در حال بارگذاری ...

مزایای سلامتی لیکوپن و چگونگی ترکیب آن در رژیم غذایی شما

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/04
مدت زمان مطالعه : 12 دقیقه
تعداد بازدید : 47

 

مزایای سلامتی لیکوپن و چگونگی ترکیب آن در رژیم غذایی شما

بیشتر ما از آنتی اکسیدان ها و نقش آنها در کاهش استرس اکسیداتیو در بدن اطلاع داریم یا شنیده ایم. آنها این کار را با بهبود کارآیی که بدن باعث خنثی کردن گونه های واکنش پذیر اکسیژن که به آنها رادیکال های آزاد می­گویند، می­کنند.

این رادیکال های آزاد به عنوان مواد زاید در طی متابولیسم سلولی طبیعی تولید می شوند و در هنگام تجمع، آنها می توانند باعث آسیب رسانی به بدن شوند. و این جایی است که آنتی اکسیدان ها به عنوان کارگرهای رادیکال آزاد به کار می آیند تا به حداقل رساندن یا کاهش سرعت خسارت های وارد شده کمک کنند.

در حالی که اکثر مردم با آنتی اکسیدان های رایج مانند ویتامینA ،C  و E  آشنا هستند، تعداد کمی از لیکوپن می­دانند، همانطور که ما بیشتر به آنچه لیکوپن است ، فواید سلامتی آن و جایی که می توان آنرا پیدا کرد، پرداخته ایم.

 

لیکوپن چیست؟

 

لیکوپن یک ماده مغذی گیاهی است که بطور طبیعی یافت می­شود و به خانواده کاروتنوئید تعلق دارد. کاروتنوئید، مسئول رنگدانه موجود در برخی از میوه ها و سبزیجات با رنگ قرمز روشن مانند گوجه فرنگی، هویج، هندوانه و زردآلو است.

گفته می شود، لیکوپن لزوماً به میوه ها و سبزیجات با رنگ روشن محدود نمی شود بلکه در جعفری و مارچوبه نیز یافت می شود. اگرچه لیکوپن از نظر فنی یک کاروتنوئید است و دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قوی است، اما همان نقش ویتامین A را در بدن دارد.

به عنوان یک گیاه مغذی، آنتی اکسیدان اگزوژن موجود در ارگانیسم هایی است که فتوسنتز می کند، مانند گیاهان و جلبک ها، در این ارگانیسم ها، واسطه تولید انواع کاروتنوئیدهای دیگر مانند بتاکاروتن است که در سایر فرایندهای گیاهی نقش اساسی دارد.

لیکوپن برای رنگ قرمز عمیق خود مدیون ساختار شیمیایی بی نظیر است. به عنوان یک نتیجه، در اکثر کشورهای جهان اول، از جمله ایالات متحده، نیوزلند، اروپا و استرالیا به عنوان یک رنگ غذایی تأیید شده است.

به دلیل خاصیت آبگریز بودن آن (در آب نامحلول است)، اغلب مقصر اصلی در رنگ آمیزی وسایل آشپزخانه شما به رنگ نارنجی و قرمز است. یکی از منابع غنی لیکوپن، گوجه فرنگی است. در حقیقت، یک وعده حاوی حدود 4-10 میلی گرم لیکوپن است.

از این گذشته، بیش از 80 درصد مردم آمریکای شمالی لیکوپن را از محصولات مشتق شده گوجه فرنگی، از جمله رب گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی و آب گوجه فرنگی دریافت می­کنند. در حالی که متخصصان بهداشت و تغذیه توصیه می کنند از فرآورده های فرآوری شده خودداری کنید، این مورد جزو معدود موارد استثنایی است که توصیه می شود.

دلیل این است که لیکوپن در حالت طبیعی بدن به راحتی قابل جذب نیست. با این حال، استفاده از گرما برای پردازش آن، مانند تولیدketchup ، آن را به شکلی تبدیل می کند که به راحتی توسط بدن جذب می شود.

 

مزایای سلامتی لیکوپن و چگونگی ترکیب آن در رژیم غذایی شما

فواید درمانی لیکوپن:

 

یک آنتی اکسیدان قوی است.

نقش اصلی لیکوپن در بدن انسان جلوگیری از واکنش های اکسیداتیو است و در نتیجه تعداد رادیکال های آزاد تولید شده توسط سلول ها را کاهش می­هد.

هنگامی که بدن قادر به حذف رادیکالهای آزاد به طور موثر نیست و آنها جمع می­شوند، این می تواند منجر به استرس اکسیداتیو شود، که برای بدن مضر است.

استرس اکسیداتیو با سایر بیماریهای مزمن مانند سرطان، سکته مغزی، بیماریهای قلبی، دیابت، نقص ایمنی و پارکینسون از جمله سایر بیماریهای التهابی مرتبط است.

مطالعات نشان داده اند که لیکوپن یک ماده آنتی اکسیدانی قوی است و می تواند به کاهش تعداد گونه های واکنش پذیر به اکسیژن در بدن کمک کند. در نتیجه، مقداری از محافظت در برابر استرس اکسیداتیو را تحمل می­کند.

علاوه بر این، آزمایش های آزمایشگاهی بر روی حیوانات نشان داده است که لیکوپن می تواند به محافظت بدن در برابر عوامل محیطی، از جمله علف کش ها، قارچ ها و سموم دفع آفات و همچنین MSG مونو سدیم گلوتامات کمک کند.

 

لیکوپن از بروز سرطان جلوگیری می­کند:

 

براساس گزارش WHO در سال 2018، تقریباً 9.6 میلیون نفر هر سال در اثر مرگ و میر ناشی از سرطان جان خود را از دست می دهند. لیکوپن به غیر از داشتن یک آنتی اکسیدان قدرتمند، به جلوگیری از التهاب و همچنین سرطان نیز کمک می کند.

محققان چندین مطالعه اپیدمیولوژیک، آینده نگر و گذشته نگر را انجام دادند و شواهد علمی کافی یافتند که نشان می دهد مصرف گوجه فرنگی غنی از لیکوپن به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک می کند.

این مطالعات توسط روشهای آزمایشگاهی متعددی انجام شده است که همگی خاصیت ضد سرطانی و پیشگیری از سرطان لیکوپن را در انواع مختلف سلول بویژه در سرطان پروستات نشان داده اند.

اثرات ضد سرطانی لیکوپن شامل القاء آپوپتوز سلولی (خودکشی سلولی) و جلوگیری از متاستاز (مهاجرت سلولهای سرطانی به مکانهای دیگر بدن) از جمله موارد دیگر آن است.

از آنجا که در سلول های پروستات، به ویژه در هسته جمع می شود، به جلوگیری از آسیب اکسیداتیو مواد ژنتیکی کمک می کند.

 

قدرت استخوان را بهبود می­بخشد:

 

مطالعات نشان داده اند که مکمل رژیم غذایی شما با آنتی اکسیدان لیکوپن باعث سلامتی استخوان ها می شود. گفته می شود، مکانیسم لیکوپن برای تأثیر متابولیسم استخوان در بدن هنوز مشخص نیست.

با این حال، در یک مطالعه آزمایشگاهی دوازده هفته ای روی حیوانات آزمایشگاهی که شامل تقریبا 264 موش صحرایی ویستار بود، مشاهده شد که درمان با لیکوپن به عنوان آب شیرین انجام می شود.

میزان منظم شکست و تغییر شکل استخوان (جذب و جایگزینی) را حفظ می کند.

این مدل حیوانات، با وجودی که بسیار از ایده آلی فاصله دارد، بدین معنی است که از لحاظ تئوری می توان ریزسنجی استخوان را بهبود بخشید و قدرت را به استخوان ها بازگرداند. در مطالعه دیگری که اثر لیکوپن را بر از بین رفتن استخوان ران نشان داده است، که لیکوپن بر متابولیسم استخوان تأثیر دارد.

در حقیقت، محققان نشان دادند كه دوز معمولی حدود 10 میلی گرم لیكوپن در روز تقریباً به مدت دو ماه برای كاهش افت استخوان كافی است. به وبسایت زیب اندام مراجعه کرده و بعد از ثبت نام مربی خود را انتخاب کنید و همگام با مربی خویش این مسیر را ایمن تر طی کنید.

 

سلامت قلب و عروق را ارتقا می بخشد:

 

به دلایل مختلف از جمله ترومبوز، التهاب و استرس اکسیداتیو از جمله دلایل اصلی مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته است.

اکثر پزشکان توصیه می کنند که سبزیجات و میوه ها را زیاد مصرف کنید زیرا منابع عالی کاروتنوئیدها هستند. لیکوپن یکی از اصلی ترین گیاهان دارویی است که به راحتی در انواع میوه ها و سبزیجات به خصوص گوجه فرنگی و محصولات آنها در دسترس است.

لیکوپن با کاهش سطح کلسترول، اکسیداسیون، کنترل التهاب و خودکشی سلول و کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماریهای قلبی عروقی کمک می کند.

علاوه بر این، این گیاه دارویی است که به عنوان مثال می تواند فشار خون را کنترل کند و همچنین از سایر بیماری های قلبی مانند ایسکمی میوکاردی و آترواسکلروز جلوگیری می کند.

علاوه بر این، شواهد علمی کافی وجود دارد که نشان می دهد مصرف بیش از 12 میلی گرم لیکوپن هر روز برای کاهش فشار خون کافی است. این امر به ویژه در مورد آسیایی ها یا سایر جمعیتی که سطح فشار خون بالاتری دارند، صادق است.

 

مزایای سلامتی لیکوپن و چگونگی ترکیب آن در رژیم غذایی شما

از آفتاب سوختگی محافظت می­کند:

 

این یک واقعیت شناخته شده است که کاروتنوئیدها نقش عمده ای در محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش دارند. محققان پس از انجام بیوپسی های پوستی و بررسی نمونه های خون بیست و هفت نفر، متوجه شدند که بتاکاروتن و لیکوپن تعداد زیادی فضا را در پلاسما و پوست به خود اختصاص می دهند.

علاوه بر این، در مقایسه با پلاسما، پوست دارای سطوح بالاتری از کاروتنوئیدها است.

 

سایر مزایای سلامتی لیکوپن:

 

بهبود بینایی: به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی لیکوپن ثابت شده است که در درمان ضد آب مروارید چشم و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن یا (AMD) مفید است.

کاهش درد: اعصاب آسیب دیده محیطی باعث افزایش تولید TNF (فاکتور نکروز تومور) می­شوند، که در نتیجه منجر به مهار آستروسیت نخاعی Cx43 می­شود.

محققان معتقدند که لیکوپن می تواند درد را کاهش دهد و به ترمیم منظم Cx43 کمک کند.

 

منابع لیکوپن:

 

وقتی می بینیم میوه ها و سبزیجات مناسب با لیکوپن را پیدا کنید، قاعده کلی این است که اگر رنگ صورتی و قرمز دارد، لیکوپن دارد به جز گیلاس و توت فرنگی.

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، اکثر افراد لیکوپن خود را از گوجه فرنگی، از جمله محصولاتی مانند رب، آب میوه، کچاپ و سس دریافت می کنند. اگر به دنبال بدست آوردن غلظت لیکوپن بالاتر از میوه ها و سبزیجات هستید، آنها را در مقابل آفتاب خشک کنید.

هنگام پردازش گوجه فرنگی برای تهیه آب میوه، سس گوجه فرنگی و غیره، معمولاً از گرما استفاده می کنید که لیکوپن را به شکل قابل جذب برای بدن تبدیل می کند.

این گفته را فراموش نکنید که آنها آبگریز یا محلول در چربی هستند، بنابراین می­توانید آنها را با مقداری کره یا روغن تفت دهید. برخی دیگر از منابع لیکوپن شامل مارچوبه ، انبه ، هویج ، پاپایا ، گریپ فروت، کلم قرمز و هندوانه است.

 

عوارض جانبی لیکوپن:

 

به طور کلی، لیکوپن به جز موارد نادر از تغییر رنگ پوست لیکوپنودرمی، عوارض جانبی ندارد.

با این حال، اگر بیش از حد از آن استفاده کنید، به احتمال زیاد ممکن است برخی از عوارض جانبی از جمله اسهال، استفراغ، گرفتگی معده یا درد، نفخ و افت اشتها را تجربه کنید.

 

کلام آخر:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

لیکوپن از داشتن یک آنتی اکسیدان قوی برای جلوگیری از سرطان تا بهبود قدرت استخوان و کاهش درد و بهبود بینایی است.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع رسمی  این مقاله وب سایت afpafitness باشد

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
zibandam
لیکوپن
رژیم غذایی
فواید درمانی لیکوپن
سلامتی
خواب

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط