در حال بارگذاری ...

راز خواب آرام !

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/05
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 162

به طور کلی، هر فردی باید 7 الی 8 ساعت مفید در طول شبانه‌روز به مغز خود استراحت بدهد و بخوابد وقتی ساعت و میزان خواب شبانه به هم می‌ریزد, پای اختلال خواب و عوارض آن به زندگی باز خواهد شد.

راز خواب آرام !

اختلالات خواب

 شرایطی هستند که بر توانایی خوب خوابیدن به‌طور منظم تأثیر می‌گذارند, این اختلالات چه در اثر یک مشکل سلامتی ایجاد شوند چه به‌خاطر استرس بیش‌ازحد باشد، روزبه‌روز شایع‌تر می‌شوند.طبیعی است که فر برخی از شبها در هنگام خواب با مشکل روبرو شود, اما طبیعی نیست که مرتباً شبها از خواب بیدار شود و یا در طول روز احساس خواب آلودگی کنید.

 

علائم اختلالات خواب

علائم و نشانه های اختلال خواب با توجه به نوع این اختلالات در افراد مختلف متفاوت می باشد. همچنین در شرایطی که اختلالات خواب در اثر یک بیماری یا عامل زمینه‌ای دیگر به وجود آمده باشد ممکن است علائم آن تغییر کند .

اما علائم کلی اختلالات خواب عبارتند از:

 

·         مشکل در به خواب رفتن یا خواب ماندن

·         ضعف و خستگی در طول روز

·         میل شدید به چرت زدن در طول روز

·         بدخلقی، زودرنجی و اضطراب

·         حواس‌پرتی و عدم تمرکز

·         افسردگی

·         کاهش یا افزایش وزن

راز خواب آرام !

نوشیدنی به شما در تجربه ی خواب خوب کمک می کند

 

یک مشکل بی خوابی می تواند عملکرد و راندمان شما را کاهش داده و ناراحتی هایی از لحاظ روانی در شما ایجاد کند. فکر کنید قبل از خواب با یک نوشیدنی الکلی یا غیر الکلی تسکین یابید؟
دوباره فکر کنید این پیشنهاد احتمالا جای تحقیق و فکر بیشتری دارد زیرا الکل می تواند به شما در خوابیدن کمک کند.
اما برای همه یکسان عمل نمی کند و در بدن شما ممکن است به خواب آشفته و بیقراری منجر شود یا ممکن است باعث شود زودتر بیدار شوید و یا ریتم خوابتان به هم بریزد.

 

بی خوابی کاملاً ذهنی است

درست است که مسائل روانشناختی می تواند باعث بی خوابی شود. در واقع, استرس دلیل شماره یک است که مردم آن را برای کمبود خواب گزارش می کنند. اما این تنها محرک بی خوابی نیست. بسیاری از موارد می تواند باعث بی خوابی شود  از جمله:
 بهداشت نامناسب در هنگام خواب, بیماری, عوارض دارویی, درد مزمن, سندرم پاهای بی قرار و یا آپنه خواب(sleep apnea).

 

ورزش به خواب شما کمک می کند

ورزش منظم می تواند راهی عالی برای تحریک بهتر خواب مناسب برای شما باشد. اگر در خواب مشکل دارید  تا دیر وقت کار نکنید. ورزش شدید می تواند شما را هوشیارتر کند. همچنین دمای بدن شما را افزایش می دهد  که ممکن است به مدت شش ساعت در یک وضعیت آماده و فعال بمانید. هدف خود را برای تکمیل یک تمرین دو یا سه ساعت قبل از اینکه بخوابید برنامه ریزی کنید.

راز خواب آرام !

نور صفحه های نمایش

با مطالعه در رایانه یا تماشای تلویزیون قبل از خواب سعی در کاهش میزان اختلال خواب خود دارید اما هر دو در واقع می توانند شما را تحریک کنند. و نور و نویز تلویزیون ها و رایانه ها می تواند جذاب باشد و می تواند سطح ملاتونین مغز را کاهش دهد.
شما می خواهید میزان ملاتونین در زمان خواب بیشتر شود تا به شما در خواب خوب کمک کند. فقط به کمی سر و صدا نیاز دارید تا به شما کمک کند تا از کار بیفتید؟
سعی کنید به موسیقی آرامش بخش گوش دهید یا یک برنامه آرامش بخش خواب را برای خودتان دانلود کنید.

 

خوابیدن با دارو

درست است که قرصهای خواب امروزی نسبت به بسیاری از داروهای قدیمی ایمن تر و مؤثرتر هستند. اما همه ی داروها دارای خطرات بالقوه از جمله خطرات وابستگی و اعتیاد ما به مصرف آنها هستند. همیشه قبل از استفاده از قرص های خواب با پزشک خود مشورت کنید.
برخی از کمک کننده های خواب می تواند به تسکین موقت علائم بی خوابی کمک کند. اما آنها نمی توانند بی خوابی را درمان کنند. حل مشکلات بهداشتی اساسی و پرداختن به محیط خواب شما اغلب بهترین روش برای رفع بی خوابی است.

 

برنامه ی منظم خواب خود را بازگردانید

بد خوابیدن و یا در ساعت های غیر معمول خوابیدن در طول یک یا دو روز در هفته یا آخر هفته ممکن است ساعت طبیعی بدن شما را ناراحت و مشوش کند. این اختلال ممکن است خوابیدن دفعه ی بعد را سخت تر کند. تنها راه رسیدن به خواب از دست رفته بازگشت مجدد به برنامه منظم خواب است. در ساعت همیشگی خود بخوابید و سعی کنید تایم خوابی که مغزتان به آن عادت کرده است را به هم نریزید.

 

چرت زدن به جبران بی خوابی کمک می کند

چرت ها واقعا عالی هستند و به طرز متفاوتی همه را تحت تاثیر قرار می دهند. برای برخی از افراد یک خواب کوتاه 10 تا 20 دقیقه ای که از ظهر انجام می شود می تواند طراوت و شادابی را به دنبال داشته باشد. با این حال , برای بسیاری از مبتلایان به بی خوابی ، چرت زدن در اواخر بعد از ظهر می تواند باعث کاهش خواب مغزی شود. این می تواند خوابیدن در شب را حتی سخت تر کند.

 

شما یاد خواهید گرفت که به خواب کمتری نیاز داشته باشید

اعتقاد به این گفته می تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد.
همه با یک نیاز خواب مشخص متولد می شوند. اکثر بزرگسالان 7-8 ساعت نیاز دارند.
می توانید بیاموزید که خواب کمتری داشته باشید اما نمی توانید بدن خود را آموزش دهید تا به خواب کمتری نیاز داشته باشد. اگر شما از خواب محروم هستید, توجه یا یادآوری چیزهایی مثل خواب کمتر دشوارتر است. خسته بودن مزمن می تواند عواقب جدی از جمله عملکرد نامناسب کار, افزایش خطر تصادفات و حتی سلامتی نامناسب داشته باشد.

 

 

اگر نمی توانید بخوابید از رختخواب خارج شوید

آیا شما هم در رختخواب هنگام خوابیدن به این طرف و آن طرف می چرخید؟ خوب است که برای مطالعه کردن یک مطلب یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش از سرجای خود بلند شوید. یک فعالیت آرام می تواند به شما در آرامش و خواب آلودگی کمک کند.
خوابیدن در رختخواب ممکن است منجر به ناامیدی و تماشای مداوم گذر ساعت شود. شرایط سلامتی با کمبود شدید و مزمن خواب با بیماری هایی از جمله چاقی, فشار خون بالا, دیابت , حمله قلبی و سکته مغزی همراه بوده و تهدید می شود.

 

شما می توانید خود را به خوب خوابیدن آموزش دهید

می توانید بدن خود را آموزش دهید تا برخی رفتارهای آرامش بخش را با خواب مرتبط کند. البته نکته مهم, ثبات است. یک ساعت بخوانید یا قبل از خواب حمام گرم داشته باشید. شاید مراقبه یا رویاپردازی به شما کمک کند تا خوابتان را رها کنید. آنچه برای شما مفید است را پیدا کنید  و سپس آن آیین ها را به صورت منظم برای آماده شدن برای خواب انجام دهید.

 

مشکلات خواب به خودی خود دور می شوند

صرف نظر از اینکه چه عواملی باعث بی خوابی شما می شود, خواه استرس, دارو, بیماری و یا مسئله دیگری, انتظار نداشته باشید که این به خودی خود از بین برود. اگر در خوابیدن مشکل داشتید  یا بعد از خواب شبانه به طور مداوم خسته تر شده اید  ممکن است دچار اختلال خواب شوید و وقت آن است که در مورد درمان با پزشک خود صحبت کنید.

راز خواب آرام !

کلام آخر:

بسیاری از افراد ممکن است به دلیل مسافرت, بیماری, استرس در هنگام خواب دچار مشکل شوند که در طول زمان برطرف می شود اما اگر این مشکل در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند، دچار اختلال خواب شده ایم.

 

 

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 
 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
zibandam
اختلالات خواب
خواب
بی خوابی
ورزش
سلامتی
سلامت
خوابیدن با دارو
دارو
خوب خوابیدن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط