در حال بارگذاری ...

مراقبت از پوست نباید تحت تاثیر رنگ پوست  و نژادی باشد

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/01
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 155

مراقبت از پوست نباید تحت تاثیر رنگ پوست  و نژادی باشد

در پزشکی, ما آموزش دیده ایم که به همه به طور یکسان توجه داشته باشیم و همه ی بیماران را به همان اندازه درمان کنیم. طنز این است که درباره ی پوست باید رنگ پوست را در نظر بگیریم زیرا رنگ پوست در ارائه درمان و در نظر گرفتن شرایط پوستی تأثیر می گذارد.

به منظور تشخيص دقيق و انتخاب بهترين روش هاي درمان  اين مهم است كه رنگ  پوستی در نظر گرفته شود.

 

ظاهر پوست ممکن است بسته به رنگ پوست متفاوت باشد

ممکن است شرایط پوستی بر روی پوستهای تیره از پوست روشن تر متفاوت باشد.
به عنوان مثال, بسیاری از جوش ها از جمله واکنش های آلرژیک به دارو  بر روی پوست روشن تر صورتی یا قرمز به نظر می رسد.
ممکن است روی فردی که پوست تیره دارد  یک جوش آلرژیک بنفش به نظر برسد. این تفاوت می تواند برای شناسایی صحیح برخی جوش های نادر که ممکن است  برای زندگی باشد تهدید کننده باشد, بسیار مهم باشد.

 

اختلالات پوستی که باعث تغییر رنگدانه یا رنگ می شوند تأثیر بارزتری در بیماران دارای پوست تیره دارند. به عنوان مثال, ویتیلیگو (Vitiligo) شامل از بین رفتن سلول های تشکیل دهنده رنگدانه است که منجر به ایجاد لکه های سفید روی پوست می شود.
اگرچه افرادی با پوست روشن تر می توانند ویتیلیگو داشته باشند اما تضاد بین پوست سالم و آسیب دیده در افرادی که پوست تیره تری دارند, بیشتر مورد توجه است. همه ی لکه های رنگ روشن نشانه ویتیلیگو نیستند.
به عنوان مثال, سایر بیماری های پوستی مانند اگزما نیز به عنوان لکه هایی با رنگ روشن روی پوست تیره تر وجود دارد.

 

افرادی که پوست تیره تری دارند احتمالاً در مناطقی از التهاب ایجاد می شود دچار تیرگی پوست می شوند
پسوریازیس و آکنه اختلالات التهابی شایع در پوست هستند که می توانند به " (spilling)" رنگدانه به پوست منتهی شوند. این بیماری به عنوان فشار خون بالا بعد از التهاب (PIH) شناخته می شود. بنابراین جلوگیری از روند التهابی اساسی و محافظت از مناطق ملتهب در معرض آفتاب, مهم است.

 

سرانجام اگرچه غیر معمول است ، افرادی که پوست تیره دارند می توانند سرطان های پوستی مانند ملانوما داشته باشند. در افرادی که پوست تیره تری دارند  ملانوما به طور معمول روی دست و پا ظاهر می شود. افرادی که پوست تیره دارند باید به دنبال رشد غیرقابل توضیح باشند یا ضایعه ای که بهبود نمی یابد و یا محل بزرگ شدن رنگدانه قهوه ای / سیاه روی دست ها و پاها باشند و آنها را مورد توجه پزشک خود قرار دهد.

مراقبت از پوست نباید تحت تاثیر رنگ پوست  و نژادی باشد

بیماران متخصص پوست و مویی را که نیازهای خاص آنها را درک می کنند ترجیح می دهند

مقاله اخیر در JAMA Dermatology, برداشت خود را از بیماران سیاه پوست در مورد مراقبت از پوست خود  گزارش می کند. شاید جای تعجب نباشد که بیماران سیاه پوست هنگام مراجعه به یک کلینیک تخصصی پوست و رنگ وقتی فهمیدند که متخصص پوست  نیازهای خاص آنها را با توجه به پوست و موهایشان درک می کند از اقدامات مراقبتی آنها راضی تر بودند .

 

مقاله JAMA Dermatology همچنین نشان داد كه اگرچه رنگ پوست معادل نژاد اشخاص نیست (افراد در همان نژاد می توانند رنگ های پوست بسیار متفاوتی داشته باشند), بیماران ترجیح می دهند متخصص پوست از نژاد یا قومیت مشابه آنها باشند. توضیح این مطالعه این بود که بیماران احساس می کردند که متخصص پوست, تجربه ی آنها را بهتر درک کرده و "آن را فهمیده است"

 

به عنوان مثال, موهای ضخیم  خواص بی نظیر و خاص خود را دارد. اگر این موها خیلی کوتاه کوتاه باشد مانند موهای ریش یا موهای سر, موهای مجعد بیشتر به خودی خود رشد می کنند. این منجر به التهاب و گاهی تشکیل جوش می شود.
التهاب مداوم می تواند منجر به زخم شود. یک متخصص پوست از طریق دانش یا  تجربه  ممکن است به احتمال زیاد به شما توصیه کند که از روند پیشگیری (استفاده از تریمر(trimmer) به جای استفاده از ریش تراش) یا تجویز استروئیدهای موضعی و آنتی بیوتیک ها برای کاهش التهاب استفاده کند.

 

مسائل آرایشی تخصصی برای پیری نیز می تواند بر حسب رنگ پوست متفاوت باشد. به عنوان مثال, درمان لکه های تیره و از بین بردن رشد ناراحتی های پوستی خوش خیم ممکن است در افراد مسن با پوستی تیره رایج تر باشد.

کلینیک های تخصصی پوست روی نیاز بیماران با پوست تیره تمرکز دارند

این روزها  اکثر برنامه های آموزشی پوستی شامل آموزش رنگ پوست است.
و تعداد کمی از کلینیک های پوستی  مرتبط با رنگ پوست وجود دارد که به طور معمول در رفع نیازهای خاص افراد دارای پوست تیره متمرکز هستند.
سرانجام  اگر فکر می کنید که تجربه شما را کاملاً درک نمی کند در صحبت ها و تجویز های  پزشک خود تردید نکنید. رابطه ی یک بیمار و پزشک همیشه باید یک خیابان دو طرفه باشد و تعامل وجود داشته باشد..

 

کلام آخر:

با سلامتی خود مهربان باشید.

 
 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
zibandam
coach online
سلامتی
زیبایی
زیبایی پوست
مراقبت از پوست
پوست و مو
رنگ پوست
مراقبت از پوست بدن
ظاهر پوست
پوست تیره

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط