در حال بارگذاری ...

ریسک پذیر باشید

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/22
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 25

 

ریسک پذیر باشید

ریسک پذیری – معرفی:

 

آیا شما در منطقه راحتی گیر کرده اید و فقط امیدوار هستید که زندگی بدون خطا، بدون ضرر و بدون استرس داشته باشید؟ این ممکن است مثل زندگی خوب به نظر برسد، اما در واقع راه «بدون زندگی» است.

ریسک کردن چیزی است که به طور کلی تشویق نمی­شود، نه فقط در زامبیا بلکه در سراسر جهان. یکی از دوستانم مقاله ای از برایان مک برراشی، مدیر دارایی وال استریت را به من نشان داد، هم اکنون در زمینه توسعه و خدمات مالی SME فعالیت می­کند، با عنوان «مجله زامبیا: بدون ریسک، بدون پاداش» او چند ماه در زامبیا کار کرد و در این ژورنال سعی دارد تجربیات خود را به اشتراک بگذارد. در این مقاله آمده است: «به نظر می رسد در زامبیا رد فرهنگ پرخاشگری وجود دارد ...» در بسیاری از مراحل زندگی خود پرخاشگر هستند.

اینکه یک خارجی که فقط چند ماه در کشور گذرانده است باید این موضوع را در مورد ما متوجه شود، بسیار آشکار است. از طرف دیگر، این نیز کمی ناامید کننده است. چرا ما از خطر کردن خیلی می­ترسیم؟ چرا ما حاضر نیستیم از مسیر چاه فراتر رفته و کاری را انجام دهیم که ما را به چالش بکشد؟ آقای مک براری پیشنهاد می­کند که «به نظر می­رسد که گریزی از خطر از زمان استعمار ناشی می­شود» و اساساً نتیجه می­گیرد که این کنترل خارجی گذشته است که «فرهنگ را فرا گرفته است، و به نظر می­رسد که رفتار منفعلانه ای که حاصل شده است در نسل های متوالی ریخته شده است»

قصد من این نیست كه به استدلال او که حال درست یا نادرست است، بپردازم. من فقط از او نقل قول می­کنم. او نکته بسیار خوبی در نظر دارد. ما منفعل هستیم. ما خطرات گذشته را در نظر نمی­گیریم.

 

خطر پذیری - اشتباهات امنیت:

 

نیاز به امنیت یکی از مواردی است که ما را از ریسک پذیری باز می­دارد. ما به عنوان انسان نیاز داریم که بخواهیم در وضعیت آشنا و قابل پیش بینی بمانیم. ما چیزهایی را دوست داریم که بتوانیم آنها را کنترل کنیم و آنها را خوب بشناسیم. اما همانطور که هلن کلر گفت: «امنیت عمدتاً یک خرافات است. در طبیعت وجود ندارد و فرزندان کوچک ما نیز به طور کلی آن را تجربه نمی­کنند. ماجراجویی جسورانه یا هیچ چیز، این نیاز به «امنیت شغلی» و این دقیقاً همان چیزی است که بیشتر مردم را از زندگی واقعی و رضایت بخش و موفق باز می­دارد. توهم ایمنی آنها را کور می­کند که در نهایت، زندگی در حالی که در بوته ها پنهان شده اند، از آنها عبور می­کند. زندگی واقعی در فضای باز است.

ترس و تردید همچنین ما را از خطرات باز می­دارد. این دو بدترین دشمن خیالی ما هستند.
به توصیه های گرت او کالاگان «از خطر نترسید. تمام اکتشافات، همه رشد محاسبه می­شود. بدون چالش مردم نمی­توانند به بالاتر برسند. فقط اگر ما مایل به قدم زدن در لبه باشیم، می توانیم برنده شویم»

 

ریسک پذیری –ریسک کردن افراد ناآگاه:

 

البته تعداد زیادی از افراد در اطراف وجود دارند که به معنای واقعی کلمه در لبه قدم می­زنند و خود را به خطر می­اندازند. این موارد محافظت نشده گاه به گاه، تا رانندگی در حالت مست و سوء مصرف مواد مخدر و الکل متغیر است. بدون شک رفتار ریسکی است، اما قطعاً هوشمندی یا محاسبه ریسک پذیری نیست.
چنین خطرات فقط بی­عقلی ساده هستند. به عنوان یک رؤیا، شما باید از ریسک پذیری گنگ و احمقانه جلوگیری کنید.

 

ریسک پذیری - ریسک پذیری خوب:

 

آنچه شما باید انجام دهید این است که مایل به اشتباه باشید، مواضع غیر متعارف یا غیرمعمول داشته باشید، هرگز از چالش خود نترسید، همیشه روی رویاهایتان متمرکز شوید و هر کاری را برای رسیدن به آنها انجام دهید. با ریسک چنین خطراتی رشد، صداقت، اعتماد به نفس  و دستاوردهای شخصی شما افزایش می­یابد.
شما باید کاری انجام دهید که شما را مجبور کند از حالت فعلی خود به حالت پیشرفت شخصی منجر شود.
این امر هم در تجارت و هم در زندگی شخصی ما صدق می­کند. جهش های کوانتومی در یادگیری، حل مشکلات، اختراع محصولات و کشف پدیده های جدید نیاز به ریسک پذیری دارد.

هر کاری که در زندگی انجام دهید خطرناک است. طبق تعریف، خطر تحمل ضرر و بدبختی است. بنابراین «زنده بودن در هر شرایطی خطراتی را شامل می­شود.» خطر زنده بودن و امثال آن. هنگامی که به مدرسه می­روید، احتمال عدم موفقیت امتحانات خود را دارید.
وقتی ازدواج می­کنید، طلاق، وقتی رانندگی می­کنید، احتمال تصادف ماهیت زندگی به ریسک پذیری نیاز دارد.
كودك كوچك هرگز راه رفتن، صحبت كردن، يا تعامل اجتماعي را بدون در معرض خطر قرار گرفتن، تجربه موفقيت و شكست ها و سپس نظارت و مدیرت، آنها را نمي­آموزد.

 

ریسک پذیر باشید

خطر پذیری - اشتباهات بخشی از زندگی است:

 

جان دبلیو هولت می­افزاید: «اگر اشتباه نكنید، خود را به خطر نمی­اندازید و این بدان معنی است كه شما به جایی نمی­رسید.» اشتباه کردن بخشی از خطر و بخشی از رشد است.
نکته اصلی این است که از اشتباهات خود بیاموزید و به پیش بروید. با این حال، سؤالی که هنوز باقی مانده این است که چگونه می­توانید خطرات هوشمند یا محاسبه شده را رفع کنید؟

خطرات محاسبه شده یا هوشمند مواردی هستند که شکست بالقوه محدود باشد، اما روند صعودی بالقوه تقریبا نامحدود است.

 

پتانسیل:

 

اگر بخواهید آن را مصرف کنید، مزایای خطر باید از ضررهای بالقوه بالاتر باشد. در غیر این صورت خطر خوبی نیست. قبل از اینکه به هر چیزی بپردازید، همیشه درک کنید که چه چیزی را ممکن است از دست بدهید و از آنچه که می­خواهید برای به دست آوردن پیشی بگیرید اطمینان حاصل کنید.

 

ریسک پذیری - خطر را کاهش می دهد:

 

وجه دوم ریسک پذیری هوشمند، تصور همه مواردی است که ممکن است هنگام تصمیم گیری در مورد ریسک پذیری یا عدم تصمیم گیری اشتباه انجام شود.
ترفند این است که تمام تدابیری را به کار بگیرید تا از وقوع آن چیزها جلوگیری شود. اما مراقب باشید در این زمینه کمال گرا نباشید.
شما احتمالاً نمی توانید برای هر نتیجه آماده شوید.
شما باید به خود ایمان داشته باشید و به این حقیقت خواهید رسید که بتوانید هر کاری را که می­توانید انجام دهید، مسئولیت پذیر باشید.

 

نتیجه گیری از ریسک کردن:

 

در آخر، یاد بگیرید که اقدام کنید. هرچه بیشتر تعلل کنید، احتمال اینکه کاری انجام ندهید بیشتر است.
اقدام برای رشد و همینطور اعتماد به نفس مهم است. با هر موفقیت کوچک شما یاد می­گیرید که خطرات بزرگتر و بهتری را بپذیرید.
«اغلب تفاوت بین یک فرد موفق و شکست خورده در این نیست که فرد توانایی ها یا ایده های بهتری داشته باشد، بلکه شجاعتی است که شخص باید بر روی ایده های خود شرط بندی کند، از یک ریسک محاسبه شده تا عمل کردن و پیروز شدن»(آندره مالرو).

سخنان لئو اف بسکاگلیا را بخاطر بسپارید: «کسی که ریسک نمی­کند،هیچ کاری هم نمی­کند و عملا هیچ شکست یا پیروزی را کسب نکرده است. او ممکن است از رنج و اندوه و شکست دوری کند، اما به سادگی نمی تواند یاد بگیرد و احساس کند و تغییر کند و رشد کند و دوست داشته باشد و زندگی کند.

می­دانم که آن شخص شما نیستید.

 

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت motivationمی باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
zibandam
ریسک پذیر باشید
ریسک
اعتمادبه نفس
ریسک پذیری خوب
ریسک کردن
استرس
ادرنالین

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط