دیواره رحم آن را محافظت و تغذیه کند؛ به این مرحله از تشکیل جنین لانه‌گزینی می‌گویند.
تنها سلول‌های تخمکی که بارور شده‌اند و کامل لانه‌گزینی کرده‌اند می‌توانند به رشد خود ادامه داده و تبدیل به جنین شوند.
برای اینکه لانه‌گزینی موفق باشد هم زمان با تولید و آزادسازی تخمک از تخمدان, رحم هم دچار تغییراتی می‌شود تا در صورت وقوع لقاح رحم آماده حمایت و تغذیه رویان باشد. اگر لقاح رخ ندهد و یا رویان نتواند به‌طور صحیح در بافت داخلی رحم لانه بگزیند بافت لایه داخلی رحم از رشد می‌ایستد و ریزش می‌کند تا برای شروع دوره دیگری از باروری آماده شود.

 

اما دقیقا چه چیزی باعث خونریزی می‌شود؟

چرخه قاعدگی متکی به سیگنال‌های هورمونی است. این هورمون‌ها هستند که تغییرات را به اندام‌های مختلف دیکته می‌کنند. در نیمه اول چرخه قاعدگی یکی از تخمدان‌ها آماده آزاد کردن یک یا چند تخمک است. این تخمدان همچنین مقدار قابل توجهی هورمون استروژن تولید می‌کند. استروژن به لایه داخلی رحم سیگنال آغاز رشد را می‌دهد.
پس از آزاد شدن تخمک, تخمدان هورمون پروژسترون می‌سازد. پروژسترون هم به رشد لایه داخلی رحم کمک می‌کند و آن را زنده نگه می‌دارد تا اگر تخمک بارور شد بتواند لانه‌گزینی کند. اگر تخمک بارور شود و به رحم برسد به لایه داخلی رحم متصل می‌شود, یعنی همان لانه‌گزینی و به رشد خود ادامه می‌دهد.
از رشد رویان بافت جفت به وجود می‌آید که به جنین کمک می‌کند تا از خون مادر تغذیه کند.
علاوه بر آن جفت, هورمون پروژسترون ترشح می‌کند. هورمونی که دوام حاملگی را تضمین می‌کند.
ولی هنگامی که رویان لانه‌گزینی نمی‌کند و جفت تشکیل نمی‌شود میزان پروژسترون و استروژن کاهش می‌یابد.
بعد از کاهش هورمون‌ها, لایه داخلی رحم ریزش می‌کند و پروستاگلاندین‌ها ترشح می‌شوند.
پروستاگلاندین باعث انقباض رحم و شروع پریود می‌شود. با شروع خونریزی چرخه قاعدگی از ابتدا شروع می‌شود.
پروستاگلاندین‌ها همچنین می‌توانند گرفتگی و درد در ناحیه شکمی‌ و یا اسهال در زمان پریود ایجاد کنند.
علاوه بر خونریزی قاعدگی، بعضی از افراد هنگام تخمک‌گذاری یا آزاد شدن تخمک هم لکه‌بینی دارند.

آنچه شما می توانید انجام دهید

 

یک شیوه زندگی سالم می تواند به سهولت در انتقال شما به دوره یائسگی کمک کند.
پینکرتون می گوید: "زنانی که قادرند یک روال منظم ورزش را حفظ کنند ، سالم غذا بخورند و استرس خود را مدیریت کنند
(زیرا استرس می تواند علائم پری منوپوز را بدتر کند) ممکن است دریابند که انتقال perimenopausal (دوره ی زندگی یک خانم اندکی قبل از وقوع یائسگی ) برای آنها کمی راحت تر است و مشکلات کمتری را نسبت به کسانی که ورزش نمی کنند تجربه می کنند."

 

درمان پزشکی همچنین می تواند علائم شما را کاهش دهد. قرص های ضد بارداری یا یک دستگاه داخل رحمی طولانی مدت می تواند به تسکین خونریزی شدید و گرفتگی شدید عضلانی تان کمک کرده و گاهی اوقات, تمام درد های آزار دهنده و شدید بدنی دوره های ماهیانه ی شما را به طور کامل از بین ببرد. یک عمل جراحی به نام فرسایش آندومتر(endometrial ablation) که باعث تخریب لایه رحم می شود, خونریزی را کاهش داده یا متوقف می کند.

اگر خونریزی شدید  گرفتگی یا بی نظمی قاعدگی به کیفیت زندگی شما آسیب می رساند با پزشک خود مشورت کنید و راه حل مناسبی را برای آن بیابید.

    پیش یائسگی

معمولا چند سال قبل از یائسگی, پیش یائسگی تجربه میشود که تخمدانها به تدریج استروژن کمتری تولید میکنند. پیش یائسگی تا زمان یائسگی ادامه دارد. در یکی دو سال آخر پیش یائسگی افت میزان استروژن سریع اتفاق می افتد. در این مرحله بسیاری از زنان علائم یائسگی را تجربه میکنند.

 

از دکتر خود بپرسید

بی نظمی قاعدگی در دهه 40 شما نباید همان نگرانی هایی را که در دهه 20 یا 30 شما ایجاد کرده است ایجاد کند. اگر هر یک از این موارد برای شما ایجاد شده است با پزشک خود صحبت کنید.

پریود زنان

تحولات دوره پریودی شما زندگی  را برای شما سخت می کند.

شما کمتر از دوساعت, هر ساعت دو بار از تامپون یا پد استفاده می کنید.

خونریزی دوره ی ماهیانه شما بیش از 7 روز طول می کشد.

خونریزی بین دوره یا بعد از مقاربت اتفاق می افتد.

دوره های شما به طور مداوم کمتر از 21 روز از هم فاصله دارند و در فاصله ی زمانی کمی دوره ی بعدی را تجربه می کنید.

 

کلام آخر:

امیدواریم مطالب این مقاله اطلاعات مفیدی را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار داده باشد .

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریقوبلاگ مامطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
morabi online
مرجع مقالات سلامتی
مقاله علمی
مقاله سلامتی
عادت ماهیانه
میانسالی
میانسالی
40سالگی
زنان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط