در حال بارگذاری ...

به دنبال آرامش هستید ؟ تای چی را امتحان کنید !

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/04/29
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 173

تای چی

این عمل باستانی چینی ممکن است به کاهش فشار خون کمک کرده و مزایای مرتبط با قلب را نیز به شما ارائه دهد.

تای چی نوعی ورزش آرام و روان است که گاهی اوقات به عنوان "مدیتیشن در حرکت" توصیف می­شود. این تمرین شامل مجموعه ای از حرکات رقص مانند است "گرفتن دم گنجشک" یا "دست های موج مانند ابرها". با حرکت بدن, ذهن شما نیز باید تمرکز کند. اما تای چی همچنین آرامش را ترویج می­کند،که به کاهش استرس کمک می­کند.

 

دکتر "گلوریا یه" استادیار پزشکی دانشکده پزشکی هاروارد می­گوید: این ویژگی ها همه جنبه های مهم درمان بدن و ذهن است که بسیاری از آنها سلامت قلب را شامل می­شوند. او در اماوه می­گوید: "در سطح ساده, تای چی یک نوع ورزش با دسترسی آسان است." حرکات به راحتی با سطوح مختلف شدت سازگار می­شوند و حتی می­توانید حین نشستن روی صندلی حرکات خاصی را انجام دهید. تای چی نیازی به کشش کامل مفاصل ندارد, بنابراین برای افرادی که انعطاف پذیری کمی دارند نیز مناسب است.

 

یک تمرین دروازه ای

 

تای چی می­تواند یک ورزش دروازه ای مناسب برای افرادی باشد که نمی­توانند یا نمی­خواهند ورزش های متعارف دیگری را انجام دهند. حتی افرادی که از فرم خارج هستند می­توانند تای چی را انجام دهند,که از نظر جسمی و روحی هم می­تواند به تقویت قدرت و اعتماد به نفس کمک کند. و اگر با شدت بیشتری تمرین کردید یا به صورت عمیق تر آنرا انجام دادید، تای چی می تواند یک تمرین هوازی متوسط ​​را فراهم کند.

 

دکتر Yeh, که مدیر مرکز تحقیقات بدن-ذهن در مرکز پزشکی Deaconess بث اسرائیل را راهنمایی می­­کند و می­گوید: از جنبه های مراقبتی تای چی می­توان به آگاهی از بدن, کند شدن و مدیریت استرس نام برد و افراد مستعد ابتلا به بیماری های قلبی می­توانند از رویکردهای کلی آن بهره مند شوند که بهزیستی کلی آنها را برطرف می­کند.

 

حافظت از قلب

 

مطالعات مربوط به فواید سلامتی تای چی, که شامل کاهش درد و بهبود خلق و خو نیز می­شود به دهه 50 باز می گرد.  تای چی ممکن است به کاهش سطح کلسترول و کاهش التهاب کمک کندکه هر دو با سلامت بهتر قلب مرتبط هستند. به نظر می­رسد بهترین شواهد برای بهبود فشار خون است با توجه به بررسی 2008 بررسی 26 تحقیق که توسط دکتر Yah در ژورنال مراقبت قلبی انجام شده است. در مبتلایان به فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (اولین عدد در فشارخون) با هفت تا 32 امتیاز سقوط کرد، در حالی که فشار دیاستولیک (شماره دوم) با دو تا 18 امتیاز کاهش یافت.

 

قلب را شفا دهید

 

تای چی ممکن است علاوه بر امیدبخشی برای توانبخشی قلبی یک برنامه چند هفته ای از ورزش ساختاری همراه با سبک زندگی و تمرین و تغذیه باشد. توانبخشی قلب پس از یک مشکل, یک رویه یا عمل جراحی قلبی, باعث بهبود کیفیت زندگی و بقا می­شود. مطالعات دکتر یه و نشان می­دهد که برای افرادی که عملکرد قلب را کاهش می­دهند تای چی می­تواند به آنها کمک کند تا بتوانند بیشتر ورزش کنند وزن کم کنند و از کیفیت زندگی بهتری بهره مند شوند. از آنجا که این تحقیق به رشد خود ادامه می­دهد، ممکن است تائی چی به همراه گزینه های توانبخشی قلبی به گزینه ای محبوب تر تبدیل شود. بسیاری از مراکز پزشکی دانشگاهی از جمله دانشکده پزشکی هاروارد دارای برنامه های پزشکی یکپارچه هستند که کلاس های تای چی را ارائه می­دهند.

 

شروع کار با تای چی

 

انجام 12 هفته متداول این ورزش بیش از 1000 سال است که مورد تمرین قرار گرفته که شامل نفسی عمیق و حرکات تند و کند است و برای همه ی افراد با هر اندامی مناسب است. در این هنر رزمی به جای عضلات تاکید بر پرورش ذهن است, زیرا ذهن را می توان فراسوی محدودیت زمان و مکان تا بی نهایت گسترش داد. در تحقیقات اخیر نشان داده شده که این ورزش می تواند به عنوان مکمل درمان افسردگی محسوب شود و به عنوان نوعی ورزش درمانی شناخته شود و محققان بر این باورند افرادی که از رفتن به روانپزشک اجتناب می کنند تای چی برای آن ها بسیار موثر است.

تای چی

مراحل تای چی

 

·        گرم کردن بدن: مثل تمام رشته های ورزشی دیگر تای چی هم با گرم کردن آغاز می شود, حرکات آسان و ساده ای نظیر چرخاندن شانه ها، چرخاندن سر به طرفین یا حرکت چمباتمه به شما کمک می کنند تا بدن تان را گرم کنید و روی تنفس و بدن خود مترکز شوید.

 

·        فرم های تای چی: آموزش و تمرین, چیزی شبیه به ورزش های رزمی مثل تکواندو که بخشی از ان را فرم ها تشکیل می دهد فرم های رشته ورزشی تای چی هم مجموعه ای از حرکات هستند که فرم های کوتاه دربردارنده ی حرکات کمتری هستند و فرم های بلند دربردارنده ی صدها حرکت می باشند. یک فرم کوتاه با حرکات کوچک تر و آهسته تر معمولا در ابتدای کار و به خصوص به سالمندان و افرادی که تناسب اندام مناسب و خوبی ندارند توصیه می شود.

 

·        کی کونگ یا چی کونگ: این بخش کلام به معنای "ترویج انرژی زندگی" است در واقع چند دقیقه تنفس آهسته است که گاه با انجام حرکات ورزشی همراه می شود. براساس کتب شرقی فلسفه ی چی کونگ آرامش ذهن و به جریان انداختن انرژی مناسب در بدن است, حالتی که می توان در حالت ایستاده نشسته یا خوابیده انجام داد.

 

 

همچنین می­توانید کلاسهای محلی تای چی را در استودیوهای هنرهای رزمی، مراکز اجتمائی و پیراپزشکی و مراکز ارشد پیدا کنید. هزینه ها به طور گسترده ای متفاوت است از 7 تا 18 دلار برای یک ساعت کلاس, لباس های گشاد و راحت و کفش های ورزشی بپوشید
(اترجیحا کفش نداشته باشید) در حین کلاس, مربی حرکات شاد و آرام  دست و پا را نشان می­دهدکه اغلب با کمی خم شدن در زانو انجام می­شود. ممکن است یاد بگیرید که از تنش اضافی عضلات رها شوید، نفس عمیق بکشید و به این که بدن شما چه حسی دارد توجه کنید.

 

می­توانید تای را از تماشای DVD یاد بگیرید,که می­توانید از آن برای تمرین در خانه نیز استفاده کنید. اما رفتن به کلاس مزایای خاصی دارد. درک مفاهیم با مربی زنده ای که می­توانید با آنها ارتباط برقرار کنید آسان تر است و حضور در یک گروه هم رفاقت و هم انگیزه را فراهم می­کند.

تای چی

برای اطلاعات بیشتر در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریقوبلاگما مطالب بیشتری را دنبال کنید.

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
morabionline
تای چی
کاهش فشار
مدیتیشن در حرکت
یوگا
چین
ورزش
ارامش
زندگی سالم

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط