در حال بارگذاری ...

سرطان پوست ( 4راه برای محافظت پوست )

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/04/29
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 342

سرطان پوست ( 4راه برای محافظت پوست )

انواع کرم ها به عنوان حفاظی در برابر سرطان پوست

 در ماه های تابستانی و گرم سال در راهروی ورودی اکثر داروخانه ها می بینیم که همگی با مارک های بی شمار ی از انواع کرم های ضد آفتاب پر شده است.
 و این در حالی که ضد آفتاب برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست ضروری است, گزینه های ساده و بدون نسخه ی دیگری نیز وجود دارد که می توانید جز گزینه های دیگرتان در برنامه های محافظت از پوست در فصل تابستان قرار دهید.

 

نیکوتین آمید (Nicotinamide) ممکن است به جلوگیری از برخی سرطانهای پوستی کمک کند

نیکوتین آمید نوعی ویتامین B3 است که نشان داده است که می تواند تعداد سرطان های پوست را کاهش دهد. در یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی در استرالیا (که در مجله پزشکی نیو انگلستان منتشر شده است) ,23٪ از خطر ابتلا به سرطان سلولی بازال (basal cell carcinoma) و سرطان سلول سنگفرشی (squamous cell carcinoma) به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. نیکوتین آمید دارای اثرات محافظتی در برابر آسیب ماوراء بنفش است که ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب است.
ویتامین بی خطر است و می توان آن را از طریق پیشخوان یا باجه خریداری کرد. توصیه می کنیم ویتامین (500 میلی گرم دو بار در روز) را برای همه بیماران خود که سابقه کارسینوم سلول بازال یا کارسینوم سلول سنگفرشی یا آسیب پوستی گسترده به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب دارند شروع کنیم
. نکته ی مهم این است که ویتامین باید به طور مداوم مصرف شود  زیرا فواید آن پس از قطع شدن از بین می روند.

 

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

NSAID ها, مانند ایبوپروفن و آسپیرین, ممکن است تأثیر متوسطی در پیشگیری از سرطان پوست داشته باشند. یک بررسی منظم نشان داد که خطر کارسینوم سلول سنگفرشی با NSAID های غیر آسپیرین 15٪ و با هر NSAID 18٪ کاهش یافته است. برخی از مطالعات مربوط به ملانوما نیز نتایج مثبتی را نشان داده اند.
یکی متوجه شده است که ملانوم با آسپیرین مداوم 43٪ کاهش یابد, در حالی که مطالعات دیگر نتوانسته اند هرگونه کاهش خطر را نشان دهند. NSAID ها به عنوان مهار کننده ی آنزیمی مسئول التهاب و درد شناخته شده به نام COX-2 هستند که در کارسینوم سلولهای سنگفرشی بیش از حد بیان شده است. محدودیت بسیاری از مطالعات در مورد NSAIDs در سرطان پوست این است که مقدار NSAID گرفته شده متفاوت است.
به خصوص در دوزهای بالاتر, NSAID با سایر عوارض جانبی مانند زخم همراه است, بنابراین من به طور معمول توصیه نمی کنم که بیماران من این داروها را برای کاهش خطر سرطان پوست مصرف کنند.

لپتوم پولیپودیوم (Polypodium leukotomos)

Polypodium leukotomos یک سرخس گرمسیری است که در آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شود و دارای اثرات آنتی اکسیدانی  سیستم ایمنی و ضد التهابی است و به عنوان یک ضد آفتاب خوراکی به بازار عرضه می شود.
یک مطالعه ی کوچک اخیر از 22 بیمار نشان داد که عصاره ی سرخس اثر نور UVB (شکل سرطان زا بیشتر نور ماوراء بنفش) را در 17 از 22 بیمار به میزان های مختلف تغییر داده است.
با این وجود, شناختن محدودیت هایی در این مطالعه مهم است. در مرحله ی اول, قادر به ارزیابی نور UVA نبوده و این باعث سرطان پوست نیز می شود. دوم, تعیین مناسب ترین دوز از مطالعه دشوار است. شرکت کنندگان در دو ساعت و یک ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض اشعه ی ماوراء بنفش  دو دوز 240 میلی گرم لپتومیا پولیپودیوم دریافت کردند اما هنوز مشخص نیست که چگونه بهتر است به بیماران توصیه کنیم که از آن استفاده کنند.
بنابراین  ممکن است این سوال را مطرح کنید که آیا من این را به بیمارانم توصیه می کنم یا پاسخ این است, نه هنوز اما قصد دارم تابستان امسال خودم و همسرم (که سابقه سرطان پوست دارد) را امتحان کنم. فقط بخاطر داشته باشید, این جایگزین پوشش های ضد آفتاب وکرم ضد افتاب نمی شود.

سرطان پوست ( 4راه برای محافظت پوست )

میزان مصرف الکل خود را در نظر بگیرید

اگرچه الکل یک محصول "بدون نسخه" کلاسیک نیست, اما در سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است  زیرا تخمین زده می شود که الکل 3.5٪ از مرگ و میرهای سرطان را بر عهده دارد. دو متاآنالیز ارتباط بین سرطان پوست و مصرف الکل را نشان داد.
در یک مطالعه مشخص شد که خطر سرطان سلولی پایه به میزان 7٪ و کارسینوم سلول سنگفرشی 11٪ برای هر آبجو استاندارد یا یک لیوان کوچک شراب در روز افزایش یافته است.
یک مطالعه ی دیگر نشان داد که افزایش 20 درصدی ملانوما در مشروبات الکلی وجود دارد و با افزایش تعداد نوشیدنی هایی از این دسته این خطر افزایش یافته است.
با این حال, این مطالعات عوامل دیگری را که می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد در نظر نگرفته است که برخی از آنها قابل اندازه گیری نیست. یک مثال این است که نور ماوراء بنفش عامل اصلی افزایش کارسینوم سلول پایه و کارسینوم سلول سنگفرشی است و مصرف الکل با رفتارهایی همراه است که خطر ابتلا به آفتاب سوختگی را افزایش می دهد.
بنابراین توصیه چیست؟
انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند مصرف مشروبات الکلی را به یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی در روز برای آقایان محدود کند.

 

و شما هنوز هم به ضد آفتاب احتیاج دارید!

از آنجا که هنوز یک قرص جادویی پیدا نکردیم که کاملاً از آفتاب سوختگی جلوگیری کرده و خطر ابتلا به سرطان پوست را از بین ببرد  این توصیه ی من برای ضد آفتاب ها قدیمی است. نشان داده شده است که ضد آفتاب باعث کاهش هر دو ملانوم و سرطان سلول سنگفرشی می شود. مطالعات آینده نگر تصادفی در استرالیا نشان داد که افرادی که روزانه از ضد آفتاب استفاده می کنند, 50٪ کاهش ملانوما و 40٪ کاهش در کارسینوم سلول سنگفرشی دارند  در مقایسه با افرادی که به طور یک در میان از ضد آفتاب استفاده می کنند. بنابراین, هنگامی که خورشید و هوا گرم می شود به یاد داشته باشید که قبل از بیرون آمدن در آفتاب از ضد آفتاب با طیف گسترده با حداقل SPF 30 استفاده کنید ، هر دو ساعت یکبار مجدداً استفاده کنید و آن را برای بخش های مختلف به کار ببرید کمی ضد آفتاب به هر بازو, سر و گردن و کمی بیشتر ضدافتاب به هر پا.

کلام آخر:

امیدواریم با مطالعه ی این مقاله تمامی نکات مربوط به محافظت از پوست در فصل تابستان را رعایت کرده و از سلامت پوستتان محافظت کنید.

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
سرطان
سرطان پوست
کرم
کرم حفاظتی
داروهای ضد التهابی
ضد آفتاب
محافظت پوست

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط