در حال بارگذاری ...

چه مقدار آب باید در روز بنوشید؟

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/05/18
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 38

چه مقدار آب باید در روز بنوشید؟

 

بدن حدود 60٪ آب دارد، که این میزان را دریافت کرده و در شرایطی هم از دست می­دهد.
شما دائم در حال از دست دادن آب از بدن خود هستید، در درجه اول از طریق ادرار و عرق. پس برای جلوگیری از کم آبی باید مقدار کافی آب بنوشید.

 

نظرات مختلفی در مورد میزان مصرف آب شما برای هر روز وجود دارد. متخصصان حوزه بهداشتی معمولاً هشت لیوان 8 اونسی را توصیه می­کنند که معادل حدود 2 لیتر یا نصف گالن است. به این قانون 8 × 8 گفته می­شود و یادآوری آن بسیار آسان است.
با این حال، برخی از متخصصان بهداشت معتقدند که شما باید در طول روز به طور مداوم آب بخورید، حتی اگر تشنه نیستید.

مانند اکثر چیزها، این موضوع به فرد بستگی دارد. بسیاری از عوامل (داخلی و خارجی) در نهایت بر نیاز شما به آب تأثیر می­گذارد. در این مقاله برخی از مطالعات مصرف آب برای جدا کردن واقعیت از داستان مورد بررسی قرار گرفته و توضیح می­دهد که چگونه به راحتی آب مصرفی را با نیازهای شخصی خود تطبیق دهید.

 

آیا میزان مصرف آب بر سطح انرژی و عملکرد مغز تأثیر دارد؟

 

بسیاری از افراد ادعا می­کنند که اگر در طول روز آب ننوشید و آب بدنتان کم شود، سطح انرژی و عملکرد مغز شما با ناکارایی و رنج روبرو خواهد شد و مطالعات زیادی هم برای حمایت از این امر وجود دارد.

 

یک مطالعه در خانم­ها نشان داد که از دست دادن مایعات 36/1٪ بعد از ورزش باعث اختلال در خلق و خو و تمرکز شده و باعث افزایش فراوانی سردردها می­شود. مطالعات دیگر نشان می­دهد که کم آبی بدن (1-3٪ از وزن بدن) ناشی از ورزش یا گرما می­تواند به بسیاری از جنبه های دیگر عملکرد مغز آسیب برساند. به خاطر داشته باشید که فقط 1٪ از وزن بدن مقدار نسبتاً قابل توجهی دارد. این اتفاق در درجه اول زمانی رخ می­دهد که زیاد عرق می­کنید.
همچنین کم آبی بدن نیز می­تواند بر عملکرد بدنی تأثیر منفی بگذارد و منجر به کاهش استقامت شود.

 

خلاصه

 

کم آبی خفیف بدن که ناشی از ورزش یا گرما است، می­تواند بر عملکرد جسمی و روحی شما اثرات منفی بگذارد.

 

آیا نوشیدن مقدار زیادی آب به شما در کاهش وزن کمک می کند؟

 

ادعاهای زیادی وجود دارد مبنی بر این که، افزایش مصرف آب با افزایش متابولیسم و ​​کاهش اشتهای شما در ارتباط بوده و باعث کاهش وزن بدن می­شود. طبق دو مطالعه، نوشیدن 17 اونس (500 میلی لیتر) آب می­تواند به طور موقت سوخت و ساز بدن را 24 تا 30٪ تقویت کند.

 

محققان تخمین زدند که نوشیدن 68 اونس (2 لیتر) در یک روز باعث افزایش میزان انرژی در حدود 96 کالری در روز می­شود. علاوه بر این، نوشیدن آب سرد هم ممکن است مفید باشد، زیرا بدن شما برای گرم کردن آب در دمای بدن نیاز به کالری بیشتری دارد.

نوشیدن آب حدود نیم ساعت قبل از غذا نیز می­تواند باعث کاهش تعداد کالری شما در زمان خوردن غذا شود، و این امر خصوصاً در افراد مسن، صادق است.

یک مطالعه نشان داد رژیم­های غذایی که قبل از هر وعده غذایی 17 اونس (500 میلی لیتر) آب می­نوشند، در مقایسه با کسانی که این کار را نکردند، 44٪ وزن بیشتر را طی 12 هفته از دست دادند.

 

به طور کلی، به نظر می­رسد نوشیدن مقادیر کافی آب، به ویژه قبل از غذا، ممکن است با کاهش وزن قابل توجهی بهمراه باشد، به ویژه هنگامی که با یک رژیم غذایی سالم همراه باشید. برای داشتن برنامه رژیمی صحیح و متناسب با شرایط بدنی خود، می­توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و از مربیان متخصص و منحصر به فرد این خانواده، برنامه ای تخصصی دریافت کنید.

 

خلاصه

 

نوشیدن آب می­تواند باعث افزایش خفیف و موقتی در میزان متابولیسم شود و نوشیدن آن حدود نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی می­تواند باعث شود شما به طور خودکار کالری کمتری مصرف کنید. هر دوی این تأثیرات در کاهش وزن نقش دارند.

چه مقدار آب باید در روز بنوشید؟

آیا نوشیدن آب بیشتر، به جلوگیری از مشکلات سلامتی کمک می­کند؟

 

·         چندین مشکل بهداشتی ظاهراً به افزایش مصرف آب پاسخ می دهند:

 

یبوست:

 افزایش مصرف آب می­تواند به یبوست کمک کند، که این یک مشکل بسیار شایع برای بسیاری از افراد است.

 

سرطان:

برخی از مطالعات نشان می­دهد، افرادی که آب بیشتری می­نوشند، در معرض خطر کمتری از، سرطان مثانه و کولورکتال قرار دارند، اگرچه مطالعات دیگر هیچ تاثیری ندارند و نتایج قابل تاملی را نشان ندادند و باید تحقیقات بیشتری در این باره صورت بگیرد.

 

سنگ کلیه:

 افزایش مصرف آب ممکن است خطر سنگ کلیه را کاهش دهد.

 

آکنه و آبرسانی پوست:

گزارش های داستانی زیادی در مورد چگونگی کمک آب در آبرسانی پوست و کاهش آکنه وجود دارد. اما تاکنون هیچ مطالعه ای این موضوع را تأیید یا رد نکرده است.

 

خلاصه

نوشیدن آب بیشتر ممکن است به برخی از مشکلات سلامتی مانند یبوست و سنگ کلیه کمک کند، اما مطالعات بیشتری لازم است تا بتوانیم این موضوع را با اطمینان کامل تری مورد تایید قرار بدهیم.

 

سایر مایعات

 

آب ساده، تنها نوشیدنی ای نیست که به تعادل مایعات شما کمک می­کند. سایر نوشیدنی­ها و غذاها هم می­توانند تأثیر قابل توجهی داشته باشند.

یک افسانه در این باره به این صورت است که، نوشیدنی­های کافئین­دار مانند قهوه یا چای به شما کمک نمی­کنند هیدراته شوید زیرا کافئین، یک داروی ادرار آور است. در واقع، مطالعات نشان می­دهد که اثر دیورتیک این نوشیدنی ها بسیار ضعیف است. هم چنین بیشتر غذاها نیز با آب پر شده­اند. گوشت، ماهی، تخم مرغ و به ویژه میوه و سبزیجات حاوی مقادیر قابل توجهی آب هستند. و در پایان بهتر است بگویم که، قهوه یا چای و غذاهای سرشار از آب می­توانند به حفظ تعادل مایعات بدن، کمک کنند.

 

خلاصه

سایر نوشیدنی­ ها می­توانند در تعادل مایعات از جمله قهوه و چای نقش داشته باشند. بیشتر غذاها همچنین حاوی آب هستند.

 

693956e6.jpg

به عطش خود اعتماد کنید، حتماً دلیلی برای آن وجود دارد

 

حفظ تعادل آب برای بقای شما ضروری است. به همین دلیل بدن شما دارای سیستم پیچیده­ای برای تنظیم زمان و چقدر نوشیدن است. هنگامی که مقدار کل آب شما از حد معینی پایین می­رود، تشنگی شروع می­شود. و این توسط مکانیسم های شبیه به تنفس کنترل می­شود، و حتی لازم نیست که آگاهانه در مورد آن فکر کنید.

 

برای اکثر مردم، احتمالاً نیازی به نگرانی در مورد مصرف آب نیست. زیرا غریزه تشنگی بسیار قابل اعتماد است. در واقع هیچ علمی پشت قانون 8 × 8 وجود ندارد. و عمل به این قانون، کاملاً دلخواه است. اما، برخی شرایط ممکن است افزایش مصرف آب را بخواهد. که مهمترین مورد ممکن است در مواقع افزایش عرق باشد. این شامل ورزش و هوای گرم خصوصاً در آب و هوای خشک است.

 

اگر زیاد عرق می­کنید، حتما مایعات از دست رفته ی بدنتان را با آب، دوباره پر کنید. ورزشکارانی که تمرینات بسیار طولانی و شدیدی را انجام می­دهند، ممکن است نیاز به دوباره پر کردن الکترولیت ها به همراه آب داشته باشند. نیاز شما به آب در هنگام شیردهی به نوزاد و همچنین چندین بیماری مانند: استفراغ و اسهال نیز افزایش می­یابد. علاوه بر این، ممکن است افراد مسن نیاز به مراقبت آگاهانه از میزان مصرف آب خود داشته باشند زیرا مکانیسم عطش در پیری می­تواند شروع به نقص کند و شرایط کم آبی بدن را به موقع اعلام نکند.

 

خلاصه

 

بیشتر افراد نیازی به فکر آگاهانه در مورد مصرف آب ندارند، زیرا مکانیسم تشنگی در مغز بسیار مؤثر است. با این حال، در شرایط خاص نیاز به توجه بیشتری به مصرف آب به وجود می­آید.

 

چه میزان آب، بهترین مقدار است؟

 

در پایان روز، هیچ کس نمی­تواند دقیقا به شما بگوید چه مقدار آب نیاز دارید. این به  خود فرد بستگی دارد. آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است. برخی افراد ممکن است با آب بیشتر از حد معمول بهتر عمل کنند، در حالی که برای برخی دیگر مصرف آب بیشتر، باعث می­شود به طور مکرر به توالت مراجعه کنند.

 

اگر می­خواهید روند کارها را ساده نگه دارید، این دستورالعمل ها باید برای اکثر مردم اعمال شود:

 

·   وقتی تشنه شدید، بنوشید.

·   وقتی دیگر تشنه نیستید، نوشیدن مایعات و یا آب را متوقف کنید.

·   در هنگام گرما و ورزش زیاد، حتما به اندازه کافی بنوشید تا مایعات از دست رفته را جبران کنید.

 

کلام آخر:

در این مقاله درباره ی فواید نوشیدن آب و اینکه در چه زمانی باید به افزودن مایعات بیشتر به بدنمان توجه کنیم پرداخته شده و اطلاعات قابل توجهی را  در مورد فواید سلامتی ای که،  با نوشیدن آب در ارتباط است بیان کرده است.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت healthlin می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
اب
بدن
مصرف آب
سطح انرژی
ورزش
نوشیدنی
کاهش وزن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط