در حال بارگذاری ...

خطرات پنهان پودرهای پروتئین

نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/04/18
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 155

خطرات پنهان پودرهای پروتئین

آنها ممکن است حاوی شکر، کالری ، یا حتی مواد شیمیایی سمی اضافه شوند.

اضافه کردن پودر پروتئین به یک لیوان شیر یا اسموتی ممکن است به عنوان یک روش ساده برای تقویت سلامتی شما به نظر برسد. علاوه بر این، پروتئین برای ساخت و حفظ ماهیچه ها، استحکام استخوان و عملکردهای بی شماری از بدن ضروری است. و بسیاری از افراد مسن به دلیل کاهش اشتها پروتئین کافی مصرف نمی­کنند.

اما مراقب باشید : یک قاشق چایخوری شکلات یا پودر پروتئین وانیل می­تواند خطرات سلامتی را به همراه داشته باشد. کتی مکمنوس، متخصص تغذیه و مدیر گروه تغذیه در دانشگاه بریگام و بیمارستان زنان، می­گوید : من استفاده از پودرهای پروتئینی را جز چند مورد و تنها با نظارت توصیه نمی کنم.

پودر پروتئین چیست؟

خطرات پنهان پودرهای پروتئین

پودرهای پروتئین به صورت پودری پروتئین هستند که از گیاهان (سویا، نخود فرنگی، برنج، سیب زمینی یا کنف)، تخم مرغ یا شیر (پروتئین کازئین یا آب پنیر) تهیه می­شوند. پودرها ممکن است ترکیبات دیگری مانند قندهای اضافه شده، طعم دهنده های مصنوعی ویتامین ها و مواد معدنی را شامل شود. مقدار پروتئین در هر قاشق غذاخوری می تواند از 10 تا 30 گرم متغیر باشد. مکمل های مورد استفاده برای ساخت عضله حاوی پروتئین نسبتاً بیشتری هستند و مکمل های مورد استفاده برای کاهش وزن حاوی نسبتا کمتری هستند.

خطرات چیست؟

خطرات بی­شماری هنگام استفاده از پودر پروتئین در نظر گرفته می­شود. در میان آنها :

• پودر پروتئین یک مکمل رژیم غذایی است.FDA آن را در اختیار تولید کنندگان قرار می­دهد تا ایمنی و برچسب زدن محصولات را ارزیابی کند. بنابراین، هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا یک پودر پروتئین حاوی آنچه ادعا می­شود تولید می­شود یا نه!

• ما اثرات طولانی مدت را نمی­دانیم. مکمنوس می گوید : درباره عوارض جانبی احتمالی دریافت پروتئین بالا از مکمل ها داده های محدودی وجود دارد.

• ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود. مکمنوس خاطرنشان می­کند : افرادی که به آلرژی های لبنی مبتلا هستند یا در هضم لاکتوز [قند شیر] مشکل دارند، می­توانند در صورت استفاده از پودر پروتئین بر پایه شیر، ناراحتی دستگاه گوارش را تجربه کنند.

  • ممکن است در قند, کالری اضافی زیاد باشد. به برخی از پودرهای پروتئین قند اضافه کمی اضافه می­شود، و برخی دیگر مقدار زیادی دارند (به اندازه 23 گرم در هر قاشق غذاخوری). برخی از پودرهای پروتئینی باعث می­شوند که یک لیوان شیر را به نوشیدنی با بیش از 1200 کالری تبدیل کند.

خطر : افزایش وزن و همچنین مقدار قند در خون.

خطرات پنهان پودرهای پروتئین

انجمن قلب آمریکا محدودیت 24 گرم شکر در روز را برای خانم ها و 36 گرم برای آقایان توصیه می­کند.

خطر جدیدی آشکار شده است

در اوایل سال جاری، یک گروه غیر انتفاعی به نام Project Clean Label گزارشی در مورد سموم موجود در پودرهای پروتئین منتشر کرد. محققان 134 محصول را برای 130 نوع سم مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که بسیاری از پودرهای پروتئین حاوی فلزات سنگین (سرب، آرسنیک، کادمیوم و جیوه) هستند، بیس فنول-A (BPA ، که در ساخت پلاستیک) سموم دفع آفات یا سایر آلاینده ها با پیوند وجود دارد. به سرطان و سایر شرایط بهداشتی برخی از سموم در مقادیر قابل توجهی وجود داشتند. به عنوان مثال، یک پودر پروتئین حاوی 25 برابر حد مجاز BPA است.

چگونه پودر پروتئین می­تواند حاوی بسیاری از آلاینده ها باشد؟ پروژه Clean Label به فرآیندهای تولید یا وجود سموم موجود در خاک (که توسط گیاهانی که در پودرهای پروتئینی ساخته می­شوند، جذب می­شود) اشاره دارد.

تمام پودرهای پروتئینی که مورد آزمایش قرار گرفتند حاوی مقادیر زیاد سموم نبودند. می­توانید نتایج را در وب سایت Clean Label Project (www.cleanlabelproject.org) مشاهده کنید.

اهداف روزانه پروتئین

مقدار پروتئین توصیه شده : 46 گرم در روز برای خانم ها و 56 گرم برای آقایان مثلا:

•تخم مرغ برای صبحانه (6 گرم)

• 6 اونس ماست یونانی ساده هنگام ناهار (18 گرم)

• یک مشت آجیل برای میان وعده (4-7 گرم)

• یک فنجان شیر (8 گرم) و 2 اونس مرغ پخته شده برای شام (14 گرم).

کاری که باید بکنید

خطرات پنهان پودرهای پروتئین

مکمنوس می گوید : در موارد خاص، پودرهای پروتئین عاری از مواد شیمیایی ممکن است مفید باشند - اما فقط با نظارت پزشکی چنین مواردی می تواند مجاز باشد.

  • مشکل در خوردن غذا یا اختلال در اشتها (در نتیجه درمان سرطان یا ضعف در سن بالاتر)
  • جراحی یا زخمی تحت فشار که به خوبی بهبود نمی­یابد (بدن شما برای ترمیم سلول ها و ساختن جدید نیاز به پروتئین دارد)
  • یک وضعیت جدی که به کالری و پروتئین بیشتری نیاز دارد تا شما بهتر شوید.(مانند سوختگی)

در غیر این صورت، پروتئین را از غذاهای کامل دریافت کنید : آجیل، دانه‌ها، لبنیات کم چرب (ماست، شیر، پنیر)، حبوبات (لوبیا، عدس)، ماهی، مرغ، تخم مرغ و گوشت بدون چربی. مکمنوس می گوید : متوجه خواهید شد که روش­های زیادی برای دریافت پروتئین بدون روی آوردن به پودر وجود دارد.

مترجم و ویرستار: تیم محتوا سازیزیب اندام

تگ ها

zibandam
coach online
مربی انلاین
مربی آنلاین
پودرهای پروتئین
پروتئین
مکمل
مکمل بدنسازی
بدنسازی
ورزشکار
ورزشکاران حرفه ای
تمرین بدنسازی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط