در حال بارگذاری ...

 چگونه یک گردن درد را تسکین دهیم!

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/04/30
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 148

 

 چگونه یک گردن درد را تسکین دهیم!

ملزومات درد گردن که شامل یخ کردن و گرما است, ورزش درمانی ملایم و قرار دادن آن در معیت مناسب است.

 

تعریف گرفتگی عضلات

 

گرفتگی عضلات یک انقباض غیر ارادی و قوی ماهیچه است که به راحتی آزاد نمی‌شود. هنگامی که ما از عضلاتی که می‌توانند به طور ارادی کنترل شوند استفاده می‌کنیم, مانند دست‌ها و پاها, آن‌ها مرتبا انقباض و انبساط می‌یابند همانطور که ما اندام‌هایمان را حرکت می‌دهیم ماهیچه‌هایی که سر, گردن و بدن (یک عضله یا حتی چند بافت از آن) ما را حمایت می‌کنند به طور مشابه و به صورت هماهنگ برای حفظ وضعیت حالت ما که بصورت غیرارادی منقبض می‌شوند در یک اسپاسم می‌باشند.
اگر اسپاسم پایدار باشد به آن گرفتگی عضلات می‌گویند. گرفتگی عضلانی اغلب باعث سخت و سفت شدن قابل مشاهده و یا ملموس عضله درگیر می‌شود. برخی گرفتگی عضلات شامل انقباض همزمان عضلاتی می‌شود که معمولا باعث حرکت قسمت‌های مختلف بدن در جهت‌های مخالف می‌باشند.

 

گردن درد بسیار رایج است. و بیشتر آقایان به دلایلی که دچار کمردرد می­شوند درد گردن نیز می­گیرند. دکتر رابرت شررلینگ, استادیار پزشکی در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess  وابسته به هاروارد می­گوید: "در اکثر قریب به اتفاق مردم دچار فشار عضلانی و کشش عضلانی می­شوند." " گردن ما باید از آن توپ بولینگ سنگین در بالا پشتیبانی کند."

 

داروهای درمان درد گردن و کمر برخی موارد مشترک دارند. اول, درد شدید اولیه را با استراحت، یخ و گرما تسکین دهید. سپس به تمرینات کششی و تقویتی ملایم بروید. بعداً از وضعیت بد و سایر عادت هایی که می تواند بحران درد دیگری در گردن ایجاد کند، خودداری کنید.

 

اولین قدم ها برای تسکین درد گردن

 

دلایل گرفتگی و درد گردن متفاوت است. اگر با ”احساس درد” در گردن خود بیدار شوید احتمالاً انقباضات شدید عضلات شناخته شده به عنوان اسپاسم است که ناشی از فشار عضلانی است. برعكس يك گرفتگی در رباط ها رخ مي­دهد, بافت هاي سختي كه استخوان ها را به هم متصل مي­كنند. از طرف دیگر, ممکن است یک تاندون بافتی که عضلات را به استخوان ها متصل می­کند  ملتهب شود و باعث ایجاد تاندونیت شود. دلسوزی از بیشترین عواقب ناشی از درد در گردن مراقبت می­کند.

برای بی حس کردن درد حاد زودرس و کاهش التهاب از قرص سرماخوردگی استفاده کنید.

برای کنترل درد خفیف تا متوسط از داروهای ضد درد استفاده کنید. این موارد شامل استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن, ناپروکسن یا آسپیرین است.

برای مدت کوتاهی از گردن بند استفاده کنید تا عضلات و بافت های دردناک استراحت کرده و ناراحتی شما را برطرف کند. دکتر شمرلینگ می­گوید: "گردن­بند ها برای افرادی که بیش از حد از آنها استفاده می­کنند و عضلات ضعیفی مضر است زیرا عضلات گردن آنهارا ضعیف می­کند، اما چند ساعت در اینجا و آنجا استفاده کردن می­توانند بسیار مفید باشند."

گرما را با استفاده از یک کیسه آب گرم یا با استفاده از حمام آب گرم در صورت وجود استفاده کنید بعد از یک یا دو روز درد شما آرام می­شود.

آیا باید به یک کایروپراکتور(کایروپراکتیک یک پزشکی شبه علمی مکمل و جایگزین است که به تشخیص و درمان اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی, به ویژه ستون فقرات می­پردازد.) مراجعه کرد تا گردنتان "ترک " بخورد؟ دکتر شررلینگ در مورد دستکاری ناگهانی و شدید گردن توصیه می­کند. " ممکن است آن برای کمردرد خوب باشد اما برای درد گردن خیر."

 

تمرین درمانی برای درد گردن

 

تمریناتی برای کشش و تقویت عضلات گردن, شانه و فوقانی پشتی که می­تواند باعث بهبودی در وضعیت دردناک گردن شود و احتمالاً باعث کاهش گسترش آن می­شود هرچند که شواهدی برای این امر بطور یقین در دست نیست. دکتر شمرلینگ بیماران خود را ترغیب می­کند که برای انجام تمرینات درمانی هدایت شده به یک فیزیوتراپی مراجعه کنند.

 چگونه یک گردن درد را تسکین دهیم!

 در اینجا آنچه درمانگر می تواند ارائه دهد آمده است:

 

در درمان احتمالاً تمرینات ایزومتریک و دامنه حرکت را با هم ترکیب می­کند. در ورزش ایزومتریک, عضلات گردن را در مقابل یک نیروی مخالف ثابت می­کنید  مانند دست خودکه با آن عضلات گردن خود را "به سمت مخالف فشار می­دهید امتداد حرکات محدوده ای تلاش ایجاد می­شود".

فیزیوتراپ ها می­توانند روشهای درمانی دیگری را ارائه دهند که اگرچه در آزمایشات تحقیقاتی اثبات نشده است, اما به نظر می­رسد برخی از افراد سهولت و آرامش را ترجیح می­دهند. یک گزینه درمان سونوگرافی از بافت های دارای درد با امواج صوتی و فرکانس بالا است.

یک فیزیوتراپ همچنین می­تواند با استفاده از دستگاها یا تجهیزات ویژه,کشش عضلات گردن را به راحتی انجام دهد. همچنین می­توانید برای انجام کشش گردن در خانه تجهیزات خود را تهیه کنید اما دستورالعمل های درمانی را با دقت مطالعه کنید.

سرانجام وضعیت و یا عادتهای روزانه خود را که می­تواند باعث درد گردن شود, مثل نشستن برای مدت طولانی در موقعیت هایی که گردن حالت خواندن, تماشای تلویزیون, کار با رایانه را به خود می­گیرد و یا حتی خوابیدن را اصلاح کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم ؟

 

بیشتر این دردها را می توان با درمان های خانگی و رعایت کردن نکات مهم بهبود بخشید. ممکن است که این درد هر از گاهی به سراغتان بیاید و از بین برود. در غیر این صورت این درد همیشگی خواهد بود و حتی در خواب هم دست از سر شما برنمی دارد که در این شرایط حتما به پزشک مراجعه کنید.

در صورت مواجهه با گردن درد با شرایط زیر نیز حتما به پزشک مراجعه کنید:

 

·        درد شدید

·        تداوم درد به مدت چند روز

·        رسیدن درد به دست و پا

·        سردرد، بی حسی، ضعف و گزگز کردن

 

آیا این چیزی جدی است؟.

 

اگر درد گردن شدید است, هفته ها یا ماه ها طول می­کشد توانایی حرکت سر را به شدت محدود می­کند, به سمت شانه ها خمیده می­شود یا صبح احساس بدی دارید در نظر داشته باشید که پزشک خود را ببینید. تب یا ضعف یا بی حسی در بازوها "مولفه های قرمز" دیگری هستند که ارزیابی اضافی را تضمین می­کنند. در برخی موارد, یک مشکل جسمی اساسی مانند آرتریت, عفونت یا عصب درگیر شده ممکن است علت آن باشد. بسته به تشخیص ممکن است برای تسکین درد و بازگشت مجدد به فعالیت های عادی خود به درمان های اضافی یا حتی جراحی نیاز داشته باشید.

 

کشیدگی ساده گردن

1.      مستقیم به جلو نگاه کنید

2.      چانه خود را کمی تیز کنید و سر خود را به سمت عقب, آرام آرام بکشید. حتماً سطح سر خود را حفظ کنید. شما باید سر خود را به سمت عقب بکشید نباید خم شوید و آن را خم کنید. پنج ثانیه نگه دارید, پنج بار تکرار کنید.

 چگونه یک گردن درد را تسکین دهیم!

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
coach online
morabi online
zibandam
زیباندام
گردن درد
درد
تسکیت درد گردن
ورزش درمانی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط