در حال بارگذاری ...

مزایای پیاده روی آرام

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/09
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 141

مزایای پیاده روی آرام

 

پیاده روی آرام ریشه در بودیسم دارد و می تواند به عنوان بخشی از یک عمل ذهن آگاهی به عنوان یکی از تمرین های افزایش آگاهی و توجه مورد استفاده قرار گیرد.

این روش مزایای بسیاری دارد و ممکن است به شما کمک کند احساس متعادل بودن  و بی نظیر بودن داشته باشید.
همچنین به شما کمک می کند تا نسبت به محیط, بدن و افکار خود آگاهی متفاوتی ایجاد کنید.

تمرین پیاده روی آرام چیست؟

به طور معمول  هنگام مدیتیشن می توانید در یک دایره قدم بزنید  در یک خط مستقیم جلو و عقب بروید یا در یک  لایبرنت قدم بزنید. همچنین می توانید پیاده روی آرام را در مسافت طولانی تری انجام دهید.

 سرعت این پیاده روی آهسته است و می تواند بسته به شرایط خاص تغییر کند. غالباً,  یک جلسه ی تمرین پیاده روی آرام, بین تمرین های مدیتیشن نشسته, توصیه می شود..

نمونه هایی از پیاده روی آرام عبارتند از:

·         (کین هین)kinhin

·         (تراوادا)theravada

·         (ویپاسانا)vipassana

 

تکنیک ها می توانند به اندازه ای مفصل باشند که مجبور شوید، هر مرحله را به شش قسمت تقسیم کنید و یا با خیال راحت در یک فضا قدم بزنید. شما می توانید نفستان را کنترل کنید و یا خود را در وضعیت مانترا نگه دارید. در ادامه با مزایای ممکن بسیاری درباره ی پیاده روی آرام آشنا خواهید شد.

1.جریان خون را تقویت می کند

پیاده روی آرام اغلب توسط افرادی که مدت طولانی درحالت نشسته هستند, استفاده می شود. تمرین پیاده روی به جریان خون به خصوص در پاها کمک می کند و این شما را از حس کندی و راکد بودن نجات می دهد..

همچنین اگر مدت زمان زیادی را برای انجام کارهایتان درحالت نشسته هستید, راه رفتن آگاهانه روش بسیار خوبی برای تقویت گردش خون و بالا بردن سطح انرژی است

2. بهبود هضم

پیاده روی بعد از خوردن غذا یک روش خارق العاده برای تقویت روند هضم است ، به خصوص اگر احساس سنگینی یا پر بودن دارید.

این حرکت کمک می کند تا غذا از طریق دستگاه گوارش شما حرکت کند و همچنین ممکن است از یبوست جلوگیری کند.

3.  کاهش اضطراب

اگر به دنبال کاهش سطح استرس هستید ممکن است انجام یک تمرین مدیتیشن نشسته قبل یا بعد از کار برایتان مفید باشد. یک پژوهش درسال  2017 در مورد بزرگسالان و جوانان نشان داد که پیاده روی در کاهش علائم اضطراب هنگام ترکیب با مدیتیشن مؤثر است.

 

نتایج نشان داد که آزمودنی هایی که مهمترین تغییر در سطح اضطراب خود را داشتند قبل یا بعد از راه رفتن خود مدیتشن می کردند.
گروه کنترل به همراه افرادی که فقط پیاده روی می کردند پیشرفت های خوبی نشان ندادند. لازم به ذکر است هر جلسه مراقبه یا پیاده روی 10 دقیقه بود.

 

4. بهبود بخشیدن به سطح قند خون و گردش خون

یک پژوهش کوچک در سال 2016 نتیجه گرفت که یک پیاده روی آرام مبتنی بر بوداییسم بر میزان قند خون و گردش خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2, تأثیر مثبت دارد.

افراد به مدت 30 دقیقه, 3 بار در هفته به مدت 12 هفته پیاده روی آگاهانه یا سنتی را تمرین کردند. گروهی که عمل پیاده روی بوداییسم را انجام می داد نسبت به گروهی که پیاده روی سنتی انجام می دادند پیشرفت بیشتری داشتند.

5.کاهش افسردگی

فعال بودن مهم است به ویژه وقتی سن بالا میرود  این موضوع مهمتر هم می شود. ورزش منظم به افزایش سطح تناسب اندام و بهبود خلق و خو کمک می کند و تناسب اندام و خلق و خو با افزایش سن سطح پایین تری پیدا می کند..

طی یک پژوهش کوچک در سال 2014 ،مشخص شد افراد مسن بعد از تمرین راه رفتن مدیتیشن به روش بوداییسم که 3 بار در هفته به مدت 12 هفته انجام شد علائم افسردگی کمتری داشتند. آنها همچنین فشار خون و سطح آمادگی جسمانی خود را بهبود بخشیدند که این ها را می توان با پیاده روی به دست آورد.

6. کمک به بهبود زندگی

در صورت امکان  در پارک و باغ و یا مکان هایی پر از درخت(بطور کلی در طبیعت) قدم بزنید که ممکن است احساس کلی بهزیستی شما را تقویت کرده و به شما کمک کند احساس متعادل تری داشته باشید.

مثلا در ژاپن استحمام در جنگل معروف است بخاطر اینکه آرامش و فعالیت های مغزی را افزایش می دهد.
براساس یک مطالعه سال 2018 , افرادی که به مدت 15 دقیقه در یک جنگل بامبو قدم می زدند, روحیه, سطح اضطراب و فشار خون شان بهبود چشمگیری داشت.

7.بهبود بخشیدن به کیفیت خواب

برای به دست آوردن مزایای ورزش, لازم نیست یک تمرین شدید انجام دهید. تحقیقات سال 2019 نشان داد که ورزش منظم که شدت زیادی هم ندارد بر کیفیت خواب تأثیر مثبت دارد.

پیاده روی ممکن است به بهبود انعطاف پذیری و کاهش فشار عضلات کمک کند بنابراین از نظر جسمی احساس بهتری خواهید داشت.

بعلاوه  به احتمال زیاد احساس اضطراب را کاهش خواهد داد  به خصوص اگر صبح قدم بزنید.
همه  ی این مزایا می تواند شما را با ذهنی آرام و روشن رها کند ، بنابراین شما آماده هستید تا هر شب عمیق بخوابید.

8.لذت بخشیدن به ورزش

قرار دادن یک برنامه مدیتیشن ذهن در ورزش روزمره ممکن است ورزش را لذت بخش تر کند. محققان در یک پژوهش کوچک در سال 2018 به نقل از منبع معتبر دریافتند که افرادی که هنگام انجام 10 دقیقه پیاده روی در یک تردمیل به موسیقی آرام گوش می دادند  این فعالیت را لذت بخش تر می دانستند. در غیر اینصورت در هنگام ورزش  حس خوبی نداشتند.

از این نکته می توان فهمید احتمالا موسیقی آرام و انجام مدیتشن در طول ورزش، الهام بخش یه سبک و سیاق جدید و خوب در ورزش است.

9. الهام بخشی به خلاقیت بیشتر

تمرین آگاهی ذهنی ممکن است شفافیت و تمرکز بیشتری به الگوهای فکری شما ببخشد  که به نوبه ی خود می تواند خلاقیت را تحریک کند.

تحقیقات از سال 2015 به بعد به ارتباط بین تمرین های ذهن آگاهی و خلاقیت اشاره دارد. البته مطالعات بیشتری لازم است که جنبه های خاص خلاقیت را در رابطه با ذهن آگاهی بررسی کند.

در ضمن  می توانید کشف کنید که چگونه یک عمل آگاهی ذهنی، مهارت های حل مسئله یا پرورش ایده های جدید را تقویت می کند

10. تقویت تعادل

یک مطالعه از سال 2019 در مورد زنان مسن نشان می دهد که راه رفتن آرام می تواند تعادل بهتر و همچنین هماهنگی مچ پا با مغز را تحریک کند. این عمل شامل آگاهی از حرکات پا و مچ پا هنگام آهسته راه رفتن است.

مزایای پیاده روی آرام

یک قسمتی از روز خود را  به پیاده روی آگاهانه و آرام اختصاص دهید.

در اینجا چند نکته ای که به شما کمک می کند یک روال مداوم پیاده روی آرام را شروع کنید، ذکر شده است:

·        از لحظه ای که در آن هستید آگاه باشید.

ماندن در هر لحظه عادتی است که برای پرورش آن به زمان نیاز داریم.

هر چقدر می توانید  ذهن خود را به لحظه ی حال در هرنقطه ای که قدم می زنید بیاورید. فکر خود را بر روی صداهای اطراف خود, نفس خود یا هرگونه احساس جسمی متمرکز کنید. به فکرهایی که در ذهنتان می گذرد توجه کنید و ببینید که چقدر حرکت با عجله و برای رسیدن به مقصد و پیاده روی آرام متفاوت است.

·        تمرین مدیتیشن را نیز انجام دهید

تمرین پیاده روی اغلب همراه با تمرین مدیتیشن نشسته است. بنابراین ممکن است متوجه ارزش مدیتیشن نشسته و همچنین پیاده روی آرام بشوید.

نکات تمرین های مدیتیشن آرام و پیاده روی آرام:

6.      یک جلسه 5 تا 10 دقیقه مدیتیشن نشسته و به دنبال آن پیاده روی آرام یا برعکس انجام دهید.

7.      به تفاوت های بین دو روش توجه کنید و فکر کنید کدام یک را ترجیح می دهید و چرا.

8.      با پیشرفت,  می توانید مدت زمان هر جلسه را افزایش دهید.

 

•  آرام باشید

اغلب وقتی ذهن ما به سرعت در حال حرکت است ما نیز با عجله حرکت می کنیم. حتی وقتی فکر می کنید وقت کم دارید، سرعت خود را برای چند دقیقه کاهش دهید.

اگر برای نفس کشیدن مشکل خاصی دارید از کنارش رد نشوید بلکه با سرعت کم راه بروید و آرام تنفس

کنید.مهم نیست که چقدر کم اینکار را انجام بدهید مهم این است که شرایط وخیمی برای خود ایجاد نکنید.

• مسئولیت‌پذیر باشید

تمرین و اهداف خود را با یک معلم, درمانگر یا دوست خود در میان بگذارید. به طور مرتب چک کنید تا ببینید که آیا تغییری ایجاد کرده اید و اینکه چقدر پیشرفت کردید. حتی با هم می توانید نحوه ی تمرین خود را تعیین کنید.

همچنین می توانید مواردی را در یک گزارش یا ژورنال بنویسید و از این به عنوان ابزاری استفاده کنید تا تجربه یا پیشرفت خود را اثرگذار کنید.

مزایای پیاده روی آرام

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
تمرین پیاده روی
پیاده روی
جریان خون
سطح قند خون
سطح تناسب اندام
مدیتیشن آرام
پیاده روی آرام
دویدن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط