در حال بارگذاری ...

مدیریت درد و سستی عضلات ناشی از استاتین

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/01
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 252

مدیریت درد و سستی عضلات ناشی از استاتین

(statin : اِستاتین‌ها گروهی از داروهای کاهنده کلسترول خون هستند که با مهار آنزیم کاهنده اچ‌ام‌جی-کوآ (HMG-CoA reductase) عمل می‌کنند. استاتین‌ها معمولاً در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی ناشی از افزایش چربی خون استفاده می‌شوند).

چندین کار وجود دارد که می توانید با انجام دادن آن ها  برای پیشگیری یا به حداقل رساندن درد و سستی هایی که ممکن است در اثر استفاده از استاتین باشد اقداماتی را انجام داده و اثراتش را به حداقل برساند.

 

اگر هم اکنون استاتین استفاده نمی کنید ممکن است به زودی از آنها مصرف کنید.
این داروها معمولاً برای کاهش کلسترول LDL "بد" مورد استفاده قرار می گیرند و نشان داده شده است که خطر حمله قلبی, سکته مغزی و مرگ را کاهش می دهد. آنها به طور معمول برای افرادی که بیماری قلبی عروقی دارند و برای بسیاری از افراد بین 40 تا 75 سال که بیماری قلبی عروقی ندارند اما حداقل یک عامل خطر (فشار خون بالا, کلسترول بالا, دیابت یا سیگار کشیدن) دارند توصیه می شود. خطر سکته یا حمله قلبی در دهه آینده بیشتر شده است و افراد باید بیشتر مراقب سلامت خود باشند.

 

درد عضلانی و سایر عوارض جانبی استاتین

مصرف استاتین ممکن است به شما اطمینان دهد که شما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی انجام می دهید  اما ممکن است عوارض جانبی را نیز تجربه کنید. عوارض جانبی گزارش شده شامل افزایش احتمال ابتلا به دیابت است که تا حد زیادی برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند محدود است و هم چنین افرادی که با آزمایش های گلوکز یا هموگلوبین A1c قابل کنترل هستند.
مصرف استاتین همچنین با مشکلات حافظه و تداخل عملکردهای منطقی همراه بوده است, اگرچه هیچ مدرک مشخصی مبنی بر مسئول بودن این داروها وجود ندارد. در موارد بسیار نادر استاتین ها ممکن است باعث مشکلات کبدی یا خرابی بالقوه تهدید کننده زندگی در سلول های عضلانی شوند.

 

با این حال, شایع ترین عارضه ی جانبی درد و گرفتگی عضلات است. دکتر سامیا مورا(Dr. Samia Mora)
متخصص قلب و عروق در دانشگاه بریگهام و زنان وابسته به دانشگاه هاروارد می گوید: "در دنیای واقعی حدود 15٪ تا 20٪ از بیماران درد عضلانی (myalgias) یا علائم دیگر مربوط به عضلات را گزارش می دهند. خانم ها چنین علائمی را بیش تر از مردان گزارش می دهند.
" هنوز مشخص نیست که چرا این علائم در زنان شایع تر است اما می تواند به این دلیل باشد که تمایل به پیری دارند, بدن کوچکتری دارند و از نظر سلامتی مشکلات بهداشتی بیشتری نسبت به آقایان هنگام شروع مصرف داروها نشان می دهد. همچنین در زنان نسبت به مردان به احتمال زیاد هورمون تیروئید به موقع تشخیص داده نمی شوند که خطر عوارض جانبی مرتبط با استاتین را افزایش می دهد.

 

کاری که می توانید در مورد درد عضلات ناشی از استاتین انجام دهید

علائم جدیدی را که هنگام شروع مصرف استاتین ایجاد می شود دنبال کنید و آنها را به پزشک خود گزارش دهید. برخی از علائم ممکن است با ادامه مصرف دارو از بین بروند. اگر به طور پیشگیرانه از استاتین استفاده می کنید  پزشک ممکن است با پیشنهاد دوری و کنار گذاشتن کوتاه مدت دارو  تشخیص دهد که آیا علائم درد عضلانی شما واقعاً ناشی از استاتین است تا در هنگام مصرف یا عدم مصرف آن از بین برود یا نه؟

اما  بدون اینكه به پزشك خود بگویید  از مصرف استاتین خودداری كنید. اگرچه هیچ گونه داروی اثبات شده ای برای درد عضلات مرتبط با استاتین وجود ندارد ، موارد زیر می تواند به شما کمک کند.

 

·       ورزش

 شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که مرتباً قبل از گرفتن استاتین ورزش کرده اند کمتر دچار درد عضلات و گرفتگی می شوند. اگرچه کشش ملایم ممکن است گرفتگی عضلات را تسکین دهد, شروع یک رژیم جدید ورزش شدید هنگام مصرف استاتین ممکن است خطر درد عضلات را افزایش دهد.

 

·       تغییرات سبک زندگی خود را هموارتر و منظم تر کنید

به یک تمرین روزمره متعهد شوید ، در صورت لزوم کاهش وزن داشته باشید و یک برنامه ی غذایی سالم از نظر سلامت قلب مانند رژیم مدیترانه ای را اتخاذ کنید.
با انجام این کار ممکن است شما را قادر شوید که دوز استاتین خود را کاهش دهید یا حتی ممکن است کلسترول خود را به اندازه کافی کاهش دهید تا شما را قادر به متوقف کردن استفاده از استاتین کند. حتی اگر یک شیوه زندگی سالم تر نتواند سطح لیپید شما را کاهش دهد, ممکن است بتواند خطر طولانی مدت بیماری قلبی و سکته مغزی را برای شما کاهش دهد.

 

·       آزمایش خون تیروئید انجام دهید

 اگر سطح هورمون تیروئید کمی دارید  مصرف قرص های هورمون تیروئید جایگزین ممکن است باعث کاهش درد عضلات شود و همچنین می تواند باعث بهبود مشخصات لیپیدی شما شود.

 

  • مکمل ها را مصرف کنید

اگر سطح ویتامین D خون کمی دارید  از بین بردن این کمبود و برگرداندن بدنتان به حالت عادی با یک مکمل ممکن است به کاهش درد عضلات و گرفتگی عضلانی شما کمک کند. برخی از افراد با کوآنزیم Q10 برای خودشان علائم را تا حدودی تسکین می دهند. با این حال, آزمایشات بالینی کوچک تأثیرات مثبت را اثبات نکرده است. در مورد مصرف هر یک از این موارد توصیه های پزشک خود را دریافت کنید و سعی کنید در این مورد خودسرانه عمل نکنید.

مدیریت درد و سستی عضلات ناشی از استاتین

·       نسخه ی خود را تغییر دهید

 اگر بعد از چند هفته استفاده از استاتین  شما هنوز هم دچار درد عضلانی یا گرفتگی شدید می شوید شما و پزشکتان ممکن است در نظر بگیرید که به مقدار کمتری از استاتین استفاده کنید یا یک نوع استاتین متفاوت تر را مصرف کنید. افزودن نوع دیگری از داروهای کاهش دهنده کلسترول به نام ezetimibe (Zetia), که با درد عضلانی در ارتباط نبوده است  همچنین ممکن است به پزشک شما اجازه دهد که میزان استاتین را کاهش دهد.

مطالعه ی جدید نشان می دهد داروهای استاتین که برای درمان کلسترول بالا استفاده می شوند ریسک مرگ را در زنان مبتلا به سرطان تخمدان کاهش می دهد.

دکتر «کالا ویسواناتان» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا, در این باره می‌گوید: «این داروها بسیار پرکاربرد هستند و به شکل گسترده‌ای مورداستفاده قرار گرفته و برای اکثر بیماران داروی ارزانی است.
کاهش مرگ و میر ناشی از مصرف این دارو در مبتلایان به سرطان تخمدان امیدوارکننده است.»

 

سرطان تخمدان معمولاً در مرحله پیشرفته تشخیص داده می‌شود که دیگر جراحی گزینه مناسبی نیست. از این رو تأثیر چنین داروی قابل دسترسی بسیار امیدوارکننده است.

 

در مطالعه ی جدید, داده‌های بیش از 10 هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان مورد بررسی قرار گرفتند. در بین این زنان  بیش از 2600 نفر داروی استاتین مصرف می‌کردند و 80 درصد از استاتین های موسوم به lipophilic نظیر simvastatin و lovastatin استفاده می‌کردند. که این داروها در چربی قابل حل هستند.

 

محققان مشاهده کردند مصرف هر نوع استاتین در مقایسه با زنانی که از هیچ نوع استاتینی مصرف نمی‌کردند نرخ مرگ تا 40 درصد کاهش داده شده است و همچنین مصرف استاتین های lipophilic با کاهش 43 درصدی ریسک مرگ ناشی از سرطان تخمدان مرتبط بود.

این نتایج نشان می‌دهد که مصرف داروی lipophilic ی تواند در بخشی از روند درمان سرطان تخمدان بکار گرفته شود.

مدیریت درد و سستی عضلات ناشی از استاتین

کلام آخر:

در مصرف استاتین ها با پزشک متخصص مشورت کرده و خودسرانه از این دارو برای درمان خود استفاده نکنید زیرا در کنار مزایایی که به دنبال دارد شامل مضراتی هم می شود که می تواند عملکرد شما را در روند زندگیتان با مشکل روبرو کند.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما  رسمی زیباندام مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
coach online
morabi online
استاتین
درد عضلانی
درد عضلات ناشی از استاتین
عوارض جانبی استاتین

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط