در حال بارگذاری ...

خطر شیرین قند

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/22
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 81

خطر شیرین قند

 

مصرف زیاد قند می­تواند یکی از بزرگترین تهدیدات برای بیماری قلبی عروقی باشد. در اینجا نحوه مهار عادت شیرین شما آورده شده است.

قند برای سلامتی از اعتبار تلخی برخوردار است. قند به طور طبیعی در تمام غذاهایی که حاوی کربوهیدرات هستند، از جمله میوه و سبزیجات، غلات و لبنیات اتفاق وجود دارد. مصرف غذاهای کامل حاوی قند طبیعی اشکالی ندارد. غذاهای گیاهی همچنین دارای مقادیر زیادی فیبر، مواد معدنی ضروری و آنتی اکسیدان هستند و غذاهای لبنی حاوی پروتئین و کلسیم هستند.

از آنجایی که بدن شما این غذاها را به آرامی هضم می­کند، قند موجود در آنها انرژی کافی را به سلول های شما می­دهد. همچنین مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات نشان داده است که خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها را کاهش می­دهد.

 

مصرف زیاد قند:

 

با این وجود، مشکلاتی هنگام مصرف زیاد قند اضافه می­شود. یعنی تولید کنندگان مواد غذایی برای افزایش طعم یا افزایش ماندگاری به محصولات شکر اضافه می­کنند.

در رژیم غذایی آمریکایی منبع اصلی نوشابه ها، نوشیدنی های میوه ای، ماست های طعم دار، غلات، کلوچه ها، کیک ها، آب نبات ها و بیشتر غذاهای فرآوری شده قند است. اما شکر اضافه شده در مواردی که شاید به فکرتان نرسد مانند سوپ، نان، گوشت پخته شده و کچاپ نیز وجود دارد.

نتیجه: ما مقدار زیادی قند اضافه شده را مصرف می­کنیم. طبق اعلام موسسه ملی سرطان، مردان بالغ به طور متوسط ​​روزانه 24 قاشق غذاخوری قند اضافه مصرف می­کنند. این برابر با 384 کالری است.

دکتر فرانک هو، استاد تغذیه در دانشگاه هاروارد T.H می گوید: «تأثیر زیاد قند روی چاقی و دیابت به خوبی ثابت شده است، اما یکی از چیزهایی که ممکن است بسیاری از مردان را شگفت زده کند، این است که چگونه اشتیاق آنها برای مصرف قند می­تواند تأثیر جدی بر سلامت قلب آنها بگذارد.»

 

خطر شیرین قند

بر قلب خود تاثیر بگذارید.

 

پژوهشی که در سال 2014 در پزشکی داخلی JAMA منتشر شد، دکتر هو و همکارانش ارتباطی بین یک رژیم غذایی با قند بالا و خطر بیشتر مرگ در اثر بیماری های قلبی پیدا کردند. در طول مطالعه 15 ساله، افرادی که 17٪ تا 21٪ کالری خود را از قند اضافه شده دریافت کرده اند، مرگ در اثر بیمار های قلبی عروقی آنها 38٪ بیشتر از مرگ کسانی بوده است که 8٪ کالری خود را از قند اضافه شده دریافت کرده اند.

دکتر هو می­گوید: «اساساً هرچه میزان قند اضافه شده بیشتر باشد ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز بیشتر است.»

چگونگی تأثیر قند در سلامت قلب کاملاً درک نشده است، اما به نظر می­رسد چندین ارتباط غیرمستقیم دارد. به عنوان مثال، مقادیر زیاد قند بیش از حد، چربی کبد را اضافه می­کند. دکتر هو می گوید: «کبد شما قند را همانند الکل متابولیزه می­کند و کربوهیدرات های غذایی را به چربی تبدیل می­کند.» با گذشت زمان، این می­تواند به تجمع بیشتر چربی منجر شود، که ممکن است به بیماری کبد چرب تبدیل شود، این یک عامل ابتلا به دیابت است که خطر را برای مبتلا شدن به بیماری های قلبی بالا می­برد.

مصرف زیاد قند اضافه شده می­تواند باعث افزایش فشار خون و افزایش التهاب مزمن شود، که هر دو مسیر آسیب شناختی بیماری قلبی هستند. مصرف بیش از حد قند، به ویژه در نوشیدنی های قندی، با فریب دادن بدن به خاموش کردن سیستم کنترل اشتهای خود، باعث افزایش وزن می شود زیرا کالری مایع به اندازه کالری حاصل از غذاهای جامد رضایت بخش نیست. به همین دلیل برای افراد ساده تر است که هنگام مصرف نوشیدنی های قندی کالری بیشتری به رژیم عادی خود اضافه کنند.

دکتر هو می­گوید: «اثرات افزایش قند اضافه شده - فشار خون بالاتر ، التهاب ، افزایش وزن ، دیابت و بیماری کبد چرب، همه با افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط هستند.»

 

چقدر خوب است؟

 

اگر در روز 24 قاشق غذاخوری قند اضافه شده، بیش از حد باشد، مقدار مناسب آن چیست؟ گفتن آن دشوار است، زیرا قند یک ماده غذایی ضروری در رژیم غذایی شما نیست. انستیتوت پزشکی که کمک هزینه های غذایی توصیه شده یا RDA ها را تعیین می­کند، یک مقدار رسمی برای مصرف قند منتشر نکرده است.

با این حال، انجمن قلب آمریکا پیشنهاد می­کند که مردان بیش از 150 کالری (حدود 9 قاشق غذاخوری یا 36 گرم) قند اضافه شده در روز مصرف کنند. نزدیک به مقدار موجود در یک قوطی نوشابه 12 اونسی است.

 

کم کردن قند اضافه شده:

 

خواندن برچسب مواد غذایی یکی از بهترین راه ها برای نظارت بر مصرف قند اضافه شده است. نام های زیر را برای قند اضافه شده بررسی کنید و سعی کنید از مصرف مقدار زیاد غذاهایی که در آن مقدار زیادی قند اضافه شده یافت می شود، کم کنید.

  • شکر قهوهای
  • شیرین کننده ذرت
  • شربت ذرت
  • کنسانتره آب میوه
  • شربت ذرت با فروکتوز بالا
  • عسل
  • قند معکوس
  • شکر مالت
  • ملاس
  • مولکول های قند که به « اوز » ختم می­شوند (دکستروز، فروکتوز، گلوکز، لاکتوز، مالتوز، ساکارز).

قند کل، که شامل قند اضافه شده است، اغلب در گرم لیست می­شود. به تعداد گرم قند در هر وعده و همچنین تعداد کل وعده ها توجه داشته باشید. دکتر هو می­گوید: «ممکن است فقط در هر وعده 5 گرم قند مصرف کنیم، اما اگر در روز مقدار طبیعی آن سه یا چهار وعده باشد، می توانید به راحتی 20 گرم قند و در نتیجه مقدار زیادی قند اضافه شده مصرف کنید.»

همچنین، قند اضافه شده به مواد غذایی یا نوشیدنی های خود را مرتباً بررسی کنید. حدود نیمی از قند اضافه شده از نوشیدنی ها، از جمله قهوه و چای به دست می آید. یک مطالعه در بهداشت عمومی ماه مه 2017 نشان داد که حدود دو سوم نوشیدنی های قهوه و یک سوم نوشیدنی های چای را قند یا طعم های قندی نشکیل می­دهد. محققان همچنین خاطرنشان كردند كه بیش از 60٪ كالری های موجود در نوشیدنی های آنها از قند اضافه شده است.

با این حال، دکتر هو هشدار می­دهد تلاش های بیش از حد شما برای کاهش قند اضافه شده، پراهمیت نیست، زیرا این امر می تواند ضرر برساند. وی ادامه داد: ممکن است شما برای برآورده کردن هوس شیرین خود، سمت غذاهای دیگر مانند نشاسته های تصفیه شده، نان سفید و برنج سفید، که می­تواند سطح گلوکز را افزایش دهد بروید  و همینطور غذاهایی مصرف کنید که در آن ها چربی های اشباع و سدیم اشباع وجود دارد، که این مواد غذایی باعث ایجاد مشکلاتی در سلامت قلب می شود، پیدا کنید.

 

خطر شیرین قند

قند اضافه شده در چه مواد غذایی و چه مقدار است؟

 

رتبه

گروه غذایی

میانگین مصرف

(نسبت درصد)

1

سودا، انرژی، نوشیدنی های ورزشی

42.2٪

2

دسرهای درست شده با غلات

11.9٪

3

نوشیدنی های درست شده از میوجات

8.5٪

4

دسرهای لبنی

5.5٪

5

آب‌نبات

6

شکر، عسل

4.1٪

7

چای

3.8٪

8

غلات فرآوری شده

2.9٪

9

نان‌های مخمر

2.3٪

10

شربت، چاشنی غذا

1.4٪

 

Source: CDC, National Health and Nutrition Examination Survey, 2005–06.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت .health.harvardمی باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
قند
دیابت
خطرقند
قند خون
مصرف زیاد قند
قند اضافه

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط